Προς το περιεχόμενο

Αγορα monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

TA FOSTEX HTANE TA PM1.

 

NO GOOD 8 INCH 'WOOFERED' MONITORS IS WHAT HAPPENED...NOT THAT YOU'RE USED TO 6,5''ers.

 

EπIKAλOYMAI ANωTEPA BIA γIA XPHσH AγγλIKωN YAMETH KAI MEMBERS OR NON...sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδιά να ρωτήσω κάτι?

 

το "sunspots" είναι (μαζί με το "home") από τα αγαπημένα μου κομμάτια του album αλλά επιφυλάσσομαι κατά πόσο μπορεί να αποτελέσει κομμάτι για να κρίνεις ένα monitor.

 

το λέω αυτό γιατί την πρώτη φορά που το άκουσα στα msp5 (δυνατά) νόμιζα ότι γ@μιότ@ν το σύμπαν,δεν μπορούσε να αποδώσει τα μπάσα,έτριζε κλπ. (ξέχωρα οτι το synth-siren με κούφαινε)

όμως είναι απο τη φύση του τέτοιο κομμάτι - ειδικά όταν μπαίνουν στο chorus τα distorted drums.

 

το άκουσα και σε ακουστικά και στο hi-fi σε κάτι γομάρια ηχεία (με 15άρι woofer,jamo μου φαίνεται) που τα specs λενε ότι κατεβαίνουν στα 30hz και το ίδιο ακριβώς πράγμα γινόταν.

 

και εδώ θέλω να θέσω το ερώτημα ,ποια κομμάτια θεωρούνται classic παραγωγές ώστε να μπορείς να κρίνεις τα χαμηλά,μεσαία και ψηλά ενός monitor?

 

(ανάλογα πάντα και με το είδος της μουσικής.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Sunspots καλύπτει ολόκληρο το συχνοτικό φάσμα, είναι mastered από τον Bob Ludwig, είναι το πιο πρόσφατο προιόν ενός από τους πιο σημαντικούς μουσικούς των τελευταίων 20 ετών.

 

Πάρ'αυτά, το σημαντικότερο είναι πως είναι ένα κομμάτι που κι οι 2 ξέραμε καλά.

 

Αλήθεια, ο χώρος που το άκουσες ήταν ακουστικά διαμορφωμένος; Σε ρωτάω γιατί στο χώρο/σύστημά μου δεν έχω τα προβλήματα που λες, ακούω απλά ένα υπέροχο αποτέλεσμα.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το cd σπίτι μου το ακούω όπου ο χώρος δεν είναι (προφανώς) διαμορφωμένος.αυτό που σου περιγράφω έγινε κατά την πρώτη ακρόαση του cd,όπου δεν ήξερα τι ήχους να περιμένω και νόμιζα ότι έφταιγαν τα ηχεία.

κάτι παρόμοιο μου είχε συμβεί και με το album "things falling apart" πριν απο μερικά χρόνια,δεν ήμουν συνηθησμένος σε industrial,πόσο μάλλον σε remixes αλα adrian sherwood... :D

 

μάλλον πρέπει να τεστάρεις ένα monitor με ένα κομμάτι που το ξέρεις πολύ-πολύ καλά και το έχεις ακούσει ήδη σε πολλά άλλα ηχεία.

 

μπορείς να γράψεις μερικά άλλα κομμάτια (σε αυτό το στυλ) που να είναι τέλεια μιξαρισμένα με τέλεια παραγωγη κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησημοποιώ σαν κομμάτια αναφοράς&τραγούδια των INCUBUS ή των CORROSION OF CONFORMITY, οι οποίοι έχουν τρελές παραγωγές με πολύ μετρημένα μπάσσα και τέλεια μεσσαια. Τα πρίμα τους είναι κάπως&'γλυκά' αλλά εάν τα μάθεις, βγάζεις άκρη. Το μόνο πρόβλημά μου, είναι οτι στην πόλη που ζω δεν υπάρχει κανένα μαγαζί με πολλά και καλά μόνιτορ για να ακούσω και να συγκρίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry guys θα μου απαντησει καποιος αν αξιζουν τα N-EAR?θα προτιμουσα απαντηση απο καποιον που εχει ασχοληθει και οχι αν μας γεμιζουν το ματι (λογο χαμηλης τιμης)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και την ελαβα σοβαρη υποψιν μου...αλλα 8α η8ελα μερικες γνωμες ακομη πριν αποφασισω.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου