Προς το περιεχόμενο

Fender Pickups Nocaster Neck / Texas Special Bridge


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου Noiz.

 

εχω μια tele american special που τωρα φοραει τους stock μαγνητες (texas special) και θελω να παω σε κατι πιο low output και κλασικο,κυρίως στη neck θεση.

 

εχω διαβασει καλα λογια για τους fender '51 nocaster αλλα δεν ξερω αν παρω μονο τον neck μαγνητη αν θα παιζει "καλα" με τον texas special bridge.

 

τι γνωμη εχετε για αυτη την αλλαγη?

 

να παω σε αγορα nocaster set ή μονο του  neck ?

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είχα την american special tele αλλά το πρόβλημά μου ήταν το αντίθετο από το δικό σου. Με ενοχλούσε ο hot bridge ο οποίος για τα γούστα μου ήταν too much. Με τον neck τα βρίσκαμε. Τελικά άλλαξα και τους δύο με πιο low output κλασσικού τύπου τέλε μαγνήτες και η κιθάρα ήρθε περισσότερο στα γούστα μου.

 

Όσον αφορά την ερώτησή σου τώρα. Μπορείς να αλλάξεις μόνο τον neck αν εκεί εντοπίζεται το πρόβλημά σου. Βέβαια, εγκαθιστώντας έναν low output μαγνήτη θα έχεις θέμα έντασης όταν θα γυρίζεις στον bridge. Με άλλα λόγια θα δυναμώνει αρκετά το σήμα σου. Αν αυτό δε σε πειράζει όλα μια χαρά. Α, επίσης στη μεσαία θέση σου θα ακούγεται περισσότερο ο bridge από τον neck. Όλα τα παραπάνω, θεωρητικά, ψιλοδιορθώνονται αν παίξεις με το ύψος των μαγνητών. Προσωπικά όταν το είχα δοκιμάσει και χαμήλωσα τον bridge texas special σε σημείο ώστε να μη μου παίρνει τ' αυτιά, είχε πια χάσει τον χαρακτήρα του.

 

Δεδομένων των παραπάνω θα πρότεινα να πας σε αλλαγή και των δύο μαγνητών. Πάντως, αν πάρεις καινούριο σετ, θα έχεις και τους δύο μαγνήτες οπότε μπορείς να πειραματιστείς αλλάζοντας πρώτα μόνο τον neck π.χ.

 

Οι nocaster '51 είναι πολύ ωραίοι low output vintage style μαγνήτες. Κλασσική λύση και δεν κοστίζουν και μια περιουσία. Νομίζω είναι καλή επιλογή για την κιθάρα σου.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά όταν το είχα δοκιμάσει και χαμήλωσα τον bridge texas special σε σημείο ώστε να μη μου παίρνει τ' αυτιά, είχε πια χάσει τον χαρακτήρα του.

 

αυτο ακριβως φοβαμαι.

 

 

Είχα την american special tele

 

την εδωσες?

θυμαμαι σου αρεσε αρκετα.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εδωσες?

θυμαμαι σου αρεσε αρκετα.

 

Ναι την πούλησα πριν κανά χρόνο. Μου άρεσε πολύ αλλά βρέθηκε στα χέρια μου μια άλλη τέλε που μου άρεσε περισσότερο οπότε έδωσα την special.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O TS NECK ειναι απο τους καλυτερους και πιο "λιγοτερο αχρηστους" tele neck μαγνητες που υπαρχουν,η αλλαγη του δεν ειναι και πολυ καλη ιδεα,βαλε εναν Nocaster Bridge & απλα ΧΑΜΗΛΩΣΕ τον TS.

 

Για πολλα χρονια εβαζα συνεχεια ΤS NECK & DIMARZIO TWANG KINGS neck σε tele φιλων που ηθελαν να..απαλλαχτουν απο την...αχρηστια του κλασσικου tele neck pup... ;D

 

Παντως αν βαλεις low output neck pup (που συνηθως ειναι γυρω στα 6Κ) θα πρεπει να τον σηκωσεις πολυ για να ματσαρει με τα 10Κ του TS....οποτε καλυτερα να αλλαξεις ολο το σετ.

 

Αν θες εντελως κλασσικο (βλεπε πρωτογονο.. ;D) και υπερ-twangy σετ το καλυτερο ολων ειναι αυτο

 

http://www.seymourduncan.com/products/electric/telecaster/vintage-output/1102422_bridge/

 

http://www.seymourduncan.com/products/electric/telecaster/vintage-output/1102421_neck_rh/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενα set  nocaster μαγνητες δεν θα εχω καθαροτερο και πιο "στρογγυλο" ηχο?

 

 

O TS NECK ειναι απο τους καλυτερους και πιο "λιγοτερο αχρηστους" tele neck μαγνητες που υπαρχουν

 

τοτε θα δωσω μια ευκαιρια  στους TS παιζοντας με το υψος των μαγνητων

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενα set  nocaster μαγνητες δεν θα εχωψκαι πιο "στρογγυλο" ηχο?

 

καθαροτερο ναι μια και εχουν χαμηλοτερη εξοδο ,"στρογγυλος ηχος" δεν ξερω τι ειναι... ;D

 

βεβαια ο καθαρος ηχος εξαρταται και απο το headroom του ενισχυτη σου π.χ. αν παιζεις με twin reverb καθαρο ηχο θα εχεις ετσι κι αλλοιως  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενα set  nocaster μαγνητες δεν θα εχω καθαροτερο και πιο "στρογγυλο" ηχο?

 

Όχι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,"στρογγυλος ηχος" δεν ξερω τι ειναι... ;D

Χωρίς άκρες υποθέτω. Χαιδεύει καλύτερα το αυτί.   ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι ετσι τοτε ΟΧΙ,οι TS ειναι πολυ πιο "ευχρηστοι" και "συγχωρετικοι" μαγνητες... ;D...δεν εχουν τοσο πολλα πριμα οσο οι NC οι οποιοι ειναι φανταστικοι μαγνητες αλλα ως κλασσικοι tele μαγνητες μονο....στρογγυλοι δεν ειναι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου