Προς το περιεχόμενο

Oι Rolling Stones κουράστηκαν... (ή το κούρασαν)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά ο Νταλάρας είναι λαϊκός...

Ειναι ο ατιμος λαϊκο παιδι κατα βαθος...σε σχεση παντα με τους κοσμικους RS... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ναι αλλά ο Νταλάρας είναι λαϊκός και δεν είχε πρόθεση.

 

Εεεεε....

Error, error, malfunction, does not compute (καπνός απο τ' αυτιά, σπίθες κ.α.)  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Jagger ειναι πιο πολυ performer/showman παρα τραγουδιστης. Υπαρχουν πολλοι τραγουδιστες που εχουν επηρεαστει απο τον Jagger? Και αν ναι, σκεψου τον αντιστοιχο αριθμο των τραγουδιστων που εχουν επηρεαστει και συνεχιζουν να επηρεαζονται απο τον Gillan.

Που τη βλεπεις την υπερβολη λοιπον?

 

Στο ότι έγραψες ότι με τον Jagger ασχολούνται μόνο άσχετοι μη-μουσικοί !!! Αυτή είναι η υπερβολή... Δεν έχει να κάνει με τον Gillan.

 

Άν και φυσικά υπάρχουν πολλοί τραγουδιστές που έχουν επηρρεαστεί από τον Jagger!!

 

Μονος σου τα γραφεις. Δυστυχως το θεμα εδω ειναι οτι "αφορούν περισσότερο κόσμο" για ενα εκατομμυριο ασχετους λογους πλην της μουσικης τους.

Αν αυτο εσενα σε ενδιαφερει σε μια μουσικη μπαντα και το θεωρεις μαλιστα και σοβαρο κριτηριο για να της κολλησεις την ταμπελα "η μεγαλυτερη Rock μπαντα", ε τι να πω?...

 

Καταρχήν δεν έδωσα καμία ταμπέλα... Μάλλον μπερδεύεσαι... Η με περνάς για κάποιον άλλο. Κατέθεσα ότι μου αρέσουν πλέον περισσότερο οι RS από τους DP αλλά δεν είπα ποτέ για την μεγαλύτερη rock μπαντα.. Τους θεωρώ απλά μεγαλύτερο μέγεθος από τους DP σε πολλές πτυχές (που δεν ξαναγράφω γιατί βαρέθηκα...)

 

Αυτο παλι απο που βγαινει? Μετα τα 50 αν παιζεις Rock ξαφνικα παυεις να μπορεις να παιζεις κιθαρα/πληκτρα/μπασο/κλαρινο/μπουζουκι? Οταν εχεις να πεις κατι, το λες και στα 200 σου, οταν εισαι κουκου-ρουκου δεν λες τιποτα κι ας γραφει η ταυτοτητα σου "20".

Πρεπει να μαθεις επιτελους οτι υπαρχουν απειρες μπαντες σε απειρα μουσικα στυλ που παιζουν μουσικη και στα 50 και στα 60 και στα 70 τους, κι αυτο οχι για τα λεφτα, αλλα απλα γιατι ειναι μουσικοι και γουσταρουν να παιζουν μουσικη. Τοσα απλα.

Δεν σκεφτονται ολοι σαν τον Mick Jagger φιλτατε... 8)

 

επειδή δεν κατάλαβες τι εννοώ, μάλλον ξαναδιάβασέ το και θα δεις ότι μάλλον η γνώμη μου είναι πολύ κοντά στην δική σου... Μην βιάζεσαι... Ξαναδιάβασε...

 

Δεν θέλω να σε πείσω να προτιμάς τους RS, όπως μονίμως θέλεις να πείθεις εσύ τους άλλους Waterfall... Απλά περνάω καλύτερα ακούγοντας Rollling Stones παρά Deep Purple πλέον. Δεν νομίζω να σε ενοχλεί και αυτό...

 

Υποστήριξα και υποστηρίζω, ότι είναι μεγαλύτερη μπάντα από τους Deep Purple και όχι καλύτεροι μουσικοί !! Χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχουν γράψει τραγουδάρες και ριφάρες..

 

Ξεκόλλα από την μία και μοναδική διάσταση που έχεις για να κρίνεις τα πράγματα και δες το λίγο πιο σφαιρικά...

 

Δεν θέλω να παραθέσω άλλα στοιχεία, αν θέλεις μιλάμε με pm...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά ρε συ, να εξηγήσω. Ο Superfunk δίνει κομμάτια του, εγώ βάζω κομμάτια μου, ο Σπύρος, ο Σπύρος, ο Σταύρος, ο Στράτος, κλπ... όλοι βάζουν μουσική τους. Από εσένα δεν έχω ακούσει κάτι. Ότι έχεις απίστευτες γνώσεις (εγκυκλοπαιδικές) αυτό ναι, αλλά μου δίνεται η εντύπωση του "λόγιου" κάτα κάποιο τρόπο, του "μουσικολόγου", αυτού που δεν δημιουργεί ο ίδιος, αλλά ερευνά τους άλλους! Το οποίο μια χαρά είναι, αλλά στο κάτω κάτω (το ξαναλέω) μια γνώμη του στυλ "μου αρέσει, δε μου αρέσει" νομίζω ότι μπορεί να περάσει. Αλλιώς ζήτω και καήκαμε.

 

Μετά απο αυτό μου γεννιέται η απορία γιατί δεν είπες τα ίδια και στον OP του νήματος "Περί Καλλιτεχνικής Αξίας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lord_Goumis, δεν ξερω γιατι δεν επαιζε ο Glover στο συγκεκριμενο live που τους ειδες, αλλα αυτο τι σχεση εχει? Αρχικα να ξερεις οτι ακομα και οι DP ειναι...ανθρωποι! Το ξερω οτι ειναι δυσκολο να το πιστεψεις αλλα ειναι αληθεια... 8) Σαν κοινοι θνητοι λοιπον, ακομα κι αυτοι μερικες φορες κατι παθαινουν και δεν μπορουν να παιξουν live. Ιδιαιτερα αν σκεφτεις οτι καθε χρονο παιζουν 120 με 150 μερες live!

Και εμενα μου εχει τυχει να τους δω χωρις τον Lord λογω ενος εκτακτου προβληματος και μιας εγχειρησης που τελικα εκανε. Τι να κανουμε?

Αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες, ακομα και στο μεγαλυτερο Rock group του πλανητη

 

  Δεν κατάλαβες τί ήθελα να πω...  ;D  Φυσικά και δεν ισχυρίζομαι ότι ο κάθε Glover πρέπει να είναι... βιονικός άνθρωπος-θαύμα και να μην τραυματίζεται-αρρωσταίνει, και να μην χάνει ούτε ένα live (ειδικά στην ηλικία που είναι  ;D ) Δεν είπα ότι γινόταν και διαφορετικά, εσύ μπορεί να μην ξενερώνεις άμα χάσει ο Lord (r.i.p.) το λάιβ γιατί σε μια ώρα είσαι εκεί με το αμάξι (άντε σε 3 αν είσαι στο εξοχικό) και θα τους δεις στην τελική του χρόνου στην πλήρη σύνθεση, εγώ πρέπει να αλλάξω 2 αεροπλάνα, 1 ΚΤΕΛ και 4 συγκοινωνίες για αν δω ένα λάιβ, οπότε καταλαβαίνεις τους λόγους που ξενερώνω.

 

  Βέβαια το νόημα αυτού που έγραψα δεν είναι τα παραπάνω, αφού καλώς ή κακώς δεν γίνεται αλλιώς. Είναι ότι στο λάιβ δεν πας μόνο για τη μουσική, αλλά και για να δεις από κοντά τους τύπους που παίζουν στα αγαπημένα σου άλμπουμς, και ας κάνουν και κάνα λάθος, όπως ο Κeith που φάλτσαρε ανα σημεία στο επίμαχο βίντεο του Thead ή που χάθηκε λίγο η μπάλα στο Wild Horses... Αυτό δεν σημαίνει ότι ο Glover θα έκανε απαραιτήτως λάθη αν έπαιζε στο λάιβ που πήγα (πιθανώς να μην έκανε κανένα) αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αυτό μου γεννιέται η απορία γιατί δεν είπες τα ίδια και στον OP του νήματος "Περί Καλλιτεχνικής Αξίας".

Μήπως μιλας για το Τρόλλει?Γιατί δεν το λες στα ίσα?

Ειλικρινά μιλώνταςδεν έχω πρόβλημα,ούτε με τον whaterfalll-k  , γιατί να έχω?

Αύριο μεθαύριο μπορεί να βγάλουν κάτι καλύτερο από τις δικές μου μπαρούφες ,ή μπορεί και να μη βγάλουν τπτ και?

Σημαίνει ότι εγώ είμαι σημαντικός?Ασφαλώς ΟΧΙ .............όλοι έχουμε μια άποψη ,μπορεί να διαφωνώ με του Whaterfall  εν προκειμένω,αλλά δεν θα χαλάσω και τη ζαχαρένια μου μαζί του επειδή δεν με πείθει ,καθότι έχουμε διαφορετικά γούστα.

 

Σαν τελευταίο επί του θέματος . Κάποτε ,γύρω στα 25 αποφάσισα πως κάποιοι  δίσκοι μου ,είναι για φρίκουλες και τους χάρισα ...................μετσξύ τους ήταν 2 των Περπλ . Γνώμη μου και άποψή μου ,ούτε καμαρώνω ,ούτε κοροιδεύω ,αρκετά λαίμαι και αρκετά είπαμε. Έκτοτε έχουν περάσει 22 +χρόνια και δεν μετανοιώνω 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μιλας για το Τρόλλει?Γιατί δεν το λες στα ίσα?

Ειλικρινά μιλώνταςδεν έχω πρόβλημα,ούτε με τον whaterfalll-k  , γιατί να έχω?

Αύριο μεθαύριο μπορεί να βγάλουν κάτι καλύτερο από τις δικές μου μπαρούφες ,ή μπορεί και να μη βγάλουν τπτ και?

Σημαίνει ότι εγώ είμαι σημαντικός?Ασφαλώς ΟΧΙ .............όλοι έχουμε μια άποψη ,μπορεί να διαφωνώ με του Whaterfall  εν προκειμένω,αλλά δεν θα χαλάσω και τη ζαχαρένια μου μαζί του επειδή δεν με πείθει ,καθότι έχουμε διαφορετικά γούστα.

 

Σαν τελευταίο επί του θέματος . Κάποτε ,γύρω στα 25 αποφάσισα πως κάποιοι  δίσκοι μου ,είναι για φρίκουλες και τους χάρισα ...................μετσξύ τους ήταν 2 των Περπλ . Γνώμη μου και άποψή μου ,ούτε καμαρώνω ,ούτε κοροιδεύω ,αρκετά λαίμαι και αρκετά είπαμε. Έκτοτε έχουν περάσει 22 +χρόνια και δεν μετανοιώνω 

Απαντάς αντί του Νικόλα??  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά απο oτι κατάλαβα οι RS

ειναι δημιούργημα των media και δεν φτουρανε μια.

Χάλια μουσικοί ,χάλια μουσική χάλια μαύρα .

Ειναι για τύπους  που γουστάρουν life style , κουτσομπολια

και γενικότερα άσχετους με την μουσική .

Ή αλήθεια τελικα δεν βρίσκεται στους sex pistols .

Βρισκεται στους DP.

Κρίμα ρε Σαμη που έδωσες τα βινυλια , πολύ κρίμα . ;D

 

Κλέψαν το Twang και έμεινε η Tele χήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά απο oτι κατάλαβα οι RS

ειναι δημιούργημα των media και δεν φτουρανε μια.

Χάλια μουσικοί ,χάλια μουσική χάλια μαύρα .

Ειναι για τύπους  που γουστάρουν life style , κουτσομπολια

και γενικότερα άσχετους με την μουσική .

 

Hail, hail, Rock'n'roll then!!!!! :D :D :D

 

Duran Duran - Hungry Like The Wolf

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αυτό μου γεννιέται η απορία γιατί δεν είπες τα ίδια και στον OP του νήματος "Περί Καλλιτεχνικής Αξίας".

 

Ίσως διότι ο OP εκείνου του νήματος αναφέρεται με όρους "μου αρέσει" / "δεν μου αρέσει" μόνο όταν μιλά για μπάμιες.

 

:) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου