Προς το περιεχόμενο

Laney LC30


Godfath3r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρω έναν που είναι τεχνικός σε ένα μαγαζί με μουσικά όργανα.Δεν ξέρω όμως αν είναι καλός...

 

Σπουδάζω στο Ηράκλειο Κρήτης.Αν ξέρει κανείς κάποιον καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ηλεκτρονικο να τον πας οχι σε μαστορα για κιθαρες αν και το καλυτερο θα ηταν να περειμενεις να ερθεις αθηνα να το δει καπιος που ειναι ο τομεας του (γιατι πολλες φορες οι απλοι ηλεκτρονικοι δεν ξερουν την τυφλα τους για τετοια εργαλεια!)

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαφνικα μια μερα αρχισε να μου κανει ακριβως τα ιδια συμπτωματα ο boogie mου.τον φορτωσα στο hyundai( :lol: :lol: :lol: ) οδηγησα 350 χλμ μεχρι τον κουρμπη και μολις του εβαλε ενα σετ λαμπες συνηλθε.

 

ενα χρονο τωρα του εχω πεταξει τα ματια εξω και κανενα προβλημα.κανε λιγο οικονομια και με 300-350 ευρω τον κανεις καινουριο

:wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τεχνικός που ανέφερα παραπάνω είναι ηλεκτρονικός απ'όσο μου είπε ο ίδιος.Κάνει και δουλειές σε όργανα αλλα απόσο μου είπε είναι κατα κύριο λόγο ηλεκτρονικός.Και εφόσον μίλησα μαζί του και μου είπε αν είναι να του πάω τον ενισχυτή να τον κοιτάξει και να του αλλάξει λάμπες λογικά θα ξέρει.

 

Πρέπει να προσέξω κάτι παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

To link δεν βγαζει καπου αλλα εν πασι περιπτωση ο ενισχυτης σου φοραει 12ΑΧ7 στην προενισχυση & EL84 στον τελικο.

 

Oι Electro Harmonix που πουλαει η Rockinger ειναι της πλακας οποτε παρε κατι καλυτερο

 

http://www.tubeampdoctor.com/product_info.php?products_id=823

 

Η περιπτωση να εχουν χαλασει οι προενισχυτικες λυχνιες ειναι σχεδον απιθανη (κρατανε πολλα χρονια) μαλλον στις τελικες θα ειναι το προβλημα (βεβαια υπαρχει και η περιπτωση οι λυχνιες να ειναι μια χαρα και να χρειαζεσαι επισκευη σε κατι πολυ απλο,μπορει απλα να εχει ξεκολησει κανα καλωδιακι....οποτε πηγαινε τον να τον δει πρωτα πριν παραγγειλεις λυχνιες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Γεια χαρά,

για να μην ανοίγω νέα θέμα θα αναβιώσω αυτό το θέμα. Έχω και εγώ τον Laney LC30II και εδώ και λίγο καιρό δεν μου ακούγεται καθόλου καλά. "Ξίνει" πάρα πολύ ο ήχος, τι μπορεί να φταίει? Μου είπαν ότι είναι οι τελικές οι λάμπες (αφού οι λάμπες προενίσχυσης) πολύ δύσκολα χαλάνε.

 

Τι λάμπες να πάρω? Πρέπει να έιναι EL84? Υπάρχουν διάφορες μάρκες/ποιότητες στις λάμπες αυτές? Κάτι μου είπαν ότι οι λάμπες θέλουν ρύμθιση εκτός αν πάρω λάμπες που έχουν κάποιον μικρορυθμιστή πάνω τους. Ισχυεί κάτι τέτοιο?

 

Θα μου πείτε να το πάω σε ηλεκτρονικό αλλά σε κάποιον που έχει καλή φήμη εδώ Σέρρες τον πήγα κ μου είπε οτι ειναι μια χαρά! Ο ήχος εξακολουθεί να "ξίνει" και όσο ζεστένεται "ξίνει" περισσότερο....

 

Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος εχει http://www.thomann.de/gr/laney_vc30112_new.htm αυτον κ αναφερεται σε παρόμοια περιστατικα.

 

Σε μεγαλες εντασεις (Live) σταματα κ ο ηχος τελειως.Πηγε σε ηλεκτρονικο κ λεει οτι απλα ανεβαζει πολυ θερμοκρασια αλλα δεν του κανε κολπα οταν το ελεγχε.Του εγκατεστησε ανεμιστηρακι για τη θερμοκρασια αλλα μετα απο καιρο παλι το κανε.

 

Λαμπες δεν εχει αλλαξει ακομα κ του το λεω κ γω να δοκιμασει μηπως ειναι αυτο το προβλημα.Με επιφυλαξη ομως γιατι δεν φανταζομαι λογω λαμπας να σταματα ο ηχος τελειως.Κατι αλλο θα εμπλεκεται.Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου πείτε να το πάω σε ηλεκτρονικό αλλά σε κάποιον που έχει καλή φήμη εδώ Σέρρες τον πήγα κ μου είπε οτι ειναι μια χαρά! Ο ήχος εξακολουθεί να "ξίνει" και όσο ζεστένεται "ξίνει" περισσότερο....

 

Κάπου διάβασα οτι υπάρχει ΝΤΟ ΡΕ ΜΙ στη πλατεία Ελευθερίας (Σέρρες) και κάνει και αναμβάνει επισκευές σε Ενισχυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου