Προς το περιεχόμενο

Από πού ψωνίζει ο Καρβέλας;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και οι δυο ειναι πολυ καλοι σε αυτο που κανουν (και στο λεω ΕΓΩ.. ;D..που ΕΧΩ γραψει αρκετα τραγουδια... ;D)

 

Ήταν πολύ καλοί!   ;) Τα τελευταία χρόνια μόνο μάπες βγάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απο οτι βλεπω σχεδον κανεις δεν τραγουδουσε οποτε τα ιδια λεμε,μη ξεχνας οτι απαντησα σε αυτην την ακυρη παρατηρηση

 

Εεις δικιο, σχώρα με.

 

Ειδικά στους mainstream, σπάνια θα βρεις κάποιον τραγουδιστή που να συνέθετε.

Όπως εξάλλου συμβαίνει παγκοσμίως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εξακολουθω να εχω την απορια... ;D...:οταν ξερεις να γραφεις τοσο καλα λαϊκα..τι τα θες...τα..."ροκ"? ;D

 

Κι όμως η ψυχολογία έρχεται να δώσει απάντηση ακόμα και σ’ αυτό. Ο έλληνας καλλιτέχνης όντας βυζανιάρικο μιας κλειστής κοινωνίας και ενός κλειστού οικογενειακού πυρήνα, μέχρι πρότινος τουλάχιστον, δεν ενδιαφερόταν να εντυπωσιάσει ούτε και να κερδίσει τον σεβασμό πέραν των συνόρων του.

Συνεπώς ουδόλως ενδιαφερόταν, μέχρι πρότινος πάντα, για την ευρεία (με την έννοια των εκτός συνόρων) αναγνώριση μα διακαώς την αποζητούσε στο στενό φιλικό του περιβάλλον.

Είναι συνεπώς κατά την γνώμη μου λάθος να βρίσκουμε την φιλοχρηματία σαν κίνητρο πίσω από απόπειρες καθολικής αναγνώρισης. Ειδικά όταν κι ο ίδιος ο καλλιτέχνης γνωρίζει την αναπόφευκτη αποτυχία των ασθμαινόντων ασμάτων του.

 

ΥΓ Έγραψε κάτι καλό ποτέ ο Καρβέλας;

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ντε. Μην εξάπτεσαι, Δεν έχει γραψει και τίποτα ροκ ο σαχλαμάρας.

 

τι λες καλέ... ;D ,παρε εδω ροκαμπιλιες...ουτε ο Eddie Cochran δεν εγραφε τετοια... ;D

 

 

 

Τα "ωραία λαϊκά κομμάτια" του Καρβέλα ποια είναι  

 

 

 

 

 

 

Ήταν πολύ καλοί!    Τα τελευταία χρόνια μόνο μάπες βγάζουν.

 

+100

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα δεν ξέρω αν περνάει για "κλέψιμο" αυτό που έκανε εδώ. Είναι τόσο προφανής η ομοιότητα που μάλλον ως τρολάρισμα για publicity πρέπει να το δει κανείς. Ή ως χαβαλέ των σεσιονάδων που "κόλλησε.

Χωρίς να έχω καμία (μα καμία λέμε) διάθεση να υπερασπιστώ τον Καρβέλα, συμφωνώ.

 

Επίσης, είμαστε σίγουροι ότι δεν πήρε άδεια για να χρησιμοποιήσει το ριφ; 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, είμαστε σίγουροι ότι δεν πήρε άδεια για να χρησιμοποιήσει το ριφ; 

 

Δε χρειάζεται άδεια. Είναι λίγα τα μέτρα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται άδεια. Είναι λίγα τα μέτρα.

 

Αστικος μυθος,απο το site της ΒΜΙ

 

22. How many bars of a song can I copy without permission?

 

There is no special number of “free” measures that can be used without authorization. Whether or not an infringement of copyright is committed when a portion of someone else’s copyrighted work is taken without permission depends upon whether the test of “fair use” is met. The factors determining if the use is fair include the purpose and character of the use, the nature of the copyrighted work, the amount and substantiality of the portion used in relationship to the copyrighted work as a whole, and the effect of the use on the potential market for or value of the copyrighted work. In addition, the U.S. Supreme Court has stated that, in analyzing these factors, courts should focus on whether and to what extent the new work is “transformative,” that is, it alters the original work with new expression, meaning, or message. The more transformative the new work, the less will be the significance of other factors that may weigh against a finding of fair use.

 

The fair use test is what would be used in order to determine whether a “sampled” portion of a song or record constituted copyright infringement.

 

 

Δες και εδω

 

http://www.alanbergman.com/The%20Mythology%20of%20Copyright.pdf

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστικος μυθος,απο το site της ΒΜΙ

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί το συγκεκριμένο, με τα μέτρα, μου το είχε πει άνθρωπος (πριν αρκετά χρόνια βέβαια) πολύ μέσα στην ελληνική μουσική παραγωγή. Όπως και το ότι δε νοείται "κλέψιμο" αρμονίας ή ρυθμού παρά μόνο μελωδίας.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα απλα ειναι τυχεροι γιατι ουδεις συνθετης προερχομενος απο πολιτισμενη δυτικη χωρα καθεται να ασχοληθει με τα..κλεψιμεϊκα μια χωρας του τριτου κοσμου οπως η Ελλαδα...ειδικα απο τη στιγμη που προοριζονται μονο για εγχωρια καταναλωση απο τους ιθαγενεις.... ;D

 

Σιγα μη κατσει ο Keith Richards με 200 εκ αλμπουμ πωλησεις και κανα 20αρι εκατομμυρια δολλαρια το χρονο απο πνευματικα δικαιωματα να ασχοληθει με τον Καραβελα...που του εκλεψε το τραγουδι και το κυκλοφορησε στην Ουζουμπουρα  ;D

 

Ειναι σαν να εκανε μηνυση η Mc Donalds σε αυτους

 

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωση φωνητικής απόδοσης:

Δεν θα τους χαρακτήριζα ως καλούς συνθέτες.Τίγκα στα κλισέ η μουσική τους.Βάσει των λεγομένων* του trolley δεν είχαν καλλιτεχνική πρόθεση.

*Με τα οποία είχες συμφωνήσει.

 

Όπως είχε πει και ο Γιώργος Λεβέντης...δεν πίθηκα  ;D ;D

 

Η εμπορική τους επιτυχία δεν μπορεί να σταθεί ως επιχείρημα.

 

Δεν είναι και δύσκολο αν έχεις την βοήθεια των ΜΜΕ να αρέσεις στον/στην μέσο Έλληνα ακροατή και ακροάτρια..όπως λες και συ μιλάμε για κοινό-ιθαγενείς  ;D ;D ...τι αισθητικά κριτήρια περιμένεις να έχουν;!

 

Μην καταλήξουμε πάλι στην κοινοτυπία ''όλα είναι υποκειμενικά''...έχουν αποδείξει το αντίθετο άλλοι συμφορουμίτες και κριτικοί τέχνης με πολύ καλύτερα δομημένο λόγο από τον δικό μου.

 

Ο Φοίβος και ο Καρβέλας είναι από τους επιφανέστερους λαϊκιστές.Δεν είναι λαϊκοί συνθέτες.Για τον λαϊκισμό στην τέχνη μπορώ αν θες να παραθέσω τις πηγές μου.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου