Προς το περιεχόμενο

Νεα Yamaha synths: MOXF6 & MOXF8


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως για το θεμα της δομης του performance, (τωρα εδω μπορει να πω και καμμια ανακρίβεια γιατι δεν ενθυμουμαι και καλα, sorry) θυμάμαι οτι η yamaha το προσεγγιζει σε γενικες γραμμες οτι δινει π.χ.  4 parts τα οποια εχουν το καθενα την δυνατοτητα να παιρνουν τα voice με τα εφφε τους και τις ρυθμισεις τους, και ολο το performance να περναει απο τα master fx , το equalizer κλπ νομιζω και απο τα arpeggiator που μπορουν να ανατεθουν σε καθε part, δεν ειμαι σιγουρος. Τωρα απο το performance mode δεν θυμαμαι απο το παλιο motif που ηξερα αν μπορεις να μπεις στο καθε part να αλλαξεις παραμετρους fx και τετοια η πρέπει να πηγαινεις στο καθε voice απο το voice mode, βασικα δεν θυμαμαι τιποτα γι αυτο μην βαρεσετε

Αυτός ο τρόπος είναι πάνω-κάτω που εχουν υλοιποιήσει τα εφέ και στο Fantom-G. Να σου πω κι εγώ θα προτιμούσα να έχω εναλλακτικούς τρόπους δρομολόγησης, όπως γίνεται στα Korg, αλλά εμάς τους χρήστες δε μας ρωτάει ποτέ κανένας.  ???

 

Με βρισκω πιο εκφραστικο στο bending με το joystick απο οτι το wheel και εχω συνηθησει πολυ τα τελευταια χρονια, δεν μπορουσα ποτε να ειμαι τοσο εκφραστικος με το wheel και αυτο θα ειναι ενα θεμα. Βεβαια το προσωποποίησα σε σχεση με το σκοπο του thread αλλα who cares, παρεα κανουμε :-)

 

Δεν του βαζαν ενα joystick εκει να κανω τη δουλεια μου :-)

ΑΜΗΝ άνθρωπε.  8)

 

Βασικα δεν του βαζαν και μια d-beam, sampler και  variphrase που με τρελαινει λολ

Εγω περιμενω να βγαλουν το variphrase σε software, που θα παει, δεν θα το βγάλουν :-) χρονια..... έχουμε

 

Variphrase μαμάει απλά. Και νομίζω ότι έχει μπόλικη από δαύτη στα V-Synths (Original, XT, GT), εκτός από τα VP-9000 και VariOS που αναφέρει ο Μανώλης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 297
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το εχω δει, αλλα μου ετυχε ενα μικροπροβληματακι (ειμαι απληρωτος 15 μηνες απο την κυρια εργασία μου) και περιμενω τα ασφαλιστικά μετρα για να κινηθω  λολ . Ως τοτε προτεραιότητα εχει το φαι του παιδιού λολ, εγω εχω ρέψει, ακομα και τη γυμναστικη εκοψα για να μην καιω θερμιδες.

εκει γυροφερνει και γυροφερνει και δεν το παιρνουν μαλλον γιατι δεν εχουν συνειδητοποιήσει τι κάνει αυτο και ποσο χρήσιμο ειναι.  ;D καλο για εμενα.

 

Τωρα θα το διαβασει αυτο και θα του ριξει 200 ευρω πανω στο κεφαλι

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτο το vp-9000 το ζαχάρωνα χρονια οπως και το v-synth γιατι η εμπειρια μου με το variphrase ηταν απο το va ενος φιλου και με είχε κολλήσει, ειχα λιωσει μια μερα στο σπιτι του να παιζω μαζι του και ειχα πεθανει μεχρι και στα γελια, βαζαμε vocals και παιζαμε, δικα μας, λουπες, ειναι απίστευτο.

Καθεσαι και παιδευεσαι φιλε μου με streching, sampling πολλων δειγματων pitch , το ριχνεις το sample  εκει και καθαρισες, απλα παιζεις.

Δεν νομιζω να με εχει εντυπωσιασει τιποτα αλλο μουσικα τόσο όσο το variphrase στη ζωη μου,

Αν το άκουσες στο VA πήρες γενικά μία γεύση, όχι όμως το 100% των δυνατοτήτων της συγκεκριμένης τεχνολογίας, καθ´ότι στα VA-76/7 κλπ υπάρχουν αρκετοί περιορισμοί κατ´εμέ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, εχω διαβασει σχετικα, αλλα και παλι το αποτελεσμα στο VA ηταν εντυπωσιακο,  φανταζομαι δηλαδη τι θα γινεται στο "πληρες πακετο".

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ναι, εχω διαβασει σχετικα, αλλα και παλι το αποτελεσμα στο VA ηταν εντυπωσιακο,  φανταζομαι δηλαδη τι θα γινεται στο "πληρες πακετο".

Δεν μπορεί να μεταφερθεί λεκτικά. Θέλει private demo.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σχετικά με το yamaha, η μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με το MOX είναι ότι μπορείς να βάλεις αυτό...

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_fl1024m.htm

 

... και να έχεις δικά σου έξτρα δείγματα. Ευτυχώς πάντως που υπάρχουν και τα PC γιατί αν ήταν να πληρώνουμε 300 φεύγα ευρώ για ένα giga θα βαράγαμε επιληψία  ;D αλλά πέρα από την πλάκα για live με custom ήχους είναι η επέκταση που θα κάνει τη διαφορά.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σχετικά με το yamaha, η μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με το MOX είναι ότι μπορείς να βάλεις αυτό...

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_fl1024m.htm

 

... και να έχεις δικά σου έξτρα δείγματα. Ευτυχώς πάντως που υπάρχουν και τα PC γιατί αν ήταν να πληρώνουμε 300 φεύγα ευρώ για ένα giga θα βαράγαμε επιληψία  ;D αλλά πέρα από την πλάκα για live με custom ήχους είναι η επέκταση που θα κάνει τη διαφορά.  ;)

 

Είναι όντως τσιμπημένη η τιμή, αλλά δεν είναι απλά μια μνήμη flash, είναι non-volatile flash, και μάλιστα πολύ γρήγορη, ώστε να streamάρει δείγματα υψηλής ποιότητας σε πραγματικό χρόνο. Προσωπικά, σε κατάσταση live αυτό είναι που μετράει, ούτε SSD δε θα εμπιστευόμουν τόσο πολύ. Και η προσθήκη μιας τέτοιας επέκτασης σε μηχάνημα αυτής της κατηγορίας είναι για μένα τουλάχιστο πρωτόγνωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου