Προς το περιεχόμενο

Γράφοντας 2κάναλα εκεί στα 700-800 ευρώ... (Κάρτα ήχου)


theonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους τους παλιούς και νέους φίλους του noiz  :)

 

Έχω πολύ καιρό να γράψω και η επιστροφή μου είναι ότι είμαι κοντά στην επόμενη αναβάθμιση

του εξοπλισμού ηχογράφησης που έχω στο σπίτι και αυτή δεν είναι άλλη από την κάρτα ήχου!

 

Ψάχνοντας για νέα post για κάρτες ήχου εδώ στο noiz που να παίζουν στα 700-800 ευρώ διαπίστωσα ότι καθαρά δικάναλες υλοποιήσεις δεν έχουν προκύψει εδώ και αρκετά χρόνια.

Με ενδιαφέρει να αλλάξω την αρκετά καλή emu1212m (PCI) και να ανέβω πλέον κατηγορία

καθώς νομίζω ότι αποτελεί πλέον το αδύνατο κρίκο (Audio Technika μικρόφωνο 4047, Grace Design m101 προενίσχυση) στο "input" αλλά και στο "output" της ηχητικής αλυσίδας.

 

Την μόνη που έχω δει, είναι η εξαιρετική (από όσο έχω διαβάσει) Lynx L22 αλλά πέραν αυτής

σιωπή! Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική που μπορώ να εξετάσω? Δεν με νοιάζει αν είναι fw, usb ή PCI.

 

ΥΓ: Θα ήθελα να αποφύγω τύπου RME UC κλπ καθώς δεν έχω ανάγκη τόσα inputs ούτε προενισχυτές καθώς θα ήθελα "ολα τα λεφτά" να πάνε σε σοβαρά AD και DA στάδια. Εκτός βέβαια αν υπάρχει μια πολυκάναλη υλοποίηση με επίπεδο AD και DA ίδιο με αυτό της Lynx!

 

Σας εύχομαι μια φοβερή καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους!!!  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 700 ευρω δεν θα βρεις καποια καρτα που να εχει ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ καλυτερους κονβερτορες απο αυτη που εχεις τωρα (οταν λεω ουσιαστικα εννοω να εχεις μια ..ακουστικη διαφορα και οχι μονο....ψυχολογικη).

 

Καλυτερα να βελτιωσεις την τεχνικη σου ως ηχοληπτης και μικτης και να βαλεις στην ακρη τα λεφτα αυτα για μια καρτα γυρω στα 2 χιλιαρικα (απο εκει και πανω θα ακουσεις οντως καποια διαφορα) ή στη βελτιωση του χωρου & των μονιτορ σου (τι μονιτορ εχεις?)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 700 ευρω δεν θα βρεις καποια καρτα που να εχει ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ καλυτερους κονβερτορες απο αυτη που εχεις τωρα (οταν λεω ουσιαστικα εννοω να εχεις μια ..ακουστικη διαφορα και οχι μονο....ψυχολογικη).

 

Καλυτερα να βελτιωσεις την τεχνικη σου ως ηχοληπτης και μικτης και να βαλεις στην ακρη τα λεφτα αυτα για μια καρτα γυρω στα 2 χιλιαρικα (απο εκει και πανω θα ακουσεις οντως καποια διαφορα) ή στη βελτιωση του χωρου & των μονιτορ σου (τι μονιτορ εχεις?)  

 

Superfank νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό αυτό!!! Εδώ στο στερεοφωνικό μου πρόσθεσα έναν  DA κονβέρτορα με 350 ευρώ (έναν της M2Tech) και είδα τεράστια διαφορά σε σχέση με ένα marantz CD-player των 250 ευρώ. Δεν θα δω διαφορά μεταξύ Lynx και emu1212m και μάλιστα ακουστή???

 

Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως ;)

 

ΥΓ: Monitor άστο...αν αλλάξω κάρτα θα αλλάξω και μόνιτορ. Έχω τα VL-X5 τα Tascam. Καλά τότε που ξεκίνησα αλλά τώρα είναι ανεπαρκή. Όσο για τεχνική έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά νομίζω ότι μπορώ να εκμεταλλευτώ με τις γνώσεις μου μια κάρτα ήχου των 800 ευρώ. Των 2.000 για αυτά που ξέρω θα ήταν υπερβολή νομίζω... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθω και επιμενω αυτο που χρειαζεσαι παντως ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι καλυτερα μονιτορ,παρε πρωτα καλθυτερα μονιτορ και μετα βλεπεις αν χρειαζεσαι και καλυτερη καρτα..προσωπικα εχοντας κανει εξαντλητικα τεστ στον μη επαγγελματικα διαμορφωμενο χωρο μου (κατι που φανταζομαι  ισχυει και για εσενα) και εχοντας πολυ καλα μονιτορ ΑΙΣΘΗΤΗ διαφορα ακουσα (σε σχεση με την Μ AUDIO 410 που εχω) απο PRISM και πανω.....και RME & Lynx που δοκιμασα ειχαν μηδενικη διαφορα....  

 

Την καρτα σου ειναι αληθεια δεν την εχω ακουσει για να δω ποσο....χαλια ειναι αλλα δεν νομιζω να ειναι χειροτερη απο τη δικη μου....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθω και επιμενω αυτο που χρειαζεσαι παντως ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι καλυτερα μονιτορ,παρε πρωτα καλθυτερα μονιτορ και μετα βλεπεις αν χρειαζεσαι και καλυτερη καρτα..προσωπικα εχοντας κανει εξαντλητικα τεστ στον μη επαγγελματικα διαμορφωμενο χωρο μου (κατι που φανταζομαι  ισχυει και για εσενα) και εχοντας πολυ καλα μονιτορ ΑΙΣΘΗΤΗ διαφορα ακουσα (σε σχεση με την Μ AUDIO 410 που εχω) απο PRISM και πανω.....και RME & Lynx που δοκιμασα ειχαν μηδενικη διαφορα....  

 

Την καρτα σου ειναι αληθεια δεν την εχω ακουσει για να δω ποσο....χαλια ειναι αλλα δεν νομιζω να ειναι χειροτερη απο τη δικη μου....

 

Έχεις την προηγούμενή μου κάρτα η οποία χάλασε! Η emu είναι και σε αναπαραγωγή και σε εγγραφή λίγο καλύτερη. Για τα 150 ευρώ που έκανε την θεωρώ εξαιρετική κάρτα. Απλά το θέμα μου είναι ότι γράψε πρώτα καλά και μετά θα βρεις κάπου καλά μόνιτορ (ή σε κάποιο στούντιο να τα μιξάρεις). Αν την πρώτη ύλη σου την έχεις καταδικασμένη μετά ό,τι και να κάνεις δεν την ανασταίνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα εισαι λοιπον (αφου θεωρεις οτι ειναι και...καλυτερη απο την 410)....μη πολυσκας...και δωσε βαση στα βασικα δηλ. μονιτορς και προενισχυσεις ,αν δεν ΑΚΟΥΣ καλα πως θα γραψεις και καλα?

 

Σου λεω ξανα πως μονο με ΠΟΛΥ περισσοτερα απο 700 ευρω θα ΑΚΟΥΣΕΙΣ διαφορα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εκτιμώ απόλυτα την γνώμη του Superfunk (  ;D ), έχει κάποιος άλλος

κάποια γνώμη σχετικά με κάποια δικάναλη λύση σε αυτή τη τιμή... ???

 

Για τον απλό λόγο ότι εκτιμώ ότι θα έχω μεγαλύτερη διαφορά σε ποιότητα ήχου

από αυτή που αναφέρει ο φίλος μας ο SF!

 

Καλημέρα σε όλους  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα εισαι λοιπον (αφου θεωρεις οτι ειναι και...καλυτερη απο την 410)....μη πολυσκας...και δωσε βαση στα βασικα δηλ. μονιτορς και προενισχυσεις ,αν δεν ΑΚΟΥΣ καλα πως θα γραψεις και καλα?

 

Σου λεω ξανα πως μονο με ΠΟΛΥ περισσοτερα απο 700 ευρω θα ΑΚΟΥΣΕΙΣ διαφορα.

 

Σκέφτηκα και κάτι άλλο:  Εφόσον ούτως ή άλλως έχω ένα καλό DAC (το EVO της m2Tech www.m2tech.biz/evo_dac.html) παίζει να καταφέρω να αγοράσω αυτό το ADC της MYTEK Stereo 96 (http://www.mytekdigital.com/products/stereo96adc.htm) σε καλή τιμή μεταχειρισμένο και να κρατήσω την κάρτα ήχου η οποία σε θέμα λειτουργικότητας είναι μια χαρά  ;) . Superfunk τι θα έλεγες για αυτή τη λύση? Θα άξιζε τον κόπο? Θα είχα καλύτερο ήχο από την μεμονωμένη λύση της Lynx?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός, αλλά είχα μέχρι πριν ένα έτος την Lynx που σε ενδιαφέρει. Επίσης, έχω αποκτήσει ή/και δοκιμάσει αρκετά ακριβότερες κάρτες, όπως κάποια Metric Halo, σε αναζήτηση καλύτερου ήχου.

 

Θα σε λυπήσω, αλλά επιβεβαιώνω απολύτως αυτά που σου γράφει ο SF. Θα πρέπει να πας σε κανά τριχίλιαρο (και όχι απαραίτητα δοσμένο εξ' ολοκλήρου σε μία συσκευή) για να ακούσεις κάτι, και βέβαια ΑΦΟΥ πάρεις καλύτερα μόνιτορς (αλήθεια, αυτό το σκεπτικό ότι "ας γράψουμε καλά και όταν έρθει ή ώρα κάπου θα βρούμε να μιξάρουμε" που το βρήκες γραμμένο;.. είναι εντελώς λάθος, εκτός αν έχεις τεράστια εμπειρία και γράφεις με το ένστικτο ή βλέποντας τα VUmeters κάποιας συσκευής... αλλά τότε αυτή η συσκευή θα έκανε ένα τριχίλιαρο από μόνη της).

 

Η Lynx είναι μία πολύ καλή αγορά... ή μάλλον ΗΤΑΝ μία πολύ καλή αγορά, πριν αρχίσει η σταδιακή κατάργηση του προτύπου συνδεσμολογίας PCI (τα Mac δεν έχουν πλέον π.χ.) εξ' αιτίας του ωραίου software που τη συνοδεύει και το οποίο επιτράπει όποια διαδρομή σήματος μπορείς να φανταστείς... αλλά τι τα θες.. όπως είπα, πάει για απόσυρση.

 

Επίσης, παρατήρησα στο τελευταίο σου ποστ ότι τώρα σου ήρθε η ιδέα να λύσεις το πρόβλημα με την αγορά ενός ADC, αλλά - ίσως παρεξήγησα κάτι - πως ακριβώς θα έχεις προενίσχυση της προκοπής στο σήμα ΠΡΙΝ αυτό γίνει ψηφιακό; Άρα, μηδέν εις το πηλίκον.

 

Πίστεψέ με, έχω τεράστια συμπάθεια για τις έγνοιες σου καθότι βασανίστηκα πολλά χρόνια (και ξόδεψα πολλά χρήματα) προσπαθώντας τέτοια μπαλώματα, αλλά δεν βγαίνει άκρη. Ξεκίνα με καλύτερα μόνιτορς ΤΩΡΑ, και δες που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είσαι όσον αφορά τις γνώσεις σου και τις επιδιώξεις σου.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στο στερεοφωνικό μου πρόσθεσα έναν  DA κονβέρτορα με 350 ευρώ (έναν της M2Tech) και είδα τεράστια διαφορά σε σχέση με ένα marantz CD-player των 250 ευρώ. Δεν θα δω διαφορά μεταξύ Lynx και emu1212m και μάλιστα ακουστή???

 

Α, και κάτι ακόμη, σχετικά με αυτό το επιχείρημα. Είναι εμπειρία πολλών (όσων δεν έχουν ασχοληθεί με επαγγελματικό ήχο) ότι μία μικρή επένδυση, σαν αυτή που αναφέρεις, δίνει αξιοσημείωτα αποτελέσματα. Αυτό οφείλεται στο ότι ήσουν στο απόλυτο μηδέν (ή.. κοντά τέλος πάντων) και πήγες στο "1". Τεράστια διαφορά, την οποία οι περισσότεροι δεν την έχουν καν γνωρίσει.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι αν δώσεις άλλα 250 ευρώ θα πας στο "2", και ότι αν δώσεις άλλα 500 ευρώ θα πας στο "3". Ίσα-ίσα είναι κοινός τόπος ότι καθώς ανεβαίνεις την κλίμακα, χρειάζεται να δίνεις δυσανάλογα πολλά χρήματα για την επίτευξη οριακών βελτιώσεων. Το ίδιο ισχύει για κάθε τεχνολογικό προϊόν, από τα αυτοκίνητα, μέχρι τις φωτογραφικές μηχανές.

 

Απλώς, στο υπενθυμίζω, είμαι σίγουρος ότι το ήξερες και πριν.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου