Προς το περιεχόμενο

David Byrne: 'The internet will suck all creative content out of the world'


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά και είναι. Εσύ νομίζεις ότι έτσι απλά έφτασε εδώ που είναι; Ότι είναι ΓΤΠ είναι κι αυτό απόλυτα βέβαιο αλλά όταν μερικά εκατομμύρια κοριτσάκια και μερικά αγοράκια (wtf) έχουν άλλη άποψη, σε εμένα και σε εσένα δεν πέφτει λόγος.

 

Μακάρι να γίνει και πολύ κρίμα αν δεν το πετύχει. Όσο όμως δεν έχει φτάσει εκεί, καλλιτέχνης με τα ούλα του δεν είναι.

 

Χαλάρωσε. Οι ειρωνίες αλλού, έτσι;

 

Ειναι χαλαρα  ΓΤΠ και απλα πουλαει την εμφανιση του που εχει απηχηση στα pre teen κοριτσακια.Πες μου τωρα οτι κανει καριερα για τη φωνη και  την ικανοτητα του στην συγγραφη ασματων.Πουλαει εικονα και μαγκια του στην τελικη αλλα καλλιτεχνη δεν τον λες οπως αλλωστε δεν αφαιρεις τον ορο απο το παιδακι που ειναι φοβερος μουσικος καταπληκτικος σε ολα αλλα με ολιγον γαμψη μυτη και γεματουλης και δυσκολα καποιος θα ενδιαφερθει για την παρτη του.

 

Χαλαρος ειμαι...εσυ για τραβα τσεκαρε παλι το post μου, ηταν απαντηση προς εσενα προσωπικα? οποιος εχει τη μυγα ::).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ειναι χαλαρα  ΓΤΠ και απλα πουλαει την εμφανιση του που εχει απηχηση στα pre teen κοριτσακια

 

Εξακολουθεις να μη θες να καταλαβεις οτι "καθενας εις το ειδος του και ο Λουμιδης στους καφεδες" επισης θα ηθελα να σε ρωτησω ΕΣΥ τι ακριβως καλλιτεχνικο εργο ειχες να παρουσιασεις στα 14 σου χρονια?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@theoctapus

 

Μονίμως αγνοείς την παρατήρησή μου ότι έχεις ως πλαίσιο αναφοράς την ποπ κουλτούρα (το οποίο κάνει τις απόψεις σου βραχύβιες εκ' των πραγμάτων διότι δεν υπάρχει άλλος χώρος με τόση ρευστότητα αξιών) και ότι υπάρχει ιστορικά επιβεβαιωμένη καταγραφή καλλιτεχνών που αναγνωρίστηκαν μετά θάνατον και βέβαια ποτέ δεν έπιασαν δείκτες δημοφιλίας εφάμιλλους με τους χειρότερους εκπροσώπους της ποπ κουλτούρας.

 

Το ότι ένας συνθέτης αναγνωρίστηκε μετά θάνατον, δεν αλλάζει ποσώς το ότι ήταν και αισθάνοταν καλλιτέχνης, πιθανά πικραμένος από την δυσανάλογα λίγη προσοχή που άξιζε. Εσύ - ούτε λίγο ούτε πολύ - απαξιώνεις έναν τέτοιο άνθρωπο λέγοντας ότι δεν έχει ακόμη προαχθεί σε άντρα (αλλά παραμένει αγόρι) επειδή αδιαφόρησε για την ποπ κουλτούρα και τους οπαδούς της γύρω του.

 

Το σημείο που εξοργίζει είναι ότι αυτή ακριβώς (καλλιτέχνης = κοινό άνω των...πόσων ατόμων αλήθεια;) είναι η οπτική των μεσημεριανών τηλεοπτικών εκπομπών στην Ελλάδα, από τους οποίους (παραδέξου το) δεν άκουσες ποτέ για Βαν Μόρισον, παρά την πεποίθησή σου ότι χωράνε στο ίδιο σκεπτικό.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθεις να μη θες να καταλαβεις οτι "καθενας εις το ειδος του και ο Λουμιδης στους καφεδες" επισης θα ηθελα να σε ρωτησω ΕΣΥ τι ακριβως καλλιτεχνικο εργο ειχες να παρουσιασεις στα 14 σου χρονια?

 

Ας μη ξεχνάμε και δηλώσεις όπως:

Aν η Άννα Φρανκ ήταν ζωντανή θα ήταν Belieber.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθεις να μη θες να καταλαβεις οτι "καθενας εις το ειδος του και ο Λουμιδης στους καφεδες" επισης θα ηθελα να σε ρωτησω ΕΣΥ τι ακριβως καλλιτεχνικο εργο ειχες να παρουσιασεις στα 14 σου χρονια?

 

Εγω δεν δηλωσα ποτε καλλιτεχνης αλλα αν ημουν πιτσιρικι με autotuned φωνητικα  σε τραγουδια αλλων,παραγωγες αλλων χορογραφιες αλλων κτλ κτλ κτλ και εγω κοτσαρα μονο την φατσα δεν θα ελεγα τον εαυτο μου μουσικο.....απλα οτι εγινα γνωστος λογω φατσας.

 

Το ειδος του λοιπον ειναι οτι πουλαει φατσα..αυτο δεν τον κανει μουσικο.....τον κανει διασκεδαστη στην καλυτερη των περιπτωσεων....και στο τσιρκο εχουν τετοιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως αλλωστε δεν αφαιρεις τον ορο απο το παιδακι που ειναι φοβερος μουσικος καταπληκτικος σε ολα αλλα με ολιγον γαμψη μυτη και γεματουλης και δυσκολα καποιος θα ενδιαφερθει για την παρτη του.

 

Τι να κάνουμε, η ζωή δεν χαρίζεται σε κανέναν και δυστυχώς ο χοντρούλης παιχταράς μας μπορεί ποτέ να μην δεί το φως. Μπορεί και όχι όμως οπότε μαγκιά του είς διπλούν.

 

Η μελέτη από μόνη της και οι επιδόσεις σ' αυτή δεν κάνουν τον καλλιτέχνη (όχι ότι δεν είναι απαραίτητη, αυτό εννοείται). Αν δεν υπάρξει χειροπιαστό έργο που να έχει ξεφύγει από στενά όρια τότε άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

@trolley

Είναι τόσο απλό. Το έργο κάνει τον καλλιτέχνη και τον κάθε επαγγελματία (για επαγγελματίες μιλάμε όχι για χομπίστες), ούτε η προσπάθεια, ούτε οι προθέσεις, ούτε η πίστη, ούτε η επιμονή, ούτε η εμφάνιση (ή η έλλειψη αυτής), ούτε το τι αισθάνεται και πως αυτοπροσδιορίζεται, ούτε τίποτε άλλο. Χωρίς έργο κοινά αποδεκτό ώς άξιο αναφοράς στην καλύτερη έχουμε μια λυπητερή ιστορία.

 

Και πρόσεχε, δεν απαξιώνω έναν άνθρωπο που δεν χαίρει αναγνώρισης. Δεν αμφιβάλλω για την προσπάθειά του ή τις ικανότητες (αν και το τελευταίο μέσες άκρες μπορεί να κριθεί). Απλά είμαι διπλά και τριπλά προσεκτικός όταν θα πρέπει να αποδωθεί χαρακτηρισμός. Κι αυτο γιατί πλέον έχει γίνει αρκετά εύκολο (ευτυχώς) να ακουμπήσεις την καλλιτεχνική δημιουργία.

 

Και ποσώς με απασχολεί η εκτιμητική ικανότητα των ειδημονων. Αυτό αφορά μόνο τον μικρόκοσμό τους.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[probably off topic mode on] Όλα αυτά τα χαριτωμένα κοριτσάκια κι αγοράκια με τις καλές (by any standard) φωνές και τα ατέλειωτα στρατοκαυλικά και άψογα συντονισμένα χορευτικά, έχουν την αμέριστη αηδία μου για το παραγόμενο αποτέλεσμα και ταυτόχρονα τον μεγάλο σεβασμό μου για την άοκνη και παιδιόθεν επίπονη προσπάθεια τους και συνάμα την θρησκευτική τους προσήλωση στον στόχο σε συνδυασμό με τον επιτυχημένο συντονισμό του επιτελείου τους.

 

Σε μία τόσο ανταγωνιστική κοινωνία, το να φτάσουν σε αυτά τα επίπεδα δημοφιλίας είναι περισσότερο αποτέλεσμα του "πέτυχε" παρά του "έτυχε". [/]

 

Συγγνώμη για την παρέμβαση.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν ο Bieber ειναι ΓΤΠ η οχι ειναι μικρης σημασιας. Εχει μια ΟΚ φωνη δε λεω αλλα τι και αν εφτυνε τις θαυμαστριες του απτο μπαλκονι; Σιγουρα θα μαζεψαν την ροχαλα και θα την πουλησαν στο ebay. ;D Τελος παντων, η μουσικη αξια ειναι προσωπικο μετρο αλλωστε. Δεν θα ειχε σημαντικο νοημα να στοχευσει σε αυτο καποιος. Ενας τροπος για να πουλησεις το προιον σου θα ηταν να βρεις τους καταλληλους αγοραστες. Ενας πιο αποδοτικος τροπος θα ηταν να διαμορφωσεις τις καταλληλες συνθηκες και τους αναγκαιους αγοραστες. Εκει ειναι και η μονη ενσταση μου.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνουμε, η ζωή δεν χαρίζεται σε κανέναν και δυστυχώς ο χοντρούλης παιχταράς μας μπορεί ποτέ να μην δεί το φως. Μπορεί και όχι όμως οπότε μαγκιά του είς διπλούν.

 

Η μελέτη από μόνη της και οι επιδόσεις σ' αυτή δεν κάνουν τον καλλιτέχνη (όχι ότι δεν είναι απαραίτητη, αυτό εννοείται). Αν δεν υπάρξει χειροπιαστό έργο που να έχει ξεφύγει από στενά όρια τότε άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

 

To "τι να κανουμε" και το "δυστυχως" δεν αρκουν για να αντικρουσουν τα οσα λεω....ελπιζω να το καταλαβαινεις.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκκινώντας από την παραδοχή ότι σημαντικό κίνητρο οποιασδήποτε καλλιτεχνικής δημιουργίας είναι η βιοποριστική εξασφάλιση του δημιουργού και δεδομένων των σύγχρονων οικονομικών και κοινωνικών συνθηκών δεν είναι άστοχο να μιλάμε για "drive" και αυτοδημιούργητους καλλιτέχνες?

 

Από τη στιγμή που μια τέτοια επιλογή είναι πολυτέλεια, θα μπορούσε κανείς να θεωρήσει πως η δημιουργία τέχνης αποτελεί πλέον ελιτιστικό προνόμιο.Από την άλλη, τα εργαλεία και τα μέσα για τη δημιουργία αυτής είναι περισσότερο προσβάσιμα από ποτέ, με την ερασιτεχνική και χομπίστικη προσέγγιση όμως να παράγει και ανάλογα αποτελέσματα, λόγω της έλλειψης αφοσίωσης και πραγματογνωμοσύνης.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου