Προς το περιεχόμενο

David Byrne: 'The internet will suck all creative content out of the world'


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αν ο Bieber ειναι ΓΤΠ η οχι ειναι μικρης σημασιας. Εχει μια ΟΚ φωνη δε λεω αλλα τι και αν εφτυνε τις θαυμαστριες του απτο μπαλκονι;

Σιγά τον Vicious ρε συ.

 

Σιγουρα θα μαζεψαν την ροχαλα και θα την πουλησαν στο ebay. ;D
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert. The Abba turd.  ;D

 

Ενας τροπος για να πουλησεις το προιον σου θα ηταν να βρεις τους καταλληλους αγοραστες.
Είναι ο μοναδικός τρόπος.

 

Ενας πιο αποδοτικος τροπος θα ηταν να διαμορφωσεις τις καταλληλες συνθηκες και τους αναγκαιους αγοραστες.
Γίνεται εδώ και πάρα πολλά χρόνια και έχει πάρα πολλά πρόσωπα.

Από Marketing μέχρι Γκαίμπελς.  8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Για να επανέλθω στο αρχικό θέμα του OP, εγώ παρατηρώ ότι πλέον και οι αμιγώς επαγγελματίες, διάσημοι, ή όπως αλλιώς τους λένε, μετέρχονται πλέον τακτικές «ερασιτεχνών» κατά την παρουσίαση της δουλειάς τους.

 

Παράδειγμα, τα video clips, τα οποία πλέον φιλμάρονται με την λογική του youtube (αμιγώς ερασιτεχνικό εργαλείο)  και όχι για να παιχτούν στην tv,  τόσο από άποψη budget όσο και από άποψη θεματολογίας.

 

Πιο απλά, το έχουν γυρίσει  σχεδόν όλοι, τόσο στη λογική του “κάνω video clip –και καλά την ώρα που ηχογραφώ στο studio" (ερασιτεχνική τακτική, στη λογική του jack conte , ως video song ή του bedroom player) όσο και στο χαμηλό κόστος παραγωγής του (επίσης ίδιον ερασιτέχνη).

 

Με άλλα λόγια μόνοι τους βγάζουν τα μάτια τους (οι διάσιμοι, επαγγελματίες....ή όπως αλλιώς πείτε τους).

 

Όλα αυτά φυσικά, με ελάχιστες (ευχάριστες) εξαιρέσεις , που πραγματικά δείχνουν ποιός είναι ο επαγγελματίας και ποιός ο ερασιτέχνης.

 

Δηλαδή γιατί να μη βγάλω το καπέλο π.χ. στους DURAN DURAN για το girl panic, που κόστισε ένα σκασμό $$$$$$$$$;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε theoctapus, διαφωνώ με όλα όσα έγραψες, αλλά θέλω να κάνω μία στάση στο παρακάτω:

 

Και ποσώς με απασχολεί η εκτιμητική ικανότητα των ειδημονων. Αυτό αφορά μόνο τον μικρόκοσμό τους.

 

Πιθανόν μιλάς από κάποια ειδική θέση κατανόησης του κόσμου (σοβαρά το γράφω, όχι ειρωνικά), αλλά τέτοιου είδους αφορισμοί, μάλλον ενισχύουν την γενικότερη ροπή για αδιαφορία προς τη γνώση και τη σωστή πληροφορία, παρά εξασφαλίζουν πραγματική ελευθερία σκέψης.

 

Ζεις και εργάζεσαι (απ'ότι ξέρω) σε μία χώρα όπου καλλιτέχνες (μουσικοί ντε) τείνουν να υπερηφανεύονται σε μέσα μαζικής ενημέρωσης για το ότι δεν έχουν τελειώσει το δημοτικό σχολειό, αποκαθηλώνοντας όχι απλά τους "ειδήμονες" που σαρκάζεις, αλλά ακόμη και την αόριστη ιδέα ότι κάποιος μπορεί να έχει ωφεληθεί από το να σπουδάσει (οτιδήποτε).

 

Το θεώρημα ότι οι "ειδήμονες" ζουν σε κάποιο μικρόκοσμο, είναι το κύριο επιχείρημα όσων δεν κατάφεραν ποτέ να γίνουν ειδήμονες σε τίποτε, παραγνωρίζοντας ότι ο μόνος "μικρόκοσμος" είναι εκείνος της άγνοιας και της απάθειας.

 

Σε πείσμα των αυτόκλητων "μουσικόφιλων", άνθρωποι όπως ο Γιάννης Πετρίδης (που ανέφερα) και εκατοντάδες άλλοι σε εκατοντάδες τομείς ανθρώπινης δραστηριότητας, όχι μόνο ξέρουν πολύ περισσότερα, αλλά επίσης έχουν βοηθήσει πολλούς να διαμορφώσουν κριτήρια αξιολόγησης που με άλλο τρόπο θα ήταν ανέφικτο να αποκτήσουν στο ίδιο χρονικό διάστημα.

 

Αν εσύ νομίζεις ότι ο Πετρίδης ζει σε κάποιο "μικρόκοσμο" έχοντας μιλήσει προσωπικά και έχοντας δει ζωντανά όλους τους μουσικούς που θα ήθελα να δω στη ζωή μου από όλα τα είδη μουσικής, τότε έχεις φίλε μου προχωρήσει στην υιοθέτηση ενός αξιακού συστήματος που δεν μπορώ να παρακολουθήσω.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχωριζοντας το show -που συμπεριλαμβανει πολλα πραγματα- απο την μουσικη τεχνη με την εννοια της συνθεσης και εκτελεσης,  το show απαιτει πανω απο ολα παρουσιαστικο, που δεν το υποβαθμιζω καθολου, καθως ειναι και αυτο μια μορφη τεχνης που ομως… ή διαθετης ή δεν διαθετεις. ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο την συνθεση και την εκτελεση αλλα το ιδιο σημαντικο, και σημαντικοτερο… μιλωντας για show παντα, ο χ διασημος  μπορει να χανει στην μουσικη του τεχνη αλλα στη σουμα να κερδισει καθως στο show δεν ειναι αυτο το σημαντικοτερο. Αν παλι διαθετεις παρουσιαστικο και με την εννοια της προσωπικοτητας, μαζι με το μουσικο ταλεντο… τοτε εισαι Cobain, Lennon ….κτλ

   

Και για να συμφωνησω με τoν theoctapus… το μονο ασφαλες κριτηριο που υπαρχει για το κατα ποσο καποιος ειναι καλλιτεχνης, -αν υποθεσουμε οτι ολοι εννοουμε το ιδιο με αυτον τον ορο- ειναι η απηχηση του, διαφορετικα ποιος θα το κρινει… ποιανου η κριση ειναι ποιο εγκυρη οταν μιλαμε για τοσο μη μετρισιμα πραγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκώ είμαι καλλιτέχνης; γιατί μάλλον έχω 0 πωλήσεις στο νοιζ...  ;)

Γι'αυτο και εγραψα ‘’αν υποθεσουμε οτι ολοι εννοουμε το ιδιο με αυτον τον ορο’’ νομιζω οτι δεν εννοουν ολοι το ιδιο, οποτε ας δωσει καλυτερα καποιος ειδημονας τον ορισμο της τεχνης και του καλλιτεχνη και θα σου απαντησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο αν βρουμε καποιον ειδημονα να μας πει τον ορισμο του ειδημονα. ;D

 

Είναι ένας που ζει σε μικρόκοσμο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε theoctapus, διαφωνώ με όλα όσα έγραψες, αλλά θέλω να κάνω μία στάση στο παρακάτω:

 

Φυσικά και θα έκανες.

Αν δεν έβλεπες τον εαυτό σου στην λέξη ειδήμονας και συνειδητοποιούσες ότι υπάρχει και ο "απλός" κόσμος του οποίου η άποψη έχει ειδικό βάρος και αξία ίσως και να μην διαφωνούσες και τόσο. Μην ξεχνάς ότι για κάθε έναν που έχει μελετήσει υπάρχουν άλλοι 100 που δεν έχουν ιδέα και αφού μιλάμε για λεφτά ο καλλιτέχνης θα πρέπει να ενδιαφέρεται και γι' αυτούς τους 100. Πίστεψέ με, σε όλη μου την ζωή αν υπάρχει ένα πράγμα που προσπαθώ να υπερασπιστώ αυτο είναι η αξία της γνώσης. Δυστυχώς όμως σ' αυτό τον κόσμο υπάρχουν και εκείνοι που δεν ενδιαφέρονται για την σωστή πληροφόρηση ούτε αναζητούν την γνώση και δυστυχώς ή ευτυχώς έχουν κι αυτοί πορτοφόλια. Αν λοιπόν κάποιος επιλέγει να αγνοεί την αξία (χειροπιαστή) της άποψης αυτού του κομματιού της κοινωνίας τότε ναι, ζεί στον μικρόκοσμό του.

 

Εγκώ είμαι καλλιτέχνης; γιατί μάλλον έχω 0 πωλήσεις στο νοιζ...  ;)

 

Πληρώνεις τους λογαριασμούς σου απ' το έργο σου; Τέλος. Αν ήσουν μόνο ένας youtuber άντε και κανά κομματάκι στο soundcloud τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

 

Να το πω διαφορετικά, αν η ατάκα που ταιριάζει είναι το "don't quite your day job" τότε ο χαρακτηρισμός καλλιτέχνης είναι το λιγότερο περιττός.

 

Είναι ένας που ζει σε μικρόκοσμο.

 

Είναι

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνεις τους λογαριασμούς σου απ' το έργο σου; Τέλος.

 

Θα ήσουν πολυ καλός σε συνεδριο φιλοσοφίας της μουσικής :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου