Προς το περιεχόμενο

Ότι, ότι, εμείς κοιτάξτε αυτοί


panoslydios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως η Ελλάδα πρέπει να είναι η μοναδική χώρα στον κόσμο όπου  ;D αυτό που βαριόμαστε να κάνουμε το βαφτίζουμε αντιλειτουργικό και παρωχημένο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Άμα είναι να χρησιμοποιούμε τα greeklish μπορούμε να καταργήσουμε και εντελώς την ελληνική γραφή. Γιατί να υπάρχει αφού δεν θα τη χρησιμοποιούμε; Με την ίδια λογική να καταργήσουμε και την ελληνική γλώσσα και να μιλάμε αγγλικά.

 

εγω λεω να καταργησουμε ΕΝΤΕΛΩΣ και τη γλωσσα αλλα και την ομιλια και να αλλαλαζουμε οσαν ΠΙΘΗΚΕΣ ...ετσι θα γινουμε και ...naturel και θα μας εγκρινει και ο ΒΛΑΜΜΕΝΟΣ.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακό δεν ξέρω αν είναι, πάντως λάθος θα είναι σίγουρα.

 

Άμα είναι να χρησιμοποιούμε τα greeklish μπορούμε να καταργήσουμε και εντελώς την ελληνική γραφή. Γιατί να υπάρχει αφού δεν θα τη χρησιμοποιούμε; Με την ίδια λογική να καταργήσουμε και την ελληνική γλώσσα και να μιλάμε αγγλικά.

 

Τέλος, φυσικά και η γλώσσα υπάρχει για να μας εξυπηρετεί, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εμείς πρέπει να την κατακρεουργήσουμε επειδή βαριόμαστε ή δε θέλουμε να μάθουμε τη σωστή χρήση της.

 

Γιατί όλα αυτά τα φαινόμενα ανορθογραφίας, λάθος σύνταξης, greeklish κ.α. έχουν τη ρίζα τους σε ελλιπείς γνώσεις και τη μη ύπαρξη διάθεσης (βαρεμάρα ή αδιαφορία) για τη βελτίωσή μας σε αυτούς τους τομείς.

 

Πρωτ απ ολα χανεις λιγο το ολο νοημα της αναρτησης μου, λεγοντας οτι πρεπει να

Άμα είναι να χρησιμοποιούμε τα greeklish μπορούμε να καταργήσουμε και εντελώς την ελληνική γραφή. Γιατί να υπάρχει αφού δεν θα τη χρησιμοποιούμε; Με την ίδια λογική να καταργήσουμε και την ελληνική γλώσσα και να μιλάμε αγγλικά.

 

γιατι το θεμα ειναι οτι "εμεις", δηλαδη εγω κι εσυ η ο ταδε πρυτανης η δε ξερω ποιος, δε μπορει να καταργησει η να αναβιωσει κτλ κτλ κατι, ειναι μονο του αυτο που γινεται αναλογα με τις αναγκες των ανθρωπων την εκαστοτε εποχη.

 

Κι αυτο το κανει συνηθως ο "λαουτζικος" γιατι ακριβως αυτος ειναι που την μιλαει και αυτος ειναι που τη χρειαζεται/απορριπτει/χρησιμοποιει κτλ.

 

Αμα καποτε ερθουν τα greeklish και γινουν επισημη γραφη της χωρας, so be it. Εξελιξη ειναι , δαρβινος και ολα τα συναφη.

 

Δε λεω, ειαν ιπολυ ωραιο αν υπαρχουν πολλες διαφορετικες γλωσσες σε ολη τη γη αλλα αν το πραμα κινειται προς μια κατευθυνση με μια κοινη γλωσσα με πολλες τοπικες διαλεκτους ξερω γω, ας γινει ετσι.

 

Σε ολη την ιστορια του ανθρωπου συνεβαιναν πολλα τετοια που πολλοι θα τα χαρακτηριζατε "κακα" αλλα ετσι παει μπροστα το πραμα.

 

Πιστευω οτι και πολλοι φιλολογοι θα συμφωνουσαν με αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινε ΑΝΘΡΩΠΟΣ για να σε αγαπησουμε...βλαμενε...ε βλαμενε... ;D

 

...ετσι θα γινουμε και ...naturel και θα μας εγκρινει και ο ΒΛΑΜΜΕΝΟΣ.... ;D

 

Αποφασισε ομως, με ενα ή δυο μ? Ειναι και το thread περιεργο, οχι τιποτα αλλο... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος του θρεντ είναι πολύ πετυχημένος, και μου θυμίζει το κλασσικό άσμα "Γιατί εγώ δεν αφού ναι μεν αλλά" του μουσικού συνόλου βουκολικής μουσικής Τσοπάνα Ρέιβ.

 

Gdevelek ,superfunk,the octapus εχουν ενα κοινο: Δεν αγαπανε.

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτ απ ολα χανεις λιγο το ολο νοημα της αναρτησης μου, λεγοντας οτι πρεπει να

 

γιατι το θεμα ειναι οτι "εμεις", δηλαδη εγω κι εσυ η ο ταδε πρυτανης η δε ξερω ποιος, δε μπορει να καταργησει η να αναβιωσει κτλ κτλ κατι, ειναι μονο του αυτο που γινεται αναλογα με τις αναγκες των ανθρωπων την εκαστοτε εποχη.

 

Κι αυτο το κανει συνηθως ο "λαουτζικος" γιατι ακριβως αυτος ειναι που την μιλαει και αυτος ειναι που τη χρειαζεται/απορριπτει/χρησιμοποιει κτλ.

 

Αμα καποτε ερθουν τα greeklish και γινουν επισημη γραφη της χωρας, so be it. Εξελιξη ειναι , δαρβινος και ολα τα συναφη.

 

Δε λεω, ειαν ιπολυ ωραιο αν υπαρχουν πολλες διαφορετικες γλωσσες σε ολη τη γη αλλα αν το πραμα κινειται προς μια κατευθυνση με μια κοινη γλωσσα με πολλες τοπικες διαλεκτους ξερω γω, ας γινει ετσι.

 

Σε ολη την ιστορια του ανθρωπου συνεβαιναν πολλα τετοια που πολλοι θα τα χαρακτηριζατε "κακα" αλλα ετσι παει μπροστα το πραμα.

 

Πιστευω οτι και πολλοι φιλολογοι θα συμφωνουσαν με αυτο.

Βρε εγώ το πιάνω το νόημα των λόγων σου. Και φυσικά είναι απόλυτα σεβαστή η άποψή σου. Απλά εγώ διαφωνώ με αυτήν.

 

Και κακά τα ψέμματα, δε νομίζω ότι η χρήση των greeklish θα είναι εξέλιξη για τη γλώσσα μας αλλά μάλλον παρακμή.

 

Μάλιστα θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που έγραψε ο Σπύρος (Jazzjoker) παραπάνω:

Πάντως η Ελλάδα πρέπει να είναι η μοναδική χώρα στον κόσμο όπου  ;D αυτό που βαριόμαστε να κάνουμε το βαφτίζουμε αντιλειτουργικό και παρωχημένο.

 

ΥΓ: Θα παρακαλούσα τους mods αν είναι δυνατόν, οι απαντήσεις που έχουν σχέση με το θέμα από το οποίο αποκόπηκαν να επιστραφούν εκεί.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πιό αισθησιακό γράμμα σε αλφάβητο από το Ω-ω

Ω μέγα πωπέ  ;D ;D ;D

Απ τ' αυτί και στο δάσκαλο-δασκάλα  :P

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου