Προς το περιεχόμενο

Oι Rolling Stones κουράστηκαν... (ή το κούρασαν)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοείς, μάλλον δεν  διάβασες  αυτά που έγραψα  παραπάνω,  όσο  για  την υπερβολή  μου , γιατί περι τούτου πρόκειται  έγκειται  καθαρά στην υποκείμενικη μου αντίληψη,   συγκεκριμένα για το  το rock n roll , άλλωστε  αυτή  η υπερβολή ''δένει το γλυκό'' σε αυτές τις μουσικές   και μη μου πεις  οτι δεν σου χει συμβεί γιατί δεν θα το πιστεψω.  

 

 

Αυτα που εγραψες με βρισκουν συμφωνο σε γενικες γραμμες  :Dαλλα ενταξει δεν ειναι και το καλυτερo μας να ρωταμε εμεις τους πιτσιρικαδες τι ειναι το rock n'roll πλεον  :o αλλα δυστυχως αυτη ειναι η πικρη αληθεια απο εδω και περα .Γι'αυτο εγραψα υπομονη θα σου περασει (βαζω και μενα μεσα ) !!!

Κοιτα δεν ειμαι φανατικος DP η Stones (ποτε δεν ημουν φανατικος με καποιο γκρουπ απο αυτα -μονο με τον jimako τον Hendrix ημουν  και ειμαι αρρωστος )

Αλλα και καποιος αλλος που εγραψε πριν οτι ειναι αδικη αυτη η συγκριση εχει δικιο .Θα μπορουσαν να συγκριθουν οι stones με the who και αλλα γκρουπ της επικης περιοδου του ροκ &ρολλ ..οχι με τους DP .Eιναι αλλα τα μεγεθη ,οι ιστοριες ,οι τεχνικες ,μαρκετινγ ,media , τροπος ζωης ,μουσικες γνωσεις κλπ.

Επισης οπως ειναι φυσικο με αλλο ματι εβλεπα τοτε τα γκρουπ και με αλλο τωρα εδικα αν ειναι εν ενεργεια .Δεν πειραζει ομως κατι μαθαμε και απο αυτο το Thread  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλά τώρα. Δες τα πρόσφατα τοπ 20 και πες μου αν η ροκ (ότι και αν σημαίνει αυτό) πουλάει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα. Δες τα πρόσφατα τοπ 20 και πες μου αν η ροκ (ότι και αν σημαίνει αυτό) πουλάει.

 

Πουλαω λιγοτερο απο κατι αλλο != Πεθαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΑ ΣΕ ΚΑΛΟ ΣΟΥ!!!

Μα πάνω στο lunch break μου;;;

Πάλι καλά που βρισκόμουν στο τοστ και όχι στον καφέ που ακολουθεί, θα είχα ψεκάσει όλο το γραφείο....  ;D

Ο Νονος! Ο Νονος!!...

 

Σαν performers ψηφίζω rs.Οι deep purple ποτέ δεν με τρέλαναν στα live που είχα ψάξει youtube.

Δηλωνεις καθαρα δηλαδη οτι εχεις μαυρα μεσανυχτα απο τα live της μπαντας, πολλα εκ των οποιων συγκαταλεγονται μεσα στα πλεον κορυφαια σε ολοκληρο το Rock ειδος.

 

Τώρα δεν θα πήγαινα να τους δω τόσο για το ελλιπές ,άλλοτε θρυλικό line up, όσο και για την ακόμα πιο πεσμένη ενέργεια.Δεν μπορούν να στηρίξουν πια το όνομα τους.Ας κάνουν άλλο project.

Στο πρωτο quote με αυτα που γραφεις περι youtube και live μπορει καποιος να σε αντιμετωπισει απλα σαν καποιον που εχει αγνοια του θεματος, και ως εκει καλα.

Απο το δευτερο quote και μετα, τα πραγματα σοβαρευουν και μας βαζουν σε σκεψεις.

Ή δεν εχεις ακουσει ποτε...Deep Purple, ή πραγματικα εχεις προβλημα στα αυτια σου.

 

Οτι απ'τα δυο και να συμβαινει, και περα απο την πλακα που κανουμε σ'αυτο το θρεντ, προσωπικα μου ειναι δυσκολο να συνεχισω να γραφω εδω. Καλα τα γουστα μας και ολα τα αλλα, φαινεται ομως οτι μερικοι εδω μεσα δεν μπορουν να δουν/ακουσουν τα αυτονοητα.

Δηλαδη ενταξει, ημαρτον, οταν λεει καποιος οτι οι DP εχουν...πεσμενη ενεργεια ;D και οτι "δεν μπορουν να στηριξουν πια το ονομα τους", ;D ;D ;D εδω το θεμα πλεον γινεται κωμωδια. Τι να πεις, με ποιους και σε πια βαση? :-X

 

Μετα απο τα παραπανω, εγω "εκλεισα σαν...poster". ;D

Σας αφηνω με μια κομματαρα-σταθμο, ενα κομματι-οροσημο και μια απο τις μεγαλυτερες στιγμες εμπνευσης του 20ου αιωνα: :-*

 

The Rolling Stones - Satisfaction (live)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή δεν εχεις ακουσει ποτε...Deep Purple, ή πραγματικα εχεις προβλημα στα αυτια σου.

 

Εδώ βρίσκεται όλη η γυμνή και αδυσώπητη αλήθεια για όσους δεν προσκυνούν τους DP και μάλιστα για ΟΛΗ τη διαδρομή τους, 1968-2013-όσο-πάει-η-μπίζνα.

 

It's THAT simple, folks.  :)

 

Deal with it! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σας αφηνω με μια κομματαρα-σταθμο, ενα κομματι-οροσημο και μια απο τις μεγαλυτερες στιγμες εμπνευσης του 20ου αιωνα: :-*

 

The Rolling Stones - Satisfaction (live)

 

Θα είχες απόλυτο δίκιο Waterfall, αν δεν υπήρχε κάτι τέτοιο όμως...

 

Speed King - Deep Purple

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλαω λιγοτερο απο κατι αλλο != Πεθαινω

 

Έτσι νομίζεις. Στην περίπτωση της μουσικής αν δεν έχεις κοινό δεν έχεις τίποτα. Και δεν μιλάω για το πως νιώθει ο μουσικός με την τέχνη του, αυτό είναι άσχετο. Δεν πάει να είναι μπάντάρα οι DP (ή μήπως δεν είναι) τα νούμερα τώρα τα κάνει η Rihanna, o Usher, οι Maroon 5 και οι λοιποί. Καλώς ή κακώς για τον πολύ τον κόσμο αυτό είναι η μουσική του σήμερα. Οι ροκάδες είναι είτε γέροι ή γεροντολάγνοι ή και τα δύο :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mέσα από τα συντρίμια του thread hijacking, ηλίθιου forum chatting, inside joke sharing και get-a-f&#@!ng-room-you-too-ing (με την προφανή ανοχή της διεύθυνσης), ας προσπαθήσω να σχολιάσω:

 

Καλά τώρα. Δες τα πρόσφατα τοπ 20 και πες μου αν η ροκ (ότι και αν σημαίνει αυτό) πουλάει.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ανάγκη να βρίσκεται στο τοπ 20 για να πουλήσει, και ούτε καν ως απόδειξη ύπαρξης ενός ενεργού πυρήνα (με νέους μουσικούς ή και παλιούς θρύλους) με κέφι και διάθεση για δημιουργία. Ούτως ή άλλως η δισκογραφία βρίσκεται εδώ και πολλά χρόνια σε μεγάλη κρίση, με την ονλάιν διακίνηση να την ψευτοσυντηρεί. Όμως "παλιομοδίτικα" ακούσματα ή νέα που δανείζονται στοιχεία από τα παλιά (πολλές φορές λόγω μόδας) έχουν πολύ μεγάλο συναυλιακό κοινό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ανάγκη να βρίσκεται στο τοπ 20 για να πουλήσει,

 

Προφανώς, όμως αν είσαι στο τοπ 20 πάει να πεί ότι πουλάς περισσότερο και αυτό είναι το θέμα μας, όχι αν πουλάς αλλά πόσο πουλάς.

 

Όμως "παλιομοδίτικα" ακούσματα ή νέα που δανείζονται στοιχεία από τα παλιά (πολλές φορές λόγω μόδας) έχουν πολύ μεγάλο συναυλιακό κοινό.

 

Πολύ μεγάλο σε σύγκριση με τι; Και ενώ όντως οι συναυλίες τραβάνε κόσμο η καινοτόμα δημιουργία του χώρου παραμένει αναιμική και φθίνουσα όπως και η απήχησή του.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου