Προς το περιεχόμενο

Γωνιά για neoclassical


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρενθεση: Βρισκω τον όρο neoclassical πολυ προβληματικό για να χαρακτηρίσει αυτό το είδος. Ειμαι ο μονος?

 

Θελω να πω, εκτός του ότι απο τα λίγα που εχω ακουσει, εχουν ξεπατικώσει την εποχή του ρομαντισμου, ο ορος εχει ήδη καπαρωθει για το στυλ των Στραβινσκυ, Προκοφιεφ κτλ.

 

Αυτά, μη δινετε σημασια ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Παρενθεση: Βρισκω τον όρο neoclassical πολυ προβληματικό για να χαρακτηρίσει αυτό το είδος. Ειμαι ο μονος?

 

Θελω να πω, εκτός του ότι απο τα λίγα που εχω ακουσει, εχουν ξεπατικώσει την εποχή του ρομαντισμου, ο ορος εχει ήδη καπαρωθει για το στυλ των Στραβινσκυ, Προκοφιεφ κτλ.

 

Αυτά, μη δινετε σημασια ;D

Σιγά μη δε δώσουμε σημασία!!Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η άποψή σου!!Για πες...

Εγω θα σου ελεγα να μη θεωρεις πολλα πραγματα δεδομενα.Εισαι σιγουρος οτι ξερεις καλα την ματζορε? και δεν εννοω δαχτυλισμους(πχ τα 7 note per string η τα 5 caged πχ).Εννοω ξερεις που βρισκεται αναπασα στιγμη η τριτη,η εβδομη,η πεμπτη?

 

Πρεπει λοιπον να μαθεις τη ποιο βασικη κλιμακα ολων σαν την παλαμη σου.

 

Πρεπει να μαθεις τουλαχιστον τις φυσικες νοτες(χωρις διαισεις και υφαισεις) παντου στην ταστιερα χωρις να το σκεφτεσαι ουτε δευτερολεπτο,

 

Πρεπει να μαθεις τα διαστηματα(intervals) οπως εμφανιζονται στην ταστιερα.Δηλαδη οπτικα απο την νοτα που πατας ποσο μακρια βρισκεται μια μινορε τριτης στη ιδια χορδη...στη επομενη στην μεθεπομενη κτλ κτλ κτλ

 

Βαση του παραπανω πρεπει να μαθεις ολες τις τριαδες των τεσσαρων βασικων οικογενειων (major,minor,augmented,diminished) και τις αναστροφες τους σε ολα τα σετ χορδων.

 

Βαση του παραπανω θα βγαλεις ευκολα και τα αρπισματα(arpeggios) που θες.

 

Βαση ολων των παραπανω παιζε την ματζορε πανω κατω χρησιμοποιωντας ακκορντα(chord scales) παντου στην ταστιερα.

 

ΟΤΑΝ λοιπον γινεις σχετικα καλος σε ολα τα παραπανω(αν γινεις αυτοματα σημαινει οτι ξερεις και την ταστιερα καλα) τοτε  αρχισε να εξερευνεις αλλα modes και κλιμακες.

 

Πρσκτικα  τωρα εγω θα σου ελεγα παροτι υπαρχουν tabs για σχεδον τα παντα,διαλεξε για αρχη συγκεκριμενα lick που σου αρεσουν και βγαλτα με το αυτι.Κατεβασε software οπως το amazing slow downer που χωρις να αλλαζει το pitch κανει ποιο αργο το κομματι και σε βοηθαει αρκετα.

 

Βιβλιο για lead τεχνικη... Speed mechanics for lead guitar.

 

Ορεξη να χεις να ασχοληθεις..... ;D ;D ;D τα υπολοιπα γινονται.

Έχω πάρα πολλή όρεξη,γιατί βρίσκομαι σε ένα στάδιο όπου έχω πολλές ιδέες στο κεφάλι μου,αλλά δε μπορώ να τις παίξω,τουλάχιστον στην ταχύτητα που θέλω!Έχεις δίκιο,πρέπει πρώτα να κάνω 100% κτήμα μου αυτές τις βασικές κλίμακες για να έχω πλήρη έλεγχο της ταστιέρας.Ταυτόχρονα όμως χρειάζεται να αποκτήσω και την κατάλληλη τεχνική,γι'αυτό μίλησα για ασκήσεις!Πολύ σωστά όλα όσα λες!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εικάζω ότι η ονομασία neoclassical, έχει δοθεί επειδή οι μουσικοί που την υπηρετούν είναι επηρεασμένοι από την κλασική μουσική και οι επιρροές τους "φαίνονται" μέσα στα τα κομμάτια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρενθεση: Βρισκω τον όρο neoclassical πολυ προβληματικό για να χαρακτηρίσει αυτό το είδος. Ειμαι ο μονος?

 

ούχι..  :P  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εικάζω ότι η ονομασία neoclassical, έχει δοθεί επειδή οι μουσικοί που την υπηρετούν είναι επηρεασμένοι από την κλασική μουσική και οι επιρροές τους "φαίνονται" μέσα στα τα κομμάτια τους.

 

Η αλήθεια ειναι οτι σκεφτηκα λιγο και δε βρήκα καποιον αλλο όρο.

 

Ωστοσο επιμένω ότι ειναι προβληματικός και αυτος ο ίδιος, για τους λόγους που προανεφερα. Οχι ότι είναι πρόβλημα, απλα μια παρατήρηση.

 

Για τα λίγα του Yngwie που εχω ακουσει, θα επελεγα παντως κατι σαν neoromantic rock (χιουμορ ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα λίγα του Yngwie που εχω ακουσει, θα επελεγα παντως κατι σαν neoromantic rock (χιουμορ ;D )

 

more like neoboredom rock(  ;D ), αλλά δε θα ήθελα να spam-άρω το παρόν thread, μια και οι μουσικές επιλογές είναι, καθαρά, θέμα γούστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μη δε δώσουμε σημασία!!Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η άποψή σου!!Για πες...Έχω πάρα πολλή όρεξη,γιατί βρίσκομαι σε ένα στάδιο όπου έχω πολλές ιδέες στο κεφάλι μου,αλλά δε μπορώ να τις παίξω,τουλάχιστον στην ταχύτητα που θέλω!Έχεις δίκιο,πρέπει πρώτα να κάνω 100% κτήμα μου αυτές τις βασικές κλίμακες για να έχω πλήρη έλεγχο της ταστιέρας.Ταυτόχρονα όμως χρειάζεται να αποκτήσω και την κατάλληλη τεχνική,γι'αυτό μίλησα για ασκήσεις!Πολύ σωστά όλα όσα λες!

 

Το οτι εχεις ιδεες που δεν μπορεις να τις περασεις ακομα στην κιθαρα ειναι πολυ συχνο προβλημα.Γιαυτο και μετα απο πολυ ψαξιμο ολα αυτα τα χρονια κατεληξα σε μια και μονη λυση που δουλευει.Τραγουδι.Τραγουδα τη μελωδια,το lick κτλ κτλ κτλ πριν το παιξεις.Αν πεις κατι με την ΔΙΚΗ σου φωνη τοτε μονο το ξερεις πραγματικα.Οπως ισως εχεις ακουσει..if you can sing it,you can play it.

 

Ξεκινας απο απλα πραγματα οπως πχ τα...καλαντα :o η το ρεφρενακι απο το αγαπημενο boyband της..αδερφη σου που δεν βγαινει απο τον εγκεφαλο σου ουτε με λοβοτομη ;D και προχωρας σε ποιο συνθετα πραγματα.Φανταζει απλοικο αλλα δεν ειναι τοσο απλο στην εφαρμογη.Θελει εξασκηση αλλα αυτος ο τροπος εχει και τα καλυτερα αποτελεσματα.

 

Για τεχνικη ειπαμε Troy Stetina:Speed Mechanics for Lead guitar.Το καλυτερο βιβλιο για lead τεχνικη στην rock και metal κιθάρα με διαφορα.Μεθοδος με αρχη και τελος οχι σκορπιες ασκησεις.Τυφλοσουρτης,το ακολουθεις (κατα γραμμα οχι του στυλ αυτο το ξερω παμε παρακατω) και μαθαινεις.

 

Οσο για τον ορο neoclassical δεν εχει ιδιαιτερη βαση αλλα με αυτη την λογικη ΟΥΤΕ και το classical εχει βαση.Γιατι κλασσική μουσικη υπαρχει σε ολα τα ειδη.Blues,jazz,rock  επομενως ποιο σωστος θα ηταν ο ορος πχ κλασσικη ορχηστρική μουσικη.Το κλασσικη σκετο στην ουσια ειναι κατι εντελως αοριστο.Παρολα αυτα το classical εχει επικρατησει ;).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο και μετα απο πολυ ψαξιμο ολα αυτα τα χρονια κατεληξα σε μια και μονη λυση που δουλευει.Τραγουδι.Τραγουδα τη μελωδια,το lick κτλ κτλ κτλ πριν το παιξεις.Αν πεις κατι με την ΔΙΚΗ σου φωνη τοτε μονο το ξερεις πραγματικα.Οπως ισως εχεις ακουσει..if you can sing it,you can play it.

 

+1000

αν το πει η φωνή, θα το παίξουν και τα δάκτυλα.  :)

 

Όταν, μάλιστα, με τον καιρό, θα αρχίσεις να το πετυχαίνεις, μια καλή άσκηση θα είναι, να κάνεις "διφωνία", με τη φωνή να παίζει σε διάστημα πχ τρίτης μικρό από τη νότα, που παίζεις στην κιθάρα.

Έτσι, θα εξασκήσεις, παράλληλα και το αυτί σου να αναγνωρίζει τα διαστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι,ωραιες οι συμβουλες του Dreamdancer.

Αν σ αρεσει αυτο το υφος Bill,νομιζω θα σ αρεσει κι ο παρακατω κυριος,o oποιος εχει κι αυτος πολυ υλικο για μελετη και ακροαση:

Uli Jon Roth, Concerto D'Anranjuez, live at donington

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρενθεση: Βρισκω τον όρο neoclassical πολυ προβληματικό για να χαρακτηρίσει αυτό το είδος. Ειμαι ο μονος?

Οχι δεν εισαι. Ο ορος "Neoclassical" κολλαει τοσο πολυ στη μουσικη των Malmsteen/V.Moore/J.Becker οσο και ο ορος R'n'B (Rhythm And Blues) στη μουσικη των Rihanna/Usher/Beyonce.

Βαλτε λοιπον διπλα τη λεξη "Metal" και ειστε μεσα. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου