Προς το περιεχόμενο

VHT Special 6 Ultra head VS Laney cub12 head


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι οι δυο προτάσεις των Terror είναι ατυχείς μιας και ξεκινούν και οι δυο από crunch με σχεδόν ανύπαρκτα καθαρά και ο ένας τελειώνει σε vintage distortion, ο άλλος σε χαμό στο ίσιωμα. Με άλλα λόγια ωραίοι (ειδικά ο Dark) αν τους θες μόνο για βρώμικα, αλλά για πεταλιέρες όχι καλή λύση.

 

Ο dark εχει λουπα...

Μπορει να βαλει τη πεταλιερα στο return...

ειναι και ενισχυτης που μενει ,οταν ωριμασει ο χρηστης..οχι σαβουρι..

Ακομα ατυχης...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε, αφού έχετε πει για laney, ας πω κι εγώ για τον vht.

Ως κάτοχος του απλού special6 combo (δεν έχω παίξει ultra) εδώ και δυόμιση χρόνια. Όσον αφορά τα specs είναι φειδωλός, 1 vol κ΄ 1 tone, τα οποία τα ξέρεις ήδη. Το θέμα όμως είναι ότι δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω (πλήρες eq). Ο ενισχυτής έχει πολύ καλό ήχο και φαντάζομαι ότι με μια ευρύχωρη καμπίνα με καλό 12'' (ο combo έχει 10'' και μικρή καμπίνα) θα είναι απλά υπέροχος. Τώρα από θέμα έντασης, δεν τον έχω δοκιμάσει σε πρόβα ή στούντιο, αλλά στο σπίτι παίζω συνεχώς στο low power, ποτέ δεν περνάω την μέση και ο ήχος είναι πεντακάθαρος και αρκετά δυνατός. Μερικές φορές που έχω παίξει φουλ (εννοείται στο low power, γιατί στο high ούτε λόγος) ο ενισχυτής α) είναι ανυπόφορα δυνατός και β) υπεροδηγείται αλλά το γρέζι δεν είναι βαρύ, μάλλον είναι πολύ απαλό θα έλεγα και το καταλαβαίνεις στα δυνατά ακκόρντα, ενώ στις single notes δεν είναι τόσο εμφανές. Εδώ να σημειώσω ότι παίζω strat με low output μονούς όπου ισχύουν τα ανωτέρω περί έντασης και ένδειξης του vol. Κάπου είδα νομίζω ότι παίζεις με διπλούς οπότε αυτά που είπα μάλλον δεν ισχύουν αλλά παρ' όλαυτά κράτα και την γνώμη μου.

Όσον αφορά στις τιμές και το value 4 money, δυστυχώς μόλις είδα ότι έχουν ανέβει, π.χ. ο απλός combo έχει πάει στα 159, ενώ εγώ τον είχα πάρει 139, επίσης βλέπω ότι ο θωμάς δεν έχει καν την απλή κεφαλή η οποία έκανε γύρω στα 110 αν θυμάμαι καλά, παρά μόνο την ultra, κρίμα..

Αυτά από εμένα φίλος, cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αφού έχετε πει για laney, ας πω κι εγώ για τον vht.

 

 

αντε ρε παιδι μου και σε περιμενα ;D

πειτε και κανα καλο λόγο για το κακόμοιρο το vht γιατί το ένστικτό μου για κάποιο ανεξήγητο λόγο θελει να με πάει προς τα εκεί.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου. Πιστεύω ότι είναι πολύ καθαρός ενισχυτής αν έχω καταλάβει καλά απο το you tube που δεν είναι για να κρινεις και πολλά πολλά...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καθαρός με μονούς αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τους διπλούς. Δες και τα σχετικά thread στο forum και ειδικά αυτό του superfunk, είναι κατατοπιστικότατο και είναι αυτό που μ' έπεισε να τον πάρω. Η γνώμη μου είναι πως αφού έχεις ήδη έναν καλό ενισχυτή (τον bugera), μην δώσεις πολλά χρήματα για να πάρεις κάτι υποδεέστερο. Ειδικά ο vht (ο απλός, τον ultra δεν τον αναφέρω καν καθότι παραπάνω specs που εμένα δεν μου χρειάζονται καν και φυσικά είναι και πιο ακριβός) είναι οικονομικός γι' αυτά που προσφέρει και πίστεψέ με δεν είναι καθόλου παιχνίδι.

Ότι άλλο χρειαστείς στην διάθεσή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο dark εχει λουπα...

Μπορει να βαλει τη πεταλιερα στο return...

ειναι και ενισχυτης που μενει ,οταν ωριμασει ο χρηστης..οχι σαβουρι..

Ακομα ατυχης...;

 

Nαι. Ανάμεσα στα υπόλοιπα που γράφτηκαν, η λούπα βρίσκεται εκεί για να τοποθετηθούν εφφέ μετά την "βρωμιά" κι όχι για να πετάξει κάποιος στα σκουπίδια όλο το "είναι" αυτού του υψηλά gain-y ενισχυτή αγοράζοντάς τον αποκλειστικά για το σαμιαμίδι και εντελώς κοινό power section του. Αν εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις τους λόγους, πήγαινε πίσω στο post #1.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθυμίζω, πως προτιμώ να συνδέω απο το  input και πως δεν παιζουν φράγκα για orange....

 

6 watt και τοποθετηση σε input ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να δωσουν τελειως καθαρο headroom...

O μονος τροπος να παρεις απο τετοια "παιχνιδακια" καποιο καθαρο headroom,να κοτσαρεις πεταλιερα και να ακουγεται "πεταλιερα" και οχι οι τσιρισμενες EL84 ειναι το effects loop...

Αν η πεταλιερα που εχεις υποστηριζει 4 καλωδια μπορεις να τη συνδεσεις και ετσι...

να ξεπεραστει και το θεμα της μη χρησης input...

Στοχος σε μια αγορα,ιδιαιτερα για τετοιους χαλεπους καιρους ειναι το"μια και εξω"...

Για να μην ψαχνεσαι σε 6 μηνες(εχοντας δωσει ηδη 250 κατοσταρικα) παρε κατι με 350 που να σου μεινει...

Γνωμη μου,καλη επιτυχια και ελπιζω να βρεις αυτο που ψαχνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοχος σε μια αγορα,ιδιαιτερα για τετοιους χαλεπους καιρους ειναι το"μια και εξω"...

Για να μην ψαχνεσαι σε 6 μηνες(εχοντας δωσει ηδη 250 κατοσταρικα) παρε κατι με 350 που να σου μεινει...

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά νομίζω το παιδί είπε πως έχει ήδη τον bugera V55, αλλά επειδή είναι μεγάλος και βαρύς θέλει κάτι ποιο μικρό και εύκολο στην μεταφορά για τον μικρό χώρο πρόβας του που ο ντράμερ παίζει ηλεκτρικά ντραμς, οπότε αναγκαστικά στα "παιχνιδάκια" που λες κι εσύ θα πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου