Προς το περιεχόμενο

Ότι, ότι, εμείς κοιτάξτε αυτοί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και αυτο δεν αρκει για να δημιουργηθει εργατικη ταξη στην Ελλαδα (χρειαζονται και οι βιομηχανιες στις οποιες θα εργαζονται βλεπεις... ;D) αυτο δεν σημαινει οτι "δικαιουνται" να ειναι και ανορθρογραφες μια και στο σχολειο μπορουν να μαθουν θαυμασια Ελληνικα.

 

Στη Γερμανια (θα μου πεις τωρα τι συγκρινεις...αλλα λεμε τωρα) οπου ελαχιστοι ανθρωποι μπαινουν (ή μαλλον βγαινουν) απο τα Πανεπιστημια σε σχεση με την Ελλαδα και οπου οντως υπαρχει εργατικη ταξη δεν υπαρχει ουτε προβλημα ...ανορθογραφιας ουτε γραμματικης ουτε...εκφρασης των ανθρωπων....

 

Οπως το περιγραφεις,ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν ζω στη Γερμανια ;).

Οnce again,Self Love is not a crime.

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ ξέρω ότι η γλώσσα όπως και η μουσική, είναι μέσο έκφρασης.

Όποιος έχει κάτι να πει και θέλει να το πει με τον

καλύτερο δυνατόν τρόπο, μαθαίνει και τους κανόνες

και τους μηχανισμούς που διέπουν τον τρόπο έκφρασης

Αλλιώς βολευεται στις δικαιολογίες και τα ημίμετρα.

 

Φιλε Audiokosta,

 

μεσο εκφρασης ειναι, ακριβως οπως τα λες. Αυτο μας δειχνει οτι εμεις το κανουμε οτι θελουμε , αφου ειναι ενα μεσο.

 

Δεν ηρθε ουρανοκατεβατη η γλωσσα και μας επιβληθηκε, πλαστηκε ανα τους αιωνες απο το λαο, την "πλεμπα" οπως καποιοι θα προτιμανε  :P αλλα αυτο ειναι η αληθεια. Αλλαζει η γλωσσα συνεχως. Γιατι να ειμαστε αυτοι που θα βαζουν φρενο χωρις κανενα συγκεκριμενο λογο παρα μονο το οτι "υπαρχουν κανονες και πρεπει να τους σεβομαστε" ?

 

Δεχομαι οτι ειναι αισθητικα πολυ ομορφο να υπαρχουν αρχαιες γλωσσες, να διατηρουνται, να τις μελεταμε κτλ αλλα πρακτικα τα εκατομμυρια των ανθρωπων που μιλανε τη γλωσσα την καθοριζουν και την μεταβαλουν.

 

Αυτο δεν αποψη μου , και εγω τα ιδια σκεφτομουν πριν καιρο (κατα των greeklish , της ατονιας κτλ) αλλα επεσε στα χερια μου ενα βιβλιο ενος γλωσσολογου που μου ειππε το εξης:

 

"η γλωσσα ειναι υπηρετης σου και οχι το αντιθετο" .

 

EDIT: το βιβλιο που αναφερω διδασκεται στο ελληνικο πανεπιστημιο της φιλολογιας

 

Φιλικα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Self Love is not a crime.

 

Δεν είναι αλλά με μέτρο μην τυφλωθείς.  :P

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αλλά με μέτρο μην τυφλωθείς.  :P

 

Τα εχεις μπερδεψει.Απο οτι φαινεται δεν εισαι αποφοιτος σεξουαλικης παιδειας  ;)

Oπως λες και εσυ δεν γινεται να γινουμε ολοι αποφοιτoι πανεπιστημιων ;)

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αλλά με μέτρο μην τυφλωθείς.  :P

 

;D ;D ;D

 

 

Kαλα ρε Πανολυδιε πριν λιγες ημερες ηθελες να αποχωρησεις και να σβησεις και ολα τα ποστ σου....τοση ΑΓΑΠΗ  βρηκες εδω μεσα και επεστρεψες δριμύτερος? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχεις μπερδεψει.Απο οτι φαινεται δεν εισαι αποφοιτος σεξουαλικης παιδειας  ;)

 

Εε τι να κάνουμε, είναι το μόνο μάθημα που ΔΕΝ θέλω να περάσω, ειδικά τώρα που έχει και πρακτική εργασία, λίγο field work βρε αδερφέ.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε  να επιστρεψω για δυο λογους:

 

a)να βοηθησω το παιδι που ειχε πονο στα δαχτυλα του  απο το πιανο.

 

β)να αποτρεψω ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΙΣΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑΣ ΤΥΠΟΥ

-''δεν γινεται να γινουμε ολοι αποφοιτοι πανεπιστημιων''

-''πρεπει να μαθαινουμε ολοι πολυ καλα ορθογραφια γιατι ειναι μεσο επικοινωνιας''.

 

Γι αυτο θα προσδωσω αυτη τη θετικη μου ενεργεια στο νημα για να κατευνασω και να εξουδετερωσω την αρνητικοτητα των ανθρωπων που ΔΕΝ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΤΗ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥΣ οπως ειναι ο νηματοθετης,ο superfunk και ο theoctapus

και τους συνιστω αρχισουν να ΑΓΑΠΟΥΝ.

 

Η αρνητικοτητα στα μυαλα μας μετουσιωνεται στον εξωτερικο κοσμο ως αρνητικοτητα και οδηγει στη μιζερια.

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε τον panoslydios που επέστρεψε.

 

Ω panoslydios ράντισε απλόχερα γνώση στους ταπεινούς σου υποτελείς που ανέκαθεν ανέμεναν την επιστροφή σου.

 

Ω panoslydios διώξε τον σκοταδισμό του ακαδημαϊσμού.

 

Ω panoslydios βρες μας και μια γκόμενα να gamme.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου