Προς το περιεχόμενο

Από πού ψωνίζει ο Καρβέλας;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΥΓ:Τουλάχιστον οι περισσότεροι ξένοι mainstream τραγουδιάρηδες έγραφαν την μουσική τους οι ίδιοι.

 

κανεις λαθος,και στο εξωτερικο το 90% των solo artists (οχι μπαντες) τραγουδια συνθετων λενε,σκεψου οτι ολα τα τραγουδια της Stax,Motown,Atlantic στα 60s απο 5-6 συνθετες εχουν γραφτει,το ιδιο συμβαινει και με τα ιερα τερατα του τραγουδιου (Sinatra,Benet,Holiday,Fitzerald,Eta James κτλ),το ιδιο συμβαινει και σημερα (δες ας πουμε ποιοι γραφουν τα τραγουδια στους solo artists σε ολα τα ειδη μουσικης απο hip hop μεχρι country)  

 

α,κανε και ενα google για Tin Pan Alley... ;D

 

Δεν θα τους χαρακτήριζα ως καλούς συνθέτες.Τίγκα στα κλισέ η μουσική τους

 

και οι δυο ειναι πολυ καλοι σε αυτο που κανουν (και στο λεω ΕΓΩ.. ;D..που ΕΧΩ γραψει αρκετα τραγουδια... ;D)

 

απλα οταν γραφεις τοσο πολυ,αναγκαστικα γραφεις και καμμια μπουρδα ποτε ποτε.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

και οι δυο ειναι πολυ καλοι σε αυτο που κανουν (και στο λεω ΕΓΩ.. ;D..που ΕΧΩ γραψει αρκετα τραγουδια... ;D)

 

απλα οταν γραφεις τοσο πολυ,αναγκαστικα γραφεις και καμμια μπουρδα ποτε ποτε.... ;D

Ομνύω με τον προλαλήσαντα ,αν και αποτελώ εξαίρεση στις μπούρδες,καθότι εγώ γράφω μόνο ποιγιοτικά άσθαματα , πότε,πότε  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω...δεν μπορώ να είμαι απόλυτος για αυτούς τους δύο.

 

Έχω μια διαίσθηση η οποία μου λέει ότι σπίτι τους δεν έχουν ακούσει ούτε μια φορά τα κομμάτια τους αφού γνωρίζουν ότι προορίζονται για τον μέσο κάγκουρα και ότι γραφτηκαν σε 3 λεπτά.  ;D

 

Ταλεντάκια χιτομηχανές είναι πάντως  8)

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα τα αλλα παντα απορουσα γιατι τοσο καλοι συνθετες οπως ο Καρβελας οταν θελουν να γραψουν "μοντερνα" ασματα πολλες φορες δανειζονται θεματα απο "το ροκ"...μια και τα αμειγως λαϊκα τραγουδια τους ειναι παντα τουλαχιστον αξιοπρεπη (εως και εξαιρετικα)...

Έλα μου ντε ρε Νικο, με τρώει κατάσαρκα από τα νιάτα μου η απορία αυτή.

Δυο τρείς τους έχουμε στη σύγχρονη λαικοποπ σκηνή (κρίμα που κι ο Yanni δεν το σπρεχάρει καλά το στιχουργικό γιατί θα μπορούσε να ήτο εφάμιλλος).

 

Μια εξήγηση θα μπορούσε να είναι ότι ο Nick Carrφλέμμας έκανε και διεθνή ποπ καρριέρα (αν θυμάμαι καλά No 287 στα pop chart του νοτιοανατολικού Ohio) και έχει ακόμα επιρροές από τον Αγγλικανικό τον στίχοι που τόσο εύκολα και φυσικά τον έχει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εξακολουθω να εχω την απορια... ;D...:οταν ξερεις να γραφεις τοσο καλα λαϊκα..τι τα θες...τα..."ροκ"? ;D

 

γιατι δεν παραδειγματιζονται απο τον Μουκιδη (που για μενα ειναι ο καλυτερος λαϊκος συνθετης αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα) που κανει μονο αυτο που ξερει να κανει καλα?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εξακολουθω να εχω την απορια... ;D...:οταν ξερεις να γραφεις τοσο καλα λαϊκα..τι τα θες...τα..."ροκ"? ;D

Καλά ντε. Μην εξάπτεσαι, Δεν έχει γραψει και τίποτα ροκ ο σαχλαμάρας.

Όχι ότι θα έπαυε να είναι σαχλαμάρας αν έγραφε ροκ

Ή ότι δεν έχουνε γράψει και άλλοι σαχλαμάρες καταπληκτικά ροκ κομμάτια.

Τέλος πάντων καταλαβαίνεις.....

 

κανεις λαθος,και στο εξωτερικο το 90% των solo artists (οχι μπαντες) τραγουδια συνθετων λενε,σκεψου οτι ολα τα τραγουδια της Stax,Motown,Atlantic στα 60s απο 5-6 συνθετες εχουν γραφτει,το ιδιο συμβαινει και με τα ιερα τερατα του τραγουδιου (Sinatra,Benet,Holiday,Fitzerald,Eta James κτλ),

Δεν θα μπω στο σήμερα αλλά αν αναφέρεσαι στη Soul, οι συνθέτες είναι ουκ ολίγοι  και ακόμα και στο American Songbook (που είναι το επιλεγμένο κομμάτι της American Popular Music σκηνής) που πιθανά αναφέρεσαι, οι συνθέτες είναι πάααααρα πολλοί. Ενδεικτικά δες ....https://en.wikipedia.org/wiki/Great_American_Songbook για να μην γράφω.

 

Για να μην μπερδευόμαστε βέβαια, μιλάμε για Συνθέτες και όχι εκτρωματικά δημιουργήματα μιας μουσικής παραγκούπολης.

 

Αλλά άμα αρέσουν στον Γεωργαντά και στον (γίεα ροκ μπέιμπι) Πολυχρονίου (κρίμα ρε γαμώτι που δεν έχουν γράψει και αυτοί κάτι) ποιός είμαι εγώ (ο αδημοσίευτος) που θα κρίνω τους Τιτάνες;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εξακολουθω να εχω την απορια... ;D...:οταν ξερεις να γραφεις τοσο καλα λαϊκα..τι τα θες...τα..."ροκ"? ;D

 

Πες ότι ξέρεις να φτιάχνεις υπέροχα γεμιστά αλλά δεν έχεις φτιάξει ποτέ σου παπουτσάκια. Τι σημαίνει αυτό, ότι θα φτιάχνεις συνέχεια γεμιστά ή ότι δεν θα φτιάξεις ποτέ σου παπουτσάκια, ή και τα δύο; Νομίζω ότι δεν θα πρέπει να έχεις πλέον την απορία, έτσι;  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατά τα άλλα δεν ξέρω αν περνάει για "κλέψιμο" αυτό που έκανε εδώ. Είναι τόσο προφανής η ομοιότητα που μάλλον ως τρολάρισμα για publicity πρέπει να το δει κανείς. Ή ως χαβαλέ των σεσιονάδων που "κόλλησε.

 

 

Αυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ.

 

Όπως οι Dream Theatre που συχνά-πυκνά στα live τους "κολλάνε" πασίγνωστα riff από Metallica ή Pink Floyd για χαβαλέ.

 

Φυσικά το κατά πόσο δικαιούται ο κάθε Καρβέλλας (ηθικά και νομικά) να "δανείζεται" προ'ι'όντα πνευματικής ιδιοκτησίας είναι άλλο καπέλο...

 

P.S. Μόλις συνειδητοποίησα ότι έβαλα τους Floyd στο ίδιο post με τον Καρβέλλα...ελπίζω να μην χτυπήσει σκληρό το pc  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπω στο σήμερα αλλά αν αναφέρεσαι στη Soul, οι συνθέτες είναι ουκ ολίγοι  και ακόμα και στο American Songbook (που είναι το επιλεγμένο κομμάτι της American Popular Music σκηνής) που πιθανά αναφέρεσαι, οι συνθέτες είναι πάααααρα πολλοί. Ενδεικτικά δες ....https://en.wikipedia.org/wiki/Great_American_Songbook για να μην γράφω.

 

απο οτι βλεπω σχεδον κανεις δεν τραγουδουσε οποτε τα ιδια λεμε,μη ξεχνας οτι απαντησα σε αυτην την ακυρη παρατηρηση

 

Τουλάχιστον οι περισσότεροι ξένοι mainstream τραγουδιάρηδες έγραφαν την μουσική τους οι ίδιοι.

 

αν και παλι αν δεις ποσα τραγουδια εχουν γραψει οι Holland/Doizer/Holland

ή οι Isaac Hayes and David Porter  θα καταλαβεις τι ηθελα να πω (οτι δηλ. η αναλογια συνθετων προς εκτελεστες ηταν και ειναι μικρη οταν μιλαμε για solo artists)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου