Προς το περιεχόμενο

Επανεμφάνιση της Αρκούδας στην Φθιώτιδα/Φωκίδα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Κινέζικα μιλάω ρε μάγκες??? (με το συμπάθειο...)

η απορία είναι πολύ απλή...μην ανοίξουμε θέματα περίεργα τώρα περί χορτοφάγων, συνέργειας στον "φόνο"των ευαισθητοποιημένων μεν, παμφάγων δε και π@π@ριές...

...μ' αρέσει το κρέας...το τρώω σαν παμφάγο...

πρέπει σώνει και καλά να πάρω και την "χαρά" να το δω να ξεψυχάει σπαράσωντας μπροστά στα μάτια μου πριν το φάω, λαβωμένο από την σφαίρα που αγόρασα στο κατάστημα της γωνίας, αφού η δομημένη κοινωνία στην οποία -καλώς ή κακώς συμετέχω-, μου επιτρέπει με τους θεσμούς της να το αποφύγω???

Σ' αυτό θέλω απάντηση...όχι για να κατακρίνω...για να προσπαθήσω να καταλάβω...

περί του αρχέγονου ενστίκτου που δεν έχει χαλιναγωγηθεί από το πνεύμα στους κυνηγούς, πρόκειται???

η αίσθηση της εξουσίας του όπλου είναι???

απαξίωση του "φλώρου" του κτηνοτρόφου που δεν είναι "άντρας" να βγει στην φύση με φυσέκια είναι???

θέμα εκλεκτικής συγγένειας με την τίγρη υποβόσκει???

τί είναι???

 

έχω αναφέρει παραπάνω την δική μου αίσθηση για τους "μητσάρες" κυνηγούς που έτυχε να γνωρίσω...η οποία δεν αλλάζει...

για τους υπόλοιπους θέλω να μάθω...

 

ΥΓ. σαν ναυαγός σε ερημονήσι (μάλλον) κι εγώ θα κυνηγούσα, θα έψηνα στην φωτιά που θα άναβα τρίβοντας ξύλα αλλά και θα έθαβα κι ίδιος την σύντροφό μου (Σοφία μην χαίρεσαι, πρώτη θα με θάψεις...8) ) άμα τα ματζούνια που θα της έδινα όταν αρώσταινε δεν έπιαναν...

 

το ότι μη όντας ναυαγός (πλην του τόπου της άναρχης σκέψης μου) δεν κάνω κάτι από τα παραπάνω, θέλω να πιστευω ότι υπογράφει και μια έκφανση αυτού που θεωρώ πολιτισμό...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κομματάκι νευριασμένο σε κόβω …

 

Τα λέμε από Δευτέρα.

 

Καλό Σαββατοκύριακο

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε npap.

Δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος να σου απαντήσω (αφού το μόνο μου όπλο ήταν ένα αεροβόλο όταν ήμουν πιτσιρικάς), αλλά η «χαρά» του να ξεψυχάει κάτι, υπάρχει μόνο στους ψυχασθενείς. Αυτοί μπορεί να είναι είτε κυνηγοί, είτε μουσικοί, είτε αστροναύτες.

Προς το παρών, αν σε ενδιαφέρει να καταλάβεις τη φιλοσοφία των κυνηγών, αφιέρωσε λίγο χρόνο να σερφάρεις σε κάνα site κυνηγετικού συλλόγου.

Το δεύτερο βήμα είναι να εγκαταλείψεις για μερικά χρονάκια την Αθήνα και να ζήσεις σε κάποιο χωριό. Στα χωριά τουλάχιστον το 60% του ανδρικού πληθυσμού ασχολείται με το κυνήγι. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Μετά αν θέλεις, δοκίμασε να πας με κάποια παρέα και εσύ για κυνήγι. Ίσως το βρεις ενδιαφέρων.

 

Και στο κάτω κάτω, αφού μπορείς να αγοράσεις και να καταναλώσεις οποιοδήποτε CD γουστάρεις, στο οποίο να παίζουν οι καταπληκτικότεροι μουσικοί, ντράμερ :roll: , παραγωγοί, συνθέτες κτλ στον κόσμο. Η δομημένη κοινωνία μας το επιτρέπει. Τότε όλοι εμείς γιατί ασχολούμαστε με ηχογραφήσεις, ξύλα, τεχνικές και ζαλίζουμε και τις οικογένειες και τους γείτονές μας;

The System Error Band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο βήμα είναι να εγκαταλείψεις για μερικά χρονάκια την Αθήνα και να ζήσεις σε κάποιο χωριό. Στα χωριά τουλάχιστον το 60% του ανδρικού πληθυσμού ασχολείται με το κυνήγι. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Mάλλον έχεις καιρό να βρεθείς σε κάποιο χωριό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο βήμα είναι να εγκαταλείψεις για μερικά χρονάκια την Αθήνα και να ζήσεις σε κάποιο χωριό. Στα χωριά τουλάχιστον το 60% του ανδρικού πληθυσμού ασχολείται με το κυνήγι. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Mάλλον έχεις καιρό να βρεθείς σε κάποιο χωριό....

 

Δυστυχώς κάνεις λάθος!

Εξαρτάται βέβαια από το τι εννοεί χωριό ο καθένας.

Αλλά δώσε και εσύ το ποσοστό σου...

The System Error Band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μ' αρέσει το κρέας...το τρώω σαν παμφάγο...

πρέπει σώνει και καλά να πάρω και την "χαρά" να το δω να ξεψυχάει σπαράσωντας μπροστά στα μάτια μου πριν το φάω' date=' λαβωμένο από την σφαίρα που αγόρασα στο κατάστημα της γωνίας, αφού η δομημένη κοινωνία στην οποία -καλώς ή κακώς συμετέχω-, μου επιτρέπει με τους θεσμούς της να το αποφύγω???[/quote']

 

+1 συμφωνώ απόλυτα. Αυτό ακριβώς ήθελα να πω κι εγώ, το διατύπωσες σωστά νομίζω. Από τη μία συμφωνώ με τον Ιχνηλάτη, αλλά ΕΓΩ δε θα μπορούσα με τίποτα να το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Φίλε npap.

Δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος να σου απαντήσω (αφού το μόνο μου όπλο ήταν ένα αεροβόλο όταν ήμουν πιτσιρικάς)' date=' αλλά η «χαρά» του να ξεψυχάει κάτι, υπάρχει μόνο στους ψυχασθενείς. Αυτοί μπορεί να είναι είτε κυνηγοί, είτε μουσικοί, είτε αστροναύτες.

Προς το παρών, αν σε ενδιαφέρει να καταλάβεις τη φιλοσοφία των κυνηγών, αφιέρωσε λίγο χρόνο να σερφάρεις σε κάνα site κυνηγετικού συλλόγου.

Το δεύτερο βήμα είναι να εγκαταλείψεις για μερικά χρονάκια την Αθήνα και να ζήσεις σε κάποιο χωριό. Στα χωριά τουλάχιστον το 60% του ανδρικού πληθυσμού ασχολείται με το κυνήγι. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Μετά αν θέλεις, δοκίμασε να πας με κάποια παρέα και εσύ για κυνήγι. Ίσως το βρεις ενδιαφέρων.

 

Και στο κάτω κάτω, αφού μπορείς να αγοράσεις και να καταναλώσεις οποιοδήποτε CD γουστάρεις, στο οποίο να παίζουν οι καταπληκτικότεροι μουσικοί, ντράμερ :roll: , παραγωγοί, συνθέτες κτλ στον κόσμο. Η δομημένη κοινωνία μας το επιτρέπει. Τότε όλοι εμείς γιατί ασχολούμαστε με ηχογραφήσεις, ξύλα, τεχνικές και ζαλίζουμε και τις οικογένειες και τους γείτονές μας;[/quote']

 

Ωρέ problemchild, το να εξομειώνεις την όποια ενασχόληση με την μουσική με το κυνήγι, δεν το βρίσκεις επιεικώς άστοχο??? εκτός αν αναφέρεσαι σε κάποιους που "σκοτώνουν" την αισθητική και τα αυτιά μας...

 

Για κυνήγι πήγα κάποτε...δοκίμασα λοιπόν...δεν συνηθίζω να εμπλέκομαι σε συζητήσεις για των οποίων το αντικείμενο δεν έχω ιδία άποψη....ε δεν κατάλαβα τι παίζει...γι αυτό και ρωτάω...

Το ότι το 60% των ανθρώπων στα χωριά κυνηγούν, είναι επιχείρημα που θα με κάνει να καταλάβω την ανάγκη ενός περιτού (για την φτωχή αντίληψή μου) "μακελειού" στην φύση..??? (Στα χωριά δεν υπάρχουν κρεοπωλεία???? τα οποία μάλλον προσφέρουν πλεοναστικά όσα ορτύκια η ζήτηση των πεινασμένων ορέγεται...)

Με την ίδια λογική πρέπει να ακούω σώνει και καλά Στανίση (σόρρυ Κατερίνα μου...λόγο εξυπηρετώ...), επειδή το μεγαλύτερο ποσοστό των κυνηγών την έχουν στο διαπασών στα "car" τους...

 

 

ΥΓ..Το ότι στα χρόνια που (από διάφορα "πόστα") ασχολήθηκα με την μουσική, είχα αρκετές φορές την ανάγκη να "σκοτώσω" διάφορους και διάφορες, δεν με ώθησε να πάω σε ψυχίατρο...αν είχα την ίδια ανάγκη σε σχέση με ζωάκια, θα την έκανα την βόλτα μου... είμαι καλά γιατρέ μου??? :D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιχνηλατη σου εχω καλα νεα αγορινα μου...........η προσφατη παραιτηση μου σου βγαινει σε καλο........

 

Πλεον ως μελος φαρμακευτικης εταιρειας με κυρια ενασχοληση στα ψυχιατρικα σκευασματα.....θα εχω εκπτωση 20-25 τοις εκατο....

 

Μπορουμε να τα πουμε και με πμ......λεω να ξεκινησουμε με 25mg Ημερησιως κυριως για το ιδεοψυχαναγκαστικο-ιδεοληπτικο κομματι σου και κατιποιν θα δουμε εαν επεκταθουμε και σε μια χορηγηση που απευθυνεται κυριως σε νευρωσικες καταστασεις αρρηκτα συνδεδεμενες με ζωα...οπως στην περιπτωση σου αρκουδα,κτλ.....

 

Σε Αγαπω!!!!!!!!!!!

:D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προστατέψτε την αρκούδα που εξαφανίζεται και κηνυγήστε σωστά ζώα.. το 2006 :roll: Τέλεια! Μήπως υπάρχουν και κυνηγοί στις φιλοζωικές; Γιατί όχι θα μου πείτε.. αμα κυνηγούν σωστά είναι ok. Να μιλούσαμε αν είναι καλό το κηνύγι και το ψάρεμα και ότι έχει σχέση με τη θανάτωση ζώων, γιατί για θανάτωση πρόκειτε όταν είναι χόμπι και δεν είναι επάγγελμα ή ανάγκη για επιβίωση, τουλάχιστον έχει νόημα.Αλλά να το συζητάμε στο θέμα για την προστασία της αρκούδας.... :?

Μα τι λέω???!!! 8O Τώρα που το βλέπω καλύτερα, το θέμα είναι πως επανεμφανίστηκε η αρκούδα! Σαν να λέμε τρέξτε να προλάβετε ποιός θα την καθαρίσει πρώτος! :?

 

Λες και δεν χορτάσαμε να τρώμε ήμερο κρέας, πρέπει να τρώμε και κηνύγι, που είναι άγριο.. ε, για τη γεύση :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μ' αρέσει το κρέας...το τρώω σαν παμφάγο...

πρέπει σώνει και καλά να πάρω και την "χαρά" να το δω να ξεψυχάει σπαράσωντας μπροστά στα μάτια μου πριν το φάω

 

Εμ' date=' αν αυτό νομίζεις, τότε για αυτό αισθάνεσαι απέχθεια για το κυνήγι.

Νομίζεις δηλαδή πως κυνηγός γίνεται κάποιος, επειδή γουστάρει να βλέπει «αυτό που λές»; Όχι npap δεν είμαστε τίποτα ανώμαλοι. :evil:

 

Αυτός που γουστάρει να σκοτώνει ζώα, κάνει «άλλα» πράγματα, ….δυστυχώς.

 

Κοίταξε όμως αυτές τις φωτό να δεις κάποιο από τα μέρη που κυνηγώ.

 

[img']http://img45.imageshack.us/img45/5363/bvrd081006ep8.jpg[/img]

 

avrd081006yw0.jpg

 

cvrd081006zq0.jpg

 

evrd081006ir2.jpg

 

Νομίζεις πως κάποιος σαν τον «τύπο» που εννοείς πιο πάνω, μπορεί να μπει εκεί μέσα, σε έναν τόπο που δεν υπάρχει δρόμος, και που αν πάθεις κάτι μπορεί να μην σε βρουν ποτέ;

Νομίζεις πως είναι ικανός να ιχνηλατήσει,

και να φθάσει στο σημείο να συνεννοείται με τα σκυλιά του

με απλά νοήματα, βλέμματα και λίγα σφυρίγματα,

για το που βρίσκεται το θήραμα;

 

Τα ανώμαλα άτομα, που είτε γουστάρουν αίμα, είτε είναι απλά «μητσάρες»

γίνονται αμέσως αντιληπτά από τους υπολοίπους,

και ανάλογα με το βαθμό του «προβλήματός» τους,

απομακρύνονται από τις κυνηγητικές παρέες.

Και πρώτα από όλα, απομακρύνονται γιατί όχι μόνον είναι άχρηστοι,

αλλά δημιουργούν και προβλήματα …

 

Ένας «μητσάρας» για παράδειγμα, είναι πάντα «ο άντρας ο πολλά βαρύς»,

ασυνεννόητος, εγωιστής και ανίκανος να περπατήσει μέσα στο βουνό

και να «ψυχανεμιστεί» το τι θα πρέπει να κάνει την κάθε στιγμή.

Δεν «σηκώνει» υποδείξεις και πάντα προκαλεί καυγάδες.

 

Η θήρα θέλει πχ του αγριόχοιρου, είναι δυσκολότατη υπόθεση.

Θέλει γερό πόδι, πνευμόνι, αντίληψη και προπαντός καθαρό μυαλό.

 

Για να φτάσεις ιχνηλατώντας κοντά σε έναν αγριόχοιρο,

θα χρειαστείς αρκετά χρόνια να ανεβοκατεβαίνεις εκεί μέσα,

σε αυτές τις ρεματιές.

 

Ο «δολοφόνος» και ο «μητσάρας» δεν θα τα καταφέρουν ποτέ.

¶ντε να πάνε για τίποτα πουλάκια καμιά δεκαριά φορές,

και μετά θα βρούν κάτι άλλο να κάνουν.

 

Υπάρχουν πολλά ζώα για να σκοτώσουν,

δίχως να τραβάνε το ζόρι του δάσους.

 

Κάποιος πού είναι «μητσάρας» σαν άνθρωπος,

θα είναι «μητσάρας» οδηγός,

«μητσάρας» σύζυγος,

«μητσάρας» πατέρας,

«μητσάρας» μουσικός κλπ,

έ, τότε θα είναι και «μητσάρας» κυνηγός. Έτσι απλά.

 

Δεν γίνεται κάποιος κυνηγός επειδή είναι «μητσάρας»,

ούτε και όλοι οι κυνηγοί είναι «μητσάρες».

 

η αίσθηση της εξουσίας του όπλου είναι???

 

Νομίζεις πως αν πάρεις ένα όπλο θα γίνεις κυνηγός; Θα πιάσεις θήραμα;

Ίσως ο «μητσάρας» αυτό να νομίζει' date=' :lol:

αλλά μετά θα καταλάβει πως δεν κάνουν τα ράσα τον παπά.

 

Παλαιότερα το κυνήγι ΔΕΝ γινόταν ΜΟΝΟΝ με όπλο,

γιατί είναι πολύ δύσκολη υπόθεση η σκοποβολή….

 

Γινόταν κυρίως με παγίδες, οι οποίες και πολύ σωστά απαγορευτήκαν,

διότι εκτός του ότι έπιαναν εύκολα πάρα πολλά ζώα,

το ζώο υπέφερε φρικτά. :evil:

 

Με το όπλο όμως,

επειδή χρειάζεται ιδιαίτερη ικανότητα που αποκτάται με τα χρόνια,

το θήραμα έχει τρομερές πιθανότητες να ξεφύγει, :wink:

αλλά και δεν υποφέρει τα πάνδεινα μια ολόκληρη νύκτα πιασμένο στην παγίδα. :evil:

 

Για αυτό και τις περισσότερες φορές γυρνάμε με τα χέρια άδεια.

Επίσης να ξέρεις πως το κυνηγητικό όπλο είναι το πιο άχρηστο από όλα.

 

έχω αναφέρει παραπάνω την δική μου αίσθηση για τους "μητσάρες" κυνηγούς που έτυχε να γνωρίσω...η οποία δεν αλλάζει...

για τους υπόλοιπους θέλω να μάθω...

 

Θα πρέπει να μυηθείς… ;) 8)

 

αφού η δομημένη κοινωνία στην οποία -καλώς ή κακώς συμετέχω-' date=' μου επιτρέπει με τους θεσμούς της να το αποφύγω???[/quote']

 

Ανήκουμε σε εντελώς διαφορετικούς κόσμους npap.

Αυτό που εγώ βλέπω φυσιολογικό, εσένα σε κάνει να υποφέρεις,

και αυτό που εσύ βλέπεις φυσιολογικό, κάνει εμένα να υποφέρω.

 

Εγώ υποφέρω όταν βλέπω το τι καταραμένη ζωή ζουν τα ζώα εκτροφής,

που εσύ θεωρείς «δομημένη κοινωνία».

 

Δομημένη κοινωνία είναι να γενιούνται κοτόπουλα,

τα οποία μέσα στην σύντομηζωή τους

να μην έχουν δεί ποτέ το φως του ήλιου

και να μην πάτησαν ποτέ το πόδι τους στο χώμα; :evil:

 

Να ζουν μέσα σε ένα συρμάτινο κλουβί που είναι τόσο στενό

ώστε να μην μπορούν να κουνηθούν για να μην χάνουν θερμίδες

και σκληράνουν οι μυς τους, για να το φάς μαλακό; :evil:

 

«δομημένη κοινωνία» είναι οι χοίροι που έζησαν όλη τους την ζωή

μέσα σε ένα κλουβί επάνω στα κόπρανά τους; :evil:

 

Στην φύση, αυτό που λέμε «φυσικός θάνατος» δεν υπάρχει.

Συνήθως τα ζώα θα πεθάνουν από τα δόντια κάποιου άλλου ζώου,

και όχι από γερατειά.

Μάλλον θα προτιμούσαν την ντουφεκιά

από το να φαγωθούν όντας ακόμα ζωντανά, από τα άλλα..

 

 

Μέχρι όμως να έρθει η ώρα να πεθάνουν,

θα έχουν ζήσει μια ευλογημένη ζωή,

ενώ τα ζώα εκτροφής υποφέρουν και στερούνται και την παραμικρή αξιοπρέπεια.

 

Αρκετά έγραψα απόψε …

Η συνέχεια στο ... επόμενο. :lol:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου