Προς το περιεχόμενο

6100 τάστα σε strat - ακούω τη γνώμη σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Το παίξιμο μου είναι βαρύ αλλα σπάνια παίζω μεμονωμένη νότα χωρίς βιμπράτο οπότε δεν θα φαίνεται. Το ερώτημα είναι αν θα κάνουν μεγάλη διαφορά στο boat neck μπράτσο γιατί δεν έχω και αραχνοδαχτυλία, το οποίο μάλλον όμως θα το κρίνω μόνος μου και αν έχω πρόβλημα θα δω...

 

Αναλαμβανουν οι μαστορες να κανουν fret dress σε stainless ταστα;

...γιατι τα εργαλεια θα βελαξουν  ;D

 

Στο Αμέρικα ο μάστορας πάντως σε χρεώνει τρεις φορές επάνω γιατί βάζει και καινούργια εργαλεία στο λογαριασμό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Στο Αμέρικα ο μάστορας πάντως σε χρεώνει τρεις φορές επάνω γιατί βάζει και καινούργια εργαλεία στο λογαριασμό.

 

Οι περισσοτεροι χρεωνουν εξτρα μονο την τοποθετηση, οχι το fret dress. Kαι οχι τριπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι αν θα κάνουν μεγάλη διαφορά στο boat neck μπράτσο γιατί δεν έχω και αραχνοδαχτυλία

 

εγω τα εχω σε fatback και δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα,οχι δεν εχω μακρυα δακτυλα.. ;D,σιγα μη σου δημιουργησει προβλημα το 1 χιλιοστο παραπανω στο ταστο.. ;D

 

τωρα τι ταστα φοραει?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε αφου εχεις βαρυ παιξιμο, με τα μεγαλα ταστα (6100) θα αναγκαστεις σιγα σιγα να ελαφρυνεις το χερι σου ωστε να εισαι πιο intonated. και αφου ελαφρυνει το αριστερο σου αρχιζεις να γουσταρεις περισσοτερο γιατι κερδιζεις σε ταχυτητα , ανεση, λιγοτερη κουραση.

 

εβαλα jescar frets (medium/highest) που εχουν υψος σχεδον οσο τα jumbo και πλατος οσο τα medium. Προσφερουν πιο ευκολο crowning  υστερα απο level σε σχεση με τα jumbo.

πλεον για ταστα αυτα ειναι μονοδρομος για εμενα.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/6-Feet-Premium-Jescar-Medium-Highest-Fret-Wire-Frets-for-Guitar-More-10-14-01-/180729527587?pt=Guitar_Accessories&hash=item2a1451bd23

 

 

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Το ερώτημα είναι αν θα κάνουν μεγάλη διαφορά στο boat neck μπράτσο γιατί δεν έχω και αραχνοδαχτυλία, το οποίο μάλλον όμως θα το κρίνω μόνος μου και αν έχω πρόβλημα θα δω...

 

 

 

+1

 

Μόνο εσύ θα μπορέσεις να κρίνεις,έχω δει αθρώπους με μικρά δάχτυλα που παίζουν άνετα και με υψιλό action γιατί τοποθετούν αλλιώς το χέρι τους(επιδή έτσι τους βολεύει) και αν τους πεις για πιό χαμηλό action δεν θα τους βολεύει γιατί "δεν νιώθουν το πάτημα".

 

Είναι καθαρά πως βολεύει στον καθένα,άλλοι και το δέκατο του χιλιοστού τους πειράζει.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τα εχω σε fatback και δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα,οχι δεν εχω μακρυα δακτυλα.. ;D,σιγα μη σου δημιουργησει προβλημα το 1 χιλιοστο παραπανω στο ταστο.. ;D

 

τωρα τι ταστα φοραει?

 

Vintage.

 

οποτε αφου εχεις βαρυ παιξιμο, με τα μεγαλα ταστα (6100) θα αναγκαστεις σιγα σιγα να ελαφρυνεις το χερι σου ωστε να εισαι πιο intonated. και αφου ελαφρυνει το αριστερο σου αρχιζεις να γουσταρεις περισσοτερο γιατι κερδιζεις σε ταχυτητα , ανεση, λιγοτερη κουραση.

Ναι αυτό παίζει και στο μυαλό μου σαν σενάριο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα ειναι κατω απο μισο χιλιοστο...δεν θα εχεις προβλημα και θα ζωντανεψει και η κιθαρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όλες τις partcaster μου έχω 6100 ss τάστα και δεν τα αλλάζω , είναι θέμα καθαρά συνήθειας , δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σε ακόρντα

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου