Προς το περιεχόμενο

VHT Special 6 Ultra head VS Laney cub12 head


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά πάσα πιθανότητα, ναι. Όμως σε παραπλήσια βατ αυτό δεν εννοείται (οι διαφορές μπορεί πχ. να είναι αμελητέες) γιατί παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο στον καθορισμό του headroom, όπως πχ. το biasing, ο τύπος της προενισχύτριας και των τελικών, το πόσο "gain-άτη" είναι φτιαγμένη η προενίσχυση κλπ.

 

 

ναι, σε παραπλησια βατ δεν ειπε κανεις οτι εννοειται.

 

Προσωπικά βεβαια τη μεγαλυτερη αλλαγη που εχω δει ειναι αλλαζοντας το μεγαφωνο με ενα μεγαλυτερης ευαισθησιας, η χρησιμοποιοντας εξωτερικη καμπινα που δινει περισσοτερο ογκο και σου ανεβαζεις την ψευδαισθηση της εντασης.

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ μόνο εικασίες μπορώ να κάνω μιας και δεν τους έχω βάλει δίπλα-δίπλα για να δω ποιος μου αρέσει περισσότερο ή ποιος έχει το μεγαλύτερο headroom... πάντως η πρόταση του Ηρακλή μου φαίνεται λογική, και γενικά η Laney αποπνέει κατά τη γνώμη μου μια αίσθηση πιο καλής και πιο σίγουρης κατασκευής, ενώ η VHT στα smile price κομμάτια της μου φαίνεται λίγο "παιχνίδι". Αν κυνηγάς πάντως το clean headroom ίσως σε κάπως χαμηλά μπάτζετ να πρέπει να κοιτάξεις κατευθείαν τις αγγελίες ή solid state τελικό με γομάρια μεγάφωνα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω

Δεν θέλω τρανζιστορ

Δεν θέλω θηρία (περίπου 10 κιλά κεφαλή)

 

Προσθέτω πως τις αγγελίες τις βλέπω κάθε μέρα και δεν βρήκα κάτι φτηνό και καλό.

Ξέχασα να σας πω πως το μεγάλο ατού για μένα για τον λάνευ λέγεται....νάκας= ατοκες δόσεις...δεν θα μου φανεί και τόσο σε μία εποχη πολύ στριμωγμένη για μένα.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βαρος των λαμπάτων εχει αμεση σχεση με τα βατ τους παντως.

 

οσο πιο πολλά βατ τοσο πιο γομαρια μετασχηματιστες.

 

τα 15 βατ καπου εχει πανε, 10 κιλα.

 

προσωπικά πιστευω πως 15 βατ φτανουν γιαυτο που θες, με την καμπινα που εχεις που απο ό,τι ειδα φοραει seventy80 το οποιο εχει καλη ευαισθησια 98db γραφει στο σαιτ της σελεστιον.

 

ομως υπαρχει παντα το στοιχειο αβεβαιοτητας απο τη στιγμη που ο καθενας μας εννοει αλλο πραμα οταν λεει "καθαρα"

 

αμα παντως δε σου φτανουν τα 15 βατ, και δεδομενων των μοντελων που κυκλοφορουν σε λαμπατες κεφαλες και του μπατζετ σου και του περιορισμου για 10 κιλα, πας μονο σε τρανζιστορατο τελικο, που ουτε αυτο το θες

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είδα κάπου να γράφεισ για χρήματα αλλά ρίξε μια ματιά και σ αυτόν http://www.thomann.de/gr/ampeg_gvt15h.htm αν θες να τον ακούσεις τον έχει ο νάκας στην ναυαρίνου κι έχει κι έναν ακόμα πιο φτηνό 5αρι όμως τον συγκεκριμένο τον έχω στο στούντιο που ειναι 6χ5 με φυσικά ντραμσ και μ έχει βγάλει άνετα πρόβα,το μόνο αρνητικό για εμένα ήταν ότι βρώμιζε πολύ δύσκολα αλλά αν παίζεις με πεταλιέρα δεν σ απασχολεί αυτό μάλλον είναι και καλύτερο γιατί έχει εξαιρετικά καθαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα Orange Dark Terror να τελειωνεις...

Η ενα tinny terror μονταρισμενο...

 

Nα σου πω το σκέφτηκα...αλλά πάνε πολλά τα φράγκα...επίσης (καθαρά θεωρητική συζήτηση αφού είναι out of buget) δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρεται με το gain, αφού έχει το ίδιο θέμα με τον Laney. Εννοώ αν θα βρωμίζει ο ήχος απο το gain πριν φτάσει στο μάστερ.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είδα κάπου να γράφεισ για χρήματα αλλά ρίξε μια ματιά και σ αυτόν http://www.thomann.de/gr/ampeg_gvt15h.htm αν θες να τον ακούσεις τον έχει ο νάκας στην ναυαρίνου κι έχει κι έναν ακόμα πιο φτηνό 5αρι όμως τον συγκεκριμένο τον έχω στο στούντιο που ειναι 6χ5 με φυσικά ντραμσ και μ έχει βγάλει άνετα πρόβα,το μόνο αρνητικό για εμένα ήταν ότι βρώμιζε πολύ δύσκολα αλλά αν παίζεις με πεταλιέρα δεν σ απασχολεί αυτό μάλλον είναι και καλύτερο γιατί έχει εξαιρετικά καθαρά

 

Αχ.. ερωτα έχω με αυτά τα διαολάκια αλλά κοιτάω να κάνω τη δουλειά μου με τα λιγότερα φράγκα που γίνεται...αν δεν είχα ένα σωρό υποχρεώσεις ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ δεν θα το σκεφτόμουν. Ειδικά αφού λες ότι βρωμίζει δύσκολα...

 

edit: o 5watt είναι μέσα στα λεφτά που μπορώ να δώσω, και ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ....Μπαίνει στη λίστα...όπως σας είπα ο χώρος είναι μικρός και νομίζω και στα 5 watt με τη καμπίνα που θα του βάλω θα γίνει η δουλειά..Ειδικά αν είναι καθαρός ο ενισχυτής ή μάλλον "μη βρώμικος" όσο ανεβαίνει το vollume.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ολοι οι λαμπατοι οταν τιγκαρεις το volume σπανε τον ηχο...το ποσο σπανε εχει να κανει κυριως απο τον τυπο της λαμπας, και απο τα ηχεια της καμπινας....αν εχει καποιος τους συγκεκριμενους ενισχυτες, μπορει να σου πει που περιπου σπαει ο ηχος (διαδρομη knob) αλλα και παλι εξαρταται και απο το σημα στην εισοδο.....λογικα watt για στουντιο ειναι μινιμουμ τα 30, για να εχεις headroom...βεβαια στην περιπτωση σου, με ηλεκτρικα τυμπανα δεν ειναι αναγκη να παιζεις τεζα volume οποτε και ενας 15αρης θα βγαλει πιστευω....

 

Το αλλο θεμα που πρεπει πιθανως να επανεξετασεις ειναι η συνδεσμολογια σου. οταν λες πεταλιερα καταλαβαινω πολυεφε(καπου αναφερεις και προσομοιωσεις). ενα πολυ εφε αν θες να δινει και preamp πρεπει να συνδεθει στο loop και οχι στο καθαρο καναλι του ενισχυτη.(βεβαια τα της εντασης ισχυουν και στο loop)

 

Ελπιζω να μην παρεξηγηθω. Μπορει να τα γνωριζεις αυτα που γραφω αλλα μιας και δεν σε γνωριζω, δεν γνωριζω και το επιπεδο γνωσεων σου οποτε θεωρησα σκοπιμο να επισημανω αυτα τα 2 πραγματακια....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου