Προς το περιεχόμενο

Η συνδεσμολογία των ηλιθίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το  δικτύωμα crossover μπορεί να θεωρηθεί σαν να είναι 3 φίλτρα - ένα low-pass filter εν σειρά με το  woofer ένα high-pass filter εν σειρά με το  tweeter και ένα band pass filter εν σειρά με το midrange.

Αν χρησιμοποιήσουμε ένα 4ohm woofer και ένα  8ohm tweeter χωρίς crossover η impedance θα ήταν 2.7ohms (παράλληλα).

Όμως με το crossover η impedance θα ήταν  4ohms στην περιοχή συχνοτήτων που καλύπτει το woofer και 8ohms στην περιοχή του tweeter.

 

Αυτό σημαίνει ότι (με υπερ-απλοποίηση) τα 3 μεγάφωνα δεν ''φαίνονται'' να είναι ΚΑΘΟΛΟΥ συνδεδεμένα παράλληλα.

 

Τώρα ένας ενισχυτής που έχει ηχείο με ένα μόνο μεγάφωνο που θα είναι για όλο το φάσμα συχνοτήτων των AF  θα ‘’ζορίζεται’’  περισσότερο γιατί είναι φανερό ότι  θα πρέπει να αποδίδει μια μέση τιμή Ohm σε όλο φάσμα.

Ομοίως ένας ενισχυτής που οδηγεί χαμηλές συχνότητες σε ένα subwoofer θα ''ζορίζεται'' πιο πολύ από ενισχυτή που οδηγεί μόνο  τα πρίμα σε ένα σύνολο ηχείων .

 

Στο υπο εξέταση άρθρο : http://stefanos06.blogspot.gr/2013/06/bi-wiring-amping.html στην ενότητα ‘’πλεονεκτήματα του bi-amping'' μεταξύ άλλων λέω:

 

‘’ αφού κάθε ενισχυτής οδηγεί μόνο ένα τμήμα του ακουστικού φάσματος ο ενισχυτής για το tweeter μπορεί να έχει την ελάχιστη δυνατή ισχύ σε σχέση με τον ενισχυτή για το woofer (άρα μείωση κόστους) ‘’

 

Θα το ξαναπώ αν και όπως ανέφερα στην αρχή του τρέχοντος  post δεν έχω εμπειρία με τα συγκεκριμένα συστήματα και απλά τα αναλύω σε σχέση με τις γνώσεις μου επί των ηλεκτρονικών ότι:

Η 2πλοκαλωδίωση στο σαλόνι σας σ’ ένα κλασικό stereo Hi Fi σύστημα είναι placebo , ενώ στην 2πλοενίσχυση είναι υποχρεωτική.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, συμφωνώ απόλυτα για την διενίσχυση. Για την διπλοκαλωδίωση όμως δεν νομίζω ότι η απάντηση είναι ολοκληρωμένη. Αφού δεν έχετε εμπειρία με αυτά τα συστήματα πως είστε τόσο σίγουρος ότι είναι έτσι τα πράγματα.;Μήπως να ακούγατε μερικά συστήματα ακριβα για να έχετε και μία επιβεβαίωση της άποψης σας;

 

Δεν το έχω κάνει γιατί είμαι απόλυτα βέβαιος πως δεν θα ακούσω διαφορά. Υπάρχουν πολλοί πολύ σημαντικώτεροι παράγοντες που μπορώ να ψάξω πολύ πριν ψάξω τα καλώδια ρεύματος.

 

Εξάλλου έχω διαβάσει για τυφλό τεστ που έγινε ενώπιον audiophiles, όχι για καλώδια ρεύματος, όχι για καλώδια ηχείων, αλλά για ΗΧΕΙΑ, κρυμμένα πίσω από κουρτίνα, και μετά το τράβηγμα της κουρτίνας οι συμμετέχοντες έτρεχαν να κρυφτούν.

Χμ, τότε δεν έχει νόημα να συζητάμε περί του θέματος. ¨Όσο για τα κόλπα του μαρκετινγκ και τα ακριβά μηχανήματα συμφωνώ ότι δεν είναι πάντα το ακριβότερο καλύτερο.

Υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που πέφτουν στην παγίδα αυτή και σε αυτό βοηθούν τα "ειδικά" περιοδικά....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι κατανοητό να μην έχουμε τις γνώσεις να καταλαβαίνουμε τι προσφέρει το bi-wiring, τις ηλεκτρολογικές αρχές της ανάδρασης των μεγαφώνων και των φίλτρων τους προς τον ενισχυτή και την διαφορά της μεταφοράς τους μέσω ενός ή δύο συστημάτων RC που είναι τα καλώδια, τις αρχές του intermodulation και του electrical resonance distortion.

 

Επίσης είναι κατανοητό και απόλυτα σεβαστό κάποιος να μην *ακούει* αυτές τις διαφορές, όπως επίσης και κάποιος να μην θέλει να *πληρώσει* για τόσο απειροελάχιστες διαφορές που είναι στην σφαίρα του αμφιλεγόμενου.  

 

Όμως το βρίσκω ιδιαίτερα προσβλητικό να αναφερόμαστε σε "Ηλιθίους" απλά παίρνοντας θέση από την μία πλευρά σε ένα πολύ παλιό και εκτεταμμένο θέμα συζήτησης, χωρίς κανένα σεβασμό στην επιχειρηματολογία και τις θέσεις τις αντίθετης πλευράς. Δείχνει ημιμάθεια, μονομέρεια και ειλικρινά αλλαζονεία και λυπάμαι για την δημοσίευση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως το βρίσκω ιδιαίτερα προσβλητικό να αναφερόμαστε σε "Ηλιθίους" απλά παίρνοντας θέση από την μία πλευρά σε ένα πολύ παλιό και εκτεταμμένο θέμα συζήτησης, χωρίς κανένα σεβασμό στην επιχειρηματολογία και τις θέσεις τις αντίθετης πλευράς. Δείχνει ημιμάθεια, μονομέρεια και ειλικρινά αλλαζονεία και λυπάμαι για την δημοσίευση του.

 

Η μετάφραση είναι λανθασμένη, η λέξη "fool" μεταφράζεται σε "ΑΝΟΗΤΟΣ" ή ακόμη και "κορόιδο" που είναι αρκετά πιο ήπιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μετάφραση είναι λανθασμένη, η λέξη "fool" μεταφράζεται σε "ΑΝΟΗΤΟΣ" ή ακόμη και "κορόιδο" που είναι αρκετά πιο ήπιες.

Η διαφορά εδώ είναι ότι δεν μιλάμε για έναν οδηγό τύπου "Fool's guide" ή και "Idiot's guide to something", το οποίο περιέχει μία εκούσια παραδοχή της άγνοιάς μας, η οποία μάλιστα μας τιμά διότι δείχνει ότι τοποθετούμαστε ταπεινά, θετικά και με ανοιχτό μυαλό στο να μάθουμε κάτι.

Αντίθετα μιλάμε για "Fool's Wiring" το οποίο σαφώς υποδηλώνει ότι όποιος καλωδιώνει έτσι είναι Ηλίθος, θέση η οποία μεταφέρθηκε και στον τίτλο. Η διαφορά είναι μεγάλη μεταξύ καλής πρόθεσης για μάθηση και προσβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίθετα μιλάμε για "Fool's Wiring" το οποίο σαφώς υποδηλώνει ότι όποιος καλωδιώνει έτσι είναι Ηλίθος, θέση η οποία μεταφέρθηκε και στον τίτλο.

 

Επαναλαμβάνω πως fool = ανόητος, κορόιδο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω πως fool = ανόητος, κορόιδο

Ok, και εγώ επαναλαμβάνω ότι στον τίτλο διαβάζω "Η συνδεσμολογία των ηλιθίων".

Αντί να προσπαθούμε να γλυκάνουμε την προσβολή επί της αρχής με το λεξικό, ας ανακαλέσει ο συγγραφέας την τοποθέτηση του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χωρίς πολλά λόγια...

 

Ουπς ναι! Σημαίνει κάτι αυτό θετικό ή αρνητικό; ;D

Γι'αυτό και μπορείς να ακούσεις (πρακτικά τουλάχιστον) την διαφορά. Βέβαια, κάτι μου λέει ότι μπορεί να γνωρίζεις ή να έχεις ακουστά και για το θεωρητικό της μέρος (bi-wiring).

 

Τώρα είδα ότι δεν σε είχα ευχαριστήσει για το σχόλιο , σε ευχαριστώ λοιπόν

Εγώ σ'ευχαριστώ όπως και πολλοί άλλοι.

 

Σχετικά με το θρεντ, από την αρχή έχει δωθεί λάθος τίτλος και εκτός των άλλων έχει δημιουργηθεί σύγχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, συμφωνώ απόλυτα για την διενίσχυση. Για την διπλοκαλωδίωση όμως δεν νομίζω ότι η απάντηση είναι ολοκληρωμένη. Αφού δεν έχετε εμπειρία με αυτά τα συστήματα πως είστε τόσο σίγουρος ότι είναι έτσι τα πράγματα.;Μήπως να ακούγατε μερικά συστήματα ακριβα για να έχετε και μία επιβεβαίωση της άποψης σας;

Χμ, τότε δεν έχει νόημα να συζητάμε περί του θέματος. ¨Όσο για τα κόλπα του μαρκετινγκ και τα ακριβά μηχανήματα συμφωνώ ότι δεν είναι πάντα το ακριβότερο καλύτερο.

Υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που πέφτουν στην παγίδα αυτή και σε αυτό βοηθούν τα "ειδικά" περιοδικά....

 

 

Dictionary    http://www.dictionarist.com/english-greek/fool

 

Greek English - Greek - fool 

   

ουσ. κορόιδο, μωρός, ανόητος, βλάκας

ρήμ. απατώ, κοροϊδεύω

επίθ. ηλίθιος, ανόητος

 

Γράφοντας στο Google : Fool’s Amping πήρα :Περίπου 20.600.000 αποτελέσματα .

 

Δεν είχα κανένα λόγο να θίξω πόσο μάλλον να το κάνω σκόπιμα επειδή τάχα είμαι γνώστης του αντικειμένου. Όπως και όλα τα ξενόγλωσσα posts προτρέπουν τους επισκέπτες τους να μη ακούν τέτοια διαφημιστικά των εταιρειών το ίδιο έκανα κι εγώ.

 

Αν κάποιον έθιξα ζητώ συγνώμη και δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω τον τίτλο στα ελληνικά και ζητώ από modulator να τον μετατρέψει σε Bi-wiring vs Bi- amping ή όπως αλλιώς θέλει ή και να διαγράψει το θέμα (εγώ δεν έχω δυνατότητα) .

 

Για την διπλοκαλωδίωση όμως δεν νομίζω ότι η απάντηση είναι ολοκληρωμένη. Αφού δεν έχετε εμπειρία με αυτά τα συστήματα πως είστε τόσο σίγουρος ότι είναι έτσι τα πράγματα.;

 

Δεν χρειάζεται εμπειρία αφού είναι θέμα βασικών στοιχείων ηλεκτροτεχνίας.

 

Οι AF (ακουστικές 20 Hz– 20.000Hz) θεωρούνται χαμηλές συχνότητες και τα καλώδια σ’ αυτές παρουσιάζουν χαμηλή αντίσταση. Σ’ ένα σαλόνι επομένως ή βάλεις καλώδια διατομής S ή 2S η πτώση τάσεως είναι αμελητέα.

 

Αν μιλούσαμε για RF και μάλιστα SHF-Super High Frequencies ή microwaves (που είναι η ειδικότητα μου) τότε κάθε εκατοστό επιπλέον καλωδίου αυξάνει την αντίσταση. Πχ σ’ ένα σύστημα 8GHz(εδώ αντί καλώδιο χρησιμοποιείται κυματοδηγός για τη μεταφορά του σήματος από τον πομποδέκτη στην κεραία )χρήση καλωδίου ακόμα και για σκοπούς μέτρησης ρίχνει το σήμα κατακόρυφα.

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται εμπειρία αφού είναι θέμα βασικών στοιχείων ηλεκτροτεχνίας.

Αλιμονο, γιατί να χρειάζεται...

 

Μπράβο ρε Στέφανε.

Τα λυσες όλα μονοκοντηλιάς.

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου