Προς το περιεχόμενο

Μυθος τελικα το playability στα οργανα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!

Λοιπον, η ερωτηση αν και συγκεκριμενη, ισως και λιγο αφηρημενη :/

 

Διαβαζω σε διαφορα θεματα εδω, πως απο τη μια, πολλες φορες, οι φθηνες fender πχ squier με καλο upgrade (aka) σε pickups, ηλεκτρονικα, γεφυρα κτλ, οταν μπουν στον ιδιο καλο ενισχυτη, λιγο θα καταλαβουν την διαφορα στον ηχο, και κυριως την διαφορα την καταλαβαινει ο κιθαριστας στο playability, feel, κτλ σε σχεση με τα πανακριβα μοντελα...

 

Δεν μπορω να το καταλαβω... :(

 

Δηλ., οταν λαιμος εχει τις ιδιες προδιαγραφες στο μεγεθος και σχημα μεταξυ μιας MIA και μιας MIC, το setup ειναι το ιδιο, σε ιδιους πχ nitrocellulose λαιμους, πώς γινεται να καταλαβαινεις την διαφορα;

 

Οκ, στον ηχο το δεχομαι εως ενα σημειο λογω της πυκνοτητας του ξυλου και της ποιοτητας του...

αλλα, πού βρισκεται η διαφορα; Ειπαμε, ναι, στα ιδια τα ξυλα, αλλα που το καταλαβαινεις;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για παραδειγμα, σε blindfold test στο andertons, δειτε ποσο δυσκολευονται και αυτοι να ξεχωρισουν ποιο ειναι ποιο!

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και'γω της ίδιας άποψης είμαι.

 

Από την στιγμή που θα κατασταλάξεις στο τι σε βολεύει(μέγεθος τάστων,radius κτλ.)τότε μεγαλύτερο ρόλο παίζει το στήσιμο του οργάνου,δηλαδή το καλό σετάρισμα.

 

Στις ακριβές κιθάρες μπορεί να έχει καλύτερο στήσιμο της κιθάρας από το εργοστάσιο,κάτι που μπορεί σε μιά φτηνή κιθάρα να στο φέρει ένας μάστορας με ένα καλό σετάπ.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοσδηποτε σου πει οτι πρεπει να δωσεις μια περιουσια (ή και μιση... ;D) για να εχεις μια κιθαρα με εξαιρετικο playability απλα σου λεει τριχες κατσαρες... ;D

 

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ φτηνη  ΚΙΘΑΡΑ με ενα ΣΩΣΤΟ σετ απ μπορει να παιζει ΤΕΛΕΙΑ και εφαμιλλα με την ακριβοτερη κιθαρα που υπαρχει....με την εννοια σετ απ βεβαια εννοουμε ΚΑΙ την ταστοδουλεια (fret dress,crowning etc) που πρεπει να εχει μια κιθαρα για να παιζει τελεια μαζι με ολα τα αλλα (σωστα κομμενο nut,relief,action)...

 

Απο εκει και περα το ΣΧΗΜΑ και το μεγεθος του μπρατσου,γιατι οταν μιλαμε για playability αναφερομαστε φυσικα στο μπρατσο μια και...εκει παιζουμε... ;D..ειναι καθαρα θεμα γουστου οπως ειναι και το radius,fret size etc....

 

Αλλα το να ισχυριστει κανεις οτι μια...Fender CS 50s tele των 3500 ευρω που εχει το ιδιο μεγεθος μπρατσου με μια Baja των 700 ευρω εχει....καλυτερο playability ειναι απλα ΑΣΤΕΙΟ...εκτος και αν αναφερεται στο FACTORY SET UP το οποιο οντως στις ακριβες κιθαρες ειναι συνηθως,οχι παντα,καλυτερο και περισσοτερο προσεγμενο...βεβαια οποιοδηποτε μαστορας της...προκοπης μπορει να σου κανει την Baja να παιζει....το ιδιο,και καλυτερα, με 50 εως 150 ευρω...    

 

 

Οκ, στον ηχο το δεχομαι εως ενα σημειο λογω της πυκνοτητας του ξυλου και της ποιοτητας του...

 

τι λες παιδι μου...τι λες?  ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς, οσον αφορα στη πυκνοτητα και την ποιοτητα του ξυλου, καπου πρεπει εδω να το εχω διαβασει... Πατατα;;;;!

 

Μαλλον για το σωμα θα αναφερονται οι συνφορουμητες σε αλλο thread!!!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το playability τί εννοούμε; Εγώ κάτω από αυτό τον όρο θα έβαζα όλα τα θέματα που δεν έχουν να κάνουν με αυτιά αλλά με χέρια.

 

Με δεδομένο ένα σωστό setup (αλλιώς γιατί κάνουμε τη συζήτηση?) ένα μπράτσο από Squier Affinity θα θέλει σίγουρα ένα κατοσταρικάκι για να γίνει "ίδιο" με ένα μπράτσο της Warmoth π.χ.

Γιατί θα θέλει nut και εκτενέστατη ταστοδουλειά (μάλλον όχι refret, αλλά πολλή δουλειά) πριν μπορέσουμε να κάνουμε ένα σοβαρό blind test. Κι ας θεωρήσω ότι έχουμε τα ίδια κλειδιά και στις δύο περιπτώσεις γιατί θα μπλέξουμε.

 

Θα "κερδίσει" η Warmoth; Μπορεί και όχι.

Θα μας κοντεύουν τα δύο μπράτσα να πατσίσουν από πλευράς κόστους με την ελπίδα ότι θα πατσίσουν και παιχτικά; Άνετα.

Θα κερδίσει ποτέ ένα stock entry-level μπράτσο ένα αντίστοιχο Warmoth; Ποτέ.

 

Συνεπώς, μη τρελαθούμε. Είμαι γνωστός εραστής της Άπω Ανατολής και πρύτανης του aftermarket, αλλά το playability δεν είναι μύθος. Απλά, άλλοι το αγοράζουν απ' την ώρα του "add to cart", άλλοι το αγοράζουν στον luthier της επιλογής τους (και άλλοι το χέζουν. Αυτοί είναι οι ευτυχισμένοι  ;D)

 

Εννοείται ότι αν "παίζεις" όλα αυτά είναι δευτερεύοντα, αλλά αν σχήμα/βάρος, scale, hardware, τάστα και η εφαρμογή αυτών δεν έπαιζαν ρόλο θα ζούσαμε σε έναν κόσμο γεμάτο από κιθάρες ενός τύπου με διαφορετικούς μαγνήτες.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πω το εξης : εχω μια squier σπίτι, σχεδόν άπαιχτη,την οποια μπορώ να στείλω για σετ υπ κ να βάλω κ μαγνήτες επάνω που θέλετε κ κλειδιά κτλ

Μετα απο ολα αυτα (που θα γινουν κατοπιν εντολης σας) την ανταλλάσσω με το οποιο μοντέλο της Fender έχετε (custom shop).

 

Αν ειναι σωστά πολλα απο αυτα που διαβαζω δλδ,δεν θα χασετε,ισως κ να κερδισετε...

 

Ειμαι υπερβολικός σε μεγαλο βαθμο αλλα θελω να δειξω οτι κ το ολο ποστ εχει μεγαλη δοση υπερβολής κατα την γνωμη μου.

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, μπορω να πω μετα απογοητευσεως, πως δυστυχως, το στοκ στα κιθαριστικά μαγαζια εχει πεσει παρα πολυ

 

(λογω κρισης μαλλον, που η κριση μας εστειλε στο θωμα, που ο θωμας πηρε μεγαλο μερος αγορας, που με τη σειρα τους τα μαγαζια δεν φερνουν αποθεμα ισως λογω e-shops, που που... Λεω εγω τωρα)

 

Και ετσι οταν ανεβηκα αθηνα και εκανα γυρα απο γνωστα μαγαζια ακαδημιας, σολωνος, και περιξ αυτων, δεν υπηρχαν να δοκιμασω (πχ εψανχα να παιξω με μια american standard strat, και μια deluxe, να δω επιτελους ΤΙ ειναι αυτη η κιθαρα, αλλα πουθενα.)

 

Ολοι λεγανε "παλικαρι τι να τη φερω, να τη κοιταω;"

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, μπορω να πω μετα απογοητευσεως, πως δυστυχως, το στοκ στα κιθαριστικά μαγαζια εχει πεσει παρα πολυ

 

(λογω κρισης μαλλον, που η κριση μας εστειλε στο θωμα, που ο θωμας πηρε μεγαλο μερος αγορας, που με τη σειρα τους τα μαγαζια δεν φερνουν αποθεμα ισως λογω e-shops, που που... Λεω εγω τωρα)

 

Και ετσι οταν ανεβηκα αθηνα και εκανα γυρα απο γνωστα μαγαζια ακαδημιας, σολωνος, και περιξ αυτων, δεν υπηρχαν να δοκιμασω (πχ εψανχα να παιξω με μια american standard strat, και μια deluxe, να δω επιτελους ΤΙ ειναι αυτη η κιθαρα, αλλα πουθενα.)

 

Ολοι λεγανε "παλικαρι τι να τη φερω, να τη κοιταω;"

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι μύθος αν και η εμπειρία μου στη δοκιμή κιθαρών δεν είναι μεγάλη.

 

Έχω τρεις κιθάρες, μια ESP-Ltd KH-203, μια Jackson RR5 και μια Squire Deluxe Hot Rails Strat (του γιου μου είναι αυτή  ;)).

Η καθεμιά έχει διαφορετικό playability καθώς και οι τρεις έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά μεταξύ τους. Περισσότερο με βολεύει η Jackson την οποία έχω δύο χρόνια και δεν της έχω κάνει (δυστυχώς) ακόμα set up.  :(

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου