Προς το περιεχόμενο

Η συνδεσμολογία των ηλιθίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι σα να λέμε ότι παίζω με μία fender ακουστική με καπλαμά των 150 ευρώ και μετά αμέσως με μια seagull με μασίφ κέδρο των 400 ευρώ και να μην ακούσω καμία διαφορά 

 

Το αν το καλώδιο ρεύματος παίζει ΤΟΣΟ ρόλο θα το δείξει το τεστ, αν και όταν το κάνεις. Ως τότε, στη θέση σου θα κρατούσα μια πισινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

@gskar

Είσαι αυτός που πριν λίγες ημέρες ανέβασε ένα βίντεο που έπαιζες κιθάρα, ένα τραγούδι των Bee Gees που μου άρεσε αν δεν κάνω λάθος ;

Αν κάνω λάθος, συγγνώμη off topic  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προσπάθησα να φέρω τα θέματα έτσι ώστε να αφήνουν στον κάθε μουσικό τουλάχιστον βασικές γνώσεις για τα audio , όπως τις βλέπει ένας ερασιτέχνης μουσικός αλλά και επαγγελματίας ηλεκτρονικός...

 

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα, φιλε Στεφανε, δεν καταλαβαινω καθολου τι γραφεις παραπανω.

 

Υπαρχει ενας ογκος καταγεγραμμενης γνωσης και πληροφοριας πανω στο θεμα του ηχου καθως και πρακτικες εφαρμογες αυτης της γνωσης.

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα, φιλε Στεφανε, δεν καταλαβαινω καθολου τι γραφεις παραπανω.

 

Υπαρχει ενας ογκος καταγεγραμμενης γνωσης και πληροφοριας πανω στο θεμα του ηχου καθως και πρακτικες εφαρμογες αυτης της γνωσης.

 

 

 

Δεν υποστηρίζω το αντίθετο απλά η δική μου διαδικτυακή εργασία είναι συγκεντρωμένη μετά από δεκάδες εργατώρες  ΕΔΩ :

http://musiciandata.blogspot.gr/

και μπορεί να τροποποιηθεί καθημερινώς , να προστεθούν σχόλια που την εμπλουτίζουν  τυχόν 'παραπληροφόρηση, ...

Αν δεν έκανα το bumping δεν θα την ήξερε κανείς αυτό το απλό λέω και δέχομαι ότι δεν ήταν 'σωστό' γιατί φανταστείτε αν ο καθένας έκανε το ίδιο.

Σας ευχαριστώ που παρακολουθήσατε μερικά απ' τα άρθρα.

Στο μέλλον όσοι θέλετε θα βρείτε τα υπόλοιπα στη διεύθυνση που δίνω, απλώς δεν θα μπορείτε να τα σχολιάσετε αφού δεν θα ξαναστείλλω άλλο με την ίδια μορφή.

 

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μέλλον όσοι θέλετε θα βρείτε τα υπόλοιπα στη διεύθυνση που δίνω, απλώς δεν θα μπορείτε να τα σχολιάσετε αφού δεν θα ξαναστείλλω άλλο με την ίδια μορφή.

 

Αν βαστάνε τα νεφρά σου, πήγαινε να συζητήσεις για διπλοκαλωδιώσεις, διπλοενισχύσεις, καλώδια, ρεύματα, φίλτρα, αγώγιμα υλικά, διηλεκτρικά καλωδίων, επαφές κλπ κλπ κλπ στα forum avsite και avclub.....  ;) ;D

 

Enjoy !

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βαστάνε τα νεφρά σου, πήγαινε να συζητήσεις για διπλοκαλωδιώσεις, διπλοενισχύσεις, καλώδια, ρεύματα, φίλτρα, αγώγιμα υλικά, διηλεκτρικά καλωδίων, επαφές κλπ κλπ κλπ στα forum avsite και avclub.....  ;) ;D

 

Enjoy !

Μα το έχω ήδη κάνει εδώ:

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?127548-%D3%F5%ED%E4%E5%F3%EC%EF%EB%EF%E3%DF%E1-%F4%F9%ED-%E7%EB%E9%E8%DF%F9%ED

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το έχω ήδη κάνει εδώ:

Θα πρόσεξες ότι δεν υπήρξε (πέραν μίας) ανταπόκριση.

Έβγαλες κάποιο συμπέρασμα;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

......Αν όλες οι συχνότητες μεταφέρονται από ένα καλώδια τότε αυτό θα εμφανίζει ίσως μεγαλύτερη εμπέδηση από ότι στη διπλοκαλωδίωση (Λέω τώρα, ας με διορθώσει κάποιος ηλεκτρονικός αν κάνω λάθος)

Τωρα πόσο αυτό επηρεάζει τον ήχο ίσως εξαρτάται από τα μεγάφωνα, τα ίδια τα καλώδια και δεν ξέρω παραπάνω, δεν είμαι και ηλεκτρονικός.

Οι απλουστεύσεις και οι γενικεύσεις όμως σίγουρα απέχουν από την αλήθεια...

 

 

Το  δικτύωμα crossover μπορεί να θεωρηθεί σαν να είναι 3 φίλτρα - ένα low-pass filter εν σειρά με το  woofer ένα high-pass filter εν σειρά με το  tweeter και ένα band pass filter εν σειρά με το midrange.

Αν χρησιμοποιήσουμε ένα 4ohm woofer και ένα  8ohm tweeter χωρίς crossover η impedance θα ήταν 2.7ohms (παράλληλα).

Όμως με το crossover η impedance θα ήταν  4ohms στην περιοχή συχνοτήτων που καλύπτει το woofer και 8ohms στην περιοχή του tweeter.

 

Αυτό σημαίνει ότι (με υπερ-απλοποίηση) τα 3 μεγάφωνα δεν ''φαίνονται'' να είναι ΚΑΘΟΛΟΥ συνδεδεμένα παράλληλα.

 

Τώρα ένας ενισχυτής που έχει ηχείο με ένα μόνο μεγάφωνο που θα είναι για όλο το φάσμα συχνοτήτων των AF  θα ‘’ζορίζεται’’  περισσότερο γιατί είναι φανερό ότι  θα πρέπει να αποδίδει μια μέση τιμή Ohm σε όλο φάσμα.

Ομοίως ένας ενισχυτής που οδηγεί χαμηλές συχνότητες σε ένα subwoofer θα ''ζορίζεται'' πιο πολύ από ενισχυτή που οδηγεί μόνο  τα πρίμα σε ένα σύνολο ηχείων .

 

Στο υπο εξέταση άρθρο : http://stefanos06.blogspot.gr/2013/06/bi-wiring-amping.html στην ενότητα ‘’πλεονεκτήματα του bi-amping'' μεταξύ άλλων λέω:

 

‘’ αφού κάθε ενισχυτής οδηγεί μόνο ένα τμήμα του ακουστικού φάσματος ο ενισχυτής για το tweeter μπορεί να έχει την ελάχιστη δυνατή ισχύ σε σχέση με τον ενισχυτή για το woofer (άρα μείωση κόστους) ‘’

 

Θα το ξαναπώ αν και όπως ανέφερα στην αρχή του τρέχοντος  post δεν έχω εμπειρία με τα συγκεκριμένα συστήματα και απλά τα αναλύω σε σχέση με τις γνώσεις μου επί των ηλεκτρονικών ότι:

Η 2πλοκαλωδίωση στο σαλόνι σας σ’ ένα κλασικό stereo Hi Fi σύστημα είναι placebo , ενώ στην 2πλοενίσχυση είναι υποχρεωτική.

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν το καλώδιο ρεύματος παίζει ΤΟΣΟ ρόλο θα το δείξει το τεστ, αν και όταν το κάνεις. Ως τότε, στη θέση σου θα κρατούσα μια πισινή.

Εσύ το έχεις κάνει; Αν ναι δεν άκουσες καμία ηχητική διαφορά μεταξύ καλωδίων;

Αν όχι κάν'το πρώτα εσύ και πες μας (μιλάμε για τυφλό τεστ έτσι;). Σε καλό σύστημα έτσι για να έχει και νόημα.(Να ξέρεις ότι δεν υπάρχει καμία προσωπική αντιπαράθεση :))

Δεν είπα ότι παίζει ΤΟΣΟ ρόλο (μπορεί το παράδειγμα να μην έδειχνε ακριβως την διαφορά) διότι οι διαφορές είναι μικρές, αλλά υπάρχουν. Οι αλλαγή δεν είναι και πάντα προς το καλύτερο έτσι; Μπορεί ένα ακριβό καλώδιο να ακούγεται σε κάποιο σύστημα χειρότερα από ένα φθηνότερο.

Παρ' όλα αυτά φίλε Gdevelek δεν ζορίζομαι ιδιαίτερα με το hifi πια ούτε και έχω δώσει τεράστια ποσά για να τα κλαίω. Ακούω τα αυτιά μου και όχι το πόσο ακριβό είναι κάτι.

Ας μας απαντήσει ο κος Στέφανος περί του θέματος. Παίζει ρόλο μόνο η διατομή;

 

@gskar

Είσαι αυτός που πριν λίγες ημέρες ανέβασε ένα βίντεο που έπαιζες κιθάρα, ένα τραγούδι των Bee Gees που μου άρεσε αν δεν κάνω λάθος ;

Αν κάνω λάθος, συγγνώμη off topic  :)

Ουπς ναι! Σημαίνει κάτι αυτό θετικό ή αρνητικό; ;D

 

Τώρα είδα ότι δεν σε είχα ευχαριστήσει για το σχόλιο , σε ευχαριστώ λοιπόν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ το έχεις κάνει; Αν ναι δεν άκουσες καμία ηχητική διαφορά μεταξύ καλωδίων;

Αν όχι κάν'το πρώτα εσύ και πες μας (μιλάμε για τυφλό τεστ έτσι;). Σε καλό σύστημα έτσι για να έχει και νόημα.(Να ξέρεις ότι δεν υπάρχει καμία προσωπική αντιπαράθεση :))

 

Δεν το έχω κάνει γιατί είμαι απόλυτα βέβαιος πως δεν θα ακούσω διαφορά. Υπάρχουν πολλοί πολύ σημαντικώτεροι παράγοντες που μπορώ να ψάξω πολύ πριν ψάξω τα καλώδια ρεύματος.

 

Εξάλλου έχω διαβάσει για τυφλό τεστ που έγινε ενώπιον audiophiles, όχι για καλώδια ρεύματος, όχι για καλώδια ηχείων, αλλά για ΗΧΕΙΑ, κρυμμένα πίσω από κουρτίνα, και μετά το τράβηγμα της κουρτίνας οι συμμετέχοντες έτρεχαν να κρυφτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου