Προς το περιεχόμενο

Με σφυρίζει η κιθάρα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και ειδα οτι σε αρκετα σημεία με σφυριζει

 

Υ.Γ. Μου σφυρίζει η κιθάρα...

 

Κι εγω το ίδιο προβλημα έχω  ;) (κρυο το ξερω  ;D )

 

 

(οφ τόπικ...το ξέρω..  :P :P ;D ;D ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με ένα πρόγραμμα που προσφέρει time-frequency analysis (Wavelets/short time fourier κτλ) 'όπως το adobe audition - εκεί βλεπεις πως μετβάλλεται το συχνοτικό περιεχόμενο στο χρόνο. Το audition σου δίνει την δυνατότητα να "σβήσεις" ή να μειώσεις την ένταση σε συχνοτικές περιοχές στο χρόνο (έχει και άλλες λεπτομέρεις η θεωρία, πχ trade off ανάλυσης στο χρόνο και στη συχνότητα). Έτσι μπορείς να ελαττώσεις την ένταση του σφυρίγματος με πολύ καλύ ακρίβεια στο χρόνο που εμφανίζεται: Λογικά θα βρίσκεται σε κάποιες αρμονικές και επειδή το Time Frequency analysis είναι colour-coded με βάση την ένταση θα το εντοπίσεις εύκολα και έχει και εργαλειάκια που μπορείς να μειώσεις την ένταση όπως σου είπα. ΤΟ είχα χρησιμοποιήσει παλιά για να αφαιρέσω κάτι θορύβους από παίξιμο με ακουστική από το σύρσιμο των δαχτύλων αλλά δυστυχώς δεν το έχω πλέον (ήταν στη δουλειά την οποία δεν την έχω ούτε αυτή αυτή τη στιγμή). Υπάρχει κάποιο demo από την adobe αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να σώσεις τη δουλειά σου.

 

 

Πιστεύω λόγω κάποιας σχετικής εμπειρίας με επεξεργασία σήματος ότι αυτή η μέθοδος είναι ίσως η καταλληλότερη για τέτοιες δουλειές.

 

Καλή τύχη neeq!

 

PS: Και γώ πάντως είμαι φαν του feedback!!!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου