Προς το περιεχόμενο

Επανεμφάνιση της Αρκούδας στην Φθιώτιδα/Φωκίδα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά γιατί έγινε όλος αυτός ο χαμός πάλι; Εγώ νομίζω καλά θα κάνουμε να ασχολούμαστε με αυτά, τουλάχιστον έχει ένα νόημα το "περί ανέμων και υδάτων", δεν τσακωνόμαστε απλά για ομάδες!

 

Εγώ συμφωνώ με τον Ιχνηλάτη, thanks για την πληροφόρηση! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά να κάνω μια μικρή παρατήρηση...

 

3 mods απάντησαν στο θέμα.Ο ένας το πήρα ζεστά.Ο άλλος ήταν κάπου στη μέση και ο τρίτος επιτέθηκε.Δε θα κάτσω να βρω ποιός έχει δίκιο η άδικο αλλά θα μιλήσω καθαρά απο την πλευρά των μελών.Εμείς τώρα ποιανού παράδειγμα να ακολουθήσουμε;;

 

Να συνεχίσουμε να απαντάμε;;(που ομολογώ το βρίσκω ενδιαφέρον θέμα)

Να μην ασχοληθούμε καθόλου;;(Αποθαρύνοντας έτσι την εξέλιξη συζητήσεων άσχετου περιεχομένου)

 

No offence!

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθε πως ο μουσικός δεν ενδιαφέρεται μόνον για το ξύλο του οργάνου του ή το PC του.

Ενδιαφέρεται και για το τι συμβαίνει γύρω του,

και για το ποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν, και προς τα πού.

 

 

Δεν επιτέθηκα, αντεπιτέθηκα! Αλλά δεν θα κάτσω να ασχοληθώ άλλο με τον ixnilati όποιος θέλει ας ανταποκρίνετε στο trolling είναι δικαίωμα του.

 

Πάω να παίξω με τα αρκουδάκια μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ανήκει τελικά στη θεματολογία περι ανέμων και υδάτων?

Αν οι αγαπητοί modulators αδιαφορούν για τετοια θέματα ας μήν συμμετέχουν.Το μόνο που κατάφεραν ήταν να οξύνουν τα πνεύματα.Ο μουσικός σε ποιο κόσμο ζει? Δεν ζει στον ίδιο με τους άλλους ανθρώπους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ρε παιδιά, μη βαράτε, αφού δε βλέπετε αυτό που βλέπω εγώ κάντε όπως νομίζετε :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιχνηλάτη, κάπου γράφεις ότι αν συναντούσες την αρκούδα και την αγριεύαν τα σκυλιά σου θα έπρεπε ή να την σκοτώσεις ή να σε σκοτώσει. Πολύ σωστά. Αναρρωτιέμαι όμως πως επιτρέπεις να σου διαφύγει κάτι βασικό: ότι εσύ δεν έχεις τα ίδια δικαιώματα με την αρκούδα σε εκείνο το χώρο και επίσης ότι η συνάντησή σας δεν θα γινόταν με ίσους όρους. Εξηγούμαι: αν η αρκούδα είχε όπλο όπως εσύ μάλλον θα στο τύλιγε φουλάρι γύρω από το λαιμό.

 

Καταλαβαίνεις τι σου λέω; Αν εμφανιζόταν μία αρκούδα στην Κυψέλη, αυτός δεν θα ήταν λόγος για να εκενώσουμε το Γαλάτσι, την Ευελπίδων και την Πατησίων, αλλά μάλλον θα σκοτώναμε την αρκούδα πριν φάει κανά παιδάκι. Αν όμως πηγαίναμε εμείς εκεί που ζςει η αρκούδα, τότε μας αξίζει ο θάνατος - άλλο τώρα που θα πηγαίναμε με τα ντουφέκια μας προκειμένου να αποφύγουμε αυτό που μας αξίζει.

 

Εγώ Ιχνηλάτη μου δεν πήγα ποτέ να ενοχλήσω την αρκούδα στο φυσικό της περιβάλλον. Οπότε, χωρίς ενοχές, θα την καθάριζα αν την εύρισκα στη γειτονιά μου. Εσύ - σαν κυνηγός - μπορείς να πεις το ίδιο; Μήπως είσαι μέρος του προβλήματος που καταγγέλεις, ή οι αρκουδο-ευαισθησίες σου ξεκίνησαν επειδή την συνάντησες και την αγάπησες; Και τι θα έλεγες άραγε αν η αρκούδα ήταν... νόστιμη στο τηγάνι; Τότε θα υπήρχε περιθώριο για ευαισθησίες ή το ένστικτο του κυνηγού θα υπερίσχυε;

 

Υ.Γ. Σχετικά με το αν καλώς ή κακώς τέθηκε αυτό το θέμα, είπαμε... περί ανέμων και υδάτων.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ίδιο σκεπτικό δεν πρέπει να ξαναπάμε και για μπάνιο.

Και το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του! Αλλά είναι νόστιμα για πολλούς τα άτιμα!

Και όταν η καρέτα καρέτα βγαίνει στην παραλία πρέπει να τιμωρείται παραδειγματικά.

 

Φίλε Wow!, ο ιχνηλάτης είπε:

 

Συνήθως (έτσι θα έπρεπε) οι περιοχές που κρίνονται ως βιότοποι της αρκούδας,

χαρακτηρίζονται Δρυμοί, στους οποίους ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η κτηνοτροφία,

η θήρα και λοιπές ανθρώπινες δραστηριότητες.

 

Οπότε νομίζω τον κατηγορείς άδικα.

 

Τώρα για το ποιος είναι μέρος του προβλήματος, είμαστε όλοι, από τη στιγμή που είμαστε άνθρωποι.

Και μην ξεχνάς πως ζουν άνθρωποι και έξω από το λεκανοπέδιο. Με το σκεπτικό σου μπορούν κάποιοι ,χωρίς ενοχές, να τις καθαρίσουν προληπτικά για να μην κατεβούν στα χωριά τους. Και βγάζεις λάδι και τους κτηνοτρόφους που τις σκοτώνουν.

Και δεν νομίζω σε καμιά περίπτωση το φυσικό μας περιβάλλον να είναι η Αθήνα.

 

Σκέψου σαν αρκοοοοοοοοοοοοουυυυυυυυυυυυυύδα!!! :P

The System Error Band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατηγορώ τον Ιχνηλάτη για τίποτε*. Λέω απλά ότι για κάθε πλάσμα υπάρχει το φυσικό του περιβάλλον. Το ότι εμφανίστηκαν τρεις αρκούδες στην περιοχή που μάρκαρε ο Ιχνηλάτης δεν είναι αρκετό για να χαρακτηρίσει την περιοχή σαν περιοχή αρκούδας, εφ' όσον εκεί υπάρχουν αναπτυγμένες ανθρώπινες δραστηριότητες - αν και ασφαλώς τα λεβεντόπαιδα του Αρκτούρου θα πρέπει να δραστηριοποιηθούν προκειμένου να εντοπίσουν αυτά τα πλάσματα και να τα μεταφέρουν σε κάποιο προστατευμένο περιβάλλον. Σημ: αν δεν υπάρχει τέτοιο περιβαλλον, τότε κάποιοι δε κάνουν καλά τη δουλειά τους, οπότε... εκλογές έχουμε σε λίγες ημέρες.

 

Οι κυνηγοί - σε αντίθεση με εμένα - εννοούν να πιστεύουν ότι το ότι κουβαλάνε όπλα τους κάνει συμβατούς με το περιβάλλον της αρκούδας, ή αρμοδιότερους να μιλούν γι' αυτήν, ή πιο ευαίσθητους σε περιβαλλοντικά θέματα. Εγώ δεν τους αναγνωρίζω αυτά τα χαρακτηριστικά διότι (για να είμαι ειλικρινής) τρέφω μία βαθύτατη αντιπάθεια σε όποιον επιλέγει να κρατά όπλο. ¶λλωστε, οι κτηνοτρόφοι που πιθανολογεί ο Ιχνηλάτης ότι θα σκοτώσουν τις αρκούδες, δεν είναι παρά επίσης άνθρωποι που κρατούν όπλα. Τι λέω λοιπόν; Ότι αν αναγνωρίζουμε σε κάποιον το δικαίωμα να κουβαλά όπλο, τότε αφήνουμε ανοιχτή τη συζήτηση για το τι θα κάνει με το όπλο που κουβαλάει - και ασφαλώς διαφωνώ με αυτό.

 

Επίσης, για να είμαι ακόμη πιο ειλικρινής, δεν πιστεύω στην οικολογία του καναπέ. Κακά τα ψέμματα, εμείς οι πρωτευουσιάνοι είμαστε μαλθακοί και διαβρωμένοι, αλλά όχι τόσο διαβρωμένοι ώστε να μην γνωρίζουμε ότι είμαστε διαβρωμένοι. Από τη στιγμή που τρώω στη μάπα το νέφος της Αθήνας, ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει τι θα πάθει η αρκούδα, αλλά αν με ενδιέφερε θα το έκανα με το σωστό τρόπο: εθελοντική εργασία στον Αρκτούρο, διαμόρφωση κατάλληλης πολιτικής στάσης (είπαμε, έρχονται εκλογές) και - προς Θεού - όχι όπλα και σκοτωμένοι λαγοί για να φτιάξουμε το "άλλο" στιφάδο.

 

Οπότε, η αντίδραση των παιδιών που την είπανε στον Ιχνηλάτη για το άνοιγμα αυτού του θέματος, ίσως τελικά να είναι δικαιολογημένοι, καθώς - μετά από χρόνια ατυχεστάτων εμπεριών και καπηλείας του ενθουσιασμού μας για διάφορα σημαντικά θέματα, είμαστε όλοι μας αρκετά καχύποπτοι άπέναντι σε οποιαδήποτε προτεινόμενη ως πολιτικά-ορθή στάση.

 

Περιμένω να διαβάσω (εδώ) ποια ήταν η απάντηση του Αρκτούρου. Ελπίζω να απάντησαν όντως στον Ιχνηλάτη και ότι θα βρει λίγο χρόνο να μας ενημερώσει περισσότερο για το θέμα.

 

* εκτός ίσως από λίγη αφέλεια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κυνηγοί - σε αντίθεση με εμένα - εννοούν να πιστεύουν ότι το ότι κουβαλάνε όπλα τους κάνει συμβατούς με το περιβάλλον της αρκούδας' date=' ή αρμοδιότερους να μιλούν γι' αυτήν, ή πιο ευαίσθητους σε περιβαλλοντικά θέματα. Εγώ δεν τους αναγνωρίζω αυτά τα χαρακτηριστικά διότι (για να είμαι ειλικρινής) τρέφω μία βαθύτατη αντιπάθεια σε όποιον επιλέγει να κρατά όπλο. [/quote']

Ας μην είμαστε απόλυτοι. Ο σωστός κυνηγός υποτίθεται πως είναι φυσιολάτρης και οικολόγος και έχει χρέος να προστατέψει τη φύση που τον φιλοξενεί. Στο κάτω κάτω, και εμείς που αντιπαθούμε τα όπλα, (εγώ πρώτος από όλους), είμαστε αφελείς όταν αναθεματίζουμε κυνηγούς και διάφορα άλλα τέτοια, γιατί όταν τρώμε κρέας, στην ουσία κάποιοι έχουν χρησιμοποιήσει τα όπλα για εμάς.

 

Επίσης' date=' για να είμαι ακόμη πιο ειλικρινής, δεν πιστεύω στην οικολογία του καναπέ. Κακά τα ψέμματα, εμείς οι πρωτευουσιάνοι είμαστε μαλθακοί και διαβρωμένοι, αλλά όχι τόσο διαβρωμένοι ώστε να μην γνωρίζουμε ότι είμαστε διαβρωμένοι. Από τη στιγμή που τρώω στη μάπα το νέφος της Αθήνας, ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει τι θα πάθει η αρκούδα, αλλά αν με ενδιέφερε θα το έκανα με το σωστό τρόπο: εθελοντική εργασία στον Αρκτούρο, διαμόρφωση κατάλληλης πολιτικής στάσης (είπαμε, έρχονται εκλογές) και - προς Θεού - όχι όπλα και σκοτωμένοι λαγοί για να φτιάξουμε το "άλλο" στιφάδο. [/quote']

+1000

Όμως ας τρώμε το νέφος της Αθήνας και ας μη μας νοιάζει το τι θα πάθει η αρκούδα, έχουμε χρέος να διαφυλάξουμε μερικές για να μπορούν στο μέλλον να έχουν και τα παιδιά μας το δικαίωμα της επιλογής.

Εκτός αν έχουμε χεσμένα και τα παιδιά μας!

The System Error Band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου