Προς το περιεχόμενο

PEARL JAM


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κλείσιμο με Little Wing -> 'Ολα τα λεφτα !!!

 

Ο ήχος στην αρχή ήταν πολύ χαμηλά - δεί για τους "κουφούς" σαν και εμένα ήταν δύσκολα. Μιας φίλης μου σαν ένταση της ήταν υπερ-αρκετή -> συμπέρασμα δεν είμαστε όλοι "κουφοί". Στο τέλος πιστεύω ότι ο ήχος έστρωσε αρκετά, σημ. όταν μπήκε το Rearview mirror ήταν νομίζω ακριβώς!!!!

 

Γενικα:

 

Τί live ήταν αυτό??? ΣΟΚ!!!!!!!

Απλά ΣΟΚ 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κι εγώ πιστεύω ότι προς το τέλος είχε φτιάξει λίγο ο ήχος... πάντως, ΟΛΟΣ ο εξοπλισμός απ'ό,τι μαθαίνω ήταν δικός τους (επομένως, και όλα τα ηχητικά)... ακόμα και τα κάγκελα (:!:) τα χαν φέρει μαζί στην περιοδεία (έχουν κόλλημα με την ασφάλεια από τότε που είχε γίνει το ατύχημα στο roskilde)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους εντελως αρρωστους..

 

http://www.sonymusic.com/artists/PearlJam/gear/index.html

 

 

:lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περισσοτερος εξοπλισμος ηταν δικος τους... Ετσι ειναι οι μεγαλες παραγωγες...

 

Ο ηχος ηταν λαθος και ελλιπης συχνοτικα στα πρωτα 2-3 τραγουδια... Απο κει και περα εφτιαξε αρκετα, οσο μπορουσε δηλαδη ο ηχοληπτης, γιατι αυτοι οι χωροι δεν κανουν για live!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως στις κερκίδες ήταν λίγο χαμηλά οι στάθμες ειδικά στην αρχή. Αυτή την πληροφορία έχω κι εγώ από φίλους που ήταν εκεί...και το διαπίστωσα και μόνος μου όταν ανέβηκα επάνω (αποκαμωμένος πλέον...)στο I Believe In Miracles (15' πριν το τέλος).

 

Σε όλο όμως το live βρισκόμουνα περίπου 5-6 μέτρα πίσω από την 1η σειρά και λίγο αριστερά από τον Vedder...σε εκείνο το σημείο ήταν μια χαρά και όσο δυνατά έπρεπε για να μην βγάλουμε πονοκέφαλο μετά από 2,5 ώρες και να νιώσουμε την ένταση και τη δυναμική του group!

 

Κι επειδή η αλήθεια είναι κάπου στη μέση και τα κλειστά γήπεδα δεν είναι οι πλέον κατάλληλοι χώροι για συναυλίες, αλλά επειδή νομίζω πως το sound crew των Pearl Jam έκανε ήχο σε καμιά 15αριά γήπεδα μόνο σε αυτή την τουρνέ (δείτε που έπαιξαν σε Τσεχία, Κροατία, Ισπανία, κλπ.), καταλήγω πως η ένταση είναι συνειδητή επιλογή για τρεις κυρίως λόγους:

1.) Το (λογικό) κόλλημα με την ασφάλεια μετά την τραγωδία του Roskilde τους οδηγεί αναπόφευκτα και στο να μην προκαλούν ακραία το κοινό. Έχω δει το live τους στο Reading 2006 (παίζει σε torrent, οι fan ψαχτείτε λίγο...) και φαίνεται ξεκάθαρα και εκεί: Ο Vedder προλογίζοντας το "Even Flow" τους παρακαλεί να ηρεμήσουν όλοι και ζητά το ΟΚ από τον head security guard για να ξεκινήσει το κομμάτι!!!

2.) Ψάχνουν να μειώσουν και τις αντηχήσεις των γηπέδων για να βγαίνει το δυνατόν καθαρότερη η μίξη θυσιάζοντας κάποια (πορωτικά πάντως...) dB.

3.) Έχουν πια περάσει και κάποια χρονάκια από τις πλάτες τους...και δεν είναι πλέον η grunge μπάντα που διέλυσε τη σκηνή το '92 στο Pinkpop...Και μάλλον δεν θέλουν και να είναι!

 

Η συναυλία πάντως ήταν καταπληκτική...άξιζε και με το παραπάνω τα χρήματά της και έπειτα από τόσα χρόνια αναμονή η μπάντα μας δικαίωσε απόλυτα μένοντας 2 ώρες και 40 λεπτά στη σκηνή. Από τις λίγες φορές που λέω πως και με ακριβότερο ακόμη εισητήριο θα είχα φύγει ικανοποιημένος...άλλωστε χαλάλι τα όποια λεφτά...δεν πιστεύω να τους ξαναδούμε στην Ελλάδα ακόμη κι αν περιοδεύσουν στην Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους ειχα δει στην Κων/πολη πριν απο μερικα χρονια (με τον ΣΩΣΤΟ ομως ντραμμερ δηλ. τον Αμπρουζεζε....) και ηταν οντως δυναμιτες...

 

Τωρα δεν πηγα γιατι απλα..τους βαριεμαι πια...(αν και ο τελευταιος δισκος τους ειναι καλος)

 

Παντως οι αμερικανοι/ευρωπαιοι ΕΜΠΕΙΡΟΙ ηχοληπτες μπορουν να βγαλουν τελειο ηχο σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μερος του κοσμου,θυμηθειτε τη συναυλια των U2...σε πολυ πιο ακαταλληλο μερος...

 

Δεν ημουν βεβαια στη συναυλια οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη μου φαινεται ομως σχεδον απιθανο να ηταν χαλια ο ηχος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως στις κερκίδες ήταν λίγο χαμηλά οι στάθμες ειδικά στην αρχή. Αυτή την πληροφορία έχω κι εγώ από φίλους που ήταν εκεί...και το διαπίστωσα και μόνος μου όταν ανέβηκα επάνω (αποκαμωμένος πλέον...)στο I Believe In Miracles (15' πριν το τέλος).

 

Σε όλο όμως το live βρισκόμουνα περίπου 5-6 μέτρα πίσω από την 1η σειρά και λίγο αριστερά από τον Vedder...σε εκείνο το σημείο ήταν μια χαρά και όσο δυνατά έπρεπε...

 

To sound reinforcement ηταν ενα (2 στην ουσια' date=' για τους παρατηριτικους) line array. Η αρχη του line array, και μαλιστα τετοιας ποιοτητας, οριζει πληρη καλυπτικοτητα, αν ρυθμιστει καλα και ομαλη κατανομη του ηχου σε σχεση με την αποσταση.... Εξηγειται κι αλλο αυτο...

 

Κι επειδή η αλήθεια είναι κάπου στη μέση και τα κλειστά γήπεδα δεν είναι οι πλέον κατάλληλοι χώροι για συναυλίες, αλλά επειδή νομίζω πως το sound crew των Pearl Jam έκανε ήχο σε καμιά 15αριά γήπεδα μόνο σε αυτή την τουρνέ (δείτε που έπαιξαν σε Τσεχία, Κροατία, Ισπανία, κλπ.), καταλήγω πως η ένταση είναι συνειδητή επιλογή για τρεις κυρίως λόγους.....

 

Αν εχεις φιλο που ακολουθησε τους Pearl Jam φετος σε 3 ευρωπαικες εμφανισεις, εκτος απο την Αθηνα, (Γαλλια, Τσεχια, Κροατια) μπορεις να μαθεις που ηταν ο χειροτερος χωρος και η χειροτερη ακουστικη....Και ο χειροτερος εξαερισμος.....

 

2.) Ψάχνουν να μειώσουν και τις αντηχήσεις των γηπέδων για να βγαίνει το δυνατόν καθαρότερη η μίξη θυσιάζοντας κάποια (πορωτικά πάντως...) dB.

 

Δεν μειωνεται ετσι δυστυχως.

 

Η συναυλία πάντως ήταν καταπληκτική...άξιζε και με το παραπάνω τα χρήματά της και έπειτα από τόσα χρόνια αναμονή η μπάντα μας δικαίωσε απόλυτα μένοντας 2 ώρες και 40 λεπτά στη σκηνή. Από τις λίγες φορές που λέω πως και με ακριβότερο ακόμη εισητήριο θα είχα φύγει ικανοποιημένος...άλλωστε χαλάλι τα όποια λεφτά...δεν πιστεύω να τους ξαναδούμε στην Ελλάδα ακόμη κι αν περιοδεύσουν στην Ευρώπη

 

Ουτε λογος!!!

 

Παντως οι αμερικανοι/ευρωπαιοι ΕΜΠΕΙΡΟΙ ηχοληπτες μπορουν να βγαλουν τελειο ηχο σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μερος του κοσμου' date='θυμηθειτε τη συναυλια των U2...σε πολυ πιο ακαταλληλο μερος...

 

Δεν ημουν βεβαια στη συναυλια οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη μου φαινεται ομως σχεδον απιθανο να ηταν χαλια ο ηχος.[/quote']

 

Ως προς το πρωτο συμφωνουμε ΑΠΟΛΥΤΑ! Ως προς το δευτερο, ηταν... ΑΛΛΑ οι αμερικανοι/ευρωπαιοι ΕΜΠΕΙΡΟΙ ηχοληπτες μπορουν να βγαλουν πολυ καλυτερο ηχο απο αυτο που ακουσαμε στα πρωτα 2 κομματια σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μερος του κοσμου, ακομα και σε τοσο χαλια και ακαταλληλα γηπεδα μπασκετ! Και αυτος που ακουσαμε το Σαββατο το καταφερε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου