Προς το περιεχόμενο

David Byrne: 'The internet will suck all creative content out of the world'


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ακόμα μια φορά, κι αυτό σωστό.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

..ο λόγος για τον οποίο το αποφεύγω είναι γιατί για να δουλέψει απαιτεί την χρήση αισθητικών κριτηρίων

 

Προφανώς και το θέμα δυσκολεύει πολύ αν πρέπει να προσδιοριστούν τα αισθητικά κριτήρια. Για αυτόν ακριβώς το λόγο χρησιμοποιώ το τραβηγμένο ζεύγος Χατζιδάκι-Φουρεϊρα στο παράδειγμά μου. Για τον ίδιο λόγο όμως προτιμώ να τους προσδιορίζω με την αποδεδειγμένη και πέραν κάθε αμφισβήτησης επαγγελματική τους ιδιότητα, δηλ. μουσικοσυνθέτης - ταργουδίστρια. Το "καλλιτέχνης", επομένως, στο δικό μου σκεπτικό είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με αισθητικά κριτήρια και όχι με κριτήρια αναγνώρισης και οικονομικής επιτυχίας. Το κριτήριο της αναγνώρισης για μένα συνδέεται με την επαγγελματική επιτυχία και δεν έχει καμία σχέση με την καλλιτεχνική υπόσταση του ατόμου. Προφανώς, εκεί βρίσκεται και η ουσία της διαφωνίας μας.  

 

Επίσης, να επισημάνω, ότι στο προηγούμενο σχόλιό μου μίλησα για (άσημους) ανθρώπους που αυτοπροσδιορίζονται ως καλλιτέχνες, δεν αυτοαποκαλούνται. Με άλλα λόγια νιώθουν καλλιτέχνες και δεν χρειάζεται να το φωνάξουν κιόλας. Άλλωστε, θεωρώ ότι οποιοσδήποτε "φωνάζει" την καλλιτεχνική του ιδιότητα είναι ψώνιο, είτε είναι άσημος είτε είναι σούπερ σταρ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, να επισημάνω, ότι στο προηγούμενο σχόλιό μου μίλησα για (άσημους) ανθρώπους που αυτοπροσδιορίζονται ως καλλιτέχνες, δεν αυτοαποκαλούνται. Με άλλα λόγια νιώθουν καλλιτέχνες και δεν χρειάζεται να το φωνάξουν κιόλας. Άλλωστε, θεωρώ ότι οποιοσδήποτε "φωνάζει" την καλλιτεχνική του ιδιότητα είναι ψώνιο, είτε είναι άσημος είτε είναι σούπερ σταρ  ;D

Ωραία παρατήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, να επισημάνω, ότι στο προηγούμενο σχόλιό μου μίλησα για (άσημους) ανθρώπους που αυτοπροσδιορίζονται ως καλλιτέχνες, δεν αυτοαποκαλούνται. Με άλλα λόγια νιώθουν καλλιτέχνες και δεν χρειάζεται να το φωνάξουν κιόλας. Άλλωστε, θεωρώ ότι οποιοσδήποτε "φωνάζει" την καλλιτεχνική του ιδιότητα είναι ψώνιο, είτε είναι άσημος είτε είναι σούπερ σταρ  ;D

 

Εδώ παίζουμε λίγο με τις λέξεις. Ποιά η διαφορά του αυτοπροσδιορίζομαι με το αυτοαποκαλούμαι, στα db της φωνής στην απάντηση της ερώτησης "Τι είσαι;" Δηλαδή αν το φωνάζεις είσαι ψώνιο αν το κρατάς για τον εαυτό σου no problem; Σίγουρα δεν είναι το ίδιο όσον αφορά την συμπεριφορά αλλά επί της ουσίας ποιά η διαφορά; Μήπως ψάχνουμαι για δικαιολογίες, μια διέξοδο για να διατηρηθεί η εικόνα του εαυτού μας;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το αρχικό σου επιχείρημα ότι παίζει ρόλο αν ξέρουν οι άλλοι την ιδιότητά σου, θα πρέπει να δεχτούμε αυτόχρημα ότι παίζει ρόλο αν οι άλλοι δεν ξέρουν τον αυτοπροσδιορισμό σου. Δηλαδή κάποιος που αυτοπροσδιορίζεται αλλά δεν το λέει παραέξω, προφανώς μεν δεν είναι ψώνιο (αν ήταν θα το διαλαλούσε) αλλά ταυτόχρονα δεν εμπίπτει στην κατηγορία των αυτοαποκαλούμενων. Για τα υπόλοιπα μέλη του συνόλου Α είναι άγνωστο αν ο Χ αυτοαποκαλείται Κ ( ∈ Β).

 

(disclaimer: δεν έχω αλλάξει στάτους ως προς τη γνώση ολοκληρωμάτων ;D )

 

Βρήκα πολύ εύστοχες τις επισημάνσεις του 12ΑΧ7, ταιριάζουν με τις δικές μου στο ότι αμφότεροι ορίζουμε τον όρο καλλιτέχνης ως πνευματικό στάτους, ενώ όπως το θέτεις, περιγράφεις περισσότερο μια επαγγελματική ιδιότητα. Δηλαδή το ζήτημα είναι στο πώς ορίζει έκαστος τα μέλη του συνόλου Β  :D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ παίζουμε λίγο με τις λέξεις. Ποιά η διαφορά του αυτοπροσδιορίζομαι με το αυτοαποκαλούμαι, στα db της φωνής στην απάντηση της ερώτησης "Τι είσαι;" Δηλαδή αν το φωνάζεις είσαι ψώνιο αν το κρατάς για τον εαυτό σου no problem;

 

Σε εμένα, ναι.

 

Το ότι ο φίλος μου αυτοπροσδιορίζεται ως ομοφυλόφιλος δεν με ενοχλεί διόλου. Το ότι το θεωρεί παντιέρα προσδιορισμού και το φωνάζει σε κάθε αντικείμενο συζήτησης, με ενοχλεί. Το ίδιο και σε δεκάδες άλλους προσδιορισμούς.

 

Ο καθένας έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται.

Όπως και να κρίνεται για τον προσδιορισμό του αν αυτό εκθέτει.

Οι φωνασκίες εκατέρωθεν είναι που με ενοχλούν.

Εκτός αν τραγουδάω, τότε όχι.

Γιατί στο φινάλε εγώ είμαι και καλλιτέχνης.  8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η ανάλυση έχει προχωρήσει στις λεπτομέρειες αυτό δείχνει ότι είμαστε σε καλό δρόμο.  :)

 

Με βάση το αρχικό σου επιχείρημα ότι παίζει ρόλο αν ξέρουν οι άλλοι την ιδιότητά σου, θα πρέπει να δεχτούμε αυτόχρημα ότι παίζει ρόλο αν οι άλλοι δεν ξέρουν τον αυτοπροσδιορισμό σου. Δηλαδή κάποιος που αυτοπροσδιορίζεται αλλά δεν το λέει παραέξω, προφανώς μεν δεν είναι ψώνιο (αν ήταν θα το διαλαλούσε) αλλά ταυτόχρονα δεν εμπίπτει στην κατηγορία των αυτοαποκαλούμενων. Για τα υπόλοιπα μέλη του συνόλου Α είναι άγνωστο αν ο Χ αυτοαποκαλείται Κ ( ∈ Β).

 

Αν υποθέσουμε ότι ο αυτοπροσδιορισμός είναι σιωπηλός τότε ναι, έχεις δίκιο αφού οι άλλοι δεν έχουν γνώση.

 

Βρήκα πολύ εύστοχες τις επισημάνσεις του 12ΑΧ7, ταιριάζουν με τις δικές μου στο ότι αμφότεροι ορίζουμε τον όρο καλλιτέχνης ως πνευματικό στάτους, ενώ όπως το θέτεις, περιγράφεις περισσότερο μια επαγγελματική ιδιότητα. Δηλαδή το ζήτημα είναι στο πώς ορίζει έκαστος τα μέλη του συνόλου Β  :D .

 

Σωστά αφού όπως έχω πεί πολλές φορές ο σιωπηλός αυτοπροσδιορισμός στο σκεπτικό μου είναι άνευ αξίας. Το επαγγελματική ιδιότητα όμως δεν είναι απόλυτα σωστό αφού μπορεί να ισχύουν όλα όσα έχουμε πεί χωρίς οικονομικά οφέλη.

 

Το ότι ο φίλος μου αυτοπροσδιορίζεται ως ομοφυλόφιλος δεν με ενοχλεί διόλου. Το ότι το θεωρεί παντιέρα προσδιορισμού και το φωνάζει σε κάθε αντικείμενο συζήτησης, με ενοχλεί. Το ίδιο και σε δεκάδες άλλους προσδιορισμούς.

 

Συμφωνώ.

 

Η παρατήρησή μου αφορούσε τις διαφορές μεταξύ του διατυμπανίζω και του απλά δηλώνω που ουσιαστικά στο θέμα μας δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά. Το αυτοπροσδιορίζομαι όμως (κοιτάω τον εαυτό μου στο καθρέπτη και του λέω "είσαι και πολύ καλλιτεχνάρα τελικά"  ;D) σε σχέση ακόμα και με το σκέτο δηλώνω έχουν όντως διαφορά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@theoctapus

 

Αναλογίσου την εξής πιθανότητα : έχεις έναν γυιο ο οποίος πιστεύει από τα πέντε του ότι είναι ζωγράφος και αφιερώνει με κάποια συνέπεια καθημερινό χρόνο να ζωγραφίζει. Σε ποια ακριβώς ηλικία θα του εξηγούσες ότι αν δεν το αναγνωρίσουν άλλοι, τότε δεν είναι ζωγράφος;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα ερώτηση. Γενικά όποτε μια άποψη επιτίθεται στον ρομαντισμό προκύπτουν τέτοιοι προβληματισμοί. Όμως δεν μπορώ να σου απαντήσω κι ακόμα κι αν σου έδινα απάντηση αυτή θα ήταν μάλλον άχρηστη. Όταν κι αν λοιπόν κάνω γιό θα σου απαντήσω (σε κόβω και εσένα σαν και εμένα που περιμένω τον sfaku να μάθει ολοκληρώματα  ;D).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@theoctapus

 

Αναλογίσου την εξής πιθανότητα : έχεις έναν γυιο ο οποίος πιστεύει από τα πέντε του ότι είναι ζωγράφος και αφιερώνει με κάποια συνέπεια καθημερινό χρόνο να ζωγραφίζει. Σε ποια ακριβώς ηλικία θα του εξηγούσες ότι αν δεν το αναγνωρίσουν άλλοι, τότε δεν είναι ζωγράφος;

 

 

 

5 λεπτα πριν αναγνωριστει ειναι λεχριτης ονειροπολος 5 λεπτα αφου αναγνωριστει ειναι ζωγραφος και καλλιτεχνης.Πως καταλαβαινουμε και αν ειναι καλυτερος απο καποιον αλλον? οταν τα εργα του πουλησουν περισσοτερο απο κεινον ;D ;D ;D....λογικη αποκτηθεισα εκ του νηπιαγωγείου ::).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου