Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένοι shredders


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Θα ελεγα dave mustaine και Marty friedman.

Με λογια θα έλεγα ολο το αλμπουμ Rust in piece.

Δεν ξερω και γω ποσα σολος σε κάθε κομάτι μικρα μεγαλα και γρηγορα!

 

Κορύφωση το σολο του Marty στο Tornado of souls. Το αγαπημενο μου σολο ολων των εποχων με κλειστα τα ματια...

 

ο Friedman εξαιρετικός και στους Megadeth και solo.Ο Mustaine μου τα χαλάει πολύ στα lives...Δεν προσέχει πολύ και είναι αρκετά sloppy,σε σημείο το solo να μη θυμίζει καθόλου το original από τα πολλά λάθη,αλλά είναι εξαιρετικός συνθέτης!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω περα απο καποιους που εχουν αναφερθει και τους γουσταρω πολυ εχω να πω ακομα...Vinnie Moore (στις προσωπικες του δουλειες)...Paul Gilbert σε ολα του ;D.....Michael Romeo....και....και...και...δεν λεω παρα κατω γιατι θα βγουν πολλοι....ολο και κατι αγαπω απο αρκετους...οποτε μενω σε αυτους :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα ο Buckethead, γιατί συνδυάζει τη μελωδικότητα με την ταχύτητα, ενώ μ'αρέσει και ο τρόπος που πλασάρει την περσόνα του.

 

 

Από εκεί και πέρα, το shredding, πιστεύω, δε σχετίζεται, αποκλειστικά, με την ταχύτητα, αλλά με τη γενικότερη εικόνα και ήχο του κιθαρίστα/shredder.

Σε διαφορετική περίπτωση (αν, δηλαδή, η ταχύτητα ορίζει, αν θα χαρακτηριστεί κάποιος shredder ή όχι), θα μπορούσε, κάλλιστα, να θεωρήσουμε ως shredder, πχ τον Danny Gatton:

 

 

Απο 'κει και πέρα, μ'αρέσουν και οι Animals As Leaders με τον Tobin Abasi:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ ωραίες επιλογές!!Μου ξενίζουν λίγο οι αρμονικές επιλογές του Abasi,αλλά είναι εξαιρετικός κιθαρίστας!!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι ο απόλυτος και μοναδικός θεός Dimebag μπορεί να χαρακτηριστεί ως shredder. Όχι ότι δεν έβαζε κάτω με χαρακτηριστική άνεση μερικούς so-called shredders αλλά το στύλ παιξίματος του μπορεί ναι μεν να είχε γρήγορα περάσματα αλλά δεν ήταν αυτός ο αυτοσκοπός. Βασικά θα τον αδικούσαμε κατάφωρα αν τον βάζαμε σε μια κατηγορία με άλλους αφού ήταν μια κατηγορία μόνος του.

Δεν ειπα οτι ειναι ο απολυτος.

Ειπα οτι ειναι ο αγαπημενος μου (βαση της ερωτησης του θεματοθετη), ασχετως αν εγω ειχα αλλη αποψη του τι ειναι shredder.

Βασικα για τον ηχο εννοουσα οχι fast soloing (οχι οτι ηταν και αργος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι ειναι ο απολυτος.

 

Το ξέρω, εγώ το είπα  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και εγώ διαφωνώ με τον όρο "shredder"(έχει ανακαλυφθεί από τους απέναντι,του συναισθήματος)...

Με τυχαία σειρά:

Vinnie Moore,Greg Howe,Yngwie Malmsteen,Steve Vai,Kee Marcello,John Petrucci,Eric Johnson.

 

O Joe Satriani έχει υπάρξει "shredder".Παλιά.Έχει αποποιηθεί αυτόν τον ρόλο από το '92 και το "The Extremist".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Joe Satriani έχει υπάρξει "shredder".Παλιά.Έχει αποποιηθεί αυτό τον ρόλο από το '92 και το "The Extremist".

Κατά τη γνώμη μου εξ αρχής ήταν μελωδικός στο παίξιμό του εκτός από γρήγορος. Και γενικότερα δεν ανεβοκατέβαινε κλίμακες αλλά έβρισκε πολύ ωραία περάσματα.  ;)

 

Διόρθωσέ με σε παρακαλώ εάν κατάλαβα λάθος το σχόλιό σου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου