Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένοι shredders


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ Fellowes 79Ci

Με μεγάλο όγκο διαχείρισης εμπιστευτικών εγγράφων, με έχει βγάλει παλικάρι.

  ΑΣΧΕΤΟ  .... 8) 8)

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ειδικά σε live δεν παίζει να καταλάβεις τα λάθη μέσα στις 1000000000 νότες που έχουν παιχτεί.

 

Μάλιστα ο Batio κάνει ένα κολπάκι για να ψαρώσει τους θεατές που αποδεικνύει ότι είναι εύκολο να φάμε κουτόχορτο. Με μπόλικη παραμόρφωαη κάνει πολύ γρήγορο alternate picking στην μι συνήθως και με το αριστερό και καλά πατάει νότες πότε με το χέρι πάνω απ' την ταστιέρα πότε από κάτω. Αυτήν την εναλλαγή την κάνει όλο και γρηγορότερα όσο γρηγορότερα "ξύνει" την χορδή δημιουργώντας την ψευδαίσθηση ότι παίζει γρηγορότερα. Στην ουσία το μόνο που κάνει είναι να παίζει την μι γρήγορα, οποιοσδήποτε το κάνει αυτο, και να κουνάει το αριστερό γρήγορα πέρα δώθε και πάνω κάτω χωρίς να πατάει πουθενά.

 

Το να λες λοιπόν "θεός ο Χ κιθαρίστας, δεν έχασε ούτε νότα" είναι το λιγότερο αφελές. 'Νταξει, αν το έχει παραχέσει θα γίνει κάποια στιγμή αντιληπτό.

 

Το έχω δει κι εγώ αυτό το trick του Batio,αλλά έχω μια ένσταση.Θα θέσω ως παράδειγμα ένα από τα πρώτα lives του Malmsteen,με τους Alcatrazz.

Άκουσε το αν έχεις το χρόνο και μετά άκου κατευθείαν το δίσκο,ή ακόμα καλύτερα κάνε το κομμάτι-κομμάτι.Είναι εξαιρετικά κοντά στο δίσκο και όποτε δεν είναι απλά αυτοσχεδιάζει.

 

Ενώ αντίθετα οι Dragonforce,δεν έχουν καμία σχέση live σε σχέση με το studio,αναφορικά με την πιστότητα των solos.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή το συγκεκριμένο post, θα ανέφερα τον Shawn Lane, ο οποίος δεν ήταν και ο πιο δημοφιλής κιθαρίστας.

 

Σίγουρα, όποιος δεν τον έχει ακούσει, θα εκπλαγεί ευχάριστα, καθώς δεν θα έχει ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο να βγαίνει από κιθάρα.

 

Σύμφωνα με τον μέγιστο Guthrie Govan ο Shawn Lane μας απέδειξε ότι μπορείς να παίζει απίστευτα γρήγορα και ταυτόχρονα να μη παίζεις βλακείες.

 

Ο Greg Howe έχει δηλώσει, χιουμοριστικά, ότι δεν έχει καθόλου επιρροές από Shawn Lane γιατί δε μπορεί να καταλάβει τι παίζει.

 

Αξίζει λοιπόν μια αναφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά σε live δεν παίζει να καταλάβεις τα λάθη μέσα στις 1000000000 νότες που έχουν παιχτεί.

 

Μάλιστα ο Batio κάνει ένα κολπάκι για να ψαρώσει τους θεατές που αποδεικνύει ότι είναι εύκολο να φάμε κουτόχορτο. Με μπόλικη παραμόρφωαη κάνει πολύ γρήγορο alternate picking στην μι συνήθως και με το αριστερό και καλά πατάει νότες πότε με το χέρι πάνω απ' την ταστιέρα πότε από κάτω. Αυτήν την εναλλαγή την κάνει όλο και γρηγορότερα όσο γρηγορότερα "ξύνει" την χορδή δημιουργώντας την ψευδαίσθηση ότι παίζει γρηγορότερα. Στην ουσία το μόνο που κάνει είναι να παίζει την μι γρήγορα, οποιοσδήποτε το κάνει αυτο, και να κουνάει το αριστερό γρήγορα πέρα δώθε και πάνω κάτω χωρίς να πατάει πουθενά.

 

Το να λες λοιπόν "θεός ο Χ κιθαρίστας, δεν έχασε ούτε νότα" είναι το λιγότερο αφελές. 'Νταξει, αν το έχει παραχέσει θα γίνει κάποια στιγμή αντιληπτό.

 

Nαι ο batio οντως το κανει το κολπακι αλλα κανει και αυστηρο alternate picking οπως ολος ο καλος ο κοσμος και μαλιστα το με το δεξι οσο ΚΑΙ με το αριστερο αμα θελει( που σημαινει ΚΑΙ αριστεροχειρη κιθαρα αν γουσταρει).Κανει επισης economy-sweep picking τοσο...κανονικα οσο και με το αριστερο χερι απο πανω !! :o απο την ταστιερα σαν αραχνη.

 

Δεν ξερω λοιπον εσυ που το βλεπεις το κουτοχορτο παντως δεν τον εχω δει να χανει νοτα.Eσυ απλα στηριχτηκες σε ενα party trick που κανει και μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα πουθενά ότι ο Batio δεν είναι παιχταράς (τραγικός για τα γούστα μου, αλλά παιχταράς). Τι αρπάχτηκες, μπάρμπας σου είναι;  ;D Λέω απλώς ότι είναι εύκολο να μην πάρεις χαμπάρι τα λάθη στα live ή αλλιώς είναι πολύ δύσκολο να είσαι συνεχώς εν πλήρη προσοχή για να εντοπίζεις λάθη. Πάντα κάτι θα χάνεται απ' το χέρι του παίχτη ως το αυτί/μάτι του θεατή/ακροατή. Είναι λοιπόν χαζό να λες "αλάνθαστος ο χ" αφού δεν μπορείς μετα βεβαιότητας να το υποστηρίζεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα πουθενά ότι ο Batio δεν είναι παιχταράς (τραγικός για τα γούστα μου, αλλά παιχταράς). Τι αρπάχτηκες, μπάρμπας σου είναι;  ;D Λέω απλώς ότι είναι εύκολο να μην πάρεις χαμπάρι τα λάθη στα live ή αλλιώς είναι πολύ δύσκολο να είσαι συνεχώς εν πλήρη προσοχή για να εντοπίζεις λάθη. Πάντα κάτι θα χάνεται απ' το χέρι του παίχτη ως το αυτί/μάτι του θεατή/ακροατή. Είναι λοιπόν χαζό να λες "αλάνθαστος ο χ" αφού δεν μπορείς μετα βεβαιότητας να το υποστηρίζεις.

 

Το παραδειγμα ειναι αστοχο...γιατι το πανω κατω party trick του Batio μικρη σχεση με το παιξιμο του το οποιο τεχνικα δεν χανει πουθενα.Επειδη εσυ δεν εντοπιζεις λαθη,υποθετεις πως υπαρχουν γιατι αυτο πηγαινει αντιθετα με τις αντιληψεις σου η αλλιως ¨ολοι δυσκολευονται να παραδεχθουν αυτο που τους ξεπερνα" προσπαθουν να το υποβιβασουν και να το φερουν στα μετρα τους.

 

Οποτε ναι δεν τον εχω ακουσει να χανει νοτα...δεν εχω ακουσει πχ ουτε τον Guthrie να χανει νοτα εκτος και αν εννοεις χανω νοτα τους αυτοσχεδιασμους του καθε κιθαριστα.Δεν ειναι χαζο λοιπον να λες ,ειναι αλανθαστος με την ιδια λογικη που δεν ειναι χαζο να λες κατι οτι ειναι τελειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα να γράφω απάντηση αλλά τελικά δεν έχει κανένα νόημα. Ο καθείς στον κόσμο του. Τόση δυσκοιλιότητα πάντως καλό δεν κάνει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου