Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμενου synthesizer - workstation


ex-ΑΓΓΕΛΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν Άγγελε να πω και εγώ την γνώμη μου αφού πρώτα σε διαβεβαιώσω ότι ναι, έχω πιάσει στα χέρια μου κάποιο συνθεσάιζερ, γιατί υπάρχουν και κάποιοι που εκφέρουν γνώμη χωρίς να έχουν πιάσει (βλέπε manosx :P).

Διάβασα μόνο την πρώτη σελίδα που ζητάς μεταχειρισμενο workstation.Σχώρα με αλλά δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω τις υπόλοιπες 35 plus σελίδες για να καταλάβω τι ακριβώς ζητάς.Αν το θες για live performance έχει καλώς.Δεν έχω πείρα από όλα τα workstation για να σου προτείνω κάτι, δεν μου αρέσει ο ήχος τους, δεν μου κάνουν οι δυνατότητες παραμετροποίησης του ήχου, αλλά αν έπαιρνα κάτι θα έπαιρνα κάποιο Roland λόγω ένδοξου παρελθόντος.Όλα αυτα αν το θες για live εμφανίσεις.Γιατί αν το θες για σύνθεση και δημιουργία μεσα στο σπίτι, το workstation είναι λάθος αγορά πέρα για πέρα.Το καλύτερο workstation για σύνθεση είναι το pc ή το laptop, όπως θες πέστο.Πρόσεξε, δεν αναφέρομαι σε vsti και software υλοποιήσεις, μιλάω αποκλειστικά για χρήση pc ή λαπτοπ σε συνδυασμό φυσικά με κάποιο daw.Και εννοείτε πως ακόμα και σε live μπορείς να χρησιμοποιήσεις το setup του σπιτιού σου.Έχεις βρεθεί σε live performance έτσι δεν είναι;E, μην μου πεις ότι όλοι παίζανε με workstations.Aν θες να επεκταθούμε σε αυτό ίσως βγούμε εκτός θέματος γιατί χωράει πολύ ανάλυση τεχνικά.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 444
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λίγο αργά μπήκα αλλά ας γράψω και γω τα χιλιοειπωμένα. Αυτό που χρειάζεσαι όντως είναι μάλλον ένα rompler και αυτό γιατί δεν έχεις τις γνώσεις να αξιοποιήσεις ένα Fm, Va synth ή οποιοδήποτε άλλο που χρησιμοποιεί άλλο τύπο σύνθεσης. Αν πάρεις ένα από αυτά θα ξενερώσεις διότι δεν θα μπορείς να βγάλεις κάποιον ήχο που θέλεις σύντομα ενώ δεν υπάρχει καμία απολύτως δυνατότητα να βγάλεις ρεαλιστικό ήχο πιάνου που θέλεις καθώς δεν είναι αυτός ο σκοπός των ανωτέρω synth. Χρειάζεσαι κάτι που θα σε βάλει ομαλά στο είδος και δεν θα σε αποτρέψει να συνεχίσεις. Όπως είπε και ο neeq τα roland fantom x,g και τα juno είναι πανεύκολα στην χρήση αλλά νομίζω πως καλά κάνεις και πας για το mox, είναι η καλύτερη λύση για έναν αρχάριο και όχι μόνο καθώς δίνει πολλά πράγματα out of the box. Σε περίπτωση που αργότερα θελήσεις να παράγεις ένα ρεαλιστικό ηχόχρωμα που δεν αφορά ακουστικά όργανα αλλά πχ ηλεκτρονικούς ήχους θα ψάξεις ένα VA (Νord Lead, An1x, Ion, Nova  κτλπ). Είναι πολύ εξειδικευμένο και άχρηστο στα χέρια σου αυτήν την στιγμή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να κάνω είναι post rock μουσική...Δε θα το χρησιμοποιώ σε live...Αλλά σε,home studio αποκλειστικά.. Δείτε τη ήχους θέλω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να κάνω είναι post rock μουσική...Δε θα το χρησιμοποιώ σε live...Αλλά σε,home studio αποκλειστικά.. Δείτε τη ήχους θέλω..

 

Πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα γίνονται στο κομάτι που μας έβαλες να ακούσουμε, όσον αφορά τα πληκτροφόρα όργανα. Ακούω περισσότερο αναλογικό ήχο (από αυτόν με τις δύο γεννήτριες που λέει και ο Waterfall-K) παρά ψηφιακό, αν και είναι σίγουρο ότι (τιμώντας τον άγραφο κώδικα που θέλει τους πληκτράδες να ισορροπούν - και καλά - ανάμεσα στο αναλογικό και το ψηφιακό) έχει γίνει χρήση πολλών και ετερόκλητων πηγών.

 

Ένα είναι σίγουρο: ότι με τέτοια πρότυπα, κανένα από τα hardware synths που βρίσκονται στο οικονομικό σου βεληνεκές, δε θα σε ικανοποιήσει. Ο ήχος που σε ενδιαφέρει, οφείλεται τόσο στο "όργανο" όσο και στην παραγωγή, δηλαδή χρειάζεσαι έναν υπολογιστή, ένα DAW και μερικά soft synths της προκοπής ώστε - και αυτό είναι το σημαντικότερο - να ΜΑΘΕΙΣ να φτιάχνεις ήχους.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το θέμα trolley εγώ θέλω να φτιάχνω τους ήχους αποκλειστικά σε synth workstation και οχι σε pc.... Πάντως δε νομίζω,ότι είναι και λίγα τα χρήματα για μεταχειρισμένο workstation..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το θέμα trolley εγώ θέλω να φτιάχνω τους ήχους αποκλειστικά σε synth workstation και οχι σε pc.... Πάντως δε νομίζω,ότι είναι και λίγα τα χρήματα για μεταχειρισμένο workstation..

 

Γιατί δηλαδή βρε Άγγελε, σε VA ή σε μη ψηφιακό workstation δεν μπορείς να φτιάχνεις αποκλειστικά τους ήχους που θες;To έχεις δοκιμάσει;Eχει δίκιο ο trolley σε ότι σου λέει για τους ήχους από το κομμάτι που έβαλες.Δεν "μυρίζουν" πολύ workstation, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά, μπορεί να κάνω και λάθος.Το pc θα το χρησιμοποιείς για την σύνδεση της κάρτας ήχου και για το daw.Δεν θα φτιάχνεις εκεί τους ήχους αλλά στο όργανο.

Πριν πάρεις workstation σε παροτρύνω να ακούσεις και να σκαλίσεις μερικά VA συνθεσάιζερ.Επιλογές έχεις πολλές, και για μεταχειρισμένα δεν ξεφεύγουν πολύ οι τιμές.Έχω δει αρκετά v-synth στις αγγελίες γύρω στα 700-800 ευρώ.

Απορώ πάντως γιατί στρέφεσαι αποκλειστικά σε workstation και έχεις απορρίψει ως φαίνεται άλλες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν μπορει να βγαλει καποιος το κομματι αυτο σε ενα workstation απο τα μεταχειρισμενα που αναφερθηκαν με την ιδια ποιοτητα ακομα και χωρις την χρηση καποιου εξωτερικου προγραμματος η και εξωτερικου hardware εξοπλισμου, τοτε το μονο που δεν θα φταιει ειναι το workstation.

 

Eγω πιστευω οτι εχεις παρει τις απαντησεις σου αγγελε, το θεμα επαναλαμβανεται και γυριζει στο θεμα επιχειρηματολογησης ποιος εχει δικιο για τα λεγομενα του.

 

Οι γνωμες στο συγκεκριμενο θεμα αφορουν τον καθενα προσωπικα αναλογα με τις καταβολες του, τις γνωσεις του, την εμπειρια του, τις δυνατοτητες του.

Οταν δεν μπορει να κανει καποιος κατι με κατι δεν σημαινει οτι αυτο ισχυει για ολους.

 

ακομα και αυτα που λεει ο νεκταριος και ειναι πολυ σωστα, εχουν ξανατεθει στο ιδιο θεμα πανω απο πεντε φορες, σου εχουν δωσει ολοι καθε δυνατη απαντηση για το θεμα στις αναγκες που συνεχεια σου προκυπτουν και στο τελος θα χρειαστεις καθε μουσικο εξοπλισμο που υπαρχει διαθεσιμος στον πλανητη για να μπορεις να φτιαχνεις τα παντα οπως τα ακους ενω εχεις αποδειξει με τα λεγομενα σου οτι εισαι αρκετα αρχαριος που οσο γρηγορα και να μαθαινεις θα χρειαστεις πολυ καιρο για να εκμεταλλευτεις στο 20% οποιοδηποτε πληκτροφορο  για την δημιουργια ηχων και μουσικης

 

Εγω πιστευω οτι το θεμα πρεπει να κλειδωθει γιατι αλλιως τρολιαζοφερνει.

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε κλειδωθεί όμως, πως θα διάβαζες (και κυρίως ο OP) το παρακάτω mail που πήρα μόλις τώρα σε απάντηση δικού μου από τη μπάντα που έβαλε ο OP;

 

 

Hey Guys,

Honestly we made that track so long ago on an old computer we can't even really remember what was used. Thanks for writing.

 

Best,

John

Sent from my iPhone

 

 

 

> On Oct 26, 2013, at 2:40 PM, Panos <[email protected]> wrote:

>

> Hello.

>

> Me and a friend are wondering which keyboard instruments were used on "Signaling Through The Flames". We would be most happy, if you could provide some hints or actual info.

>

> Congratulations on the piece.

>

> Panos

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν μπορει να βγαλει καποιος το κομματι αυτο σε ενα workstation απο τα μεταχειρισμενα που αναφερθηκαν με την ιδια ποιοτητα ακομα και χωρις την χρηση καποιου εξωτερικου προγραμματος η και εξωτερικου hardware εξοπλισμου, τοτε το μονο που δεν θα φταιει ειναι το workstation.

 

Eγω πιστευω οτι εχεις παρει τις απαντησεις σου αγγελε, το θεμα επαναλαμβανεται και γυριζει στο θεμα επιχειρηματολογησης ποιος εχει δικιο για τα λεγομενα του.

 

Οι γνωμες στο συγκεκριμενο θεμα αφορουν τον καθενα προσωπικα αναλογα με τις καταβολες του, τις γνωσεις του, την εμπειρια του, τις δυνατοτητες του.

Οταν δεν μπορει να κανει καποιος κατι με κατι δεν σημαινει οτι αυτο ισχυει για ολους.

 

ακομα και αυτα που λεει ο νεκταριος και ειναι πολυ σωστα, εχουν ξανατεθει στο ιδιο θεμα πανω απο πεντε φορες, σου εχουν δωσει ολοι καθε δυνατη απαντηση για το θεμα στις αναγκες που συνεχεια σου προκυπτουν και στο τελος θα χρειαστεις καθε μουσικο εξοπλισμο που υπαρχει διαθεσιμος στον πλανητη για να μπορεις να φτιαχνεις τα παντα οπως τα ακους ενω εχεις αποδειξει με τα λεγομενα σου οτι εισαι αρκετα αρχαριος που οσο γρηγορα και να μαθαινεις θα χρειαστεις πολυ καιρο για να εκμεταλλευτεις στο 20% οποιοδηποτε πληκτροφορο  για την δημιουργια ηχων και μουσικης

 

Εγω πιστευω οτι το θεμα πρεπει να κλειδωθει γιατι αλλιως τρολιαζοφερνει.

 

 

 

 

cos dr 1ον εγώ δεν μπήκα εδώ ως γνώστης για να αποδείξω το αντίθετο δηλαδή ότι είμαι αρχάριος.. Οπότε μη λέμε κουβέντες απλά για να τις λέμε... Αν ήξερα το άθλημα δε θα έμπαινα καν στη διαδικασία να ρωτήσω... 2ον μπήκαν δύο άτομα στο φόρουμ και τους ρώτησα να παρω γνώμη τώρα αν αυτό εσύ το θεωρείς πισωγύρισμα τι να πω... εγώ απ όσο ξέρω όταν θες να μάθεις κάτι Ρωτάς βγάζεις συμπεράσματα και καταλήγεις...λες να μην ήθελα να κάνω την ερώτηση να παρω καθαρές απαντήσεις και,να τελειώνω? Η λες να θέλω να μιλάω εδώ μέρα νύχτα για να Φορτώνω τα αστεράκια μου δίπλα? 3ον δε μπορείς να ζητάς να κλειδώσει το θέμα φιλε από την ώρα που ρωτάω να παρω γνώμες... εσύ βοήθησες είπες τη άποψη σου και σ'ευχαριστώ γι'αυτό από και πέρα μπορείς να μην μπαίνεις καθόλου...                               Κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστεί και κάποιος αλλος κάτι τέτοιο και,να βοηθηθεί από αυτό το φόρουμ και το θέμα του ...δε νομίζω να ήταν ωραίο να κλείσει το θέμα με λογομαχίες και,μετά να ζητάς εσύ να κλειδώσει... Οπότε είναι απλό... Απλά μην το επισκέπτεστε..άλλωστε είμαι κοντά στο καταλήξω σε κάποια αγορά... Και τι καλύτερο να κλείσει με μια φωτογραφία του οργάνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου