Προς το περιεχόμενο

Digitech RP355 η Zoom G3?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω οτι γίνεται δουλειά. Αν το κομμάτι έχεις αλλαγές πολλές δεν σωνεται η κατάσταση. Αυτό είναι και το μόνο μείον της g3 αλλιώς είναι μια χαρά. Αλλά για πρόβες δεν κάνει. .

 

Συμφωνω απολυτα! Αν μιλαμε για πολλες αλλαγες σιγουρα δεν ειναι αυτου του ειδους οι πεταλιερες για τετοια πραγματα! Πας σε αλλα μετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα + της RP355 ενα χαρακτηριστικο που λεγεται stompbox mode. Αν θυμαμαι καλα (εχω καιρο να τη χρησιμοποιησω) το ενεργοποιεις πατωντας δυο ποδοδιακοπτες ταυτοχρονα. Αφου ενεργοποιηθει, μπορεις με τα τρια πενταλ να προσθετεις/αφαιρεις τα εφε του συγκεκριμενου preset. Να κλεινεις δηλαδη το distortion, να ανοιγεις το delay κτλ.

Ισως να εχει και η G3 κατι αναλογο αλλα δεν το γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχην να ευχαριστησω οσους απαντησαν.

Ξερω οτι τα πιο καινουργια μοντελα της Zoom ειναι πολυ καλυτερα απο τα προηγουμενα, οπως κι οτι υπαρχει η G3X με expression pedal. Η Digitech μου φανηκε λιγο πιο ευχρηστη, κι ενας λογος ειναι το stompbox mode, χωρις να ξερω αν η Zoom εχει κατι αναλογο.

Τα κομματια εχουν αλλαγες αλλα οχι τιποτα υπερβολικο, οι ηχοι που χρειαζομαι ειναι οι βασικοι: 1 clean, 1 rhythm κι 1 lead (ισως κι 1 lead με περισσοτερο delay). Αυτο που με απασχολει ειναι η ποιοτητα του distortion.

Εχω δει καποια βιντεακια στο youtube σχετικα με τη χρηση τους, αλλα απο ηχητικης αποψης δεν τα θεωρω αξιοπιστα. Η Digitech στο λιγο χρονο που την ακουσα και σε μικρο ενισχυτη μου φανηκε αρκετα καλη, τη Zoom δεν την εχω ακουσει. Θα κοιταξω να τις ακουσω καλα και τις 2 και θα τα ξαναπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχην να ευχαριστησω οσους απαντησαν.

Η Digitech μου φανηκε λιγο πιο ευχρηστη, κι ενας λογος ειναι το stompbox mode, χωρις να ξερω αν η Zoom εχει κατι αναλογο.

 

Και στη zoom γινετε αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως εχουν πει και οι προηγουμενοι μην συγγρινεις την g1 me thn g3!ειχα την g1 και ειχα πει τζαμπα τα λεφτα που εδωσα!!την παρασκευη πηρα την g3  και δεν εχω λογια!!!!ειναι παρα πολυ καλη για εμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ολα καλα αυτα που λετε αλλα ειναι λιγο παιδεμα στην 355 να μεταπηδας απο το ενα preset στο επομενο η προηγουμενο γιατι πριν θα πρεπει πανω στους preset ηχους να πατησεις  και μεταβαλλοντας τις παραμετρους των εφφε να φτιαξεις εναν lead ηχο σχετικο ομως με τον rythm που θα εχεις  αποθηκευμενο στο προηγουμενο η στο επομενο preset ωστε με ενα πατημα να αλλαζεις  ηχο{ για ενα σολο }

Τα presets παντως αν και σε διπλανες θεσεις εχουν πολλα απο αυτα (να μην πω ΟΛΑ) τελειως διαφορετικο ηχο για τελειως διαφορετικο στυλ μουσικο.

εκτος απο αυτο κατεβαζοντας το volume στη κιθαρα δεν καθαριζει ο ηχος  απλα χαμηλωνει .

Αυτα απο τη μικρη εμπειρια μου με τη κιθαρα και την RP355

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλα αυτα που λετε αλλα ειναι λιγο παιδεμα στην 355 να μεταπηδας απο το ενα preset στο επομενο η προηγουμενο γιατι πριν θα πρεπει πανω στους preset ηχους να πατησεις  και μεταβαλλοντας τις παραμετρους των εφφε να φτιαξεις εναν lead ηχο σχετικο ομως με τον rythm που θα εχεις  αποθηκευμενο στο προηγουμενο η στο επομενο preset ωστε με ενα πατημα να αλλαζεις  ηχο{ για ενα σολο }

Τα presets παντως αν και σε διπλανες θεσεις εχουν πολλα απο αυτα (να μην πω ΟΛΑ) τελειως διαφορετικο ηχο για τελειως διαφορετικο στυλ μουσικο.

εκτος απο αυτο κατεβαζοντας το volume στη κιθαρα δεν καθαριζει ο ηχος  απλα χαμηλωνει .

Αυτα απο τη μικρη εμπειρια μου με τη κιθαρα και την RP355

 

αν οποιος παιρνει πεταλιερα στηριζεται στα presets,ζητω που χεστ@καμε!!!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλη σας μερα!

Επαναφερω το θεμα, μιας και πριν λιγες μερες πηρα τελικα την Digitech RP355 (μεταχειρισμενη). Μεχρι στιγμης και για το λιγο που την εχω ψαξει εχω πολυ καλες εντυπωσεις τοσο στο σπιτι οσο και στο studio. Τα ετοιμα presets δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασαν, εκτος απο 2-3 που και παλι ηθελαν λιγο πειραγμα. Επισης το ιδιο και με καποια που κατεβασα απο το forum της Digitech. Αν καποιος φιλος εχει να προτεινει κανενα καλο preset για Metal θα ημουν υποχρεος. Σας ευχαριστω και παλι για την βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου