Προς το περιεχόμενο

Βελτιωση δεξιου χεριου (πενας)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παντως φιλαρακι sorry κιολας αλλα δεν σε βλεπω να το εχεις παρει σοβαρα το θεμα ειδικα με οσα λες...για παραδειγμα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ την μια βδομαδα να εισαι...super οπως λες και στο πρωτο post και την αλλη να εχεις προβλημα.Αν πραγματικα εισαι σουπερ και εχεις την τεχνική αυτη δεν σε εγκαταλειπει και χρονια να τα παρατησεις...απλα σκουριαζεις λιγο και με λιγη εξασκηση επανερχεσαι...ειναι αυτο που λεμε muscle memory αν το ειχες δεν το χανεις ;).

 

Τι σημαινει αυτό? οτι δεν το εχεις...και πρεπει να κατσεις μεθοδικά να δουλεψεις επι ωρες και ωρες...κλιμακες,sequences,ξεκινημα με upstroke,ξεκινημα με downstroke,με καθαρο ηχο,με distortion,να ηχογραφεις τον εαυτο σου και να εισαι αντικειμενικός με τις δυνατοτητες σου κτλ κτλ κτλ.Οταν και αν φτασεις σε καποιο επιπεδο αυτο δεν χανεται.Προτεινω λοιπον ειτε να παρεις καποιο βιβλιο τυλφοσουρτη στυλ speed mechanics for lead guitar του Troy Stetina για να μην κανεις οτι γουσταρεις αλλα να ακολουθεις τυφλα οδηγιες...ειτε να πας σε δασκαλο αλλιως δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα.

 

xaxa.

Το βιβλιο το εχω παιξει.

Μαθηματα τα σταματησα εθελοντικα ,γιατι ο δασκαλος με πηγαινε σε επουσιωδη

και ειχα καλυτερο ηχο απο αυτον(πολυ γνωστος δασκαλος).

 

Απλα οταν ερχονται αυτα τα 3 notes per string pattern σαν να κολλαει η πενα και το μυαλο μου.Δεν μου αρεσει να σκεφτομαι για upstroke kai downstroke μιας και

αυτο το εκανα πριν 3 χρονια .Θελω να σκεφτομαι ηχο και μουσικη.Γιατι ξερω που καταληγει η υπερβολικη τεχνικη.

 

 

Επι πλεον το βιβλιο του stetina εχει ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ηχο.

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επι πλεον το βιβλιο του stetina εχει ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ηχο.

Πάρε τότε το DVD του Jeff Beck "Jeff Beck live at Ronnie Scott's" που έχει και πολύ ωραίο ήχο, είναι και πολύ μεγάλο μάθημα για το δεξί χέρι...και θα γλυτώσεις και από την πένα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τότε το DVD του Jeff Beck "Jeff Beck live at Ronnie Scott's" που έχει και πολύ ωραίο ήχο, είναι και πολύ μεγάλο μάθημα για το δεξί χέρι...και θα γλυτώσεις και από την πένα ;)

 

σε ευχαριστω .να σαι καλα.

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxa.

Το βιβλιο το εχω παιξει.

Μαθηματα τα σταματησα εθελοντικα ,γιατι ο δασκαλος με πηγαινε σε επουσιωδη

και ειχα καλυτερο ηχο απο αυτον(πολυ γνωστος δασκαλος).

 

Απλα οταν ερχονται αυτα τα 3 notes per string pattern σαν να κολλαει η πενα και το μυαλο μου.Δεν μου αρεσει να σκεφτομαι για upstroke kai downstroke μιας και

αυτο το εκανα πριν 3 χρονια .Θελω να σκεφτομαι ηχο και μουσικη.Γιατι ξερω που καταληγει η υπερβολικη τεχνικη.

 

 

Επι πλεον το βιβλιο του stetina εχει ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ηχο.

 

To βιβλίο το χεις παιξει(μαλλον το ξεφυλισσες εκτος και αν θες να μας πεις οτι μελετησες για ωρες τις ασκησεις επαιξες και το flight of the bumblebee και ακομα εχεις προβλημα με την πενα ::))

 

 

Ο Stetina ειχε ασχημο ηχο οπως και ο  δάσκαλός σου-ο διάσημος- αλλα εσυ εχεις καλυτερο( ε καλα μπροστα στον λύδιο)....

 

Εγω θα σου ελεγα να πας στο δελφιναριο να ζητησεις δουλεια απο τον Σεφερλή....το εχεις ;D...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν σου αρεσει ο ηχος του στετινα τι να πω.

 

Το flight o the bumblee ποτε δεν μου κεντρσε το ενδιαφερον και ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ

να παιξω κατι που δεν με εκφραζει.

Αν ποτε με ενδιαφερει θα το κανω.

Προς το παρον δυο καλες συμβουλες εχω παρει ,καποιες στην αρχη και εκεινη για το jeff beck.

 

Τις ασκησεις του στετινα τις μελετουσα επιμελως τα προηγουμενα καλοκαιρια.Δεν μου αρεσαν ρε φιλε.Πολυ μεταλο τεχνικες

 

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν σου αρεσει ο ηχος του στετινα τι να πω.

 

Το flight o the bumblee ποτε δεν μου κεντρσε το ενδιαφερον και ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ

να παιξω κατι που δεν με εκφραζει.

Αν ποτε με ενδιαφερει θα το κανω.

Προς το παρον δυο καλες συμβουλες εχω παρει ,καποιες στην αρχη και εκεινη για το jeff beck.

 

Τις ασκησεις του στετινα τις μελετουσα επιμελως τα προηγουμενα καλοκαιρια.Δεν μου αρεσαν ρε φιλε.Πολυ μεταλο τεχνικες

 

 

Tις ασκησεις δεν τις κανεις γιατι σου αρεσουν αλλα γιατι πρεπει και γιατι εξυπηρετουν συγκεκριμενους σκοπους.Ειναι σαν να λεει ο ποδοσφαιριστης εγω δεν θα κανω ποτε drills τεχνικής αλλα θα μαθω παιζοντας ποδοσφαιρο.....ξεχνα το....οσο για τον jeff beck....ανοιξες ενα θεμα για το πως θα βελτιωσεις την πενα και κατεληξες οτι θα μελετησεις τον jeff beck που ΔΕΝ χρησιμοποιει πενα.....πολυ λογικο το κοβω ::).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφησε τους αυτούς pane. Άκου προσεκτικά αυτό που θα σου πω εγώ.

 

" Δώσε προσοχή όχι μόνο στην καλλιέργεια  της γνώσης αλλά και στην καλλιέργεια των αρετών της καρδιάς, έτσι ώστε στο τέλος της εκπαίδευσής σου να είσαι όχι μόνο επαρκής (κιθαρίστας)αλλά κι ένα ζεστό και συμπονετικό άτομο και καλύτερος κιθαρίστας."

 

The Dalai Lama.

 

Επίσης να επαναλαμβάνεις τρεις φορές τη μέρα το παρακάτω.

 

Οποτε συνδέομαι με κάποιον

Είθε να θεωρώ τον εαυτό μου τον χαμηλότερο όλων

Και να κρατώ τον Αλλο ανώτερο όλων

Στα κατάβαθα της καρδιάς μου.

 

Ετσι θα σπάσει ο καρπός.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το πρόβλημα της πένας το έχω και εγώ όταν δεν είμαι γενικότερα σε θέση να παίξω σωστά.

 

Έκανα ασκήσεις για το αριστερό και ήρθε στα ίσια του και το δεξί(όταν λέω ασκήσεις εννοώ τα πάντα ακόμα και απαλές μπαλάντες).

 

Το μόνο εξτρά που έκανα για το δεξί είναι κάτι παρόμοιο με αυτό (εισαγωγή 0,09)

 

 

Το όλο θέμα είναι να παίζεις σωστά και καθαρά,αυτό θα το πετύχεις με αργή ταχύτητα με μετρονόμο και σιγά σιγά η ταχύτητα θα ανεβαίνει.

Το αποτέλεσμα θα έρθει μετά από λίγο και θα δεις ότι σε νορμάλ ταχύτητα θα παίζεις άνετα,σωστά καθαρά και θα είναι το παίξιμό σου πιό "σταθερό".

 

Αν πας με την μία για γρήγορα το μόνο που θα πετύχεις θα είναι να χάνεσαι στο παίξιμο,να  ζορίζεσαι,να ζορίζεις τα χέρια σου(και από την κούραση τα χέρια γίνονται δυσκίνητα,κάτι που δεν το θέλεις).

Ενώ με το αργό στην αρχή εσύ θα ελέγχεις το παίξιμό σου όπως εσύ το θέλεις.

 

Ακόμα και ο Vai αυτό συστήνει

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

The Dalai Lama.

 

 

Φίλως λες μπούρδες,ο δάσκαλός μου ο Superfunk που κατάγεται απ τη ζώνη του Ισημερινού, με έμαθε ήδη το κόλπο του Βεζούβιου και ο καρπός μου είναι χαλαρός.............χώρια που ενεργούμαι κανονικά πλέον

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου