Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Και να που τυχαία έπεσα σ'αυτην την αγγελία

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=127683

 

Τσέκαρε τιμές γενικά και να ξέρεις ότι αυτή η μάρκα είναι κάτι σαν τη fender της τρομπέτας  ;D και είναι πολύ προσεγμένα όργανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μένω σε μονοκατοικία ευτυχώς, κι ακούγεται λιγότερο γιατί δεν έχει μεσοτοιχίες το σπίτι. Δυστυχώς, δεν έχω πολύ χρόνο για μελέτη οπότε ενοχλώ ακόμα λιγότερο. Φροντίζω να παίζω λίγο αλλά κάθε μέρα το δυνατον. Απο μιση ως μία ώρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνω με το offtopic αλλά εμένα οι καθηγητές μου τόσα χρόνια στα ωδεία μου έμαθαν πολλά περισσότερα από το να παίζω σωστά ένα όργανο. Μελέτη πιθανόν με σουρντίνα... Δεν είναι το καλύτερό μου αλλά κόβει αρκετά...  Υπάρχουν και ηλεκτρικές που συνδέονται σε ενισχυτή αλλά οκ. Δες και ένα άρθρο που εξηγεί κάποια πράγματα, ελπίζω να επιτρέπεται να το ποστάρω. http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3515

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καπου το ειχα δει κι αυτο το αρθρο. Αυτες τις μέρες φιλοδοξώ να πάρω και μια σουρντίνα.

 

Ευτυχώς, περα απ'τα τεχνικα  θέματα της αναπνοής και του articulation που δουλεύω, στα θέματα αυτοσχεδιασμού (jazz) θεωρίας είμαι δυνατός αφού αυτά παίζω για χρόνια στην κιθάρα, κι ακούγοντας τρομπετίστες ακόμα και πριν ξεκινήσω να μαθαίνω.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια χαρά σε όλους , ρε παιδιά καμιά βοήθεια για το υπερβολικό σφίξιμο? όταν παίζω σφίγγομαι πάρα πολύ κ πιάνονται όλοι οι μυς του προσώπου μου...

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σφιγγεις δηλαδη? ποιους μύες?

 

το προβλημά σου ειναι καθαρά μυικό, ή εχει να κανει και με την πιεση του αέρα?

 

εξηγησε οσο καλυτερα μπορεις αυτο που συμβαινει, αλλιως δε βγαζει κανεις κανενα συμπερασμα και ολοι θα σου λενε να πας σε δασκαλο

 

;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

Φίλε notlrac

 

Καλό είναι να πάρεις με τρομπέτα σχετικα καλή

εγω στα λεφτα που διαθέτεις σου προτείνω ανεπιφυλακτα yamaha

 

Βρες κατι σαν αυτο το μοντελο

http://www.thomann.de/gr/yamaha_ytr2330.htm

 

εγω ξεκίνησα με την YTR-4335 GII αλλά και η 2330 ειναι μια χαρά

 

Αν σε σαγηνευει το όργανο...πάρτο μη διστάζεις

 

να ξερεις θέλει τον χρόνο του

Αφου εχεις βγαλει ήδη νότες και ξέρεις πως σου αρέσει ...μην δισταζεις

Παρε μια σε Β yfesh μιας και αναφερεις jazz ακούσματα

 

Τώρα...Να ξεκινήσεις με Δάσκαλο !!!!

Αν εχεις σκοπό να ασχοληθείς,,,,και ξεκινήσεις μόνος σου...ή με ακατάλληλο δάσκαλο πχ απο φιλαρμονική που θα <τυχει> να μην γνωριζει, μετά να ξέρεις θα χρειαστείς άλλο τοσο καιρό να ξεμάθεις ότι έμαθες.

 

Αν θες σου δίνω πληροφορίες με ποιόν κανω μαθήματα εγώ.

Στο κέντρο της Αθήνας βρίσκεται

Και εγω ανα δύο....τρεις εβδομάδες κανω μαθημα, αλλά αποδίδει.

υγ: ακομα προσπαθω να ξεμαθω λάθη που έκανα οσο προσπαθουσα με τις οδηγίες,,,της φιλαρμονικής.  ::)

 

Μοnte christo

 

οταν παιζεις..δεν πρεπει να σφιγγεις το προσωπο σου όπως περιγραφεις

ειναι όλοκληρη διαδικασία...δεν θα βρεις λυση μεσω νετ παρα μόνο απο δάσκαλο ή εστω καποιον που ξερει να παιζει.

 

Παρόλλα αυτα...

α) η όλη δουλεια ...γίνεται με το διαφραγμα..όχι με τα μαγουλα

β) μη πιεζεις την τρομπετα στα χείλη σου

γ)παιζε με διαλειματα πχ,,,μελετα μια ασκηση...ξεκουρασου οσο κρατησε η ασκηση

δ) παιζε καθε μερα ωστε να δυναμωσουν οι μυς που δουλευουν κατα το παιξιμο.

ε) πρωτου παίξεις κανε παντα καλο ζεσταμα με το επιστομια και μαθε να παιζεις κλιμακες μονο με το επιστόμιο

στ) βρες καποιον να σου διξει απο κοντα

 

 

καλές νότες !

 

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα κ απο μενα,λιγο οφ τοπικ,αλλα...ειχα 2 δασκαλους,ο ενας για τα μπαζα και ο αλλος κορυφη....παιζει στην κρατικη η εστω επαιζε για 30 χρονια...ειμαι κατα των ωδειων -δασκαλων,οντας επαγγελματιας φλαουτιστας εχω διδαξει κ γω.γνωμη μου να πειραματιστεις μονος σου,να ακους πολυ μουσικη,μελετη,και να ακους και αλλους μουσικους-τρομπετιστες.καλη τυχη.

 

 

υ.γ πολυ καλα και τιμια τα yamaha. παρε ενα σωστο μαθητικο οργανο για να μην τα δινεις στα service υστερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου