Προς το περιεχόμενο

Fender Pickups Nocaster Neck / Texas Special Bridge


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βεβαια ο καθαρος ηχος εξαρταται και απο το headroom του ενισχυτη σου π.χ. αν παιζεις με twin reverb καθαρο ηχο θα εχεις ετσι κι αλλοιως  ;)

 

με τον peavey classic 50 που ειχες παιζω...τον αγορασα  απο το Νικο  ;D

 

δεν εχουν τοσο πολλα πριμα οσο οι NC οι οποιοι ειναι φανταστικοι μαγνητες αλλα ως κλασσικοι tele μαγνητες μονο....στρογγυλοι δεν ειναι... ;D

 

πολλα πριμα?αυτο δεν ειναι καλο...

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι όταν έπαιζα με TS bridge, ο γάτος μου έφευγε πανικόβλητος  ;D. Τον lollar που έχω τώρα τον ψιλοαντέχει αν και δεν είναι η καλύτερή του.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Nocaster έχουν συγκεκριμένο "χαρακτήρα" και πολύ πιο vintage χροιά από τους Texas Special...

Στο θέμα High output + Low output... πιστεύω ότι δεν μπορείς έναν hot να τον "φέρεις" χαμηλώνοντάς τον... χάνει και τον χαρακτήρα του και το όποιο "γρέζι" παραμένει απλά με λιγότερη δύναμη !

Άλλωστε όλοι οι μαγνήτες έχουν συγκεκριμένο προτεινόμενο σημείο ύψους όπου δίνουν τα μέγιστα της αξίας τους....

Αν δεν σε πειράζει η διαφορά στον χαρακτήρα τους... δεν είναι κακό στην ίδια κιθάρα και έχεις δυο εντελώς διαφορετικούς ήχους.... Σε μερικές περιπτώσεις είναι και καλύτερα ίσως !

Προσωπικά τον Nocaster Bridge δεν θα τον έβαζα καθόλου... πολύ country.... και τίποτα άλλο για τα γούστα μου !

Αν παίζεις ιδίως και σε "πρίμο" ενισχυτή... άστα να πάνε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν μπορώ να με φανταστώ να παίζω με άλλον bridge απο τον nocaster.  ;D

(και δεν παίζω country...)  ;D ;D

 

Θα το επεκτεινω γενικα σε Alnico-3 Blackguard-era μαγνητες περαν του Fender '51 Nocaster και θα συμφωνησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

 

Σε κάποιο αγγλόφωνο περιοδικό το οποίο είχε ένα αφιέρωμα στην fender και παρουσίαζε διάφορα μοντέλα, ιστορικά στοιχεία κλπ, στο σημείο για την american special tele ο συντάκτης του άρθρου ανέφερε ότι η συγκεκριμένη κιθάρα "φορά" τους normal texas special μαγνήτες και σημείωνε ότι διαφέρουν από τους αντίστοιχους custom shop TS.

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν δύο διαφορετικού τύπου μαγνήτες;

Γνωρίζει κάποιος επι του θέματος;

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα βρω το περιοδικό και θα αναρτήσω το σχετικό άρθρο.

 

Υ.Γ. Λίγο "εκτός θέματος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι εχω καταλαβει φοραει ακριβως τους ιδιους μαγνητες με τους CS TS μονο που αυτοι ειναι τυλιγμενοι με ακριβως τα ιδια specs στο Μεξικο (οπου πλεον φτιαχνονται ολα τα "ηλεκτρονικα" της Fender ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ της,με εξαιρεση τους CS amps) ..."νορμαλ" TS μαγνητες ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ Η FENDER ....πουλαει ΜΟΝΟ τους CS.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει μερικα ωραια vibeo με τους nocaster και μερικα χαρακτηριστικα τους μου αρεσουν αρκετα.

απο youtube τι να ακουσεις βεβαια?αλλα αμα δεν εχεις αλλη λυση..

 

λεω να προχωρησω στην αγορα του set και βλεπουμε.(μηπως ειναι τα πρωτα ή τα τελευταια λεφτα που θα πανε ετσι?)

 

ΕΡΩΤΗΣΗ.

το οτι το tone της κιθαρας λειτουργει σαν  "Master Greasebucket Tone Circuit" δεν παιζει κανενα ρολο στην αλλαγη των μαγνητων,βγαζω τον ενα,βαζω εκει που ηταν ο πρωτος τον αλλο.Σωστα?

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ειναι το γνωστο ασμα (οπως το ακουω εγω) ηχογραφημενο με την tele am. special

πανω σε εναν ibanez THA15S με τα μεγαφωνα του peavey classic (τα οποια θελουν αλλαγη).

δεν λεω, ωραιο ηχο βγαζει η κιθαρα...αλλα...

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λεω, ωραιο ηχο βγαζει η κιθαρα...αλλα...
    Gus Gus Gus Gus ;D ;D ;D  .Bytheway, πολύ ωραία διασκευή του γνωστού άσματος ;)  και πολύ ωραίος ήχος 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου