Προς το περιεχόμενο

Marshall Amps - Valve vs. Solid State


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιός valvestate?  ???

 

Μου άρεσε περισσότερο ο λαμπάτος αλλά βρήκα μικρή τη διαφορά, δεδομένου μάλιστα ότι η σειρά MG είναι πολύ "φτωχή"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγω παιδι της λαμπας ειμαι αλλα οταν ακουω κατι τετοια τρελενομαι

που εχω πεταξει τοσα χρονια τοσo χρημα και ακομα δεν....

τελικος matrix με 550 ευρω και αντε γεια..

βαζεις και ενα pod-ακι με δυο καμπινες 4χ12  και δεν σε φτανει τιποτα..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ mg εννοουσα 8)

 

παντως για την διαφορα στην τιμη τι να πω σε βαζει σε σκεψεις αν και την αισθηση που δινει η λαμπα κανενας solid state δεν συγκρινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγω παιδι της λαμπας ειμαι αλλα οταν ακουω κατι τετοια τρελενομαι

που εχω πεταξει τοσα χρονια τοσo χρημα και ακομα δεν....

τελικος matrix με 550 ευρω και αντε γεια..

βαζεις και ενα pod-ακι με δυο καμπινες 4χ12  και δεν σε φτανει τιποτα..

 

 

Μιάς και έχεις αδυναμία στον mesa δες εδώ(βγαίνω λίγο off  ::) )

 

http://www.youtube.com/watch?v=Qm_woaJ5yL0

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγω παιδι της λαμπας ειμαι αλλα οταν ακουω κατι τετοια τρελενομαι

που εχω πεταξει τοσα χρονια τοσo χρημα και ακομα δεν....

τελικος matrix με 550 ευρω και αντε γεια..

βαζεις και ενα pod-ακι με δυο καμπινες 4χ12  και δεν σε φτανει τιποτα..

 

Ωραιος ακουγεται αλλα την πραγματικη διαφορα (απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου) την καταλαβαινεις οταν ΠΑΙΞΕΙΣ με τον ενισχυτη. Ειναι η ΑΙΣΘΗΣΗ που σου δινει στο παιξιμο. Οι ss (που εχω παιξει) μου δινουν την αισθηση οτι ειμαι συνεχως κομπρεσσαρισμενος, με τη εννοια οτι στερουνται δυναμικων (σε σχεση με τους λαμπατους). Αυτο για καποιες μουσικες μπορει να σου κανει καλυτερα, πχ αν παιζεις ετσι ωστε θες να εισαι ολο "τσιτα" στον ηχο (πχ  metal ή ηχο για να συνοδευσεις ηλεκτρονικη μουσικη με κιθαρα).

Αν θες δυναμικες ομως, νομιζω -κι ας με διορθωσει οποιος ξερει καλυτερα- οτι δεν εχουν βγει ss που να πιανουν τους λαμπατους. Το καλυτερο ειναι να παιξεις και να δεις ποιος σε εξυπηρετει καλυτερα. Και γω ειχα παιξει καποιον παλιο Roland ενος τζαζιστα (ισως blues cube) και ο ηχος μου αρεσε παρα πολυ. Αλλα η αισθηση δεν ειναι η ιδια.

 

(Και για τον ηχο κατι ειχα διαβασει οτι οι λαμπες δινουν πολλα "overtones", τονιζουν συχνοτητες που υπαρχουν μεσα στη νοτα περα απο την τονικη συχνοτητα, και γι'αυτο δινουν πιο πλουσιο ηχο -και σ'αυτο δεν ξερω αν οι ss πλησιαζουν τους λαμπατους. Θεμα ηχητικου γουστου βεβαια.)

 

Παντως sotos9 αν εχεις δωσει τοσα χρηματα σε λαμπατους και εισαι ανικανοποιητος μη φοβασαι να δωσεις καποιον εξοπλισμο και να παρεις εναν καλο ss. Μπορει κατα βαθος τετοιον ηχο να θες. Νομιζω το marketing των λαμπατων μας εχει κανει να νιωθουμε τυψεις αν δεν παιζουμε με λαμπατο, λες και μονο οι λαμπατοι μετρανε. Δεν ειναι ετσι. Πολλοι μεγαλοι κιθαριστες απο μεγαλες μπαντες ξεκινησαν να παιζουν με ss (πχ Παπαδοπουλος απο Τρυπες) και καποιοι εμειναν εθελοντικα σε αυτους (o Greenwood των Radiohead για βρωμικο ηχο παιζει Roland Jazz Chorus με πεταλια, ο Johnny Marr των the Smiths μου'ρθαν τωρα).

 

Εγω προσωπικα στην αρχη ειχα παρει ακριβο λαμπατο (θυμααα..), δε με καλυπτε τελικα και τον πουλησα για να παιζω με valvestate (ακομα τους βρισκω ωραιους) και καποια στιγμη που το παιξιμο μου με πηγε αλλου αρχισα να καταλαβαινω το λαμπατο ενισχυτη και ξαναπηρα εναν.

Τωρα θελω Marshall... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ακουγεται αλλα την πραγματικη διαφορα (απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου) την καταλαβαινεις οταν ΠΑΙΞΕΙΣ με τον ενισχυτη. Ειναι η ΑΙΣΘΗΣΗ που σου δινει στο παιξιμο. Οι ss (που εχω παιξει) μου δινουν την αισθηση οτι ειμαι συνεχως κομπρεσσαρισμενος, με τη εννοια οτι στερουνται δυναμικων (σε σχεση με τους λαμπατους). Αυτο για καποιες μουσικες μπορει να σου κανει καλυτερα, πχ αν παιζεις ετσι ωστε θες να εισαι ολο "τσιτα" στον ηχο (πχ  metal ή ηχο για να συνοδευσεις ηλεκτρονικη μουσικη με κιθαρα).

Αν θες δυναμικες ομως, νομιζω -κι ας με διορθωσει οποιος ξερει καλυτερα- οτι δεν εχουν βγει ss που να πιανουν τους λαμπατους. Το καλυτερο ειναι να παιξεις και να δεις ποιος σε εξυπηρετει καλυτερα. Και γω ειχα παιξει καποιον παλιο Roland ενος τζαζιστα (ισως blues cube) και ο ηχος μου αρεσε παρα πολυ. Αλλα η αισθηση δεν ειναι η ιδια.

 

(Και για τον ηχο κατι ειχα διαβασει οτι οι λαμπες δινουν πολλα "overtones", τονιζουν συχνοτητες που υπαρχουν μεσα στη νοτα περα απο την τονικη συχνοτητα, και γι'αυτο δινουν πιο πλουσιο ηχο -και σ'αυτο δεν ξερω αν οι ss πλησιαζουν τους λαμπατους. Θεμα ηχητικου γουστου βεβαια.)

 

Παντως sotos9 αν εχεις δωσει τοσα χρηματα σε λαμπατους και εισαι ανικανοποιητος μη φοβασαι να δωσεις καποιον εξοπλισμο και να παρεις εναν καλο ss. Μπορει κατα βαθος τετοιον ηχο να θες. Νομιζω το marketing των λαμπατων μας εχει κανει να νιωθουμε τυψεις αν δεν παιζουμε με λαμπατο, λες και μονο οι λαμπατοι μετρανε. Δεν ειναι ετσι. Πολλοι μεγαλοι κιθαριστες απο μεγαλες μπαντες ξεκινησαν να παιζουν με ss (πχ Παπαδοπουλος απο Τρυπες) και καποιοι εμειναν εθελοντικα σε αυτους (o Greenwood των Radiohead για βρωμικο ηχο παιζει Roland Jazz Chorus με πεταλια, ο Johnny Marr των the Smiths μου'ρθαν τωρα).

+1000

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με οσα λες..

Η λαμπα δινει αλλη αισθηση στο παιξιμο.

Ενταξει ειμαι και λιγο(πολυ)ψειρας.

Ολα παιζουν ρολο..κιθαρα,καμπινα,καλωδια,ενισχυτης,ηχεια..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάς και έχεις αδυναμία στον mesa δες εδώ(βγαίνω λίγο off  ::) )

 

http://www.youtube.com/watch?v=Qm_woaJ5yL0

Kαλα κανεις και βγανεις off  :D :D :D

Το εχω δει πριν καιρο,ο μαγκας κανει ωραιο βιντεο.

Και μ@μω!!

Τελικα μερικες φορες αναρωτιεμαι!! αξιζει να δινεις ενα καρο λεφτα για gear;;

Πλεον μπορεις να κανεις την δουλεια σου με πολυ λιγοτερα..

Ειδικα εαν μπλεξεις με high gain θελει πολυ ψαξιμο.

Προσωπικα μετα απο 25 χρονια στα κιθαριστικα κατεργα δινω μεγαλη βαση στην καμπινα και στην τελικη ενισχυση.. για μενα ειναι τα παντα.Οτι και να βαλεις θα παιξει καλα.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε περισσότερο ο λαμπάτος και στα καθαρά και στα βρώμικα.

Πιστεύω ότι ήταν πιο "ζωντανός" και πιο "λαμπερός" από τον solid state.  :)

 

Τώρα όσον αφορά τα διάφορα software όπως Guitar Rig και τα συναφή, έχω ασχοληθεί λίγο με τις free εκδόσεις κάποιων και ομολογώ ότι μπορείς να βγάλεις πάρα πολύ ωραίο ήχο. Αλλά για μένα αν δεν έχω μπροστά μου το real thing δεν μπορώ...  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο s,i,t παίζουν με τον  GK 250ML και με marshall καμπίνα,άμα δεις στο βίντεο wasted years πίσω από τον murray πάνω σε μια καμπίνα υπάρχει αυτός

gallien%20krueger%20250ml%20(1).jpg

 

Και στο s,son παίζουν με  GK 2000CPL preamp και  2100sel stereo poweramp head αν δεν κάνω λάθος

 

1.822872moreinstrumentadverts018.jpg

 

 

και τους ειχα για marshallατους αυτους τους δισκους  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου