Προς το περιεχόμενο

Νεα Yamaha synths: MOXF6 & MOXF8


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Δεν ξερεις τι χανς Bill. Σκεψου το. Αν θες βοηθεια, εδω ειμαι. Οπως ειχα βοηθησει παλια εναν αλλο φιλο (μιλαω για εποχες 80ς) που ειχε λυσσαξει να μαθει κιθαρα και ηταν μαλιστα στο παρα πεντε να αγορασει μια, ωσπου του εδωσα 3-4 κασετες/αλμπουμς του Jean Michel Jarre.

Αυτα πισω στα 80s. Σημερα, το 2013, ο φιλος μου ακομα παιζει επαγγελματικα σε μαγαζια σαν...πληκτρας. ;D ;D

 

Κάποια στιγμή σίγουρα θα ασχοληθώ,προς το παρόν η κιθάρα με έχει κερδίσει! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 297
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπορεις να συνδυασεις και τα δυο, δεν βλεπεις τους συναδελφους σου John McLaughlin, Pat Metheny & Allan Holdsworth? Εχουν ξετιναξει το MIDI και τις synth guitars. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια ακριβώς απάντηση είχα δώσει πριν πολλά χρόνια αλλά και πολύ πρόσφατα σε κάποιον πολύ γνωστό.

Άσε που το hardware το εμπιστεύομαι πιο πολύ, σε live καταστάσεις και όχι μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δημιουργία μουσικής στο σπιτι τους προδίδω χαλαρά, τους καταδίδω κι όλας. Προσωπικά μου είναι τελείως αχρηστα τα hardware synths γι αυτο το σκοπό χρόνια τώρα.

 

Για αλλες χρησεις (live κλπ) και εγω λεω οτι το hardware rules ακομα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως για το θεμα της δομης του performance, (τωρα εδω μπορει να πω και καμμια ανακρίβεια γιατι δεν ενθυμουμαι και καλα, sorry) θυμάμαι οτι η yamaha το προσεγγιζει σε γενικες γραμμες οτι δινει π.χ.  4 parts τα οποια εχουν το καθενα την δυνατοτητα να παιρνουν τα voice με τα εφφε τους και τις ρυθμισεις τους, και ολο το performance να περναει απο τα master fx , το equalizer κλπ νομιζω και απο τα arpeggiator που μπορουν να ανατεθουν σε καθε part, δεν ειμαι σιγουρος. Τωρα απο το performance mode δεν θυμαμαι απο το παλιο motif που ηξερα αν μπορεις να μπεις στο καθε part να αλλαξεις παραμετρους fx και τετοια η πρέπει να πηγαινεις στο καθε voice απο το voice mode, βασικα δεν θυμαμαι τιποτα γι αυτο μην βαρεσετε

Η korg το προσεγγιζε διαφορετικα δινοντας στα 8 part την δυνατοτητα να περνας τα programms με τις ρυθμισεις τους απο το programm mode ξερα και απο εκει και περα να παιζεις με την αναθεση των inserts στο καθε part αλλα και των master, total , eq και τα send -return που επιθυμεις για το καθε part ξεχωριστα.

Θυμαμαι απλα τοτε που το εψαχνα και τα ειχα πιο φρεσκα οτι ο τροπος της korg μου φαινοταν πιο πρακτικος και πολυμορφικος , οπως και η δομη με τα κουτακια στο display πιο καταννοητη και προσιτη ωστε να κανεις επιτοπου αλλαγες και ρυθμίσεις (αν πια εισαι τοσο ψείρας)

 

Τελος αυτο που θα με προβληματιζε στην τελικη αγορα γιατι περαν απο το σπιτι θα το θελω και για εξω αλλα και για να αντικαταστησει τα υπολοιπα ως controller και audio interface στο pc ειναι προσωπικο με θεμα αλλα υπαρκτό.

 

Με βρισκω πιο εκφραστικο στο bending με το joystick απο οτι το wheel και εχω συνηθησει πολυ τα τελευταια χρονια, δεν μπορουσα ποτε να ειμαι τοσο εκφραστικος με το wheel και αυτο θα ειναι ενα θεμα. Βεβαια το προσωποποίησα σε σχεση με το σκοπο του thread αλλα who cares, παρεα κανουμε :-)

 

Δεν του βαζαν ενα joystick εκει να κανω τη δουλεια μου :-)

 

Βασικα δεν του βαζαν και μια d-beam, sampler και  variphrase που με τρελαινει λολ

Εγω περιμενω να βγαλουν το variphrase σε software, που θα παει, δεν θα το βγάλουν :-) χρονια..... έχουμε

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και τα 4 parts μιά χαρά είναι για live. Κάνεις δουλειά, άμα θες...

Αν θες παράλληλα και ευέλικτο controller, ειδικά για ζόρικο live με πλήρη έλεγχο και εξωτερικών συσκευών, το μόνο που βλέπω είναι το Fantom-G και το Χ σαν "δεύτερο". Αυτά τα 16pads με τα RPS κάνουν δουλειά!

 

VariPhrase με όλες τις real time midi δυνατότητές του, μόνο VP-9000 και VariOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα κανεις, προσωπικα εχω κανει δουλεια και με psr 550, τα ειπατε πριν, αλλα για την πορωση.

Αυτο το vp-9000 το ζαχάρωνα χρονια οπως και το v-synth γιατι η εμπειρια μου με το variphrase ηταν απο το va ενος φιλου και με είχε κολλήσει, ειχα λιωσει μια μερα στο σπιτι του να παιζω μαζι του και ειχα πεθανει μεχρι και στα γελια, βαζαμε vocals και παιζαμε, δικα μας, λουπες, ειναι απίστευτο.

Καθεσαι και παιδευεσαι φιλε μου με streching, sampling πολλων δειγματων pitch , το ριχνεις το sample  εκει και καθαρισες, απλα παιζεις.

Δεν νομιζω να με εχει εντυπωσιασει τιποτα αλλο μουσικα τόσο όσο το variphrase στη ζωη μου,

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου