Προς το περιεχόμενο

Oι Rolling Stones κουράστηκαν... (ή το κούρασαν)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

Πιστεύω το εξής απλό πράγμα: ότι στο χώρο της ποπ και του ροκ είσαι μόνο τόσο καλός όσο το τελευταίο σου πόνημα, και όταν λέω το τελευταίο εννοώ το έσχατο.

 

 

Εδώ είπες μεγάλη αλήθεια. Η μουσική βιομηχανία βρίθει από τέτοιες περιπτώσεις «αποκαθήλωσης ειδώλων».

 

Βέβαια οι Stones είναι μια ειδική περίπτωση, που νομίζω ότι χαίρει μιας άτυπης «ασυλίας» για λόγους που ειπώθηκαν παραπάνω: Από το τελευταίο εν ενεργεία μέγα γκρουπ των πρώτων «ηρωικών» ημερών του ροκ μετασχηματισμού της μουσικής, ως και τα life style συστατικά που έχουν αποκτήσει.

 

Πάντως για να μοιράσω τα «σπόρια» ούτε οι Stones, ούτε οι Purple έχουν βγάλει δίσκους αντάξιους του παρελθόντος τους τα τελευταία χρόνια- τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά.

 

Βέβαια δεν έχουμε απαίτηση να γράφουν αιωνίως αριστουργήματα.   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βέβαια δεν έχουμε απαίτηση να γράφουν αιωνίως αριστουργήματα.   

 

Ασφαλώς όχι, αλλά νομίζω ότι έχουμε την εξής απαίτηση: να μην ξεφτίζει η μαγεία που περιβάλλει το έργο τους. Ένας ταχυδακτυλουργός που επιμένει να κάνει το ίδιο-και το ίδιο-και το ίδιο κόλπο συνέχεια, σύντομα θα αποκαλυφθεί ως τσαρλατάνος.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Tωρα μπηκε το σωστο βιντεο !!

 

Ψυχραιμία Πέρι,δεν αναφέρομαι σε σένα ,ούτε καν στο Waterfall ;D

 

Στον εκλεκτό ΤΡΟΛΛΕΙ :D

 

όΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΎΩ ΓΙΑ ΤΟΥς jAM - clash τους Simple Minds ,Sounds,Magazine,Fall κλπ κλπ ,ομιλώ για μπάντες τύπου Kinks-WHO-rOLLING sTones ...............και δεν ξεχνώ το Bowie-stooges.................Βάζω και λίγο Bealtes ;D

 

Αντιμετωπίζω απόλυτους άνθρωπες και ως τέτοιος θα λειτουργήσω .ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,άιντε και ντε  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ασφαλώς όχι, αλλά νομίζω ότι έχουμε την εξής απαίτηση: να μην ξεφτίζει η μαγεία που περιβάλλει το έργο τους. Ένας ταχυδακτυλουργός που επιμένει να κάνει το ίδιο-και το ίδιο-και το ίδιο κόλπο συνέχεια, σύντομα θα αποκαλυφθεί ως τσαρλατάνος.

 

 

Αυτό θα ήταν το ιδεώδες- τουλάχιστον από την πλευρά μας ως ακροατές/ αποδέκτες του έργου τους. Αλλά και αυτοί κάπως πρέπει να βιοποριστούν...

 

 

Δυστυχώς είναι σκληρό όταν χάνεται η μαγεία (ιδιαίτερα όταν γίνεσαι πολύ involved με ένα γκρουπ).

 

Για παράδειγμα, για εμένα και τουλάχιστον για δύο δεκαετίες οι Queensryche ('80-'90) είχαν αυτή την μαγεία. Μέχρι το Promised Land....   

 

Σήμερα με αυτά που βγάζουν δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω. Δεν το ξέφτισαν απλά... το έκαναν χαρτοπόλεμο.

 

Τελικά, κρατάει ο καθένας αυτά που θέλει και τα άλλα περνάνε και δε ακουμπάνε. Γκρουπάρα οι Queensryche του Operation Mindcrime, αλλά αν ερχόντουσαν αύριο για live δεν θα περνούσα ούτε απ' έξω.

 

Εν κατακλείδι... χρόνος πανδαμάτωρ.     

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rihana, αν διαβάζεις σταμάτα την καριέρα τώρα!

 

Μετά θα έχεις να θυμάσαι και να λες.... "Εμένα μου έγραψε τραγούδι ο Brian Eno μαζί με τους Coldplay!!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια δεν έχουμε απαίτηση να γράφουν αιωνίως αριστουργήματα.    

Εχουμε την απαιτηση ομως να βγαζουν τουλαχιστον αξιοπρεπη αλμπουμς, αλλιως να πανε σπιτι τους. Στην περιπτωση των DP εχουμε κατι πολυ παραπανω απο αξιοπρεπη αλμπουμς.

Αν σκεφτουμε δε οτι ολοι αυτοι παιζουν μουσικη απο τις αρχες/μεσα των 60s σχεδον συνεχομενα, με και χωρις τους DP, με πολλα side projects/διαφορετικες μπαντες/προσωπικες δουλειες και δεν συμμαζευεται, το να γκρινιαζουμε μετα απ'ολα αυτα ειναι τουλαχιστον αστειο.

 

Ας εχει κανεις υποψιν του τα παραπανω οταν ακουσει το τελευταιο αλμπουμ των DP, κι αφου μαζεψει το σαγονι του απο κατω ας σκεφτει παραλληλα ποσες μπαντες με το 1/3 της ηλικιας των DP μπορουν να γραψουν τετοια αλμπουμς, ποσω μαλλον οταν (και αν) θα φτασουν στη σημερινη ηλικια τους.

 

Terry, πιασε μια κομματαρα παρακατω με Bolin μια και σ'αρεσει.

 

H μπαντα εδω ειναι: Coverdale/Bolin/Lord/Hughes/Paice

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστουμε warpie.

Μετα το παραπανω συντομο διαλειμμα μας επανερχομαστε με "Pure Electricity".music2.gif

 

(τα πληκτρα στον τοιχο...)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου