Προς το περιεχόμενο

PEARL JAM


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους ειχα δει στην Κων/πολη πριν απο μερικα χρονια (με τον ΣΩΣΤΟ ομως ντραμμερ δηλ. τον Αμπρουζεζε....) και ηταν οντως δυναμιτες...

 

τυχεράκια... :twisted: :)

τρομερός ντράμερ... 8)

 

Σχετικά με τον ήχο και το σχόλιο που έκανα, για να πω την αλήθεια το έγραψα επηρεασμένος από την αρχική αίσθηση που είχα στο go και το animal. Μετά καλυτέρεψαν τα πράγματα (και τα ακουστικά κομμάτια βγήκαν μια χαρά).

Βέβαια, σε έναν τόσο μεγάλο χώρο, η θέση του ακροατή παίζει ρόλο (πχ στα πλάγια της αρένας ο ήχος πριμάριζε, ενώ στο κέντρο είχε πιο πολλά μπάσα). Στα πρώτα κομμάτια πάντως ήμουν νομίζω σε κουλ θέση (μπροστά απ'τον ηχολήπτη), γι'αυτό και η μικρή και προσωρινή απογοήτευση. 8)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το παρατήρησες κι εσύ ε;

Μάλλον θεωρεί το "συμβάν" λήξαν...

 

Επίσης παρατήρησα ότι λέει άλλους στίχους στο yellow ledbetter στο μεγαλύτερο μέρος του. Ποιος ξέρει...

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω διαβάσει διάφορα και μάλιστα από ανθρώπους που απ ότι φαίνεται (μιας και κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τελικά αν αυτός που γράφει πίσω από το πληκτρολόγιο του έχει Home studio εξοπλισμένο καλύτερα κι από τα Universal studios ή μπαλώνει σώβρακα με τη ραπτομηχανή της γιαγιάς του) ασχολούνται διεξοδικά με τη μουσική και τη μουσική τεχνολογία ειδικότερα.

Αυτό που έχω να πω εγώ ο ταπεινός (εγώ έχω μόνο μια ραπτομηχανή της γιαγιάς μου στο σπίτι και συμβιβάζομαι με τον εξαιρετικό ήχο της βελόνας) είναι ότι αισ8άνομαι ιδιαίτερα τυχερός που βρέθηκα στο ΟΑΚΑ το Σάββατο και παρακολούθησα μια από τις καλύτερες συναυλίες της ζωής μου (άνετα στο top 10) από μια μπάντα που και γνωρίζει τι θα πει rock και το αποδεικνύει σε όλους τους δύσπιστους με την κάθε ευκαιρία. Μια μπάντα που έχει μείνει σταθερή στα πιστεύω και στις αξίες της, μια μπάντα που ξέρει να ικανοποιεί ακόμα και τους πιο δύσκολους οπαδούς της στο έπακρο και τελικά μια μπάντα που ξέρει πως γίνεται αυτό το θαύμα που εμείς οι κοινοί θνητοί ονομάζουμε μουσική.

Δεν είδα κανέναν να στέκεται στο γεγονός ότι οι pearl jam έπαιξαν με τέτοια λύσσα και τέτοια ενέργεια που ακόμα και σε ένταση δωματίου να έπαιζαν θα σου έπαιρναν το σκαλπ. Και το θέμα της ενέργεια στο stage είναι μακράν το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ απ' όλα τα άλλα. Πως γίνεται κανένας να μην έγινε αποδέκτης αυτής της απίστευτης έντασης που ερχόταν από τη σκηνή? Πως γίνεται να μην στέκεται κανείς σ αυτό το ζήτημα λες και βλέπουμε κάθε μέρα τέτοιες μπάντες να παίζουν Live και είμαστε συνηθισμένοι σε τόσο ΤΕΡΑΣΤΙΑ events...?? Α, βέβαια. Οι περισσότεροι είμαστε κοσμογυρισμένοι και παρακολουθούμε σε πολύ καλύτερα στάδια τα μεγαλύτερα γκρουπ και δεν καταδεχόμαστε να βλέπουμε συναυλίες στην πολύ μικρή Ελλάδα που κατά κόρον οι μπάντες έρχονται για αρπαχτές και ο ήχος είναι χάλια και λείπει ο τάδε κιθαρίστας και ο τάδε μπασίστας και η μπάντα δεν είναι πλήρης, και βρωμάνε και τα πόδια του διπλανού μας και δεν έχει και γεμιστά ή μακαρονάδα στην έξοδο και οι πορτιέριδες δεν είναι κόντρα ξυρισμένοι και και και ..... Λυπηρό...

Αυτό που εισέπραξα εγώ το Σάββατο ήταν μια λέξη : ΑΛΗΘΕΙΑ!! Αυτή η καταραμένη αλήθεια που όλοι μας ψάχνουμε και ποτέ δεν βρίσκουμε. Η αλήθεια που έβγαινε από τις ψυχούλες τους και μετατρεπόταν αυτομάτως σε συσσωρευμένη ενέργεια ΤΟΣΟ μεγάλη που εισπράττοντας την σ έπαιρνε ο διάολος. Ενέργεια βέβαια που αντανακλούσε στο κοινό και την επέστρεφε στη μπάντα. Και πάει λέγοντας. Ένα αμφίδρομο σκηνικό που κράτησε πάνω από 2μιση ώρες….

Ναι είχαμε την ανάγκη να δούμε αυτή τη μπάντα live. Κι αυτή η προσμονή μετατράπηκε σε πάθος από τον κόσμο αναγκάζοντας σε εισαγωγικά τη μπάντα να κάνει μια από τις καλύτερες εμφανίσεις ever (είμαι σίγουρος ότι είναι έτσι - φαινόταν στα μάτια τους που είχαν μείνει κατά διαστήματα αποσβολωμένοι).

Και θα σταθώ πάλι στην αλήθεια. Πόσες μπάντες έχετε δει στη ζωή σας που να βγάζουν τόση μα τόση αλήθεια? Πόσο μικροί μπορούμε να γίνουμε πέφτοντας τόσο χαμηλά και συζητώντας για τη θέση του ηχείου και το πετάλι του κιθαρίστα τη στιγμή που συμβαίνουν μαγικά πράγματα στο stage (δεν λέω προς θεού ότι δεν παίζουν ρόλο αλλά μη τρελαθούμε κιόλας) !!! Και θα την κάνω εδώ την παρέμβαση – ο ήχος για τον χώρο που έγινε το Live ήταν ΑΨΟΓΟΣ. Και το γεγονός ότι στην αρχή ήταν κάπως τα πράγματα έχει να κάνει με το ότι ΚΑΝΕΝΑΣ μα κανένας ηχολήπτης (ακόμα και ο πιο έμπειρος) δεν μπορεί να μυρίζει συνεχώς τα νύχια του και να γνωρίζει απόλυτα το πώς θα συμπεριφερθεί ηχητικά ο χώρος όταν γεμίσει με κόσμο. Και ο χρόνος που το «έφερε» ο συγκεκριμένος ήταν ρεκόρ!!

 

Πολλά τα είπα. Από όλη την πολυλογία (συμπεριλαμβανομένης φυσικά και της δικής μου – τη δική μου την εντάσσω στην παπαρο-λογία κιόλας για να μην πέσουν διάφοροι και φωνασκούν) δυο Post ήταν τα καλύτερα!!!

Ένας που έγραψε ότι ο veder άλλαξε το στίχο στο Black και ένας άλλος που παρατήρησε την αλλαγή στίχου στο Yellow Ledbetter. Παιδιά εσείς είσαστε οι ευτυχισμένοι άνθρωποι!! Εσείς μάλλον χαρήκατε το event στην ολότητα του. Δεν ξέρετε πόσοι μα πόσοι σας ζηλεύουν….

 

Υ.γ. 1 : Το set list ήταν ονειρικό!

Y.γ.2 : Το performance ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετικό!

Υ.γ. 3 : Το παραπάνω κείμενο αποτελεί ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δική μου άποψη. Εγώ όπως είπαμε είμαι ένας τρελός που παίζει με τη ραπτομηχανή της γιαγιάς του. Και δεν είμαι οπαδός των pearl jam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα έχω να πω μόνο (αν και αργοπορημένος ελέω εξεταστικής) : ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ LIVE ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΕΙ! Με διαφορά όμως! Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω ηρεμήσει απ΄ αυτό που έζησα το περασμένο Σάββατο!

 

Ο ήχος όντως στην αρχή ήταν λίγο χαμηλά αλλά μετά τον στρώσανε. Ειλικρινά δε μπορώ να πω ότι έχω παράπονο!

 

Στο επανειδείν Pearl Jam!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως οι πιο πολλοι να πουν οτι ειμαι εντελως υποκειμενικος αλλα ειμαι 28 χρονων και εδω και 15 χρονια περιμενα αυτο το live.Κατι παραπανω απο τη μιση μου ζωη δηλαδη.Εχω δει πολλα live απο αυτα που εχουν γινει στην Ελλαδιτσα απο τους Guns'n'Roses το '93-'94 στο ΟΑΚΑ μεχρι τους James και απο τους R.E.M μεχρι τους Rage against the machine στην Πετρουπολη.

 

Αυτο που εζησα πριν απο ακριβως μια εβδομαδα δυσκολα μπορω να το περιγραψω με λογια.Και αυτο γιατι την στιγμη που ακουγα απο τα μεγαφωνα το master/slave, την εισαγωγη του Ten δηλαδη,απλα νομιζα οτι ονειρευομουνα.Οταν αρχισαν με τα Go, animal και Life waisted για να ζεσταθει ο κοσμος εγω απλα νομιζω οτι δεν επικοινωνουσα με τον πλανητη Γη.Να ¨μη μιλισω για το Elderly woman behind the counter in a small town που αρχισα να κλαιω απο χαρα.Ας μην αναφερθω στο γεγονος οτι ειλικρινα πιστευω οτι ο κοσμος στο Betterman ηταν ικανος να τραγουδισει ολο το κομματι.Και για να μην παρεξηγηθω κανοντας αναφορα σε ολα τα τραγουδια απλα να επισημανω οτι τα εχωσε και στον Bush στο medley του daughter.H πως γινεται να μην αναφερθω στο i believe in miracles των Ramones που το αφιερωσε στο μακαριτη Joey

 

Θεωρω οτι οχι μονο ο κοσμος απο κατω αλλα και οι ιδιοι οι Pearl Jam περασαν ενα βραδυ απιστευτης εντασης και μαγειας.Και αυτο φανηκε σχεδον σε ολο το setlist οπου στα Jeremy,alive, black, Rearview mirror,Rockin in the free world,Corduroy,footsteps,smile ολοι οσοι εβλεπα γυρω μου οχι μονο τραγουδουσαν αλλα εμοιαζαν να βρισκονται σε εκσταση.

 

Δεν θα αναφερθω στο γιατι ειπε ο Eddie στο τελος του Black "we dont belong together".Καλα εκανε και το ειπε το παλικαρι και τα συναισθηματικα του λιγο πρπει να μας απασχολουν.

 

Καλυτερη στιγμη μου βεβαια ηταν το porch οπου ειχα την τυχη να βρισκομαι ακριβως κατω απο τα καγκελα που ειχε σκαρφαλωσει.

 

 

Κυριες και κυριοι συναυλια αυτη απλα θα μου μεινει ΑΞΕΧΑΣΤΗ.Οπως λεει και το τραγουδι THEY changed by not changing at all. :wink:

 

 

 

Παρεπιπτοντως η φιλη Ι..... που πηρε συστημενη την πενα του McReady ισως ειναι το πιο τυχερο ατομο εκεινης της βραδιας.Μην τολμησεις να τη δωσεις πουθενα, ποτε και για κανενα λογο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτοντως η φιλη Ι..... που πηρε συστημενη την πενα του McReady ισως ειναι το πιο τυχερο ατομο εκεινης της βραδιας.Μην τολμησεις να τη δωσεις πουθενα' date=' ποτε και για κανενα λογο :lol:[/quote']

 

Θα την βάζει κάτω από το μαξιλάρι της να δει ποιον θα παντρευτεί ίσως.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατι ακομα.....την επομενη μερα οταν ξυπνησα παρα το ολο hangover προσπαθουσα να συνειδητοποιησω οτι τους ειχα δει live.Αναρωτηθηκα ποτε θα περασω ξανα τοσο καλα και θυμηθηκα για ενα Live στις 16 Δεκεμβριου.Και σορυ για τους απανταχου φιλους των Tool (σπουδαια μπαντα και τους γουσταρω οντως πολυ) αλλα ειπα στον εαυτο μου...χμμμ Τοοl το Δεκεμβρη. Ε ΚΑΙ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κυκλοφόρησε το Bootleg του live. Όποιος θέλει ας μου στείλει πμ να του το δώσω.

 

Κι όσοι δεν ήρθαν, καλά θα ήταν να το ακούσουν για να ξέρουν τι έχασαν! :twisted: :twisted: :twisted:

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bootleg;;; :D 8O 8O :D

 

Για δώσε λεπτομέρειες...

Audio ή video;

 

(ήμουν κι εγώ εκεί. Δε ζηλεύω :wink: )

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου