Προς το περιεχόμενο

Γωνιά για neoclassical


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βαλτε λοιπον διπλα τη λεξη "Metal" και ειστε μεσα. 8)

Εγώ θεώρησα ευκόλως εννοούμενο το metal δίπλα από το neoclassical.  ;D

Μάλλον επειδή ήξερα εξ αρχής το στυλ του Βασίλη (OP).  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ θεώρησα ευκόλως εννοούμενο το metal δίπλα από το neoclassical.

Εγω παλι οχι. Μαλιστα, το πρωτο_κακο_σχολιο που μου ηρθε να γραψω ηταν το "η Neoclassical τους μαρανε, εδω δεν εχουν ακουσει ακομα την...Classical..." :P ;D ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγω παλι οχι. Μαλιστα, το πρωτο_κακο_σχολιο που μου ηρθε να γραψω ηταν το "η Neoclassical τους μαρανε, εδω δεν εχουν ακουσει ακομα την...Classical..." :P ;D ;D

Τώρα γιατί γίνεσαι κακός? ;D Είχα την τύχη να μεγαλώσω ακούγοντας κλασική μουσική από πολύ μικρός.Ο πατέρας μου έβαζε συνεχώς Beethoven,Vivaldi,Bach,Mozart,Chopen και άλλους.Μεγάλωσα με τέτοια παιδεία,γιατί και σιγά σιγά στρέφομαι σε αυτή τη σχολή κιθαριστών.

Όσον αφορά τις συμβουλές σας,ευχαριστώ πάρα πολύ,θα το δοκιμάσω.Το ίδιο είχε πει και ο Gilbert στο σεμινάριό του,που ευτυχώς είχα παρακολουθήσει!

@gvour Τον ξέρω τον Roth,τρομερός κιθαρίστας,με φοβερές μελωδίες!!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εισαι. Ο ορος "Neoclassical" κολλαει τοσο πολυ στη μουσικη των Malmsteen/V.Moore/J.Becker οσο και ο ορος R'n'B (Rhythm And Blues) στη μουσικη των Rihanna/Usher/Beyonce.

Βαλτε λοιπον διπλα τη λεξη "Metal" και ειστε μεσα. 8)

 

Ουτε ο ορος classical κολλαει πουθενα.Classical...τι? δεν αναφερει το ειδος.Γενικα οι περισσοτεροι οροι ειναι για τα πανηγυρια...πχ progressive rock...... το neoclassical σας πειραξε ::)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω θα σ αρεσει κι ο παρακατω κυριος,o oποιος εχει κι αυτος πολυ υλικο για μελετη και ακροαση:

Uli Jon Roth, Concerto D'Anranjuez, live at donington

Φίλος είσαι εκτός θέματος. Ο Uli είναι palaioclassical. ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε ο ορος classical κολλαει πουθενα.Classical...τι? δεν αναφερει το ειδος.Γενικα οι περισσοτεροι οροι ειναι για τα πανηγυρια...πχ progressive rock...... το neoclassical σας πειραξε ::)....

 

Ο ορος «κλασικο», κανονικά περιγράφει μια χρονική περίοδο, και συγκεκριμένα ενα καλλιτεχνικό κίνημα.

 

Η ενσταση μου, είναι ακριβως πως ο όρος «νεοκλασικισμος», περιγραφει μια προσπάθεια της αναβίωσης των στοιχείων του κλασικισμου ως απάντηση στις υπερβολές που ειχε επελθει ο «ρομαντισμος».

 

Αρα, είτε ροκ είτε μεταλ είτε r'n'b, από τη στιγμή που τη μουσική του Yngwie πχ, δεν τη χαρακτηρίζουν τα στοιχεια του κλασικισμου, τότε ο ορος neoclassical είναι αστοχος.

 

 

Ολα αυτά τα λέω σε περιπτωση που ενδιαφερεστε για τετοιου ειδους κουβεντα. Αν νομιζετε οτι χαλαω το θεμα, σταματαω..δεν καιγομαι πως θα πουμε την καθε μουσικη. Αν θελετε τη λεμε και Μπαμπη, το ίδιο μου κανει ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο ορος «κλασικο», κανονικά περιγράφει μια χρονική περίοδο, και συγκεκριμένα ενα καλλιτεχνικό κίνημα.

 

Η ενσταση μου, είναι ακριβως πως ο όρος «νεοκλασικισμος», περιγραφει μια προσπάθεια της αναβίωσης των στοιχείων του κλασικισμου ως απάντηση στις υπερβολές που ειχε επελθει ο «ρομαντισμος».

 

Αρα, είτε ροκ είτε μεταλ είτε r'n'b, από τη στιγμή που τη μουσική του Yngwie πχ, δεν τη χαρακτηρίζουν τα στοιχεια του κλασικισμου, τότε ο ορος neoclassical είναι αστοχος.

 

 

Ολα αυτά τα λέω σε περιπτωση που ενδιαφερεστε για τετοιου ειδους κουβεντα. Αν νομιζετε οτι χαλαω το θεμα, σταματαω..δεν καιγομαι πως θα πουμε την καθε μουσικη. Αν θελετε τη λεμε και Μπαμπη, το ίδιο μου κανει ;D

Εγώ μαζί σου φίλε neeq!Πώς θα την έλεγες όμως τη μουσική του Yngwie,βάσει των χαρακτηριστικών της?

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε ο ορος classical κολλαει πουθενα.Classical...τι? δεν αναφερει το ειδος.Γενικα οι περισσοτεροι οροι ειναι για τα πανηγυρια...πχ progressive rock...... το neoclassical σας πειραξε ::)....

Οταν λεμε Classical Music εννοουμε_οσοι ακουμε_την περιοδο απο τα τελη του 1700 ως τις αρχες του 1800. Οσο για το Prog Rock, πως θα επρεπε δηλαδη να λεγεται κατα τη γνωμη σου?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ορος «κλασικο», κανονικά περιγράφει μια χρονική περίοδο, και συγκεκριμένα ενα καλλιτεχνικό κίνημα.

 

Η ενσταση μου, είναι ακριβως πως ο όρος «νεοκλασικισμος», περιγραφει μια προσπάθεια της αναβίωσης των στοιχείων του κλασικισμου ως απάντηση στις υπερβολές που ειχε επελθει ο «ρομαντισμος».

 

Αρα, είτε ροκ είτε μεταλ είτε r'n'b, από τη στιγμή που τη μουσική του Yngwie πχ, δεν τη χαρακτηρίζουν τα στοιχεια του κλασικισμου, τότε ο ορος neoclassical είναι αστοχος.

 

 

Ολα αυτά τα λέω σε περιπτωση που ενδιαφερεστε για τετοιου ειδους κουβεντα. Αν νομιζετε οτι χαλαω το θεμα, σταματαω..δεν καιγομαι πως θα πουμε την καθε μουσικη. Αν θελετε τη λεμε και Μπαμπη, το ίδιο μου κανει ;D

 

Aν ισχυαν αυτα που λες τοτε οτιδηποτε με το επιθετο κλασσικο ειναι ακυρο αν δεν εχει στοιχεια κλασσικης μουσικης...πχ classic rock.Δεν εχει καμια σχεση με κλασσικη μουσικη η με την συγκεκριμενη εποχη χρησιμοποιειται με την κανονικη εννοια του επιθετου.....επομενως το συμπερασμα ειναι οτι  ΟΛΟΙ οι οροι ειναι σχετικοί ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεμε Classical Music εννοουμε_οσοι ακουμε_την περιοδο απο τα τελη του 1700 ως τις αρχες του 1800. Οσο για το Prog Rock, πως θα επρεπε δηλαδη να λεγεται κατα τη γνωμη σου?

 

Ολοι καταλαβαινουν τον ορο.Το αν ειναι σωστος ειναι το θεμα.Και αν ειναι σωστος δεν θα επρεπε να ονομαζεται κανενα αλλο στυλ κλασικο.Δεν μπορει οποτε θες το κλασσικος να χαρακτηριζει μια εποχη και οποτε σου γουσταρει να ειναι απλα το επιθετο κλασσικος.Αυτο και μονο κανει τους οποιους χαρακτηρισμους παιδιαστικους και την συζητηση για κατι τετοιο ανουσια.

 

Δεν ξερω πως θα επρεπε να λεγεται το progressive αλλα σαν ορος ειναι αστειος...λες και τα υπολοιπα παρακλαδια του ροκ ειναι....οπιστοδρομικα....αλλα εδω ειναι το θεμα...ειναι απλα μια ταμπελα....αν την παρεις κυριολεκτικα τοτε καταντας αστειος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου