Προς το περιεχόμενο

Βελτιωση δεξιου χεριου (πενας)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τιποτα δεν χρειαζεται.Παω στοιχημα ακομη και αν δεν μου μαθαινε καποιος πριν απο 5 χρονια την πεντατονικη,εγω ο ιδιος θα την ειχα χαρτογραφησει ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ,και μαλιστα ισως να ειχα μια εντελως διαφορετικη προσεγγιση απο αυτη που εχω τωρα.

 

Γιατι το μονο πραγμα που σε διδασκει ειναι ο ηχος ο ιδιος.

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τιποτα δεν χρειαζεται.Παω στοιχημα ακομη και αν δεν μου μαθαινε καποιος πριν απο 5 χρονια την πεντατονικη,εγω ο ιδιος θα την ειχα χαρτογραφησει ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ,και μαλιστα ισως να ειχα μια εντελως διαφορετικη προσεγγιση απο αυτη που εχω τωρα.

 

Γιατι το μονο πραγμα που σε διδασκει ειναι ο ηχος ο ιδιος.

 

Οκ σεβαστή η άποψη,το αν σε οφελίσει ή όχι θα το μάθεις στην πορεία.

 

Με το βίντεο τι θα γίνει θα το ανεβάσεις?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλημερα σας,

 

Το γεγονος πως καποιος σου εμαθε την πεντατονικη η οποιαδηποτε αλλη με εναν τροπο δεν σημαινει πως δεν μπορεις τωρα, μετα απο πεντε χρονια, η δεκα η εικοσι, να την χαρτογραφησεις με εναν τελειως διαφορετικο τροπο, με μια τελειως αλλη προσεγγιση. Οχι μονο γινεται, αλλα εχει και πλακα.

 

Μια ερωτηση...μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις οταν λες...runs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε pipityri  :-* έκανες φοβερή ανάλυση των "διαδικασιών" που παρεμβάλονται από την μελέτη στον αυτοσχεδιασμό.

Προσκυνώ.

Καλωσήρθες!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην εχεις μπερδεψει την κολαση.Το θεμα λεει για βελτιωση δεξιού χεριού  και εσυ το πας αλλου....στο τι σου αρεσει και τι οχι....δεν σου αρεσουν τα 3 note per string runs? μη τα παιζεις βρε αδερφε δεν βλεπω που ειναι το προβλημα.Θες ποιο angular lines? Ε κατσε και κανε τοτε οτι και ο μεγιστος Carl Verheyen(εκτος βεβαια και αν εχεις καλυτερο ηχο ΚΑΙ απο αυτον ::)).Παιζε χωρις κλιμακες ακολουθωντας τα intervals(διαστήματα).Βεβαια και αυτη ακομα η παιχτουρα εχει παραδεχτει οτι στην ουσια δεν αυτοσχεδιάζει...φτιαχνει τα lines του εκ των προτερων...απλα φαινονται στον ακροατή φρεσκα γιατι δεν ειναι ενα μπαραζ απο ματζορε και μινορε δευτερες(συνεχομενες νοτες) που εχει συνηθισει να ακουει αλλα ποιο μεγαλα interval που ακουγονται φρεσκα και fusionοειδή.

 

Το βασικο σου προβλημα αν θες την γνωμη μου δεν ειναι η τεχνική αλλα το γεγονος οτι νομιζεις οτι ξερεις παραπανω πραγματα απο αυτα που πραγματικά ξέρεις.Και αυτο ειναι οτι χειροτερο....γιατι κοβω το κεφαλι μου οτι ουτε καλυτερο ηχο απο Stetina εχεις και απο τον "γνωστό" δασκαλό σου ουτε οτι παιζεις κομματια πολυ δυσκολοτερα απο αυτα που θεωρεις shredding.Σαν αυτους που πανε στα idols...γκαρίζουν και ενω ολοι γελανε αυτοι ειναι πεπεισμενοι οτι εχουν φωναρα.

 

Θες τωρα να μπορεις να παιζεις αυτα που ακους στο κεφάλι σου με ευκολιά? Θες σοβαρο eartraining.Τοσο απλα...αλλα οπως ολα θελει επιμονη και εσυ οπως σε κοβω εισαι απο τους τυπους που στην μεση της εξασκησης θα σταματησεις και θα αρχισεις τις φιλοσοφιες για το  πως η εντατική εξασκηση σκοτωνει την δημιουργική διαδικασία η πως επηρρεαζει αρνητικα το...τσι σου και κανει την πενα να....τρεμει ;D.

 

Θες δεν θες μια ειναι η αληθεια παντως....99% perspiration 1% inspiration.Οποιος καταλαβε καταλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην εχεις μπερδεψει την κολαση.Το θεμα λεει για βελτιωση δεξιού χεριού  και εσυ το πας αλλου....στο τι σου αρεσει και τι οχι....δεν σου αρεσουν τα 3 note per string runs? μη τα παιζεις βρε αδερφε δεν βλεπω που ειναι το προβλημα.Θες ποιο angular lines? Ε κατσε και κανε τοτε οτι και ο μεγιστος Carl Verheyen(εκτος βεβαια και αν εχεις καλυτερο ηχο ΚΑΙ απο αυτον ::)).Παιζε χωρις κλιμακες ακολουθωντας τα intervals(διαστήματα).Βεβαια και αυτη ακομα η παιχτουρα εχει παραδεχτει οτι στην ουσια δεν αυτοσχεδιάζει...φτιαχνει τα lines του εκ των προτερων...απλα φαινονται στον ακροατή φρεσκα γιατι δεν ειναι ενα μπαραζ απο ματζορε και μινορε δευτερες(συνεχομενες νοτες) που εχει συνηθισει να ακουει αλλα ποιο μεγαλα interval που ακουγονται φρεσκα και fusionοειδή.

 

Το βασικο σου προβλημα αν θες την γνωμη μου δεν ειναι η τεχνική αλλα το γεγονος οτι νομιζεις οτι ξερεις παραπανω πραγματα απο αυτα που πραγματικά ξέρεις.Και αυτο ειναι οτι χειροτερο....γιατι κοβω το κεφαλι μου οτι ουτε καλυτερο ηχο απο Stetina εχεις και απο τον "γνωστό" δασκαλό σου ουτε οτι παιζεις κομματια πολυ δυσκολοτερα απο αυτα που θεωρεις shredding.Σαν αυτους που πανε στα idols...γκαρίζουν και ενω ολοι γελανε αυτοι ειναι πεπεισμενοι οτι εχουν φωναρα.

 

Θες τωρα να μπορεις να παιζεις αυτα που ακους στο κεφάλι σου με ευκολιά? Θες σοβαρο eartraining.Τοσο απλα...αλλα οπως ολα θελει επιμονη και εσυ οπως σε κοβω εισαι απο τους τυπους που στην μεση της εξασκησης θα σταματησεις και θα αρχισεις τις φιλοσοφιες για το  πως η εντατική εξασκηση σκοτωνει την δημιουργική διαδικασία η πως επηρρεαζει αρνητικα το...τσι σου και κανει την πενα να....τρεμει ;D.

 

Θες δεν θες μια ειναι η αληθεια παντως....99% perspiration 1% inspiration.Οποιος καταλαβε καταλαβε.

 

Ρε φιλε,σοβαρα και μεταξυ μας,σου αρεσει το βιβλιο του stetina?

Εγω μελετουσα πολλες ωρες.Μεχρι που καταλαβα οτι μελεταω ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

και οχι αυτα που θα με κανουν να παιζω μια φραση-να αισθανομαι-να παιζω την επομενη και να ξανααισθανομαι.

 

Μελετουσα την ιδια φραση σε τριχορδα ,τετραχορδα κτλ. 2-3-2,3-2-2,2-2-3.

Και αναρρωτιεμαι αν εκανε καλο ή οχι μιας και παντα αφοιμοιωνα ΜΟΝΟ τις δικες μου φρασεις ανεξαρτητα απο τη δομη τους στην ταστιερα.

 

Απο το stetina εχω ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΟ  και πολλα αλλα παιδια φανταζομαι απο εδω μεσα εχουν καλυτερο ηχο απο το στετινα..

Και απο το δασκαλο μου φυσικα .Μιας και η αλλοτριωση του($$$$$) αντανακλα στο παιξιμο του.Γιατι αυτο λεγεται δικαιοσυνη.

 

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω μελετουσα πολλες ωρες.Μεχρι που καταλαβα οτι μελεταω ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

και οχι αυτα που θα με κανουν να παιζω μια φραση-να αισθανομαι-να παιζω την επομενη και να ξανααισθανομαι.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλαράκι πραγματικά διαβάζω αυτά που έχουν γραφτεί εδώ και με έχεις μπλέξει εντελώς.. τι ακριβώς εννοείς έχεις καλύτερο ήχο από τον Stetina?

Συγκρίνεις ασκήσεις με μελωδίες και αυτοσχεδιασμό. Είναι 2 εντελώς ξεχωριστά πράγματα, το ένα το κάνεις για να βελτιώσεις τεχνική και το άλλο γιατί θέλεις να εκφράσεις κάτι. Απλά το πρώτο σε βοηθάει να καταφέρεις να παίξεις πιο άνετα αυτό που θέλεις να εκφράσεις. Κανείς εδώ δεν σου πρότεινε να το πάρεις σαν βάση για ιδέες κτλ.

 

Μάλλον πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θες να βελτιώσεις και να επικεντρωθείς σε αυτό. Αυτά που σου γράφει ο Dreamdancer έιναι 100% σωστά..διάβασε τα λίγο πιο προσεκτικά και δεν θα χάσεις.

 

( όλα τα παραπάνω με πολύ φιλικές προθέσεις  :) :) )

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα παντα , θεωρω οτι ο ήχος δεν συγκρινεται , δεν υπαρχει καλυτερος και χειροτερος...

Ειναι κατι πολυ υποκειμενικο και οπως ολοι ξερουμε μερικα απο τα καλυτερα τραγουδια(αλμπουμ,γκρουπ , γενικοτερα) ειχαν ¨"κακο" ηχο που ομως αρεσε σε ολους μας....

 

My opinion...

 

Οτι δεν σου ακουγεται καλο... Παιζε το συνεχεια μεχρι να γινει καλυτερο....

Και γενικα μην ακους αλλους ... ΑΚου τον ενισχυτη σου και προσπαθησε να καταλαβεις τι θελει να σου πει....

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου