Προς το περιεχόμενο

''Eνα παιδι''


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα ομως να ισχυριστω οτι τιποτα κατα τη δημιουργια δεν ηταν επιτηδευμενο.Ολα βγηκαν νερο χωρις βια και σκεψη.Απ την ωρα που συνετεθη και γραφτηκαν οι στιχοι,ως την ωρα που ηχογραφηθηκε.

 

Γι' αυτό είπα "αν δεν ήξερα ποιός το έστησε".

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) το συγκεκριμένο στύλ έχει στιγματιστεί από την σωρεία κουλτουριάρηδων-wannabe "καλλιτεχνών" οπότε μόλις ακούσεις ακουστική και οι πρώτες λέξεις είναι "ένα παιδί με ένα ποδήλατο" αρχίζουν και χτυπάνε καμπανάκια. Μπορεί οι στίχοι να έχουν να πούν κάτι και η μουσική επίσης αλλά δεν ξέρω πόσο μπορεί κανείς να διαθέσει την προσοχή του για κάτι τέτοιο όταν οι πιθανότητες να είναι μαλακία είναι μεγάλες. Και μην ξεχνάς ότι εμείς εδώ σε ξέρουμε και την προσοχή την έχεις δεδομένη. Οι απόξω όμως;

 

Αν η εισαγωγή είχε κάτι διαφορετικό, μην με ρωτάς τι, ίσως να τράβαγε το ενδιαφέρον εξαρχής.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) το συγκεκριμένο στύλ έχει στιγματιστεί από την σωρεία κουλτουριάρηδων-wannabe "καλλιτεχνών" οπότε μόλις ακούσεις ακουστική και οι πρώτες λέξεις είναι "ένα παιδί με ένα ποδήλατο" αρχίζουν και χτυπάνε καμπανάκια.

Σ αυτο εχεις δικιο... :-\

 

Οσο αφορα τον ''νεωτερισμο'' που ισως θα μπορουσε να εχει στην αρχη τουλαχιστον,χωρις να ισχυριζομαι οτι ηταν η καλυτερη επιλογη,θα εκφρασω την αποψη οτι σιχαινομαι τα...''Να βαλουμε εναν ηχο που...δεν εχει ακουστει''

''Κανα συνθι ή καμια κιθαρα με εφε να τραβηξει την προσοχη''..

Το παραπανω ειναι αυτο που εγω θεωρω επιτηδευμενο.

Μια κιθαρα..πρεπει να ειναι κιθαρα.Λεω εγω...

Ισως να φταιει το οτι δεν ειμαι καθολου των πειραματισμων.

 

Παντως νομιζω οτι συζηταμε πανω σ ενα θεμα που δεν εχει ακρη:Το θεμα ''αισθητικη''. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου άρεσε. Βασικά δεν μου άρεσε καθόλου. Αν δεν ήξερα ποιός το έστησε θα έλεγα ότι είναι επιτηδευμένο τόσο μουσικά, όσο στιχουργικά, ακόμα και η φωνή. Τεχνικά άρτιο σίγουρα αλλά το περιεχόμενο  :-\

Δεν είμαι σε θέση να σου δώσω συμβουλή όμως κατά την γνώμη μου stick to the plan.

Sorry dude.

 

Αυτό δεν είναι καλό, κακό είναι. Καλό θα ήταν αν είμασταν στην δεκαετία του 90.

 

Όχι δεν του πάει. Το ότι είναι Έλληνας δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα.

 

My 2 drachmas.

 

Ε καί;Σταματήστε ν ακούτε μουσική με στερεότυπα και απλά απολαύστε την.Και ακόμα χειρότερα σταματήστε να μπαίνετε στο τριπάκι να αναλύετε αυτό που ακούτε.Όταν ακούτε ένα κομμάτι μην μπαίνετε σε analysis mode όπως κάνουν αρκετοί Audio Engineers συνήθως άθελά τους.Εμένα μ άρεσε το κομματάκι ειδικά εκεί που χώνονται οι ηλεκτρικές ;D ;D ;D το καλύτερό μου 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν το έκανες για τα $$$$, πολύ καλά έκανες.

 

Αν όχι....STOP IT!

 

(ΆΨΟΓΟ για το είδος του, αλλά ΕΜΑΣ ΔΕΝ μας αρέσει το είδος)  :P ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έκανες για τα $$$$, πολύ καλά έκανες

 

πια $$$$ ρε αρχηγε μου.... ;D...αν δεν εισαι χοντρος με πτανακι και να τραγουδας χιπ χοπ ΞΕΧΝΑ τα τα λεφτα....στο Greece εισαι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

πια $$$$ ρε αρχηγε μου.... ;D...αν δεν εισαι χοντρος με πτανακι και να τραγουδας χιπ χοπ ΞΕΧΝΑ τα τα λεφτα....στο Greece εισαι...

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Που ξέρω γω  ρε συ Αφεντικό! ;D ;D ;D

Μπορεί να γραψε κάνα σάουνττρακ για την Μιρέλλα Παπαοικονόμου (τα κάμει αυτά ο ξάδερφος) . ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω τι μου 'ρθε ?

 

Μπορεί να με βρήκε σε περίεργη φάση το κομμάτι δε ξέρω .... Ίσως είναι ότι ο γιος μου ΔΕΝ βρίσκει καρφιά να του καρφωθούν στο πόδι γιατί έχουν βάλει αυτό το γαμωτάπητα στις κούνιες.

 

Το κομμάτι μου'βγαλε μια αίσθηση ευγνωμοσύνης που πρόλαβα ''γειτονιά'' , κρυφτό , αμπάριζα , ποδήλατα στους δρόμους , γκομενίζματα μέσα στα γιαπιά και πολλά άλλα . Νοσταλγία και συγκίνηση ρε Σταύρε

 

Άραγε τα παιδιά που μεγαλώνουν τώρα θα καταλάβαιναν τίποτα απ'όλα αυτά αν άκουγαν το κομμάτι σε 20 χρόνια ??  ::) ..... Ντεμεκ προβληματισμός θα μου πεις .... τα παιδιά είναι πάντα παιδιά ...... δε ξέρω .

 

φιλιά

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μπορεί να γραψε κάνα σάουνττρακ για την Μιρέλλα Παπαοικονόμου (τα κάμει αυτά ο ξάδερφος) . ;D ;D ;D

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Tι να κανω..ειμαι αισθηματιας παιδης...

 

Δεν ηταν κερδοσκοπικο το κινητρο..φλασια ηταν γιατι...

 

Το κομμάτι μου'βγαλε μια αίσθηση ευγνωμοσύνης που πρόλαβα ''γειτονιά'' , κρυφτό , αμπάριζα , ποδήλατα στους δρόμους , γκομενίζματα μέσα στα γιαπιά και πολλά άλλα . Νοσταλγία και συγκίνηση ρε Σταύρε

 

Ο Παιχταρας το πιασε και δεν ειναι τζαμπα προβληματισμος.Ισα ισα.Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.Αρκετα προβληματιζομαστε με τον bridge μαγνητη... ;D

Και για να πω και τ αλλο μιας και ειμαι συναισθηματιας,το κομματι το γραψα διαπιστωνοντας τα απλα που κανουν ευτυχισμενη την κορη μου.

Οσο για τη ζωη που δε λεει ν αλλαξει,δεν ειμαστε δυστυχισμενοι αλλα ειμαστε αχαριστοι και οποιος ειναι ικανοποιημενος 100% να σηκωσει το χερι.

 

Τεχνικη παρατηρηση:

Χθες που πηγα να γραψω φωνητικα,βαζω το λαμπατο πυκνωτικο και κατι ειχε.Η το τροφπδπτικο η θελει αλλαγη η λαμπα...Εστελνε θορυβο και κακο σημα.

Επειδη μ ετρωγε να γραψω...εβαλα ενα SM58 μεσα απο το 5051 παντα.

Ρε ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΓΡΑΨΕ με λιγο eq απ την κονσολα.. :-X

Ασε που χε μια ησυχια μουρλια γιατι ηταν απ εξω η κορη με 4 φιλες της 6 χρονων και παιζανε στο κοντρολ ρουμ..... :D

ΠΑΝΙΚΟΣ λεμε... ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταυρο (εαν μου επιτρεπεις), χρονια ειχα να ακουσω τετοια κομματαρα...φοβερη ενορχηστρωση, παιξιμο, μελωδικες γραμμες, φωναρα. Μπορει να σκορπιονιζει λιγο, γενικα να παραπεμπει καποια χρονια πισω, αλλα το κομματι εχει αληθεια και ψυχη κι αυτο ειναι το πιο σημαντικο. Στο κατω-κατω, δε μπορουμε να γραψουμε ολοι τετοιες τραγουδαρες, ακομα κι αν παρεπεμπαν σε κατι αλλο.

 

(βεβαια, δεν λεω πως ο,τι ειναι αληθινο ειναι απαραιτητα και καλο, υπαρχουν απειρα παραδειγματα για το αντιθετο. Απλως, εδω κατ'εμε συνυπαρχει η αληθεια με την αισθητικη)

 

Το σολο ειναι ΣΟΛΑΡΑ!!

 

Η φωνη ΦΩΝΑΡΑ,

 

και προκειται για ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ!!

 

Επισης, μου αρεσει που εβγαλες τις κιθαρες μπροστα, ωστε να μην παραπεμπει σε ελληνικη ποπ-ροκ μπαλαντα των 90'ς-00'ς, αλλα να ειναι ροκ, οπως εσυ το αισθανθηκες.

 

Το μονο που επιδεχεται βελτιωσης συμφωνα με τη δικη μου αισθητικη, ειναι λιγο η προφορα σου στα ελληνικα, ξερεις το "παχιο" λαμδα και κανα "βλαχικο" που σου εχει ξεφυγει, αλλα εαν κρινω απο το γενικοτερο ταλεντο σου, ειναι κατι που εαν θες το διορθωνεις πανευκολα.

 

EDIT: τωρα που το ξανακουω με παραπεμπει και σε Βασιλη, στην "καλη" εποχη που εβγαζε τις κομματαρες με τους μουσικαραδες. Ιδιως οι μπασογραμμες νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Tι να κανω..ειμαι αισθηματιας παιδης...

 

Δεν ηταν κερδοσκοπικο το κινητρο..φλασια ηταν γιατι...

Ο Παιχταρας το πιασε και δεν ειναι τζαμπα προβληματισμος.Ισα ισα.Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.Αρκετα προβληματιζομαστε με τον bridge μαγνητη... ;D

Και για να πω και τ αλλο μιας και ειμαι συναισθηματιας,το κομματι το γραψα διαπιστωνοντας τα απλα που κανουν ευτυχισμενη την κορη μου.

Οσο για τη ζωη που δε λεει ν αλλαξει,δεν ειμαστε δυστυχισμενοι αλλα ειμαστε αχαριστοι και οποιος ειναι ικανοποιημενος 100% να σηκωσει το χερι.

 

Τεχνικη παρατηρηση:

Χθες που πηγα να γραψω φωνητικα,βαζω το λαμπατο πυκνωτικο και κατι ειχε.Η το τροφπδπτικο η θελει αλλαγη η λαμπα...Εστελνε θορυβο και κακο σημα.

Επειδη μ ετρωγε να γραψω...εβαλα ενα SM58 μεσα απο το 5051 παντα.

Ρε ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΓΡΑΨΕ με λιγο eq απ την κονσολα.. :-X

Ασε που χε μια ησυχια μουρλια γιατι ηταν απ εξω η κορη με 4 φιλες της 6 χρονων και παιζανε στο κοντρολ ρουμ..... :D

ΠΑΝΙΚΟΣ λεμε... ;D

 

 

Συμφωνώ φίλε freerock σε ότι λες.Έχουμε καταντήσει υπερκαταναλωτικοί και "δήθεν" και δεν ασχολούμαστε με την ουσία.Όσον αφορά το 5051 της TL Audio χρησιμοποίησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου