Προς το περιεχόμενο

Τελικά ισχύει ο νόμος για το κάπνισμα στα bar;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μπήκες σε ένα φόρουμ (και μάλιστα ΑΝΩΝΥΜΑ), με μοναδική (μέχρι τώρα) συμμετοχή….το "κράξιμο" σημαινόντων μελών του forum , τόσο σε καλλιτεχνικό όσο και σε οργανωτικό επίπεδο, καθώς και μιας επώνυμης επιχείρησης.

 

Παραβίασες σχεδόν όλους τους κανονισμούς του forum, από πολιτικές συζητήσεις μέχρι και ρατσιστικά σχόλια, από ύβρεις μέχρι ….ξέρω εγώ τι.

 

Αν πιστεύεις ότι παραβιάζονται δικαιώματά σου, υπάρχουν οι αρμόδιες αρχές να αποταθείς  σε αυτές (και να αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου).

 

Πριν μπει κάποιος στην ουσία, εξετάζει πρώτα το τυπικό μέρος μιας «ένστασης»

 

ΤΥΠΙΚΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ .-

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το κάθε άτομο πλήρωσε συνολικά 20-25 ευρώ, για να τον βάλουν για τρεις ώρες σε ένα τουρκοανατολίτικου τύπου τεκέ.

 

Είναι απαράδεκτη η κατάσταση για τους μή καπνίζοντες, για αυτούς, που επέλεξαν να δώσουν λίγη ποιότητα καθαρού αέρα στις ζωές τους. Το κακό παράδειγμα το έδειχναν οι καλλιτέχνες, που έπαιζαν κιθάρα με τσιγάρο στο χέρι.

 

Ξέρω κι άλλους ανθρώπους, που δεν πατάνε το πόδι τους σε τέτοια στέκια για αυτόν ακριβώς το λόγο. Και δίκιο έχουν. Γιατί να το υποστούν όλο αυτό; Γιατί δέν μπορεί ο τουρκορωμιός λίγες ώρες χωρίς το ναργιλέ του;

 

Θέματα, που άλλες κοινωνίες τα έχουν λύσει εδώ και δεκαετίες, εδώ, στην τουρκο-βαλκανο-αφρικανο-ρωμιοσύνη ακόμα μας βασανίζουν. Έχω πάει σε διάφορες εκδηλώσεις τέτοιου είδους στο εξωτερικό (Σκανδιναβία, Γερμανία, Αγγλία κλπ.). Πουθενά δέν γίνονται τέτοια καραγκιοζιλίκια).

 

Τόσο οι θαμώνες, όσο και οι καλλιτέχνες χθες, με είχαν γραμμένο στα τέτοια τους.

Ε, λοιπόν, από εδώ και πέρα σάς έχω γραμμένους κι εγώ.

Ωραία τα σόλα κλπ, αλλά αν δέν εκπολιτιστείτε, δέν ξαναπατάω το πόδι μου στις τουρκορωμέικες εκδηλώσεις σας και θα βλέπω ό,τι θέλω από το youtube...

 

Σαλάμ Αλέκουμ

Σε μια χώρα που το κάπνισμα θεωρείται ακόμη μαγκιά, δεν περίμενα τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "θαμώνας" δεν είναι ποτέ άμοιρος ευθυνών.

 

Θα σου εξηγήσω τι εννοώ : όταν ρωτήσεις "μα γιατί είναι τόσο χάλια το πρόγραμμα της τηλεόρασης" όλοι οι επαϊοντες απαντούν "μα, διότι αυτό θέλει ο κόσμος". Όπως αντιλαμβάνεσαι, τίποτε δε βρίσκεται μακρύτερα από την αλήθεια... η οποία θα μπορούσε ίσως να διατυπωθεί ως εξής "μα, διότι αυτό θέλει ο κόσμος ανάμεσα στα σκουπίδια που του προσφέρουμε", το οποίο είναι ειλικρινέστερο κατά το ότι αποδίδει την ευθύνη εκεί που ανήκει : σε εκείνον που προσφέρει τα σκουπίδια.

 

Κατ' αναλογία, οι θαμώνες του Half Note έχουν επιλέξει το μαγαζί για κάποιο λόγο: αν αυτός είναι ότι επιτρέπεται το κάπνισμα, πάω πάσο (όπως είδαμε όμως, διαφημίζονται ως ΜΗ καπνιστές). Αν το επέλεξαν για άλλες ποιότητές του όμως (π.χ. τη μουσική που ακούγεται) τότε δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος για υπαναχώρηση στην πολιτική περί ΜΗ καπνιστών. Απέναντι στον πελάτη ενός καταστήματος, υπεύθυνος και λογοδοτών είναι ο καταστηματάρχης, όχι ο άλλος πελάτης.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thread μπορει να τραβήξει σελίδες για σελίδες.Μπορεί όμως κάλλιστα να σταματήσει εδώ...

Ο νόμος είναι με την πλευρά των αντικαπνιστών.The End...Kαι αυτό από έναν φανατικό καπνιστή.

'Οσο για τα απαξιωτικά σχόλια του ΟΡ,θέλω να πιστεύω οτι είναι προϊόν αγανάκτισης και όχι θεμελιωμένη άποψη για ανθρώπους και πράγματα στη χώρα του...Σε μια τέτοια περίπτωση όμως συντάσσομαι πλήρως με τον LK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέει ο φίλος Grey και συμφωνώ μαζί του ως καπνιστής και εγώ επιλέγοντας όμως να βγω έξω και τις δύο φορές που αισθάνθηκα την ανάγκη να καπνίσω στο συγκεκριμένο live. Αν δεν κάνω λάθος, και ας με διαψεύσει ο ΟΡ πρέπει να ήταν δύο τραπέζια μπροστά από αυτό που καθόμουν εγώ με κάποιους φίλους. Επειδή σπάνια κάθομαι στην καρέκλα μου αλλά επιλέγω να τριγυρνάω, σε περίπτωση που ο ΟΡ είναι τελικά ο άνθρωπος που μνημονεύω (δεν έχω κάτι με τον άνθρωπο) όντως υπήρξε έντονη αντίδραση για το κάπνισμα μιας και και εγκατέλειψε το live στα μισά του, μαζί με την κυρία του εκνευρισμένος και διαπληκτιζόμενος. Θα πω όμως και το άλλο. Όταν βγήκα έξω να καπνίσω, η υπεύθυνη μου είπε πως δεν χρειαζόταν να το κάνω γιατί "σήμερα επιτρέπεται." Ούτε με την εν λόγω κυρία έχω κάποιο θέμα. Αντιλαμβάνομαι το πως αντιδρά ένα μαγαζί όταν δεν μπορεί να σιγουρέψει την προσέλευση των θαμώνων και αναγκάζεται να καταφεύγει σε rule bending. Το σίγουρο είναι πως ότι δηλώνεται, θα πρέπει και να ισχύει. Αν είναι μαγαζί είναι για μη καπνιστές, θα πρέπει όντως να είναι για μη καπνιστές. Τέλος, να ευχαριστήσω δημόσια το Λάκη για την παρέμβασή του και να δηλώσω  ακόμα μία φορά πως ο φίλος Grey με κάλυψε πλήρως. Δεν κρατώ καμία κακία ούτε στον OP ούτε στο μπαρ ούτε στην υπεύθυνη του μαγαζιού, ούτε στους καπνίζοντες ούτε και στους μη καπνίζοντες. Να είσαστε όλοι καλά.

 

ΥΓ: Ευχαριστώ τον Yameth για τον διαχωρισμό του θέματος.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη κι εμένα το ίδιο μου συνέβη. Πήγα να βγω έξω για να καπνίσω και μία σερβιτόρα μου είπε ότι δε χρειάζεται, καθώς το κάπνισμα επιτρέπεται στο μπαρ.

 

Πέραν αυτών και ανεξάρτητα με το αν το συγκεκριμένο μέτρο μας βρίσκει σύμφωνους ή όχι, οι νόμοι πρέπει να τηρούνται. Αν η τήρηση του συγκεκριμένου νόμου είχε επιβληθεί, ως όφειλε, δε θα υφίστατο κανένα ζήτημα.

 

Έδιτ: Επίσης να προσθέσω ότι η χαλάρωση της τήρησης της νομοθεσίας σε περίπτωση αδιαφορίας του κράτους, ΔΕΝ είναι ελληνικό φαινόμενο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Πέραν αυτών και ανεξάρτητα με το αν το συγκεκριμένο μέτρο μας βρίσκει σύμφωνους ή όχι, οι νόμοι πρέπει να τηρούνται. Αν η τήρηση του συγκεκριμένου νόμου είχε επιβληθεί, ως όφειλε, δε θα υφίστατο κανένα ζήτημα.

 

Σωστό:

Όμως και  στις «πολιτισμένες» χώρες , όποιες και αν είναι αυτές, η ανθρωποκτονία λ.χ. δεν είναι έγκλημα; (πράξη άδικη και καταλογιστή).

 

Απ’ όσο θυμάμαι είναι.

 

Παρ’ όλα αυτά και σε αυτές τις χώρες διαπράττονται δολοφονίες, αν και το αναμενόμενο θα ήτο,από τη θέσπιση του νόμου και εφεξής να μη συνέβαιναν.

 

Απλά ΠΑΝΤΟΥ υπάρχει μια διαδικασία/βήματα :

 

1. Πράξη ή παράλειψη

2. Αναφορά στις αρμόδιες αρχές

3. Διαπίστωση παράβασης από τις αρχές με νόμιμο διαδικασία και

4.Τέλος καταλογισμός πράξης και επιβολή τυχόν ποινής.

 

Εύλογο λοιπόν το ερώτημα:

 

 

 

Έχω βέβαια την απορία : του απευθύνθηκες απαιτώντας το δίκηο σου;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή LK και λοιποί η νομοθεσία πρέπει να εφαρμόζεται όταν το ζητήσει ο πολίτης;

Είμαστε σοβαροί;

 

Δηλαδή πάει κάποιος να πιει τα ποτάκι του ή δεν ξέρω γω τι και θα πρέπει κάθε φορά να τα βάζει με τους μαγαζάτορες για ποιο λόγο δεν τηρούν τα αυτονόητα; Αυτός είναι ο ορισμός της ευνομούμενης πολιτείας;

 

Θα παρακολουθώ τη συζήτηση. Είμαι περίεργος να δω αν κατά παγκόσμια πρωτοτυπία θα τα ακούσει στο τέλος εκείνος που απαιτεί τα αυτονόητα (δλδ. εκείνος που αναρωτιέται γιατί δεν εφαρμόζεται η νομοθεσία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οταν ειχε πρωτοανακηρυχθει ο νομος και καποια μαγαζια τον τηρουσαν απο φοβο,καθομουν μονος μου στο τραπεζι,οντας ο μονος που δε καπνιζε και ολη μου η παρεα ηταν εξω.... :(

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή LK και λοιποί η νομοθεσία πρέπει να εφαρμόζεται όταν το ζητήσει ο πολίτης;

Είμαστε σοβαροί;

 

Δηλαδή πάει κάποιος να πιει τα ποτάκι του ή δεν ξέρω γω τι και θα πρέπει κάθε φορά να τα βάζει με τους μαγαζάτορες για ποιο λόγο δεν τηρούν τα αυτονόητα; Αυτός είναι ο ορισμός της ευνομούμενης πολιτείας;

 

Θα παρακολουθώ τη συζήτηση. Είμαι περίεργος να δω αν κατά παγκόσμια πρωτοτυπία θα τα ακούσει στο τέλος εκείνος που απαιτεί τα αυτονόητα (δλδ. εκείνος που αναρωτιέται γιατί δεν εφαρμόζεται η νομοθεσία)

 

Δηλαδή τι αντιτάσσεις στην πρότασή μου, την αυτοδικία;

Για να καταλάβω.

 

Αν είναι έτσι, και εγώ ισχυρίζομαι ότι ο Samy Paraga μΕ έκλεψε....100.000 €.

 

Εκτός αν θες να αναλοθούμε σε "ευχολόγια" ...να πούμε (ξανά) για την "παιδεία"...λες και γράφουμε έκθεση για Πανελλαδικές.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου