Προς το περιεχόμενο

Little Big Trouble


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ακόμα και ο ήχος σου είναι ένα (ή πολλά) κλίκ καλύτερος απο πρίν!

 

Ο ήχος που γράφεις (δεν ξέρω τι ήχο ακούς) είναι απλά για "δάγκωμα"  :)

 

Μαγνήτες;

 

Άψογο, +1 για fender endorsement συνονόματε. 

 

Μάζεψα τα σχόλια/ερωτήσεις για τον ήχο έτσι για να πω δυο λογάκια. Κατ' αρχήν χαίρομαι πολύ που σας άρεσε διότι φαίνεται ότι είστε άνθρωποι με καλό γούστο  ;D .

 

Καταπληκτικός ο ήχος του Deluxe Reverb μου αλλά ο Laney VC30 που χρησιμοποιήθηκε και σε αυτό το κομμάτι έχει χαρακτήρα με το τσουβάλι συν ότι δεν είμαστε πολυσυνηθισμένοι σε αυτό το ηχόχρωμα, ενώ από φεντεροήχους άλλο τίποτα. Επίσης αντλώ ικανοποίηση ομολογουμένως, βγάζοντας ήχο από έναν ενισχυτή που είναι μάλλον underdog στην κατηγορία του και φτηνός σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

Το κομμάτι γράφτηκε με στρατ με cs '54 μαγνήτες για το Ray που ρώτησε, καρφί στο βρώμικο κανάλι του Laney. Οι χορδές που έχει πάνω η κιθάρα είναι elixir μεν, τελειωμένες δε οπότε υπήρχε ένα περιθώριο για βελτίωση αλλά βαρέθηκα την όλη διαδικασία, απ' τη στιγμή που ήμουν έτοιμος να γράψω. Ο ήχος που ακούτε εσείς είναι λίγο χειρότερος από αυτόν που ακούω εγώ. Υποθέτω ότι οι εναπομείνασες ηχητικές λεπτομέρειες που δεν περνούν στην ηχογράφηση είναι υπόθεση καλύτερων (και πολύ ακριβότερων) μικροφώνων/προενισχυτών.

 

Οπότε δέχομαι επιταγές με παχυλά ποσά και από Fender και από Laney παρακαλώ.  ;D

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους παίδες.

 

Απλά, ότι καλύτερο έχω ακούσει τώρα τελευταία στο forum.

 

Γνωρίζοντάς σε, γνωρίζω και τη βαρύτητα αυτής της δήλωσης. Σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως Νέστορα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική φρασεολογία και απαράμιλλο feel - από τα καλύτερα παιξίματα που έχω ακούσει εδώ, και γενικώς από μη δισκογραφημένους κιθαρίστες (εννοώ με σόλο καριέρα :) ) . Α, και ηχάρα επισης, αλλά τα είπατε ήδη αυτά! Το γρέζι έχει όντως φοβερό χαρακτήρα, θα ήθελα πολύ να ξανακούσω αυτόν τον ενισχυτή  (ήταν στους υποψήφιους για αγορά παλιότερα, αλλά τελικά προτίμησα τότε έναν tweed, τον οποίο τελικά πούλησα, go figure ;D ).

 

Περιμένω το επόμενο με ιδιαίτερη ανυπομονησία, όπως επίσης και περισσότερα για τον μπελά :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικός ο ήχος του Deluxe Reverb μου αλλά ο Laney VC30 που χρησιμοποιήθηκε και σε αυτό το κομμάτι έχει χαρακτήρα με το τσουβάλι συν ότι δεν είμαστε πολυσυνηθισμένοι σε αυτό το ηχόχρωμα, ενώ από φεντεροήχους άλλο τίποτα. Επίσης αντλώ ικανοποίηση ομολογουμένως, βγάζοντας ήχο από έναν ενισχυτή που είναι μάλλον underdog στην κατηγορία του και φτηνός σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Μωρέ το 'πιασα εγώ το "κόλπο" ότι δεν παίζεις με τον Fender, γι' αυτό έγραψα

Με ότι και να παίξεις βγάζεις κλασσική fender-ίλα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική φρασεολογία και απαράμιλλο feel - από τα καλύτερα παιξίματα που έχω ακούσει εδώ, και γενικώς από μη δισκογραφημένους κιθαρίστες (εννοώ με σόλο καριέρα :) ) . Α, και ηχάρα επισης, αλλά τα είπατε ήδη αυτά! Το γρέζι έχει όντως φοβερό χαρακτήρα, θα ήθελα πολύ να ξανακούσω αυτόν τον ενισχυτή  (ήταν στους υποψήφιους για αγορά παλιότερα, αλλά τελικά προτίμησα τότε έναν tweed, τον οποίο τελικά πούλησα, go figure ;D ).

 

Περιμένω το επόμενο με ιδιαίτερη ανυπομονησία, όπως επίσης και περισσότερα για τον μπελά :).

 

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ. Ο μπελάς είναι η κόρη της ξαδέρφης μου που δεν είναι ούτε ενός μήνα. Επειδή είχαμε μια κουβέντα, χωρίς λόγια, πριν μερικές μέρες, είπα να της γράψω και κάτι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λίγο περίεργος, βρε Σπύρο, να μάθω αν έγραψες την αρμονία πρώτα, και στηρίχτηκες εκεί για την μελωδία, ή αν έγραψες την αρμονία έχοντας την μελωδία στο μυαλό σου από πριν.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λίγο περίεργος, βρε Σπύρο, να μάθω αν έγραψες την αρμονία πρώτα, και στηρίχτηκες εκεί για την μελωδία, ή αν έγραψες την αρμονία έχοντας την μελωδία στο μυαλό σου από πριν.

Αν και μπορει να πεφτω εντελως εξω,ακουγεται σα να χει γραφτει πρωτα η αρμονια του κομματιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ελεγα να το βγαλεις  "σκοτωνει".

παλι ζωγραφισες.μπραβο.

 

Να είσαι καλά αγαπητέ.

 

Είμαι λίγο περίεργος, βρε Σπύρο, να μάθω αν έγραψες την αρμονία πρώτα, και στηρίχτηκες εκεί για την μελωδία, ή αν έγραψες την αρμονία έχοντας την μελωδία στο μυαλό σου από πριν.

 

Πάντα γράφω πρώτα την αρμονία Στράτο. Η μελωδία έρχεται δεύτερη καθότι είναι κρυμμένη κάπου μέσα στις συγχορδίες και με περιμένει υπομονετικά.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου