Προς το περιεχόμενο

Marshall SL5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν,ζητώ συγνώμη για τις "αργοπορημένες" απαντήσεις...  :-[

 

 

Μεγειά και καλόπαιχτος! Περιμένουμε ηχητικά ντοκουμέντα.  8)

 

Σ΄ευχαριστώ.Για ηχητικά ντοκουμέντα δύσκολο,αφού καλά καλά δεν βρίσκω πλέον χρόνο ούτε για να παίξω κιθάρα...  :(

 

Ήθελα να ασχοληθώ και με ηχογραφήσεις,μάλιστα είχα αγοράσει και εξοπλισμό,είχα ανοίξει και ένα σχετικό thread πιο παλιά,αλλά το πρόβλημα είναι οτί θέλει χρόνο για να διαβάσεις,να πειραματιστείς και εν τέλει να μάθεις,οπότε προτιμώ όποτε βρίσκω χρόνο απλά να παίζω κιθάρα.Yπάρχουν,όμως,αρκετά videos στο internet αν θέλεις να πάρεις μια "γεύση".Άλλωστε, -και κατά τη γνώμη μου- για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα το μόνο που πρέπει να μεσολαβεί είναι ο...κοπανιστός αέρας...  ;D

 

Ομοιοτητες με τον ΑΠΙΘΑΝΟ jubilee...???

Mηπως εχεις κατι υπ'οψιν?

 

Μπορείς να τους πεις "ξαδελφάκια" και κατά κάποιο τρόπο ο SL5 είναι ένας "μικρός" Jubilee με λίγο παραπάνω gain και επομένως πιο ευέλικτος.O δικός μου ο Jubilee έκαψε μιά τελική και περιμένω ένα ζευγάρι τελικές για να κάνω ένα A/B test,οπότε λίγο υπομονή...

 

Θελω να τον ακουσω γιατι ειμαι αρκετα περιεργος..Ομως τι εχει να ζηλεψει απο εναν blackstar HT-1R?

 

edit: Το 8αρι ηχειο του?

 

Σου απάντησε ο blackie.  ;D

 

Κατ'αρχάς καλόπαιχτος!

 

Πολλά λεφτά για 5άρι watt κινέζικο.Πως μπορέσανε να τον βγάλουνε στην κίνα;

Εδώ ο class 5 και ήταν βρετανικός.

 

Πάντως όσο τον έχω ακούσει στο youtube ακούγεται καλά!

 

Σ'ευχαριστώ.Μα φυσικά για μεγαλύτερο profit margin.Είναι όντως ακριβός (αλλά κατά τη γνωμη μου όχι παράλογα ακριβός ειδικά αν λάβουμε υπόψη το γεγονός οτί είναι sig. amp) και για να σου πω την αλήθεια όταν έμαθα οτί τελικά θα φτιαχνόταν στην Kίνα (στην αρχή λέγανε για Aγγλία) σκέφτηκα να ακυρώσω την προπαραγγελία που είχα κάνει.Όπως και να χει όμως,το πιο σημαντικό είναι οτί το ηχητικό αποτέλεσμα είναι φοβερό!Σχετικά με την αξιοπιστία του,μόνο ο χρόνος θα δείξει και μόνο γι αυτό (την αξιοποστία) είμαι περίεργος.

 

Φίλε S9F, σου εύχομαι κι εγώ με την σειρά μου να τον ευχαριστηθείς, και να τον "λιώσεις"!

Μια παρατήρηση, όμως, εδώ!

Επειδή θεωρώ ότι όντως είναι ακριβός ο ενισχυτής, για την ποιότητα κατασκευής του, θα ήταν καλύτερα για σένα, με το συγκεκριμένο sound signature στο μυαλό, και σ' ένα στικάκι, ίσως, να είχες απευθυνθεί σε Έλληνα κατασκευαστή, ώστε να έχεις α) κορυφαία υλικά, β) χειροποίητη κατασκευή, γ) δυνατότητα επιλογής specs, δ) real time παρακολούθηση της κατασκευής, και τελικά ε) one of a kind ενισχυτή.

Νομίζω, αξίζει τον κόπο. Και τα χρήματά μας.

 

Σ΄ευχαριστώ.Μεγάλο θέμα συζήτησης ανοίγεις...

 

Υπάρχει κάτι στα σκαριά,αλλά αυτά σε άλλο thread...Πάρε μιά γεύση εδώ... ;)

 

http://www.royalamps.com/

 

Μεγιές και καλόπαιχτος και απο μένα!Ανεξαρτήτως τιμής, ίσως να ρίσκαρες λίγο που τον τσίμπησες χωρίς να τον έχεις ακούσει αλλά αν είναι ακριβώς αυτό που ζητούσες θεωρώ οτι η επιλογή σου σε δικαίωσε.Στα βίντειο ακούγεται πάρα πολύ καλός.Πολύ σημαντικό επίσης που μπορείς να τον ευχαριστιέσαι και σε ανθρώπινες εντάσεις!Μεγιές και πάλι!

 

Σ΄ευχαριστώ.Όντως ρίσκαρα,αλλά όπως είπες και εσύ ήταν ακριβώς ότι περίμενα.

 

Με γειά σου και καλόπαιχτος κοίτα να τον λιώσεις όπως του αξίζει  :)

 

Σ΄ευχαριστώ.Αυτό κάνω τώρα...  ;D

 

Αύριο θα γράψω πιο αναλυτικά τα "τι και πως" του ενισχυτή.

 

(άτιμε χρόνε...  >:()

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι σε φάση για αγορά του ενισχυτή,

έχουμε τπτ καινούργιο απο τον κάτοχο?

Πως είναι η συμπεριφορά του με πετάλια και στα δυο κανάλια?

Μήπως δοκίμασες και τα δυο input με αντίστοιχες κιθάρες ( input1 με single coil και input2 με humbucker).

 

Καλόπαιχτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε τπτ καινούργιο απο τον κάτοχο?

 

Έχουμε,απλά ο κάτοχος δεν μπόρεσε να βρει τον απαραίτητο χρόνο για να μεταφέρει αναλυτικά τις εντυπώσεις του...  :-[

 

Επιγραμματικά:

 

Οι δοκιμές έγιναν με μιά Les Paul & μιά Stratocaster (S-S-S)

 

H πεταλιέρα που δοκιμάστηκε (για τα effects μόνο,όχι για προσομοιώσεις) είναι μιά Tonelab SE.

 

Προς το παρόν,τα pedals που δοκιμάστηκαν είναι ένα original TS808,ένα reissue TS808,ένα Dunlop Wah και ένα Morley wah.

 

Έγιναν δοκιμές στα input I,II και προτιμώ την Ι και για ΗΒs και για SCs. (Βέβαια οι HBs της συγκεκριμένης Les Paul είναι σχετικά low-output)

 

Έγιναν -προς το παρόν- δοκιμές με προενισχύτριες όπως οι EH12AX7 Gold και Tung-Sol Reissue V1.Θα ακολουθήσουν και άλλες το επόμενο διάστημα.

 

Μέσα στο Σαβ/κο θα γράψω πιο αναλυτικά τις εντυπώσεις μου έως τώρα.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με'γεια! βάλε και καμιά φωτό!  ;D

 

Φαντάζομαι επειδή φέρει το όνομα Slash, έβαλαν κανα δυο κατοστάρικα παραπάνω την τιμή...  ::)

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος τολμηρός ενδιαφέρεται ας δει εδώ

 

http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&id=330981617102

 

Καλη τιμή. Είχε και buy it now στα 440 αλλά το έβγαλε.

Όμως μικρο feedback ο πωλητής,αν και έχει πουλησει πρόσφατα άλλο ενα ενισχυτή.

 

Όποιος τολμήσει ας το κανει με δική του ευθύνη.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου