Προς το περιεχόμενο

David Byrne: 'The internet will suck all creative content out of the world'


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρουσα ερώτηση. Γενικά όποτε μια άποψη επιτίθεται στον ρομαντισμό προκύπτουν τέτοιοι προβληματισμοί. Όμως δεν μπορώ να σου απαντήσω κι ακόμα κι αν σου έδινα απάντηση αυτή θα ήταν μάλλον άχρηστη. Όταν κι αν λοιπόν κάνω γιό θα σου απαντήσω (σε κόβω και εσένα σαν και εμένα που περιμένω τον sfaku να μάθει ολοκληρώματα  ;D).

 

Δεδομένου ότι είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που με κατηγορούν για ρομαντισμό, αποσύρομαι σε στρατόπεδο εκπαίδευσης των ειδικών δυνάμεων και θα επιστρέψω μόνο όταν πάρω μπερέ(δες).

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αναλογίσου την εξής πιθανότητα : έχεις έναν γυιο ο οποίος πιστεύει από τα πέντε του ότι είναι ζωγράφος και αφιερώνει με κάποια συνέπεια καθημερινό χρόνο να ζωγραφίζει. Σε ποια ακριβώς ηλικία θα του εξηγούσες ότι αν δεν το αναγνωρίσουν άλλοι, τότε δεν είναι ζωγράφος;

Δεν του εξηγείς τίποτα...σε ηλικία 17-18 ανακαλύπτει τις γραφικές τέχνες και κερδίζει τίμια το ψωμί του... ;D

 

ΥΓ...ούτε να με φωτογράφιζες μπαγάσα ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν του εξηγείς τίποτα...σε ηλικία 17-18 ανακαλύπτει τις γραφικές τέχνες και κερδίζει τίμια το ψωμί του... ;D

 

ΥΓ...ούτε να με φωτογράφιζες μπαγάσα ;D ;D

 

Αυτό εννούσα αλλά που να το πιάσει ο χταπόδιος... ότι δεν του το εξηγείς ΠΟΤΕ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννούσα αλλά που να το πιάσει ο χταπόδιος... ότι δεν του το εξηγείς ΠΟΤΕ.

Η πλάκα είναι ότι οι άλλοι μου το αναγνωρίζανε...αλλά κάπου μέσα μου δεν ένοιωθα πραγματικά ζωγράφος ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@theoctapus

 

Αναλογίσου την εξής πιθανότητα : έχεις έναν γυιο ο οποίος πιστεύει από τα πέντε του ότι είναι ζωγράφος και αφιερώνει με κάποια συνέπεια καθημερινό χρόνο να ζωγραφίζει. Σε ποια ακριβώς ηλικία θα του εξηγούσες ότι αν δεν το αναγνωρίσουν άλλοι, τότε δεν είναι ζωγράφος;

να σου απαντήσω εγώ... αν και δεν έχεις "στόχο" εμένα...

 

Ο γιός μου έχει ΜΕΓΑΛΗ έφεση στην μουσική (ο μεγάλος) παίζει πολύ καλά για την ηλικία του, δεν έχει σχέση με "παιδιά θαύματα" αλλά "τό'χει" βρε παιδι μου..

 

Περιμένω λοιπόν, όταν θα με ρωτήσει "μπαμπά, πώς είναι να είσαι μουσικός;" για να του εξηγήσω τα πάντα... Τα πάντα... Περιμένω αυτό να γίνει καταρχήν κατά το γυμνάσιο μεριά με λίγη μαλακιούλα μέσα και μετά μέσα στο λύκειο αν συνεχίζει μουσική!

 

Και η αλήθεια είναι πως θα του εξηγήσω πως αν δε θέλει να βγάλει χρήματα από την τέχνη του μπορεί μια χαρά να είναι ερασιτέχνης και θα του φέρω το παράδειγμα του Charles Ives. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ότι δεν του το εξηγείς ΠΟΤΕ.

 

Τότε ποιός ο λόγος της ερώτησης; Τέσπα. Ναι ρε, ρομαντικός είσαι  ;D

Επειγόντως κάτσε δες όλες τις ταινίες του Seagal και του Bruce Willis και άρχισε να διαβάζεις Guns & Ammo ;D. Και που 'σαι, αν βγείς έξω και νιώσεις την ακαταμάχητη ορμή να παραγγείλεις cosmopolitan, αγνόησέ την, σκάτς ον δε ροκς μόνο.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, θα πράξω σαν τον Σήγκαλ. Αν δω παιδί να ζωγραφίσει, θα το τουλουμιάσω στο ξύλο και μετά θα ανάψω αρωματικά στικς και θα διαλογιστώ (ενώ θα κλαίει) :) :)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θα πρέπει να ορίσουμε το έργο τέχνης όπως ειπώθηκε ήδη πολλές φορές. Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν ορίζεται επαρκώς με ένα ψυχογράφημα του καλλιτέχνη.

Μάλλον ορίζεται περισσότερο στον αντίκτυπο που έχει στο κοινό.

 

Σηκωθείτε από ντιβάνια, κρεβατια, πολυθρόνες και προλάβετε:

 

Lydia Goehr, Το Φανταστικό Μουσείο των Μουσικών Έργων

 

Ολες οι ερωτήσεις και προγνωστικά για το στοιχημα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκωθείτε από ντιβάνια, κρεβατια, πολυθρόνες και προλάβετε:

 

Lydia Goehr, Το Φανταστικό Μουσείο των Μουσικών Έργων

 

Ολες οι ερωτήσεις και προγνωστικά για το στοιχημα ;D

 

Θυμάμαι πάντα μια συνέντευξη του Καστοριάδη που προσωπικά με είχε πληγώσει πολύ.

Θεωρούσε τέχνη λέει το Requiem του Μότσαρτ αλλά σκουπίδια τα τραγούδια του Prince.

Μάλλον λοιπόν ο ορισμός της  τέχνης επαφίεται αποκλειστικά και μόνο στην αισθητική  του καθενός. Άλλος θα πει ότι τέχνη είναι αλήθεια κ.τ.λ. … Πούτσες.

Tέχνη είναι μόνο ότι αρέσει σε μένα.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι πάντα μια συνέντευξη του Καστοριάδη που προσωπικά με είχε πληγώσει πολύ.

Θεωρούσε τέχνη λέει το Requiem του Μότσαρτ αλλά σκουπίδια τα τραγούδια του Prince.

Μάλλον λοιπόν ο ορισμός της  τέχνης επαφίεται αποκλειστικά και μόνο στην αισθητική  του καθενός. Άλλος θα πει ότι τέχνη είναι αλήθεια κ.τ.λ. … Πούτσες.

Tέχνη είναι μόνο ότι αρέσει σε μένα.

 

Τέχνη από τέχνη διαφέρει. Ακόμα και μεσα στην ίδια τέχνη, σκοπός από σκοπό διαφέρει. Αν παμε να ορίσουμε με τη μία τι είναι «τεχνη», είμαστε απλώς αφελείς.

 

Τεχνη είναι μόνο το κίνημα fluxus ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου