Προς το περιεχόμενο

Επανεμφάνιση της Αρκούδας στην Φθιώτιδα/Φωκίδα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάπου κάποτε' date=' διάβασα ότι ο μόνο ζώο που σκοτώνει χωρίς την ανάγκη τροφής, είναι η τίγρη...τυχαίνει[/quote']

 

όχι, όλα τα σαρκοβόρα το ίδιο κάνουν.

Πχ ένας λύκος μπορεί να σκοτώσει ολόκληρο κοπάδι πρόβατα

και μετά να φάει μόνον λίγο από ένα.

 

Το ίδιο και η αλεπού σε κοτέτσι.

 

ΥΓ. ο χλευασμός δεν απευθύνεται φυσικά στο σύνολο των κυνηγών (ιχνιλάτη μη "τσιμπήσεις"... δεν σε ξέρω για να σε χαρακτηρίσω και σε καλύπτει το τεκμήριο της αθωότητας... ) αλλά σ' αυτούς τους "μητσάρες" που προσωπικά έχω γνωρίσει και νομίζουν ότι με τον κρότο του όπλου θα καλύψουν το χαχανητό της γυναίκας τους (στο κουτσομπολιό με την φίλη της) για τον "ανδρισμό" τους...

 

Κοίταξε να δείς, αυτός που έχει το συγκεκριμένο πρόβλημα, μπορεί αντί για όπλο να χρησιμοποιούν έτσι την κιθάρα τους, το αυτοκίνητο, την εργασιακή τους θέση κλπ.

 

¶λλωστε αν ήταν έτσι,

δεν θα υπήρχαν αράπηδες κυνηγοί. :wink: :lol: :lol:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

ευχαριστώ για τις εξηγήσεις...εξακολουθώ να αντιτίθεμαι στο σκότωμα των ζώων για διασκέδαση (όπως και στις κακές πρακτικές των κτηνοτρόφων) και σίγουρα αν είχα την διάθεση και την ικανότητα θα περιοριζόμουν στην περιήγηση στα υπέροχα τοπία που παρέθεσες και στην ιχνηλάτηση και στην επικοινωνία με τα σκυλιά μου και θα σταματούσα εκεί...

Απο την άλλη ΣΕΒΟΜΑΙ και την πρακτική των ΣΩΣΤΩΝ κυνηγών (που ελπίζω να υπάρχουν αρκετοί) απλά και μόνο γιατί συνηθίζω να σέβομαι οτιδήποτε δεν καταλαβαίνω στην απέναντι πλευρά των πιστευω μου...

 

Τέλος μαυροι κυνηγοί ναι θα υπάρχουν...κάποιος με ένα 38άρι μπορεί λόγω ικανότητας να σκοτώσει εύκολα έναν με μπαζούκα όπως και κάποιος λευκός μπορεί να τα καταφέρει απείρως καλύτερα να ικανοποιήσει την γυναίκα του αν απλά γνωρίζει τις ανάγκες της...Η φύση είναι και αυτή γυναίκα και δυστυχώς και σ' αυτή την περίπτωση λίγοι ξέρουν τα μυστικά του "οργασμού" της...Το κακό είναι ότι οι γυναίκες μπορούν να "μιλήσουν" για να διαμαρτηρηθούν, ενώ αυτή όχι...(τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά). Τώρα το αν οι σωστοί κυνηγοί μπορούν να αποκωδικοποιήσουν την "γλώσσα" της είναι κάτι που μάλλον δεν θα το μάθω ποτέ...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος μαυροι κυνηγοί ναι θα υπάρχουν...κάποιος με ένα 38άρι μπορεί λόγω ικανότητας να σκοτώσει εύκολα έναν με μπαζούκα

 

Να είσαι βέβαιος πως όταν κάποιος μετά από χρόνια με επιμονή και επιμονή φθάσει στο απαιτούμενο επίπεδο ικανότητας' date=' τότε θα έχει αποκομίσει πολλά από τα ερεθίσματα αυτά που απαιτούνται για την απόκτηση συνείδησης, η απουσία της οποίας είναι υπεύθυνη για όλα τα δεινά.

 

Η φύση είναι και αυτή γυναίκα και δυστυχώς και σ' αυτή την περίπτωση λίγοι ξέρουν τα μυστικά του "οργασμού" της...

 

Τα μυστικά αυτά τα μαθαίνεις όταν με κάποιον τρόπο έχεις επαφή μαζί της.

 

Το κακό είναι ότι οι γυναίκες μπορούν να "μιλήσουν" για να διαμαρτηρηθούν' date=' ενώ αυτή όχι...[/quote']

 

Χα χα, ούτε να το σκέπτεσαι. Όχι μόνον μιλάει αλλά βαράει και μπάτσες.

Είδες πχ τι έγινε στον Βόλο με τους ξεροπόταμους;

Η φύση ξέρει να εκδικείται.

 

Στην περίπτωσή μας τώρα, μπάτσες τρώς όταν πάς κάπου για κυνήγι και αντί να βρείς πχ 10 ζώα, βρίσκεις 2 ή κανένα. Τότε καταλαβαίνεις πώς θα πρέπει και να δίνεις, όχι μόνον να πάιρνεις. Και η ΚΣΕ το γνωρίζει πολύ καλά αυτό.

 

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ.

http://www.ixnilatis.com/bthira.html

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κηνύγι είναι απλά ένα χόμπυ, τίποτε περισσότερο. Αν είχατε ποτέ οποιοδήποτε χόμπυ, τότε ξέρετε ότι κάθε χόμπυ περιβάλλεται από μία "φιλοσοφία", μια μυθολογία που είναι ακατανόητη σε όσους δεν ασχολούνται με αυτό.

 

Φωτογραφία, συλλογή γραμματοσήμων, συλλογή νεκρών εντόμων κλπ κλπ, όλα αυτά είναι άσκοπες δραστηριότητες που δίνουν κάποια χαρά σε ορισμένους ανθρώπους - μέχρι να τα βαρεθούν. Ασφαλώς υπάρχουν φίλοι, βιβλία, περιοδικά που σπεύδουν να δώσουν φαινομενικά λογικό έρεισμα στην άσκοπη δραστηριότητα αλλιώς το "θύμα" πολύ σύντομα θα καταλάβαινε το πόσο άσκοπη είναι και θα την παράταγε.

 

Θα σκεφτεί ίσως κάποιος: τι μας τα λες τώρα αυτά; Θα σας πω τι σας τα λέω. Ο Ιχνηλάτης επιχειρεί να περάσει το χόμπυ του σαν κάτι το σοβαρό και σαν "κλειδί" κατανόησης των φαινομένων γύρω μας. Σκασίλα μου, αλλά μέχρις του σημείου του να διαβάζω ότι "η φύση εκδικείται" και άλλες τέτοιες κοτσάνες, ενώ αυτό που συμβαίνει είναι ότι ένα μάτσο άχρηστοι πολιτικοί και τοπικοί παράγοντες κάνουν κακοτεχνίες.

 

Έτσι, γίνεται μία "μεταφυσική" μετατόπιση ευθύνης από εκεί που ανήκει (δηλαδή στους άχρηστους πολιτικούς και τοπικούς παράγοντες) στη... φύση (ότι και να σημαίνει αυτό). Η διαφορά είναι ότι τη φύση δεν μπορούμε να τη στείλουμε φυλακή, άρα λογικό είναι κάθε φορά που βρέχει να πνίγονται άνθρωποι και να καταστρέφονται περιουσίες, ε;

 

Δηλαδή η φύση εκδικείται στην Ελλάδα, αλλά περιέργως είναι πιο ήμερη στη Γερμανία όπου άνθρωποι που δεν μασάνε από λακαμίες έχουν (σε πολλές περιπτώσεις) συνδυάσει άριστα το φυσικό με το ανθρώπινο στοιχείο. Στην Ελλάδα, αν είχαμε ένα μήνα Γερμανικού χειμώνα, μάλλον θα χάναμε τα μπούτια μας.

 

Για όσους ξέρουν να διαβάζουν, εμμέσως (πλην όμως σαφώς) καταγγέλω και το φαντασιακό σύμπαν όπου ζει ο Ιχνηλάτης (γνωστός και ως Ποκαχόντας χάρη στην εμμονή του με τα ίχνη), προκειμένου να είναι σαφές και το κύρος των υπόλοιπων δηλώσεών του.

 

Αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Για όσους ξέρουν να διαβάζουν' date=' εμμέσως (πλην όμως σαφώς) καταγγέλω και το φαντασιακό σύμπαν όπου ζει ο Ιχνηλάτης (γνωστός και ως Ποκαχόντας χάρη στην εμμονή του με τα ίχνη), προκειμένου να είναι σαφές και το κύρος των υπόλοιπων δηλώσεών του...[/quote']

 

Επίσης εκτός από τους Ινδιάνους, υπάρχουν και εξωγήινοι. Προσοχή να μην αφήνετε ίχνη.. Αλλιώς θα σας βρεί ο Predator.

 

Και μια και μιλάμε για φανταστικά σύμπαντα (ευτύχως! :) γιατί αν κινούνταν όλες οι δηλώσεις μερικών Predator σαυτό το Θέμα στο πλαίσιο ενός πραγματικού σύμπαντος θα είχαμε πρόβλημα.. ),

Αρκούδα Φθιώτιδας Vs Tracker Predator σημειώσατε Χ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η φύση εκδικείται στην Ελλάδα' date=' αλλά περιέργως είναι πιο ήμερη στη Γερμανία όπου άνθρωποι που δεν μασάνε από λακαμίες έχουν (σε πολλές περιπτώσεις) συνδυάσει άριστα το φυσικό με το ανθρώπινο στοιχείο. Στην Ελλάδα, αν είχαμε ένα μήνα Γερμανικού χειμώνα, μάλλον θα χάναμε τα μπούτια μας.[/quote']

 

Eye, είμαι ο πρώτος που συμφωνεί στο ότι στην Ελλάδα η εντελώς τραγική νοοτροπία μας μας δημιουργεί τα άπειρα προβλήματα. Όμως η σύγκριση δεν είναι σωστή. Η ελλάδα δεν έχει το χειμώνα της γερμανίας, και ορθώς δεν είναι εξίσου προετοιμασμένη για έναν τέτοιον. Όταν έχεις ένα standard budget και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις είτε για να προετοιμαστείς για έναν πολικό χειμώνα είτε για ένα πολύ ζεστό καλοκαίρι φυσικά θα το χρησιμοποιήσεις για χειμώνα στη Γερμανία ή τη Νορβηγία και για καλοκαίρι στην ελλάδα. :) Πέραν αυτού όμως φυσικά και συμφωνώ μαζί σου.

 

Το "η φύση εκδικείται" είναι σαφέστατα σωστό, από την άλλη μεριά, κατά τη γνώμη μου. Όταν ο χ ΜΑΛΑΚΑΣ πάει και μπαζώνει ρέματα, μετά προφανώς θα πνηγεί στη λάσπη. Το θέμα βέβαια δεν είναι αυτό (αν με ρωτάτε, καλά να πάθει) - το θέμα είναι ότι μαζί με αυτόν πνίγονται και χίλιοι άλλοι. Όπως αν εγώ οδηγώ μεθυσμένος, θα πάρω και τον απέναντι μαζί μου. Το ζήτημα κατά τη γνώμη μου (και εδώ μπαίνει η νοοτροπία που λέγαμε) είναι ότι πάντα και μονίμως είμαστε εναντίον της οποιασδήποτε αρχής γιατί την έχουμε δει επαναστάτες. Δηλαδή όταν πάνε να γκρεμίσουν κάποια αυθαίρετα ουρλιάζουμε όλοι για τον καημένο τον άνθρωπο, αλλά μετά όταν πλημυρίσει το σύμπαν λόγω του ότι ο καημένος είχε χτίσει όπου γούσταρε φωνάζουμε για τις αρχές. Δεν είμαι υπέρ των κυβερνήσεων, δεν ψηφίζω ούτε ΠΑΣΟΚ ούτε ΝΔ, αλλά οφείλω να δεχθώ ότι είναι δύσκολο έως αδύνατο να κυβερνήσεις ένα κράτος ηλιθίων, που για να σέβονται την προτεραιότητα του λεωφορείου απαιτούν 100 τροχονόμους σε κάθε λεωφορειολωρίδα! Και μετά τους βρίζουμε κιόλας από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κηνύγι είναι απλά ένα χόμπυ' date=' τίποτε περισσότερο.[/quote']

 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς είναι αυτό που ονομάζουμε «χόμπυ». Για αυτό το χαρακτηρίζεις ως

 

όλα αυτά είναι άσκοπες δραστηριότητες

 

Κάθε άνθρωπος έχει μέσα του κάποια ένστικτα' date=' κάποιες ορμές

ή όπως λέει και ο λαός «έχει κλίση σε κάτι».

Δεν είναι δυνατόν όμως όλοι να κάνουν επάγγελμα αυτήν τους την κλήση.

Για παράδειγμα αν κάποιος έχει κλίση προς την μουσική ή την ζωγραφική,

δεν θα είναι δυνατόν και να εργαστεί επάνω σε αυτό.

 

Μπορεί λοιπόν να εργάζεται λαντζιέρης ή οδηγός λεωφορείου ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο,

αλλά μετά, όταν πάει στο σπίτι του, ασχολείται με αυτό που η φύση τον προίκισε.

Εκεί δηλαδή που η φύση τον έταξε.

 

Επίσης είναι λογικό το θέμα της «κλίσης» να είναι πολύπλοκο.

Δηλαδή ένα άτομο να έχει αρκετές «κλίσεις - ορμές»

και η κάθε μία να ζητά την υλοποίησή της.

Για αυτό βλέπεις πως σήμερα όποιος έχει κάποιον ελεύθερο χρόνο,

ασχολείται με αυτό που του ζητά η φύση του.

 

Έτσι λοιπόν πάει κάποιος κάθε μέρα στην βαρετή του δουλειά,

και μετά πάει σπίτι του και μαθαίνει μουσική, παίζει συνθέτει κλπ.

 

Το χόμπυ για αυτόν τον άνθρωπο είναι ανάγκη ζωής.

 

Υπάρχει όμως και ο άλλος μουσικός, ο «ποζεράς» :lol: που αντιγράφει αυτό που είδε

στην τηλεόραση ή στο περιοδικό.

Αυτός πχ παίρνει μια κιθάρα, φτιάχνει το μαλλί του όπως το μαλλί του καζαγκούγκου :lol:

παίρνει και ύφος …. :lol:

Αλλά πρέπει να μάθει και μουσική, :wink: πράγμα που δεν το έχει μέσα του.

Έ αυτός πράγματι κάποτε θα τα παρατήσει, γιατί διάλεξε λάθος ασχολία.

 

Για αυτό και βλέπεις πολλούς να γίνονται πρώτα «μουσικοί»,

μετά σόουμαν και μετά παίρνουν εκπομπή στην τηλεόραση ή γίνονται ηθοποιοί ή πολιτικοί.

Διότι σκοπός τους ήταν μια θέση στην «βιτρίνα» και όχι η μουσική.

 

Ο Ιχνηλάτης επιχειρεί να περάσει το χόμπυ του σαν κάτι το σοβαρό και σαν "κλειδί" κατανόησης των φαινομένων γύρω μας

 

Ασφαλώς! Όταν καταπιάνεσαι με κάτι, γνωρίζεις και συνειδητοποιείς κάποιες πλευρές

του «Είναι», του «Γίγνεσθαι» και του εαυτού σου,

που δεν θα τις είχες πάρει χαμπάρι διαφορετικά,

ή θα είχες για αυτά εσφαλμένη αντίληψη.

Όπως ακριβώς τώρα.

 

Δεν μαθαίνεις κάτι στεκόμενος μακριά του,

και ένας απλός περίπατος στην φύση δεν σε φέρνει πραγματικά κοντά της,

όπως δεν πρόκειται να σε φέρει κοντά στο πνεύμα των Ελλήνων,

μια απλή βόλτα στην Ακρόπολη.

 

 

αλλά μέχρις του σημείου του να διαβάζω ότι "η φύση εκδικείται" και άλλες τέτοιες κοτσάνες' date='[/b'] ενώ αυτό που συμβαίνει είναι ότι ένα μάτσο άχρηστοι πολιτικοί και τοπικοί παράγοντες κάνουν κακοτεχνίες.

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω που είδες τις κοτσάνες; 8O

Προφανώς δεν έχεις συνηδητοποιήσει την έννοια της λέξης …

 

Η λέξη «Εκδίκηση» έχει μέσα της την λέξη «Δίκη - Δίκαιο».

Η φύση που είναι η υλοποίηση του Φυσικού – Κοσμικού Νόμου,

δεν μπορεί παρά να είναι δίκαιη και να αποδίδει στον καθένα αυτό που του αξίζει…

Εκδικάζει τις πράξεις μας, τιμωρεί (και διδάσκει) προς σωφρονισμό μας.

Πού βλέπεις εσύ τις «κοτσάνες»; 8O

 

 

 

Έτσι' date=' γίνεται μία "μεταφυσική" μετατόπιση ευθύνης από εκεί που ανήκει (δηλαδή στους άχρηστους πολιτικούς και τοπικούς παράγοντες) στη... φύση (ότι και να σημαίνει αυτό)[/quote']

 

Δεν μπορώ να καταλάβω που φαίνεται στα γραφόμενά μου αυτό.

Πού είδες εσύ να έριξα εγώ ευθύνες στην φύση; 8O

Είσαι στα καλά σου άνθρωπέ μου; :lol:

Ή μήπως το μίσος σου για μένα σε κάνει και παραμιλάς; :evil:

Είσαι απλά ένας συκοφάντης. :twisted:

 

Για όσους ξέρουν να διαβάζουν' date=' εμμέσως (πλην όμως σαφώς) καταγγέλω και το φαντασιακό σύμπαν όπου ζει ο Ιχνηλάτης (γνωστός και ως Ποκαχόντας χάρη στην εμμονή του με τα ίχνη),[/quote']

 

Πράγματι, τον κόσμο που εγώ ζώ, εσύ μόνον με την φαντασία σου μπορείς να τον προσεγγίσεις.

Ποτέ σου δεν άκουσες τις φωνές των ζώων,

δεν έμαθες τις ανάγκες τους,

δεν αφουγκράστηκες τους ήχους του δάσους,

δεν εισέπνευσες ποτέ την φρεσκάδα της ομίχλης ,

δεν έχεις πιει νερό από λακκούβα στο δάσος,

και δεν ετράφηκες ποτέ με φυσικό τρόπο.

 

Ο πραγματικός φυσικός κόσμος,

φαντάζει μέσα από την βρώμικη γυάλα με τα χρυσόψαρα, ως φανταστικός.

Τι κρίμα. :cry:

 

προκειμένου να είναι σαφές και το κύρος των υπόλοιπων δηλώσεών του.

 

Για τις δικές σου να ανησυχείς, :wink:

και την ικανότητά σου να «ακούς» τις λέξεις που χρησιμοποιείς.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου