Προς το περιεχόμενο

VHT Special 6 Ultra head VS Laney cub12 head


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά νομίζω το παιδί είπε πως έχει ήδη τον bugera V55, αλλά επειδή είναι μεγάλος και βαρύς θέλει κάτι ποιο μικρό και εύκολο στην μεταφορά για τον μικρό χώρο πρόβας του που ο ντράμερ παίζει ηλεκτρικά ντραμς, οπότε αναγκαστικά στα "παιχνιδάκια" που λες κι εσύ θα πάει

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

6 watt και τοποθετηση σε input ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να δωσουν τελειως καθαρο headroom...

O μονος τροπος να παρεις απο τετοια "παιχνιδακια" καποιο καθαρο headroom,να κοτσαρεις πεταλιερα και να ακουγεται "πεταλιερα" και οχι οι τσιρισμενες EL84 ειναι το effects loop...

Αν η πεταλιερα που εχεις υποστηριζει 4 καλωδια μπορεις να τη συνδεσεις και ετσι...

να ξεπεραστει και το θεμα της μη χρησης input...

Στοχος σε μια αγορα,ιδιαιτερα για τετοιους χαλεπους καιρους ειναι το"μια και εξω"...

Για να μην ψαχνεσαι σε 6 μηνες(εχοντας δωσει ηδη 250 κατοσταρικα) παρε κατι με 350 που να σου μεινει...

Γνωμη μου,καλη επιτυχια και ελπιζω να βρεις αυτο που ψαχνεις...

 

Να προσθέσω κάτι?

Κάποτε είχα τον HT1R και όταν που και που έβαζα τη πεταλιέρα πάνω του (φυσικά μόνο ίνπουτ είχε) έπαιζε πεντακάθαρα, και πολύ δυνατά....αρκεί να είχα χαμηλά την έξοδο της πεταλιέρας. Μόνο μπούκωνε το μικρο 8ρακι ηχειο όταν το volume πήγαινε απο τη μέση και μετα...Αν είχε μια καμπίνα δηλαδη θα εσπερνε.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτό που μετράει είναι η φιλοσοφία του ενισχυτή. Αν έχει ξεκάθαρο τρόπο (κουμπί πες το, κανάλι πες το, ποδοδιακόπτη πες το, όπως θες πες το) να διαχωρίζει το παμε για γκάζια με το το παίζουμε καθαρα. Το μωράκι αυτό της blackstar είχε ένα κουμπάκι πάνω του ας πουμε. Βέβαια ακόμη και στο καθαρό κανάλι ΑΝ το έβαζες στο7-10 και βάραγες ακόρντα, γινόνταν κράντσυ. Όχι όμως αυτο το πράμα με τον λάνευ που βλέπω στα (εστω χαζα) βίντεο στο νετ που απο το 4-5 και μετά παίζεις με μπλουζ του σικάγο ήχους.....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι. Ανάμεσα στα υπόλοιπα που γράφτηκαν, η λούπα βρίσκεται εκεί για να τοποθετηθούν εφφέ μετά την "βρωμιά" κι όχι για να πετάξει κάποιος στα σκουπίδια όλο το "είναι" αυτού του υψηλά gain-y ενισχυτή αγοράζοντάς τον αποκλειστικά για το σαμιαμίδι και εντελώς κοινό power section του. Αν εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις τους λόγους, πήγαινε πίσω στο post #1.

 

H λουπα καλα κανει και βρισκεται εκει...

και τη χρησιμοποιεις οπως γουσταρεις...

στο ποστ#1 ο φιλος αναρωτιεται αν τα 6 βαττ θα του δωσουν clean headroom...και μαλιστα υπεροδηγημενα με πεταλιερα...

τη ξερεις την απαντηση γιατι δεν εισαι αδαης...

Υψηλο το γκειν σιγουρα αλλα οπως εγραψα ειναι ενισχυτης που μενει...ειδικα αν καποιος θελει να τον χρησιμοποιει με πεταλιρα γιατι αφενως ειναι μικρος σε μεγεθος και ελαφρυς αλλα μεσω των 4 καλωδιων μπορει ο φιλος να χρησιμοποιει και το γκειν του ενισχυτη εκτος της πεταλιερας(μπορει να του αρεσει περισσοτερο).

 

ekim

το γνωριζω αλλα δε προτεινα κανα γομαρι...8 κιλα ενισχυτη προτεινα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τσακώνεστε παίδες δεν θα πάρω τον orange ούτε θα παίξω στη λούπα...

το πρώτο γιατί είναι ακριβός και το 2ο γιατί ...είμαι ξεροκέφαλος! :P

 

Τι λέτε για τον ht5r? τον δίνει κάποιος σχετικά φτηνά....εγώ είμαι μουρλός με τη blackstar....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

για το vht εχω να πω οτι εχει χαρακτηρα blackface /hiwatt (και εμφανισιακά μοιάζει με hiwatt) δηλαδή εχει ενα "hi end" ηχοχρωμα  ότι πρεπει για να βαλεις fx. Αντιθετα ενας crunch  ενισχυτής ποτε δεν θα ειναι τελειως καθαρός. Επίσης ο vht παιρνει και 6l6 λαμπες. Στο δικό μου δεν τις εχω δοκιμσει ακόμα... Δίνει (λενε )περίπου κάπου 12 watt. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και νεκρανασταίνουμε το θέμα....

ναι ο laney είναι crunch ενισχυτής. Για αυτό τον ελάφρυνα με μία 5751. Πολύ δυνατός για τα κυβικά του, αλλά στο στυλ το δικό μου (εντελώς καθαρό κανάλι για να καρφώσω πάνω τα εφφέ μου) δεν έπιασε το πείραμα. Ακυρώθηκε και το προτζεκτ για τον οποίο τον πήρα και τώρα σκοτώνεται στις αγγελιες, καθώς έβαλα κάτι καινούριο στο μάτι... ;D

κλασσικός αδιόρθωτος κιθαρίστας ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου