Προς το περιεχόμενο

Στησιμο για επαγγελματικο home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και παλι μεσα στην πολη εισαι φηλως.... ;D ( το Berlin ειναι ψιλοτεραστιο)...να φυγεις να πας αλλου

 

εδω ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα ταιριαζεις καλυτερα

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Kloster_Lehnin

 

;D

Kαταρχάς ζητάω συγνώμη απ τον ΟΠ που έβαλα το χεράκι μου να κακοφορμίσει η κουβέντα ,αλλά τη θεωρώ χρήσιμη για όλους μας.

Νίκο ,όχι δεν θα είμαι μέσα στη πόλη ,δεν θα είμαι τουλάχιστον σε κάτι που θεωρείς εσύ πόλη .Όσο πραγματιστής και να είσαι ,όσο ορθολογιστής και να είμαι εγώ,αυτό που μου παρουσιάζεις σαν πόλη ,δεν είναι,δεν υπάρχουν κανόνες,αρχή-μέση-τέλος .Ζούμε ,από σπόντα φυσικά εδώ στο Ελλαντα τον μετα-κόσμο και κάποια στιγμή ,οφείλεις να το καταλάβεις ,γιατί αργά ή γρήρορα θα το αντιληφθείς και στη Γερμανία να συμβαίνει ,όπως και στην Απονία.

Μπορεί να έχεις σπουδάσει οικονομικά ,αλλά αυτό που συμβαίνει στο πρώτο κόσμο-από σπόντα κι εμείς-δεν το έχεις σπουδάσει γιατί ανάγεται στην ιστορία ,που επέτρεψέ μου να σε κατηγορήσω τρυφερά  ;) Δεν τη κατέχεις .

Και κάτι τελευταίο ανεξαρτήτως θρησκειών ,η απληστία είναι κάτι που ΔΕΝ παλεύεται .

 

 

Ζητώ συγνώμη απ το Νικόδημο-τον οποίο δεν γνωρίζω προσωπικά- απλά σέβομαι και δεν γουστάρω να τον χαλάω με τις κουβέντες μου

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σας, θα μπω λίγο σφήνα στη συζήτησή σας.

 

Διάβασα το θέμα καθαρά από περιέργεια μιας και δεν έχω γνώσεις ηχοληψίας ή οτιδήποτε παρόμοιο και δεν μπορώ να συνεισφέρω στο θέμα. Όμως, το συμπέρασμα που έβγαλα φτάνοντας στην 8η σελίδα είναι πως από την 2η και μετά σχεδόν όλα τα μηνύματα είναι off topic. Ο άνθρωπος μπήκε και ζήτησε βοήθεια για το θέμα που τον απασχολεί, το οποίο είναι "Στησιμο για επαγγελματικο home studio".

 

Από τη 2η σελίδα και μετά αρχίζει ο λόγος περί ηθικής, νομιμότητας και οτιδήποτε άλλο το οποίο σίγουρα δεν αφορά τον εξοπλισμό για τον οποίο ζήτησε συμβουλή και κατεύθυνση.

 

Πιστεύω πως θα μπορούσε να σπάσει το θέμα σε δύο και να πάρει το καθένα το δρόμο του. Επίσης μου φαίνεται περίεργο το πως ξεκίνησε και συνεχίστηκε αυθαίρετα η συζήτηση για τα προσωπικά του (τεβε, φπα, κτλ.) πράγματα τα οποία δεν μας αφορούν και δεν βοηθάνε. Θα μπορούσαμε να τον συμβουλέψουμε για τυχόν οικονομικούς παράγοντες που ίσως να μην έχει κατα νου αλλά μέχρι εκεί, δε ψάχνει λογιστή. Συνταγή για εκρηκτικά ή χημικό coctail να ζητούσε δε φαντάζομαι να γινόταν τόσο μεγάλο θέμα ::).

 

Νομίζω τον καταλαβαίνω όταν λέει ότι λυπάται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ανάγεται στην ιστορία ,που επέτρεψέ μου να σε κατηγορήσω τρυφερά  Wink Δεν τη κατέχεις .

 

θες να πεις,και εγω γλυκα στο λεω.. ;D,δεν κατεχω την ιστορια που σου μαθανε,την πραγματικη ιστορια Thank God την κατεχω ;)

 

@Nikodemos

 

Τετοιο home studio εννοεις? ;D

 

http://mixonline.com/studios/profiles/audio_gregory_town_sound/

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια

 

Μηπως θα μπορουσατε να γινετε πιο συγκεκριμενοι οσον αφορα τα monitors(tannoy 6 presicion) που εχει; Ειδα οτι οι περισσοτεροι ειπατε να τ αλλαξει.

 

Τι κακο εχουν αυτα τα ηχεια; Ουτε για home studio δεν κανουν; πχ για καποιον που απλα θελει να φτιαχνει τα demo του;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι για αυτη τη δουλεια,για επαγγελματικο στουντιο ομως δεν ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια

 

Μηπως θα μπορουσατε να γινετε πιο συγκεκριμενοι οσον αφορα τα monitors(tannoy 6 presicion) που εχει; Ειδα οτι οι περισσοτεροι ειπατε να τ αλλαξει.

 

Τι κακο εχουν αυτα τα ηχεια; Ουτε για home studio δεν κανουν; πχ για καποιον που απλα θελει να φτιαχνει τα demo του;

 

Ευχαριστω

 

Ναι κανουν για home studio για ποιο επαγγελματικη δουλεια ομως το budjet ανεβαινει αρκετα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, δεν θελω να δημιουργησω flame(ενημερωτικα ρωταω), αλλα αν:

 

Για να μην παρεξηγηθω εγω απαντησα για τον εξοπλισμο που θα πρεπει κατα τη γνωμη μου να εχει κατα προτεραιοτητα ενα ΗΟΜΕ studio

 

Τοτε γιατι; :

 

EDIT. Φυσικα και ΚΑΛΥΤΕΡΑ monitors δεν θα εβλαπταν... (τωρα ειδα ποια εχεις)..ΕΚΕΙ να δωσεις φραγκα οχι στην...κονσολα...

 

Εφοσον :

 

Μια χαρα ειναι για αυτη τη δουλεια,για επαγγελματικο στουντιο ομως δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε riddle φαινομενικά έχει ενδιαφέρον η επισήμανση σου. Ομως όταν απομονωσεις φράσεις εκτός του γενικότερου περιεχομένου και της ροής μιας συζήτησης δημιουργεις εντυπώσεις που δεν είναι ουσιαστικές. Σοφιστιες δηλαδή. Με το συμπαθειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ο φιλος ηθελε να κανει το home studio του πιο "επαγγελματικο" και να αγορασει αλλους πανακριβους κρικους της ηχητικης αλυσιδας πολυ πιο "αχρηστους"απο τα καλα μονιτορ, (π.χ. στη λιστα του ειχε ενα μικροφωνο των 2000 ευρω)

 

Σαν να βαζεις μηχανη Ferrari  σε Datsun ενα πραμα.... ;D,καλο ειναι το Datsun δε λεω αλλα δεν θα γινει Ferrari με τη μηχανη της...

 

Αν διαβασεις προσεκτικα το post μου αναφερω ΠΟΙΟΙ ειναι οι σημαντικοτεροι κρικοι της αλυσιδας...φροντιζουμε λοιπον να ξεκιναμε απο αυτους...το να μπερδευουμε μετρια με κορυφαια μηχανηματα δεν ειναι και η καλυτερη τεχνικη....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ο φιλος ηθελε να κανει το home studio του πιο "επαγγελματικο" και να αγορασει αλλους πανακριβους κρικους της ηχητικης αλυσιδας πολυ πιο "αχρηστους"απο τα καλα μονιτορ, (π.χ. στη λιστα του ειχε ενα μικροφωνο των 2000 ευρω)

 

Σαν να βαζεις μηχανη Ferrari  σε Datsun ενα πραμα.... ;D,καλο ειναι το Datsun δε λεω αλλα δεν θα γινει Ferrari με τη μηχανη της...

 

Αν διαβασεις προσεκτικα το post μου αναφερω ΠΟΙΟΙ ειναι οι σημαντικοτεροι κρικοι της αλυσιδας...φροντιζουμε λοιπον να ξεκιναμε απο αυτους...το να μπερδευουμε μετρια με κορυφαια μηχανηματα δεν ειναι και η καλυτερη τεχνικη....

 

Ok, σ ευχαριστω! Αυτο που καταλαβα ειναι οτι τελικα τα συγκεκριμενα monitor δεν ειναι ειναι της προκοπης :)

 

Φίλε riddle φαινομενικά έχει ενδιαφέρον η επισήμανση σου. Ομως όταν απομονωσεις φράσεις εκτός του γενικότερου περιεχομένου και της ροής μιας συζήτησης δημιουργεις εντυπώσεις που δεν είναι ουσιαστικές. Σοφιστιες δηλαδή. Με το συμπαθειο.

 

Εχεις δικιο. Διαβαζοντας τα post μου δημιουργηθηκε η εντυπωση οτι τα monitor αυτα δεν κανουν ουτε για home studio και απλα ηθελα να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες.

Σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να δημιουργησω εντυπωσεις και να υπονοησω κατι για τον Superfunk. Αν αυτο καταλαβες ζηταω συγγνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου