Προς το περιεχόμενο

ερωτησεις αποριες συμβουλες για iem (in ear monitors)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρολο που τα εχω πλεον ολα ξεκαθαρισμενα στο μυαλο μου, εχω μια τελευταια σημαντικοτατη ερωτηση.

αν δεν κανω λαθος, το ρευμα που φευγει απο τα μουλτι, ειναι 220 βολτ (σωστα?). μιλαμε για μεγαλες τασεις, και ολοι οι headphone amps  που εχω δει δουλευουν ειτε με 15 βολτ εναλλασομενο ειτε με συνεχες παλι χαμηλης τασης. για να δουλεψει λοιπον το ιν ιαρ συνεωντας απευθυθειας καλωδιο απο το μουλτι στον headphone amp τι πρεπει να παιξει? πρεπει να φτιαξουμε καποιον μετασχηματιστη? εχει κανεις καμια ιδεα? ευχαριστω

facebook.com/iola11

reverbnation.com/iola11

twitter.com/iola11band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φευγει κανενα ρευμα απο το μουλτι,σηματα περνανε απο εκει.

 

Μην μπερδευεσαι,μεσω του μουλτι το μοναδικο πραγμα που θα μεταφερθει προς το ενισχυτακι των ακουστικων θα ειναι σημα.

 

Το αν το ενισχυτακι δουλευει με μετασχηματιστη,με μπαταριες,με ανεμογεννητρια κλπ δεν εχει καμια σχεση με το μουλτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. ο μπασιστας μου μου εστειλε αυτο

 

 

 

1. ta on-stage monitor παιρνουν speaker level σημα που φευγει απο PA

 

2. to speaker level σημα ειναι πολυ μεγαλο!

 

3. αυτο που θα βαλεις στη θεση του μονιτορ πρεπει να ριχνει το σημα πολυ χαμηλα για να μπορει να το στειλει μετα σε headphone amp

 

 

 

 

προφανως εγω μπερδευτηκα λιγο

 

αρα τελικα εγω πρεπει να κατασκευασω κατι για να ριξω το σημα? ισως καποιο διαιρετη τασης? εχω λιγο μπερδευτει. ή δε χρειαζεται να κανω κατι? σε ευχαριστω φιλε

facebook.com/iola11

reverbnation.com/iola11

twitter.com/iola11band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα απο αυτα.

Εσυ πρεπει να παρεις το line level σημα ΠΡΙΝ μπει στους ενισχυτες των μονιτορ (τους οποιους δεν θα χρησιμοποιησετε ετσι κι αλλιως) και να το στειλεις στα ενισχυτακια ακουστικων σας.

 

Καμια σχεση με ενισχυμενο σημα (τι να το κανατε αλλωστε αφου τα μονιτορ θα τα βγαλετε εκτος χρησης?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα μου ελεγαν βλακειες! σε ευχαριστω πολυ φιλε μου να εισαι καλα!!

 

υγ. δηλαδη κατι τετοιο θαεκανε τη δουλεια του σωστα?

http://www.ebay.co.uk/itm/120930867503?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

 

σε ευχαριστω

facebook.com/iola11

reverbnation.com/iola11

twitter.com/iola11band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουαου!  ;D

 

Εντυπωσιακο αλλα ειναι για hifi εφαρμογες,καθαρα στερεο (δηλαδη δινεις ενα σημα εκους ενα ακουστικο-παλι διαδικασια με ανταπτορες δηλαδη) και ξεχνας το λιμιτερ που ηθελες εξαρχης.

 

Αμα ειναι ετσι γιατι να μην παρεις κατι τετοιο?

 

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_ma_400.htm

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το λιμιτερ εχουμε σκοπο να το φτιαξουμε ξεχωριστα και να το βαλουμε σε σειρα με τον ενισχυτη, δεν το ξεχναω! απλα ηθελα να ρωτησω αν το κυκλωμα σαν κυκλωμα ενισχυτη θα μου κανει. αυτο που λες εσυ φιλε φαινεται μια χαρα, και δεν ειναι ακριβο, αν και νομιζω οτι αν το φτιαξουμε εμεις για πειραματισμο, θα παει ακομα πιο φθηνα. αν οχι, παιρνω και αυτο ποθυ ειπες ουσιαστικα. αρκει να εχει εισοδο xlr, που θα βαζαμε εμεις στο diy. αν και φανταζομαι και να μην εχει, με εναν ανταπτοραθα ειμαι κομπλε (ή οχι?). σε ευχαριστω πολυ

facebook.com/iola11

reverbnation.com/iola11

twitter.com/iola11band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκει να εχει εισοδο xlr, που θα βαζαμε εμεις στο diy. αν και φανταζομαι και να μην εχει, με εναν ανταπτοραθα ειμαι κομπλε (ή οχι?).

 

Δεν εχει xlr για τη χρηση που θελετε (αυτη που εχει ειναι mic level αλλα εχει trs για line level,οποτε ναι,με ενα καλωδιο female xlr->male trs εισαι ΟΚ (απεφευγε τα ανταπτορακια στα live,"μυριζουν" προβληματα,καλυτερα φτιαξε καλωδια απο οτι θελεις σε οτι θελεις)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου