Προς το περιεχόμενο

Mod για Ενισχυτές στην Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα και απο μένα.Τον έχω ακούσει τον ίδιο σε έναν φίλο, σε κεφάλι μαζί με κλειστή καμπίνα 2x12 με vintage30 και είχε πάρα πολύ gain.Γενικά το να το βάλεις στο 10(gain) δεν έχει νόημα γιατί το μόνο που θα κερδίσεις θα είναι να λασπώνει.Δοκίμασε τον με διάφορα μεγάφωνα ή καμπίνες αν έχεις τη δυνατότητα να δείς μήπως βρείς λύση χωρίς να τον πειράξεις.Αν πάλι όχι, το ρισκάρεις με μόντες.Αν δε βρείς ούτε εκεί άκρη ίσως να μην είναι αυτό που ζητάς απο ευελιξία gain σε ενισχυτή.Υπάρχουν και ποιο γκαζωμένοι marshall (πχ jvm που έχουν γραφτεί άπειρες κριτικές εδώ στο forum) ή και ακόμα και στο ίδιο στυλ ο (κατά την προσωπική μου άποψη) ΠΟΛΥ καλύτερος απο όλες τις απόψεις mesa boogie stiletto.Καλή επιλογή πάντως είναι και κάποιο απο τα ποιοτικά boost (όπως το suhr που σου πρότεινε ο sotos) τα οποία κάνουν μεγάλη διαφορά.

 

Έχω αλλάξει ηχείο από αυτό το σάπιο που είχε σε celestion v30 και δεν είδα μεγάλη διαφορά ακούγετε μεν πιο ζεστός ο τόνος αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Επίσης έχω πειραματιστεί  με διάφορες λάμπες nos kai cp και με το Bias.

Ο ενισχυτής είναι πολύ καλός για blues και για classic rock προς το hard αλλά δεν είναι για μεταλ κατά την γνώμη μου.

Ξέρω ότι οι messa γαμάνε αλλά είμαι marshallakias.... τι να κάνουμε

Έχω ακούσει JVM και είναι ο καλύτερος Marshall της νέας γενιάς.

Πάντως μονταρισμένοι plexi marshall από τους παλιούς είναι πολύ κανόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αλλάξει ηχείο από αυτό το σάπιο που είχε σε celestion v30 και δεν είδα μεγάλη διαφορά ακούγετε μεν πιο ζεστός ο τόνος αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Επίσης έχω πειραματιστεί  με διάφορες λάμπες nos kai cp και με το Bias.

Ο ενισχυτής είναι πολύ καλός για blues και για classic rock προς το hard αλλά δεν είναι για μεταλ κατά την γνώμη μου.

Ξέρω ότι οι messa γαμάνε αλλά είμαι marshallakias.... τι να κάνουμε

Έχω ακούσει JVM και είναι ο καλύτερος Marshall της νέας γενιάς.

Πάντως μονταρισμένοι plexi marshall από τους παλιούς είναι πολύ κανόνια.

 

Δυστηχώς απο μόντες δεν έχω εμπειρία για να σου πώ.Ο stiletto είναι τελείως marshall στον ήχο αλλά πιο καθαρός στα clean, και το fluid drive του είναι θανατηφόρο για γκάζια.Εμένα πάντως μ'άρεσε πολύ ο ενισχυτής σου.Έχεις δοκιμάσει να τον συνδέσεις με καμιά κλειστή καμπίνα (μάλλον δεν θα είναι η λύση που θές αλλά δε χάνεις τίποτα);Αν είσαι κοντά πειραιά πάντως εγώ έχω μια Marshall κλειστή (σε ένα στούντιο που κάνουμε πρόβες) και 1-2 καλά boost να δείς μήπως σου λείπει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Μιλα και με τον Παναγιωτη Κουρμπη. Φτιαχνει εξαιρετικους ενισχυτες και ειναι γνωστης. Απλα μην σε αποθαρυνει (παλιας σχολης γαρ) επειδη ο jcm2000 ειναι "πλακετατος" και οχι p2p.... Ολοι οι ενισχυτες που φτιαχνει ειναι p2p και γενικως εχει και καλες ιδεες για μοντες και ειναι σε θεση να υλοποιησει οτι του ζητησεις.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι φαν τον πεταλιών σε ακριβούς ενισχυτές

Μπορει να μην εισαι fan αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν παιζουν καλυτερα και κακος δεν δοκιμαζεις.

Anyway, θα συμφωνησω με εναν φιλο που προτεινει τον Κουρμπη(δεν εχω ακουσει κατι δικο του)αλλα λενε οτι κανει καλη δουλεια.Εφοσον εισαι στην Αθιηνα βολευει.

Στην θεση σου θα εβαζα kt-88 αφου γουσταρεις γκαζι και δεν θελεις πεταλια.

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται παράδοξο να αρνείται κάποιος δογματικά να βάλει πετάλι σε "ακριβό ενισχυτή", αλλά να μην έχει ενδοιασμούς να τον δώσει σε κάποιο τεχνικό να τον μοντάρει... Δηλαδή να κάνει κάτι απείρως περισσότερο επεμβατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται παράδοξο να αρνείται κάποιος δογματικά να βάλει πετάλι σε "ακριβό ενισχυτή", αλλά να μην έχει ενδοιασμούς να τον δώσει σε κάποιο τεχνικό να τον μοντάρει... Δηλαδή να κάνει κάτι απείρως περισσότερο επεμβατικό.

+10000

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου