Προς το περιεχόμενο

David Byrne: 'The internet will suck all creative content out of the world'


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς ο κόσμος έχει γεύση και υφή και εμείς υλικές ανάγκες και ορμές. Αν ήταν μόνο πνευματικό κατασκεύασμα θα είχαμε άλλη κουβέντα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δυστυχώς ο κόσμος έχει γεύση και υφή και εμείς υλικές ανάγκες και ορμές. Αν ήταν μόνο πνευματικό κατασκεύασμα θα είχαμε άλλη κουβέντα.

 

Οπότε θα ήταν μαλλον πιο δοκιμο να χρησιμοποιείς τον προ-ρομαντικό όρο "τεχνίτης" αν αναφερόμαστε απλά σε κάποιον που βαράει επιτυχώς τον γκασμά για το μεροφάι.

 

Ο όρος "καλλιτέχνης" συνδέεται περισσότερο με τη Ρομαντική θεώρηση της μουσικής δημιουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πληρώνεις τους λογαριασμούς σου απ' το έργο σου; Τέλος. Αν ήσουν μόνο ένας youtuber άντε και κανά κομματάκι στο soundcloud τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

 

Να το πω διαφορετικά, αν η ατάκα που ταιριάζει είναι το "don't quite your day job" τότε ο χαρακτηρισμός καλλιτέχνης είναι το λιγότερο περιττός.

Κοίτα να δεις τι γίνεται...

 

Για τον κόσμο του νοιζ, όχι δε ζω απ'τα έργα μου, αλλά μάλλον δεν έχω λάβει δεκάρα (για τα έργα μου, όχι για μαθήματα, studio-δουλειές, κλπ). Πώς να το πω; Δε νομίζω ότι κάποιος απ'το νοιζ έχει αγοράσει κάτι δικό μου... ;)

 

Αυτό με κάνει καλλιτέχνη για τον υπόλοιπο κόσμο, αλλά όχι για τους μουσικούς του νόιζ; (και ξέρεις πόσο γουστάρω να είμαι εδώ και πόσο ανοιχτός είμαι)...

 

χμμμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O όρος καλλιτέχνης χρησιμοποιείται υπο ένα "λαϊκό" πρίσμα, όπως αυτή γίνεται αντιληπτή στα πλαίσια της απλής, καθημερινής χρήσης της.

 

@Nikolas

Πότε κάναμε τον διαχωρισμό νόιζ και ο υπόλοιπος κόσμος και δεν το κατάλαβα;  ;)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@Nikolas

Πότε κάναμε τον διαχωρισμό νόιζ και ο υπόλοιπος κόσμος και δεν το κατάλαβα;  ;)

στατιστικά 81,000 μέλη μου φτάνουν εμένα... ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΠ..... παει η υποληψη μου  ;D ;D

.... δεν έχουν ιδέα και αφού μιλάμε για λεφτά ο καλλιτέχνης θα πρέπει να ενδιαφέρεται...

.......... και δυστυχώς ή ευτυχώς έχουν κι αυτοί πορτοφόλια.......

εγινες ξεκαθαρος φιλε theoctopus φυσικα και ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ουτε με την αποψη σου

 

 

Ηθελα να πω απλα οτι η αποψη του κοσμου που πολυ αφ' υψηλου κοιτανε μερικοι και απαντουν οταν ζητειται ειδημονας ;D -απορω με τι καταβολες-  ειναι ασφαλεστερη απο του καθε ‘’ειδημονα’’, αλλωστε οι ‘’ειδημονες’’ σπανια συμφωνουν και μεταξυ τους .......     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα τις αποψεις διαφορων μελων για το ποιος θεωρειται καλλιτεχνης κτλ και κατεληξα οτι διαφωνουμε μεταξυ μας επειδη εχουμε ο καθενας διαφορετικο ορισμο για το τι ειναι τεχνη.

 

Πχ για μενα ενας δισκος που θα τρανταξει τα μυαλα 100 ανθρωπων και θα τον ακουνε επι χρονια επηρεαζοντας τη ζωη τους, ειναι τεχνη. Ο καλλιτεχνης που τον εκανε το δισκο σιγουρα δε ζει απ αυτο και εβγαλε ελαχιστα χρηματα παρ ολ αυτα ειναι τεχνη.

 

Θα μου πεις, πως γινεται να αρεσει μονο σε 100 ατομα σε ολο τον κοσμο και να μην γινει πιο εμπορικος? Ε υπαρχει και αυτη η τεχνη που ειναι για λιγους , δε σημαινει οτι δεν ειναι τεχνη επειδη δε πληρωνει τους λογαριασμους της ΔΕΗ.

 

Επισης σε μια πολυ μικρη χωρα καποιος που κανει παραδοσιακη μουσικη μπορει να μη μπορει να ζησει απ αυτο, δε σημαινει οτι δε κανει τεχνη ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέχνη μπορείς κάλλιστα να κάνεις χωρίς να είσαι καλλιτέχνης, όπως περίπου μπορείς να φτιάξεις το αυτοκίνητό σου χωρίς να είσαι μηχανολόγος.

 

Ο διαχωρισμός που προσπαθώ να κάνω είναι πολύ συγκεκριμένος και έχει επίσης συγκεκριμένο σκοπό. Το έργο ενός ανθρώπου πρέπει πάντα να κρίνεται πριν αυτός χαρακτηριστεί απ' αυτό, για όλους τους τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας. Το ίδιο το έργο μπορεί να έχει ανεξάρτητη πορεία και υπόσταση. Το γεγονός αυτό δεν είναι κάτι νέο ειδικά στην τέχνη. Είναι άπειροι οι καλλιτέχνες που στα πρώτα βήματά τους χαρακτηρίζονταν από άλλες ιδιότητες πρίν τους αποδωθεί η λέξη καλλιτέχνης. Και πότε έγινε αυτό; Μόνο όταν το έργο τους πέρασε τα τέστ του κόσμου, του απλού κόσμου συνήθως. Απορώ γιατί κάνει εντύπωση.

 

Και ποιός είναι ο σκοπός του διαχωρισμού αυτού. Μήπως και συνειδητοποιήσουμε ότι το γρατζούνισμα από μόνο του δεν μας κάνει διαφορετικούς. Και ίσως τότε να γίνει κατανοητό ότι το παραγόμενο αποτέλεσμα της καλλιτεχνικής δημιουργίας έχει περισσότερη αξία απ' αυτή που νομίζουμε. Και αυτό τελικά συνδέεται με τους οικονομικούς όρους της αρχικής συζήτησης.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα έκανες.

Αν δεν έβλεπες τον εαυτό σου στην λέξη ειδήμονας και συνειδητοποιούσες ότι υπάρχει και ο "απλός" κόσμος του οποίου η άποψη έχει ειδικό βάρος και αξία ίσως και να μην διαφωνούσες και τόσο. Μην ξεχνάς ότι για κάθε έναν που έχει μελετήσει υπάρχουν άλλοι 100 που δεν έχουν ιδέα και αφού μιλάμε για λεφτά ο καλλιτέχνης θα πρέπει να ενδιαφέρεται και γι' αυτούς τους 100. Πίστεψέ με, σε όλη μου την ζωή αν υπάρχει ένα πράγμα που προσπαθώ να υπερασπιστώ αυτο είναι η αξία της γνώσης. Δυστυχώς όμως σ' αυτό τον κόσμο υπάρχουν και εκείνοι που δεν ενδιαφέρονται για την σωστή πληροφόρηση ούτε αναζητούν την γνώση και δυστυχώς ή ευτυχώς έχουν κι αυτοί πορτοφόλια. Αν λοιπόν κάποιος επιλέγει να αγνοεί την αξία (χειροπιαστή) της άποψης αυτού του κομματιού της κοινωνίας τότε ναι, ζεί στον μικρόκοσμό του.

 

Με όλο τον προσήκοντα σεβασμό, όταν λες "σε όλη μου τη ζωή κλπ", πως ακριβώς έχεις υπερασπιστεί την ιδέα της γνώσης; Μη μου πεις μόνο "σε συζητήσεις στην παρέα μου" διότι θα κατηγορηθείς για επενδύσεις σε μικρόκοσμο.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο τον προσήκοντα σεβασμό, όταν λες "σε όλη μου τη ζωή κλπ", πως ακριβώς έχεις υπερασπιστεί την ιδέα της γνώσης; Μη μου πεις μόνο "σε συζητήσεις στην παρέα μου" διότι θα κατηγορηθείς για επενδύσεις σε μικρόκοσμο.

 

Όχι ότι έχει και καμία σχέση με το θέμα, αλλά θα σου απαντήσω. Σε ολόκληρο εκείνο το κομμάτι της ζωής μου που ήμουν σε θέση να αντιλαμβάνομαι την αξία ορισμένων πραγμάτων και όχι δεν κατέβηκα με το λάβαρο του πολέμου στους δρόμους αν αυτό περίμενες. Και φυσικά, φυσικότατα επενδύω σε έναν μικρόκοσμο, μην γελιέσαι όλοι αυτό κάνουμε, εκτός αν μιλάμε για μεγαλομανείς ή σπάνιες προσωπικότητες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου