Προς το περιεχόμενο

Γράφοντας 2κάναλα εκεί στα 700-800 ευρώ... (Κάρτα ήχου)


theonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α, και κάτι ακόμη, σχετικά με αυτό το επιχείρημα. Είναι εμπειρία πολλών (όσων δεν έχουν ασχοληθεί με επαγγελματικό ήχο) ότι μία μικρή επένδυση, σαν αυτή που αναφέρεις, δίνει αξιοσημείωτα αποτελέσματα. Αυτό οφείλεται στο ότι ήσουν στο απόλυτο μηδέν (ή.. κοντά τέλος πάντων) και πήγες στο "1". Τεράστια διαφορά, την οποία οι περισσότεροι δεν την έχουν καν γνωρίσει.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι αν δώσεις άλλα 250 ευρώ θα πας στο "2", και ότι αν δώσεις άλλα 500 ευρώ θα πας στο "3". Ίσα-ίσα είναι κοινός τόπος ότι καθώς ανεβαίνεις την κλίμακα, χρειάζεται να δίνεις δυσανάλογα πολλά χρήματα για την επίτευξη οριακών βελτιώσεων. Το ίδιο ισχύει για κάθε τεχνολογικό προϊόν, από τα αυτοκίνητα, μέχρι τις φωτογραφικές μηχανές.

 

Απλώς, στο υπενθυμίζω, είμαι σίγουρος ότι το ήξερες και πριν.

 

 

 

Πολύ σωστός...Απλά ξέρεις τι μου έκανε εντύπωση? οκ ένα cd player των 250 ευρώ είναι πολύ καλύτερο από μια κάρτα on board πχ (στο στάδιο DAC εννοώ) αλλά να δώ τόσο μεγάλη διαφορά με ένα οικονομικό DAC των 350 ευρώ??? Άρα από τα λεγόμενά σας μάλλον δεν προχωράω σε λύση επιπέδου Lynx... Θα είναι τόσο μικρή η διαφορά σε σχέση με την emu... Εκτός αν η emu είναι το 0 και η Lynx (ή όποια αντίστοιχη) είναι το 1 που τότε θεωρώ ότι αξίζει την αναβάθμιση

 

Όσον αφορά για την προενίσχυση, ανέφερα ότι έχω το grace m101 τον οποίο τον θεωρώ ως ένα καταπληκτικό μηχάνημα.

 

Για το MYTEK Stereo 96 τι λες? Η διαφορά που θα δω πάλι μικρή θα είναι?

 

Πάντως σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας καθώς είναι ξεκάθαρες και πολύ ώριμες νομίζω  :)

 

Πάμε για monitors άρα και acoustic treatment και διάβασμα τεχνικών ηχογράφησης και μίξης...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Βγάζω ξανά στην επιφάνεια το συγκεκριμένο θέμα καθώς θα ήθελα την γνώμη σας για δύο κάρτες ήχου σε πιο χαμηλή κατηγορία τιμής, εκεί στα 500 ευρώ.

 

Η μία είναι η Tascam UH-7000 (καθαρά δικάναλη) και η άλλη η Motu Ultralight MKIII Hybrid.

 

http://www.thomann.de/gr/tascam_uh_7000.htm

 

http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/firewire/motu-ultralite-mk3-hybrid-el.html

 

Πάσα γνώμη ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου